Köylü kadınlar 60 yıl sonra tezgah başına geçti

24 Mayıs 2017 Çarşamba 19:01

Köylü kadınlar 60 yıl sonra tezgah başına geçti

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği hazırladığı proje ile köylü kadınları unutulmaya yüz tutan Çekmen Bezi dokumasını öğreterek gelir kapısı oluşturdu. Ürettikleri bezi satma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Dernek Başkanı Recep Tufan, proje ile hem unutulmaya yüz tutan Çekmen Bezi’ne yeniden hayat verdiklerini hem de köydeki kadınlara gelir sağladıklarını söyledi.

Alaplı ilçesine bağlı Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği, İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’nın destekleri ile “Çekmene can veren has eller” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 70-80 yıl öncesinde Keten’i ekip biçerek, kendi imkanları ile ip haline getiren köylüler kendi elbiseleri ve süsü eşyalarını yaptıkları bezin dokumasını yeniden öğrenmeye başladı. Hasanlı Köyü’nde ki Küçükkaymaz İlkokulu’nun bir bölümünde kurulan ahşap dokuma tezgahlarında öğretmenleri Öznur Yılmaz Beşevli’den Çekmen Bezi’ni dokumayı öğrenen yaklaşık 15 kadar kadın, ürettikleri bezleri satarak gelir elde etmeyi amaçlıyor.


Unutulan kültür yeniden hayata geçiyor
Hasanlı Köyü Muhtarı ve Hasanlı köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği Başkanı Recep Tufan, Alaplı Çekmen Bezi’nin çok uzun yıllar önce hemen hemen her evde bulunan tezgahlarda dokunduğunu ancak 60-70 yıldır unutulmaya yüz tuttuğunu ifade etti. 60 yaş altında ki kadınların bu bezi dokumayı bilmediğini dile getiren Tufan “Çekmen Bezi’ni tekrar hayata geçirmek için unutulan kültürü yaşatmak adına bu projeyi yaptık. Eskiden iç giyimde, pantolon, ceket, atlet ve don dâhil renkli olarak da dokunurdu. Kadınlar için don, erkekler için pantolon, ceket, sofra altı örtü, bütün giyim eşyası olarak kullanılırdı. Keten sağlık açısından gerçekten çok faydalı, teri çekiyor. İnsanlar ketenden vazgeçince bel ağrısı gibi çeşitli hastalıklar başladı. O yüzden biz bu kültürü tekrar yaşatmak, Alaplı’ya yeniden kazandırmak, her evde bir tezgah dokumak ve her evde keten ektirmek için bu mücadeleyi veriyoruz” dedi.


Köylü kadınlar hazır giyime rakip çıktı
Proje kapsamında asıl amaçlarının köyden şehre göçü önlemek olduğunu vurgulayan Tufan, 1 yıl İŞ-KUR tarafından desteklenecek projelerinin daha sonrasında ürettiklerini satarak sürekli hale geleceğini belirtti. Tufan konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Projenin esas amacı, köyden şehre göçü önlemek. Zaten sloganımızda ‘Haydi köyümüze geri dönelim.’ Onun için ‘Çekmen’e can veren has eller’ diye projemizi yaptık. Önümüzdeki sezon İş-Kur devam edecek ve bu ebedi kalıcı bir eser. Bayanlarımız artık üreten, ev ekonomisine katkı yapan bayanlardır. Şuanda proje amaçlı kurs veriliyor, kurs bittikten sonra Ekim döneminde yine 1 yıl İş-Kur devam edecek ve ondan sonra sürekli dokumaya devam edeceğiz. Temel amacımızda bu hazır giyim başladıktan sonra kültürümüz unutulmaya başlandı, aynı zamanda sağlıksız giyimde diyebiliriz. Biz unutulan kültürümüzü tekrar geri kazandırmak için şuanda hazır giyime rakibiz.”


