Kumanya paketleri hazırlandı

7 Nisan 2021 Çarşamba 19:00

Kumanya paketleri hazırlandı

Gülüç Belediyesi Ramazan ayı öncesinde yardım paketlerini ihtiyaç sahiplerine ulaşıyor.

Gülüç Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere Ramazan yardım kolisi dağıtımına başlandı. Dayanışma örneğinde bulunan Gülüç Belediyesi zorlu süreçte yardıma muhtaç ailelere el uzatıyor.

İhtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlamak istediklerini ifade eden Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, "Ramazan ayı öncesinde yaptığımız çalışmalar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara el uzatarak, bir nebze olsun yüzlerini güldürmek, destek vermek istedik. Hazırlanan kumanya paketlerini, gıda yardımını ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak Ramazan ayının birleştirici, bereketi ve paylaşma duygusunu yaşatmak niyetindeyiz. Gülüç Belediyesi olarak ihtiyaç sahiplerine Ramazan Paketi Kumanya yardımlarımız başladı. Ramazan Ayı öncesinde de vatandaşlarımızı yalnız bırakmıyoruz. Çorbalarında bir nebze de katkımız oluyorsa ne mutlu bize. Amacımız Ramazan ayında sosyal belediyecilik anlayışıyla paylaşmak. Vatandaşlarımızın duasına talibiz. Tüm Gülüç halkımızın aileleriyle birlikte huzurlu bir Ramazan Ayı geçirmelerini temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , gülüç , gökhan demirtaş

Yorumlar
  • Murat
    8 Nisan 2021 Perşembe 16:38

    Tebrikler Guluc Kdz ereglide nerede acep

2021 hedefleri anlatıldı

7 Nisan 2021 Çarşamba 16:43

2021 hedefleri anlatıldı

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 2020 yılı faaliyet raporunun oy çokluğuyla kabul edildiği meclis toplantısında muhalefet belediyesi olmaları nedeniyle İller Bankası’ndan kredi dahi alamadıklarını açıkladı.

Kdz. Ereğli Belediye Meclisi Nisan ayı toplantısında 2020 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi. Başkan Halil Posbıyık, 2021 yılında yapılacak bazı çalışmaları özetledi. Meclis gündeminde bulunan 2020 yılı faaliyet raporu görüşmeleri öncesi Belediye İletişim ve Medya Birimi tarafından hazırlanan 2020 yılı çalışmalarına ait video meclis üyelerine ve katılımcılara izlettirildi. 

2020 yılı faaliyet raporunun okunması üzerine CHP Grubu adına sözcü Mehmet Tayyar Mendeş, AK Parti Grubu adına sözcü Numan Korkmaz konuşma yaptı. Ardından oylamaya sunulan Karadeniz Ereğli Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu, AK Parti grubunun ret oylarına karşılık CHP grubunun onayıyla oy çokluğu ile kabul edildi.

POSBIYIK: “MUHALEFET BELEDİYESİ OLDUĞUMUZ İÇİN KREDİ DAHİ ALAMIYORUZ”

Başkan Posbıyık, raporun onaylanmasının ardından AK Parti grubu sözcüsü Numan Korkmaz’ın eleştirilerine cevap verdi, Ereğli’ye hizmet için AK Parti yönetimini destek olmaya çağırdı.

Posbıyık, şu ifadeleri kullandı:

