Köy yolları sular altında kaldı...

2 Aralık 2019 Pazartesi 10:21

Köy yolları sular altında kaldı...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağmur nedeniyle dereler taşarken, bazı köy yolları kapandı.

 İlçeye bağlı Perşembe beldesi Koramanlar köyünde akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış köyde hayatı olumsuz etkiledi. Derelerin taşması ile bahçeler ve seralar sular altında kalırken, göle dönen köy yolları da kapandı. Cıvaklar Yeni Mahalle sakinleri, yoğun yağış yüzünden yollarının kapanmasıyla mağdur olduklarını belirterek, dizlerine kadar çıkan suyun içinde yürümek zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Bakkala ekmek almaya gidebilmek için bu su deresinden geçtiklerini söyleyen mahalle sakinleri, hasta olup soğuk su yüzünden zatürreye yakalanmaktan korktuklarını söyleyerek yetkililerden yardım istediler. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Perşembe beldesi , su baskını , dere taşması , köy yolu , sel

Yorumlar

Yağış ve fırtına etkili oldu...

2 Aralık 2019 Pazartesi 10:12

Yağış ve fırtına etkili oldu...

Zonguldak’ta gece saatlerinde başlayan şiddetli yağış ve fırtına gündüz de etkisini sürdürdü.

 Zonguldak’ta geceden bu yana etkisini sürdüren şiddetli rüzgar nedeniyle balıkçı tekneleri limana demirledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre 50 kilometre hıza ulaşan rüzgar nedeniyle balıkçılar denize açılamadı. Şiddetli rüzgarla birlikte aralıklarla şiddetli yağmur da etkili oldu. Çatı uçması veya ağaç devrilmesi gibi konularda vatandaşların dikkatli olması gerektiği belirtildi. Kent merkezinde hava sıcaklığı ise 8 dereceye kadar düştü. 
Sakarya, Düzce, Zonguldak, Bartın illeri ile Kastamonu’nun kıyı kesimlerinde yağışların Pazar akşam saatlerine kadar kuvvetli olması bekleniyor. Meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, heyelan ve ulaşımda aksamalara karşı vatandaşlardan dikkatli ve tedbirli olmaları istendi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , fırtına , şiddetli yağış , tedbir

Yorumlar

Halil Posbıyık toplantıya davet edilmedi

30 Kasım 2019 Cumartesi 20:03

Halil Posbıyık toplantıya davet edilmedi

OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, AK Parti Zonguldak Milletvekilleri’nin talebi üzerine Ereğli’ye geliyor. OYAK Genel Müdürü Erdem’in toplantısında toplamda 42 kişi bulunacak.

Ereğli Haber- OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem 2 Aralık Pazartesi günü Karadeniz Ereğli’ye geliyor.
AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar’ın ortak talebi üzerine Ereğli’ye gelecek olan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem Pazartesi günü sabah saat 10.30’da Erdemir Göztepe Restaurant’da katılımcılara kahvaltı ikram edecek. OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem’in düzenlediği toplantıya OYAK ve Erdemir’den 22 üst düzey yönetici ve danışman katılacak.

AK Parti ve CHP milletvekilleri tam kadro
OYAK ve Erdemir yöneticileri dışında toplantıda AK Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen, Ahmet Çolakoğlu ve Hamdi Uçar, CHP Zonguldak Milletvekilleri Ünal Demirtaş ile Denizyavuzyılmaz da katılım sağlayacak.

Ereğli o toplantıda olacak
Ereğli’den ise toplantıya AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, CHP İlçe Başkanı Dr. Eylem Ertuğrul, MHP İlçe Başkanı Rahman Demirtürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Evrim Balbaloğlu, SP İlçe Başkanı Hasan Soyer, BBP İlçe Başkanı Turabi Çelik, Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, Şoförler Otomobilciler ve Esnaf Odası Başkanı Cevdet Civelek, Deniz Ticaret Odası Başkanı İrfan Erdem, Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Hikmet Tezel, Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, Muhtarlar Derneği Başkanı Şükrü Kılıç, Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay, Gaziler Derneği, Şehit Aileleri ile birlikte toplam 20 kişi davet edildi.