“Talepleri karşılayamıyoruz”
Ürettiklerini satma konusunda bir sorun yaşamadıklarını belirten Tufan, çok yoğun talep aldıklarını dile getirdi. Tufan konuşmasında “İhracat için müracaatlar var. İzmir’den bir firma bizden direkt ihraç için sürekli bir talebi var. Önümüzdeki haftalarda İzmir’den firma ziyaretimize gelecek. Üç gün burada dikim ile ilgili eğitim verecek. Onların isteği üzerine anlaşarak üretime geçeceğiz. Talepleri şuanda karşılayamıyoruz, çünkü elimizde 11 tezgâhımız var. Kursta başladığı için kayıt yapamıyoruz. Şuanda elimde 100-150 tane tezgâhım olsa dokumak için bayan hazır” dedi.

Çekmen Bezi’ni geçmişte annesi ve anaannesinden duyduğunu belirten kursiyerlerden Duygu Türk, bu bezi dokumayı öğrendiği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. 25 bayan arkadşı ile birlikte önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Türk “Şuanda 25 bayan kursiyerimiz ile birlikte, bende kursiyerim. Çekmen bezi dokuyoruz. Bu bezi ben annem ve ananemden duydum. Öncelerden ananem annemlere elbise, fistan dedileri dikmek için elde dokudukları bir bezmiş. 80 yıllık tarihe dayanan bir bez. Bizde bu bezi faaliyete geçirmek için, burada bunu dokumaktayız” dedi.


“Eskiden mağazalardan kıyafet almazdık”
Kızları Kübra Keskin ve Nurşen Karademir ile birlikte atölyeye gelip kurs gören 60 yaşındaki Hava Orhan, Çekmen Bezi’nin çocukluğundan bildiğini, bir iki defa kursa geldikten sonra hemen öğrenip dokumaya başladığını vurguladı. Hava Orhan konuşmasında şunları söyledi; “Eskiden her evde tezgah vardı, dokuyorduk, bende çocukluğumdan biliyorum. Bir iki defa gittim öğrendim, buraya da merak ettim geldim. Çok güzel dokuyorum. Keteni tarlaya ekerdik, biçerdik, döverdik, suya basardık sonra dokurduk. Mağazadan kıyafet almazdık, o zaman mağazalar yoktu. Şimdi artık kendimiz yapacağız. Kendi kızlarıma teslim ediyorum, artık benim yerimi onlar alacaklar.”


“Kadınlarımız bağından, bahçesinden fedakarlık yapıp kursa geliyor”
Dokuma kursunda köylü kadınlara Çekmen Bezi’nin nasıl dokunacağını öğreten kurs öğretmeni Öznur Yılmaz Beşevli ise kadınların kursa ilgi gösterdiğini ve öğrenme konusunda da çok iyi olduklarını söyledi. Beşevli konuşmasında “Sınıfımızda 25 tane öğrencimiz var. 3 aylık bir kurs olmamıza rağmen, öğretmenleri olarak kursiyerlerimizin çok çok iyi olduğunu düşünüyorum. Alaplı’da il defa dokuduğumuz için çok büyük ilgi var. Kurs ilk açıldığında kurs olması ama sonradan kendilerine bir maaş gelir elde edecekleri için bu işe gayet sarılıyorlar. Çünkü onlarında evlerinde bağları, bahçeleri, inekleri var bunlardan fedakârlık ederek geliyorlar. Beklenti olarak tabii ki bu kültürümüzü yaşatmak çok çok önemli ama maddi desteklere de ihtiyaçları olduğu için inşallah madden de kendilerine destek sağlanacağını bildikleri için gayretle gerekeni yapıyorlar” dedi.
İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’nın desteklediği “Çekmene can veren has eller” projesi ortakları arasında Hasanlı Köyü Muhtarlığı, Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu ve Alaplı Esnaflar Odası’da bulunuyor.
Alaplı Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği proje kapsamında 25-26 Mayıs tarihlerinde Alaplı ilçe merkezinde yaptıkları ürünler ile unutulmaya yüz tutmuş, sepet örme, körüklüde demir işleme ve semer yapımı gibi sanatların ürünlerini sergileyecek. Program kapsamında iki akşam yerel sanatçılar konser verecek.

Yorumlar

Gülüçlü kadınlar Çanakkale'de ...