“Numan Bey konuştu, ben hiçbir polemiğe girmek istemiyorum. Çünkü ilk konuşmamda da Ereğli için barış cümlelerini ifade etmiştim. Numan Bey’den rica edeceğim; yarın belediyede buluşalım. Kent Meydanı için 50 milyonluk bir kredi talebimiz var. Bu bölgede, bilançosu en temiz olan belediye biziz. Geçmiş dönemden kalan bütün borçları ödedik. İller Bankası’na sıfır borçtayız. Devletin vergisini veriyoruz. SSK’sını veriyoruz. Hiçbir yere borcumuz yok. Zonguldak ve Kozlu belediyeleri durmadan İller Bankası’ndan krediler alıyor ama Ereğli Belediyesi olarak bir alamıyoruz. Burada eğer bir hata varsa AK Parti Grubu’nda vardır ya da AK Parti İlçe Başkanlığı’nda kabahat var demektir. Veya milletvekillerinde kabahat var demektir. Çünkü biz İller Bankası’na gittiğimizde CHP’li belediyesin, diye anında duruyor. Zonguldak’ta kanalizasyonu devlet yapıyor. Gezi parklarını devlet yapıyor. Kozlu’da geçiş köprülerini devlet yapıyor. Allah rızası için Ereğli’de bir tane devletin yaptığı bir iş var mı? Kaymakamlık binası şu anda belediyenin binasında kirada. Devletin temsilcileri Ereğli’nin kiracısı. İlçe Emniyet Müdürlüğü de vatandaşın evinde kirada oturuyor.

"EN ZOR BELEDİYE BAŞKANLIĞI DÖNEMİM BU DÖNEM"

En zor dönemim bu dönemdir. Çünkü muhalefet belediyesi olduğum için hiçbir yerde işlerim yürümüyor. Kredi alamıyorum, hiçbir şey vermiyorlar. Ee peki bir şeyler yapın! Bu dönem en büyük sıkıntım bir hükümet baskısı, iki pandemi dönemi… Bütün bunlara rağmen AK Parti ve CHP guruplarına teşekkür ediyorum. Çalışma arkadaşlarıma, çöpçüsüne varana kadar... En iyi belediyelerden birisiyiz.”

2021 YILINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR:

“OYUNCAK EVİ, ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE AÇILACAK”

Başkan Posbıyık, 2021 yılında yapılacak çalışmaları özetledi. Pandemi döneminde olmalarına rağmen birçok konuda çalışmaların devam ettiğini açıklayan Başkan Posbıyık, şunları söyledi:

“Oyuncak evi için hazırlıklar tamamlandı. Önümüzdeki günlerde açılışını yapmak istiyoruz. İki bölümü olacak. İlk bölümde Anadolu’da ve Ereğlimizde oynanan eski oyuncaklardan örnekler sergilenecek. Eski oyuncaklarla yeni teknoloji içiçe olacak. Yalnızca çocukların değil, yetişkinlerin de ilgisini çekecek. Gelenler sanal gerçeklik gözlüğüyle bilgisayar dünyasında görsel şölen yaşayacak. Büyükler, torunlarının ellerinden tutup burada eski oyuncakları anlatabilecekler. Hatta zaman zaman dede nine torun birlikte gelip yardımcılar eşliğinde oyuncaklar üretebilecekler.

İkinci bölüm atölye niteliğinde olacak. Her hafta farklı bir konuda uzmanlar çağrılarak farklı yaş grupları için çocuklarla eğitici atölye çalışmaları yapılacak. Oyuncak üretilecek, tamir edilecek. Öykü yazılacak, müzik atölyeleri olacak. Müzik aletlerini kendileri üretecekler. En önemlisi bütün çocuklar yaratıcı olarak bu süreçlere katılacaklar. Oyuncak Evi’nin bir bahçesi de olacak. Orada çocukların akıl oyunları oynamalarına, aktiviteler yapmalarına uygun ortam  sağlanacak. Bir de atölye bölümünde oyuncak kütüphanemiz bulunacak. Çocuklar burada çeşitli oyuncaklarla buluşabilecek, oynayabilecek. Burasının bir çocuk kültür merkezi olmasını istiyoruz. Ankara Üniversitesi’yle protokol imzaladık. Oyuncak evi projesinin koordinatörlüğünü yapan Nergis Bozkurt ve Nart Bozkurt, Ankara Üniversitesi’nden 2 yıl boyunca sergileyebileceğimiz oyuncak sergisini de teslim aldılar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca Ereğli’mizde de atölye çalışmaları konusunda Eğitim Fakültesi’yle, Milli Eğitim’le ortak çalışmalar yapmayı planlıyoruz. 