Posbıyık’a davet gönderilmedi
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise toplantıyı provoke ihtimali nedeniyle toplantıya davet edilmemesine çok sinirlendiği öğrenildi. Seçildiği günden bu yana Erdemir’e karşı savaş başlatıp, sert söylemlerde bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın toplantıya katılacak bazı isimlerle bir araya geldiği ve strateji belirlemeye çalıştığı öğrenildi.

Yorumlar
  • Fatıh
    30 Kasım 2019 Cumartesi 21:02

    Posbiyik eregli halkini dolduruşa getirip erdemiri düşman gibi hedef gösterdi eee birde toplantiyami cagiracaklardi ne yaptığını bilmeyen sorumsuz biri

Heyelan ve su baskınlarına dikkat!..

30 Kasım 2019 Cumartesi 15:40

Heyelan ve su baskınlarına dikkat!..

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü Cumartesi akşam saatlerinde muhtemel şiddetli yağış konusunda uyarı yayınladı. Uyarı da yer yer şiddetli olması beklenen yağışların sel, heyelan ve su baskınlarına neden olabileceği de ifade edildi.

 Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, içinde Düzce’nin de bulunduğu Sakarya, Zonguldak, Bartın ve Kastamonu illerinde Cumartesi günü yani bugün akşam saatlerinde kuvvetli yağış uyarısı yaptı. Uyarıda yağışların Pazar günü yani yarın akşam saatlerine kadar şiddetli şekilde süreceği belirtilerek metrekareye 75 ile 100 kilogram yağmurun düşmesinin tahmin edildiği ve sel, su baskını, heyelan, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalara neden olabileceği belirtilerek vatandaşların dikkatli olması istendi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Meteoroloji , şiddetli yağış , uyarı , hava durumu

Yorumlar

Turşudan yiyen çift 'botilizim' sebebiyle felç oldu

30 Kasım 2019 Cumartesi 11:06

 Turşudan yiyen çift 'botilizim' sebebiyle felç oldu

Zonguldak’ta yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen çift "Clostridium Botulinum" toksini sebebiyle yaşam mücadelesi veriyor. Bülent Ecevit Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Doç Dr. Özcan Pişkin, zehrin son derece önemli olduğunu ifade etti. Pişkin, "Çok tehlikeli bir zehir. Bir gramının bile 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. Hatta sarin gazından 100 bin kat daha güçlü olduğu söyleniyor" dedi.

Çaycuma ilçesine Kayıkçılar Köyünde yaşayan Ramazan (55) ve Zuhriye Yıldız (54) çifti evde yedikleri turşu ve pekmezin ardından evlerinde rahatsızlandı. Çift önce ilçedeki sağlık kuruluşuna başvurdu. Çift ardından BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne sevk edildi. Burada tetkikleri yapılan çift yoğun bakıma alındı. Yedikleri konserveden zehirlendikleri tahmin edilen ve hastalıklarına sebep olduğu düşünülen ölümcül gıda zehirlenmesi olan 'Botulizm' nedeniyle hayati tehlikeleri süren çiftin tedavileri sürüyor.