24 Mayıs 2017 Çarşamba 18:46

Gülüçlü kadınlar Çanakkale'de ...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından bayanlara yönelik 2 gün süren Çanakkale gezisi düzenledi.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, kültür gezileri kapsamında bu yıl Gülüçlü bayanları Çanakkale gezisine gönderdi. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın eşi Işıl Demirtaş’ta geziler sırasında Gülüçlü kadınlara eşlik ediyor.
Belediyeciliğin sadece yol, su, kanalizasyon gibi hizmetleri yapmaktan ibaret olmadığını dile getiren Gülüç Belediye Başkanı Demirtaş, iki yıldır Gülüçlü bayanları Türkiye’nin değişik yerlerine kültür gezilerine gönderdiklerini ifade etti. İki gün süren ziyaretlerden kadınların manevi yönden çok büyük tad aldığını ifade eden Demirtaş “Bu gezilerimiz özellikle manevi hazzı artırıyor. Gülüçlü kadınlarımız günü birlik Çanakkale’ye 57.Alay Şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği, Sargı Yeri Şehitliği, Kilit Bayır Kalesi, Seyit Onbaşı, Helles Anıtı, Conk Bayırı Alçı tepe müzesi, Şehitler Abidesi, Anzak koyunu ziyaret ettiler.
Talep geldiği sürece de kafile kafile bayanlarımızı bu gezilere götüreceğiz” dedi.
Gezi sonrası Gülüçlü kadınlar Başkan Demirtaş’a teşekkür ederek, onun sayesinde tarihi yeniden yaşadıklarını söyledi.

Etiketler:

gülüç , belediyesi , gökhan demirtaş , gezi , Çanakkale ,

Yorumlar

Sağlık çalışanlarından resim sergisi...

23 Mayıs 2017 Salı 18:12

Sağlık çalışanlarından resim sergisi...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Devlet hastanesinde çalışan sağlık görevlileri, 6 ay boyunca gördükleri kurs sonrasında yaptıkları resimleri Atatürk Kültür merkezinde sergiledi.

Sergi Atatürk Kültür Merkezi Ressam Osman Zeki Oral sergi Ereğli Devlet Hastanesi Resim Kulübü yağlı boya resim sergisi açıldı. Yağlı boya resim sergisinde, resim öğretmeni İlknur Koçak tarafından 15 kursiyer 6 ay boyunca resim kursuna katılarak, eğitim aldı. 6 aylık eğitim sonunda kursiyerler yağlı boya resim sergisini açarak, sertifikalarını aldılar. Sergide 15 kursiyerin 100’e yakın eseri sergilenirken, sergi 22 Mayıs- 26 Mayıs tarihleri arasında Osman Zeki Oral Sergi Salonunda sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Sergi açılışına Ak Parti Ereğli İlçe başkanı Fatih Çakır, Karadeniz Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Hasan Cemil Kılıç, Hastane Müdürü Ramazan Bayraktar, Özel Ereğli Echomar Hastanesi Başhekimi Nevzat Çimenoğlu, Sağlık Meslek Lisesi Müdür Faruk Yavuzyiğitoğlu, Devlet hastanesi İdari Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı ve Sağlık Sen Ereğli Şube Başkanı İbrahim Duvarcı, Devlet hastanesi Hasta Hizmetleri ve Sağlık Otelciliği Müdürü İsmail Koçak, kursiyerler ve davetliler katıldı.

Açılış öncesinde konuşan Devlet hastanesi İdari Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı ve Sağlık Sen Ereğli Şube Başkanı İbrahim Duvarcı "Hastanemiz çalışanlarından oluşan hemşire, doktor, sekreter ve tüm personelimizin 6 ay boyunca İlknur hocamızın nezaretinde süren çalışmanın emeği olarak sergimizi halkımızın beğenisine sunuyoruz. Sergide emeği geçen tüm arkadaşlarıma, hocama ve arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından kursa katılan kursiyerlere sertifikaları dağıtılırken, serginin açılışını Özel Ereğli Echomar Hastanesi Başhekimi Nevzat Çimenoğlu yaptı.

Etiketler:

kdz. ereğli , devlet hastanesi , sağlık çalışanları , sergi ,

Yorumlar

Kibariye şampiyonluk haberini verdi, dinleyiciler coştu

22 Mayıs 2017 Pazartesi 12:20

Kibariye şampiyonluk haberini verdi, dinleyiciler coştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından düzenlenen ve üç gündür devam eden Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri Kibariye konseri ile sona erdi.