"SBD TV’Yİ KURDUK BU AY İÇİNDE YAYINA BAŞLAYACAK"

Belediye olarak İletişim ve Medya birimimizin koordinasyonunda, Bilgi İşlem ekibimizin desteğiyle SBD TV’yi kurduk. Bundan böyle belediye hizmetlerimizi anlatan filmler, Ereğli’nin kültürel, tarihi zenginliklerini ortaya koyacak, turizm potansiyelini destekleyecek tanıtıcı filmler internet ortamında yayın yapacak SBD TV üzerinden takip edilebilecek.

Böylece belediye çalışmalarına ilişkin çekilen filmlere, halkla yapılacak söyleşilere, tanıtım filmlerine bu mecra üzerinden rahatlıkla ulaşılabilecek. Burada canlı yayınlar da yer alacak. Filmlerin sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımı da devam edecek. 

Bu kapsamda belediye binası içinde bir stüdyo oluşturma çalışmamız da var. Teknik ekipmanları güçlendirdik.  Arkadaşlarımız bir süredir çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ereğli’ye iz bırakmış isimlerle, meslek sahipleriyle, sanatçılarla, yazarlarla yapılmış söyleşiler, tanıtım filmleri burada yer alacak. Belediye hizmetleriyle ilgili filmleri bir arada takip edebilme imkanı olacak. 

BU YIL İÇİN PLANLANAN DİĞER ÇALIŞMALAR

Şimdi Göztepe’ye teleferik için proje ihalesine çıkıldı. Çalışmalar başladı. Gerekli izinler alınıp yapımı için start verilecek.

Balıkçı Restoranı için ihale yapıldı. Çalışmalar hızla devam ediyor. Yaz sonuna kadar düzenlemelerin bitirilmesi hedefleniyor.

Sevgi, Barış Dostluk Plajı için çok güzel çalışmalarımız var. Bu yıl Aquapark yapılarak havuz devreye alınacak. Artık mesire alanı önünden de denize girilebilecek.

Belediye binası yerine yapılacak olan kültür merkezi için son aşamaya gelindi. 

KREŞ PROJESİ SÜRÜYOR

Fark yaratacak pilot bir kreş modeli ortaya koyuyoruz. Küçük bir “Çiftlik kreş” yapacağız. Proje devam ediyor. Arsamızı seçtik.  

Çocukların doğayla iç içe olabileceği bir ortam olacak. Doğrudan bitki yetiştirebilecekleri alanlar oluşturacağız. Küçük bir sera yapılacak. Yazlık, kışlık sebzeleri yetiştirmeyi toplamayı, salata yapmayı, yemek hazırlamayı öğrenecekler. Bahçenin bakımına katılacaklar. Çiçekler yetiştirip sulayıp, bir canlının yetişmesine tanık olacaklar. Fidan dikip bakımlarını üstlenecekler.

Küçük bir kümes olacak. Tavuklarla ilgilenmeyi, onların nasıl ürediğini, nasıl beslenip yaşadığını öğrenecekler. Yumurta alıp onunla yemek yapma sürecine katılacaklar.

Yani doğayla iç içe, üretimin bir parçası olarak eğitim alacakları, oyunla öğrenecekleri bir kreş modeli olsun istiyoruz.

2021 İÇİN PROJE ÇALIŞMALARI

Başkan Danışmanı Raif Tokel’in Proje Koordinatörü olarak kaleme alıp ilgili kurum ve kuruluşlara sunduğu projeler şunlar:

“İki Bin Yıllık Bir Geçmişin Ayak İzleri Heraklius Sarayı Ve Yakın Çevresi Çevre Düzenlemesi Projesi

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın açtığı “Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı”na sunduğumuz “İki Bin “Yıllık Bir Geçmişin Ayak İzleri Heraklius Sarayı Ve Yakın Çevresi Çevre Düzenlemesi Projesi” ile Heraklius Sarayı adıyla kayıtlara geçen arkeolojik kalıntının bulunduğu alanda Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakülltesi Arkeoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Dr. Tayyar Gürdal’ın bilimsel danışmanlığında arkeolojik çalışma yapılacak ve adı geçen alanın doğal, tarihsel ve kimliğinin “Çevre Düzenlemesi Projesi” kapsamında ele alınarak hizmete sunulacak.

Orhanlar Mahallesi Yalı Caddesi Sokak Sağlıklaştırması ve Kentsel Tasarım Projesi

Emlak vergisi katkı paylarından oluşan ve Valilikçe yürütülen fondan yararlanmak için hazırlayıp Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi’ne sunduğumuz bu projeyle ilçemizin tarihi kent merkezini oluşturan yöreler arasında olan Yalı Caddesi’nde iyileştirme, dış cephe düzenleme yeşil niş, çiçek tarhı gibi çalışmalar yapılacak.

Ölüce Deniz Feneri ve Yakın Çevresinin Turizm Amaçlı Kullanımı Projesi

İlçemizde ayakta kalmış en eski yapılardan biri olan Ölüce Deniz Feneri’nin önce taşınmaz kültür varlığı olarak tescili sağladık ve belediyemize kiralanması için kapsamlı bir dosya hazırlayarak Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduk. Alanı “piknik ve kamp yeri”, “bakı terası” olarak, yapıyı da “Kır kahvesi” ve “Deniz Feneri Müzesi” olarak düzenleyerek farklı ve yeni destinasyon yaratacağız.

Kdz.Ereğli Kuzu Kestanesi Coğrafi İşaret Projesi

İlçemizle özdeşleşen değerleri coğrafi işaret belgesi alarak taçlandırma işine Haziran 2019 tarihinde Kdz.Ereğli Osmanlı Çileği ile başladık ve başvurumuz “Türk Patent Ve Marka Kurumu” nezdinde sürüyor.

Bu yıl kestanemize coğrafi işaret almak için hazırladığımız “Coğrafi İşaret Yolunda Kdz. Ereğli Kuzu Kestanesi Projesi” adlı dosyamızı da bugünlerde Türk Patent Ve Marka Kurumu’na sunacağız.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nin açtığı “Araştırma Geliştirme (AR-GE) Ve İnovasyon Proje Pazarı”na “Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Yerli Tohum Bankası Projesi” adlı çalışma ile katıldık.”

Başkan Posbıyık’ın açıklamalarının ardından Kdz. Ereğli Belediyesi ile Kadın Gücü Kooperatifi arasında işbirliği protokolü imzalanmasına ilişkin madde ile diğer maddeler görüşülerek karara bağlandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , ereğli belediyesi , halil posbıyık

Yorumlar

Göçükte kalan madenci kurtarılamadı

7 Nisan 2021 Çarşamba 10:23

Göçükte kalan madenci kurtarılamadı

Zonguldak'ta ruhsatsız olarak işletilen maden ocağında meydana gelen göçükten kurtarılan işçi, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Kilimli ilçesine Bölüm Mahallesi'nde ruhsatsız olarak işletilen maden ocağında akşam saatlerinde göçük meydana geldi. Göçükte 45 yaşındaki Salif Zıvalı adlı işçi mahsur kaldı. Olay yerine AFAD ve sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredeki ruhsatlı olarak işletilen maden ocaklarından yardım istendi.
Meydana gelen göçüğe bölgeye getirilen malzemelerle tahkimat yapıldı. Bulunduğu yerden çıkartılan işçi, arazi aracını kasasına konularak ambulansa taşındı. Ambulansta ilk müdahalesi yapılan Zıvalı tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Acı haberi alan madencinin yakınları sinir krizleri geçirdi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