Konser sırasında Kibariye’nin Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde Olymiakos’u 80-64 yenip Avrupa şampiyonu olduğunu ilan edip, Fanerbahçe marşı çalınması seyircileri coşturdu.
Kdz. Ereğli ilçesinde Uluslararası Osmanlı Çileği Kültür ve Sanat Şenlikleri’nin son gününde ünlü sanatçı Kibariye sahne aldı. Söylediği şarkılarla konsere gelen hayranlarını coşturan Kibariye soğuk hava nedeniyle sahneye normal kıyafetleri ile çıktı. Konser sırasında sahneye çıkan Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Kibariye’nin işini iyi yapan örnek bir sanatçı olduğunu belirterek davetlerini kabul ettiği için kendisine teşekkür etti. Başkan Uysal Kibariye’ye Osmanlı Çileği, Elpek Bezi’nden yapılmış şal ve çeşitli hediyeler verdi.
Konserine devam eden Kibariye kendisine haber verilmesi üzerine Fenerbahçe Basketbol Takımının THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali'nde Olympiakos'u 80-64 mağlup ederek Avrupa şampiyonu olduğunu ilan etti. Konsere katılan binlerce kişi Kibariye’nin bu anonsu ve Fenerbahçe marşı ile büyük bir coşku yaşadı. Kdz. Ereğli Belediyesi’de Fenerbahçe Basketbol Takımı’nın Avrupa şampiyonu olmasını havai fişek gösterisi ile kutladı.

Etiketler:

osmanlı çileği , şenlik , kibariye ,

Yorumlar

"İyilik Tohumu" sahnelendi...

12 Mayıs 2017 Cuma 22:13

"İyilik Tohumu" sahnelendi...

Nihat Kırtaç'ın yazıp yönettiği " İyilik Tohumu " adlı iki perdelik tiyatro oyunu, Engelliler haftası etkinlikleri kapsamında dün akşam Atatürk Kültür Merkezi'nde sahnelendi.

Rıza Yıldızhan, Korhan Yeletayşi, Şengül Demirel Cengiz, Halime Çetin, İbrahim Kayacan, Bahar Bekçi, Süleyman Köse, Nilsu Cengiz ve Emre Aker'in rol alan isimler arasında. Tiyatro oyununa Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk ve dernek yöneticileri, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır eşi İlknur Çakır ve çok sayıda Ereğlili sanatseverler katıldı.'Hekesin içinde bir iyilik vardır, konusu işlenen oyunda yerel amatör oyuncular performanslarıyla Ereğlili tiyatroseverlerin beğenisini kazandı.

Kdz. Ereğli Sargı Bezi Tiyatro Topluluğu tarafından oynanan " İyilik Tohumu " adlı tiyatro oyununun geliri Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği'ne aktarıldı.

45 tekerlekli sandalye dağıtacaklarını belirten Kdz.Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk çalışmalara destek veren herkese teşekkür etti. Şentürk, "Sergilenen tiyatro oyununun bilet satışlarından elde edilen gelir ile, Cumartesi saat 10'da ve önümüzdeki hafta çarşamba günü, toplam on akülü olmak üzere 45 adet tekerli sandelye dağıtacağız. Bu çalışmalarımıza destek veren Sargı Bezi Tiyatro Grubu oyuncularına tüm arkadaşlarım adına şükranlarımı sunuyorum, ve gecenin anısına yapılanan çalışmanın, alınterinin, çabanın asla karşılığı değil ama, şükranlarımızın ifadesi olarak tüm oyuncularımıza plaket takdiminde bulunmak istiyorum. Verdikleri emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum ve unutmadan şunu söylemek istiyorum; bize bu akşam bu salonu ücretsiz olarak tahsis eden Fehmi beye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. '' dedi

Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır ve Kdz. Ereğli Fiziksel Engelliler Derneği Başkanı İsmail Şentürk oyunculara plaketlerini takdim ederek teşekkürlerini sundu.

Etiketler:

TİYATRO ,

Yorumlar