Etiketler:

maden ocağı , işçi , vagon , kaza , acı , ölüm

Yorumlar

Mecliste, encümen ve ihtisas komisyonu seçimleri yapıldı

7 Nisan 2021 Çarşamba 15:04

Mecliste, encümen ve ihtisas komisyonu seçimleri yapıldı

Kdz. Ereğli ilçe belediye meclisi nisan ayı toplantısında katip üyeliği, encümen üyeliği, başkan vekillikleri ile ihtisas komisyonlarına seçimler yapıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık başkanlığında toplanan belediye meclisinde 1 yıl süreyle görev yapacak katip üyeliği, encümen üyeliği, başkan vekillikleri ile ihtisas komisyonlarına seçimler yapıldı.
Gizli oy ile yapılan katip üyeliği seçimlerinde CHP grubundan Tarkan Atik ve Gökhan Günay bu göreve seçildi. Meclis Birinci Başkan Vekilliğine Gönül Çelik, İkinci Başkan Vekilliğine Osman Yeniköy oy çokluğu ile seçildi.
Daha sonra Belediye Encümeni seçimleri yapıldı. CHP grubundan Yılmaz Partlak, Fikret Aydeniz ve Mehmet Akçakaya oy çokluğu ile bir yıllığına encümen üyeliğine seçildi. Mecliste ayrıca ihtisas komisyonları seçimleri gerçekleştirildi.
İmar Komisyonuna CHP grubundan Haluk Okur, Emrah Karaarslan, Erkan Mutlu, AK Parti grubundan Fuat Ulaş, Mustafa Kumaş;
Plan ve Bütçe Komisyonuna CHP grubundan Baki Erdoğan, Sertan Kuzu, Çetin Günce, AK Parti grubundan Numan Korkmaz, Zafer Durmaz;
Hukuk İşleri Komisyonuna CHP grubundan Satılmış Yiğit, Cengiz Güneş, Yaşare Aydın, AK Parti grubundan Yüksel Başkan ve Ayhan Erol oy birliği ile seçildi.
Başkan Posbıyık, seçilen üyelere görevlerinde başarılar diledi.

Etiketler:

belediye , başkan , oy , başkan , birlik

Yorumlar

Kızılay'dan Ramazan ayı için çağrı

7 Nisan 2021 Çarşamba 13:42

Kızılay'dan Ramazan ayı için çağrı

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi, "Ramazanı bu hilalin altında paylaşalım" sloganıyla hayırseverlere çağrıda bulundu.

İnsani yardım hizmetinde en zor anlarda toplumun yanında olarak faaliyetlerini sürdüren Türk Kızılayı yaklaşan Ramazan ayı ile ilgili hayırseverlerin desteklerini bekliyor. Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi tarafından ihtiyaç sahiplerine Ramazan ayında da yardımları ulaştırma noktasında köprü olacakları ifade edildi. Yardımları hayırseverlerin katkı ve desteği ile Karadeniz Ereğli’nin ihtiyaç sahiplerine ulaştıracaklarını belirten Kızılay Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yaşar Ciğer, “Ramazanı bu hilalin altında paylaşalım" diyerek şunları söyledi:

"Hilal hepimizin hilali, Kızılay hepimizin kızılayı. Yardımlarınızın hayırseverlerimize katkı ve desteği ile Karadeniz Ereğli’mizin geniş coğrafyasındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracağız. Kızılay olarak bu sene elimizden gelen tüm desteği göstereceğiz. Veren elden, alan ele güvenli bir köprü olmaya çalışacağız."

Ramazan ayında  ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere gıda kolisi, zekat, fitre, fidye yardımları için hesap numaraları: 

Türk Kızılay Kdz Ereğli Şubesi - Ziraat Bankası 

TR 07 0001 0000 5100 0018 6873 62 

Başkan Ciğer, "Bu yardımlar için Türk Kızılay Kdz Ereğli Şube Başkanlığının adresi ve telefonundan bizlere ulaşabilirler. Unutmayalım ki bize ne kadar yardım gelirse biz de o kadar Ereğlili ihtiyaç sahiplerine yardımları ulaştırırız." dedi.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi İletişim telefon: 0 (507) 351 80 80

Adres : Müftü Mahallesi Devrim Bulvarı No : 23/1

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , kızılay , yaşar ciğer ,

Yorumlar