'Nadir görülen ölümcül zehirlenme'
Bu tür zehirlenmelerin nadir görüldüğünü aktaran Bülent Ecevit Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Doç Dr. Özcan Pişkin, bu tür zehirlenme vak'alarının konserve, fırında alüminyumda pişirilen patates, ev yapımı salça ve süt ürünleriyle bulaşabileceğini aktardı. Zehrin; sarin gazından bile 100 bin kat daha güçlü olduğunu aktaran Pişkin, "Geçen pazartesi günü Çaycuma Devlet Hastanesi'ndeki doktor arkadaş bizleri aradı. Solunum sıkıntısı nedeniyle yatırdığını ve tanıyı koyamadığını aynı şekilde eşinin de bir gün önce solunum sıkıntısı yaşadığını Zonguldak Merkezdeki özel bir hastanede mekanik ventilatöre (solunum cihazı) bağlı olduğunu söyledi. Bizde hastayı bize göndermesini istedik. Hasta bize geldikten sonra yaptığımız tetkik ve muayenede zehirlenmesi bizim normal sık gördüğümüz zehirlenme tablosuna benzemiyor çünkü bütün tetkikler nofrmaldi. Yine hastanın eşinin bir gün önce benzer şikayetlerle Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesine başvurduğunu öğrendik. Ulusal Zehir Danışma Merkezi ile irtibata geçtik. Yaptığımız görüşmeler, tetkikler neticesinde Klostriolim Botulinum mikrobunun sebep olduğu Botulinum toksini tanısını koyduk. Bu toksin oldukça nadir görülen yeryüzündeki en zehirli toksinlerden biri. Biz hızlı bir şekilde İl Sağlık Müdürlüğü'nü, Tarım İl Müdürlüğü'nü ve Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ni alarma geçirdik. Geç kalmamıza rağmen Ankara’dan hızlı bir şekilde anti toksinini onaydan geçirttik ve tedaviye başladık. Ancak çok fazla yanıt alamadık çünkü antitoksinin etki edebilmesi için ilk 24 saatte müdahale edilmesi gerekiyor. Buna rağmen ısrarlı taleplerimiz doğrultusunda tedavisine başladık. Şuan karı koca yoğun bakımda tedavileri devam ediyor" diye konuştu.

“Nereden bulaştığını bilmiyoruz”
Çiftin en son ne yediğini bilmediklerini ve yakınlarının söylemlerinden yola çıktıklarını ifade eden Pişkin, "Botulinum toksini nadir görülüyor ama yapılan çalışmalarda uygun koşullarda iyi pişirilmemiş konservelerden bulaşıyor. Yine yapılan çalışmalarda alüminyum folyoda fırında pişirilmiş patateste, ev yapımı salçada, süt ürünleriyle bulaşabildiği biliniyor. Ülkemizde en çok uygun ısıda ve uygun pişirilmemiş ev yapımı konservelerden bulaştığını biliyoruz. Hastamızın ne yediğini bilmiyoruz. Hasta yakınları net bir şey ifade etmiyorlar. Evde konserveleri varmış ama emin değiliz. Birde hasta yakınları deve sucuğu yediğini ifade ettiler. Tarım İl Müdürlüğü konu hakkında çalışmalarını sürdürüyor" ifadelerine yer verdi.

“Uygun ısı olmadan tüketmeyin”
Kapağı şişen veya kapağı paslı olan konservelerin kesinlikle tüketilmemesi konusunda uyaran Doç. Dr. Pişkin, "Kapağı şişmiş ya da kapağı paslı konserveleri kesinlikle tüketmemelerini konservelerde renk değişimine uğramış kokusu değişmiş ürünleri tüketmemelerini ve bütün gıdaları uygun ısıda pişirildikten sonra tüketmesini tavsiye ediyoruz. Literatür çalışmasında var yine toplu yenen yemeklerden sonra Trabzon’da 24 vak'alık bir seri var. Yine benzer şekilde 6 ailenin etkilendiği bir durum var. Çok tehlikeli bir zehir bir gramı uygun verildiği takdirde 1 milyon insanı öldürecek kadar güçlü bir zehir. Hatta sarin gazından 100 bin kat daha güçlü olduğu söyleniyor" dedi.

"Doktor şüphelenince zehirlenme olduğunu öğrendik"
Ramazan Yıldız’ın kardeşi Osman Yıldız, yaşanan olayları gazetecilere anlattı. Yıldız, “Olay Perşembe günü akşam saatlerinde meydana geldi. ilk olarak Çaycuma sevgi tıp polikinliğine sevk ediliyor. Karın ağrısı şikayeti diye serum takılıp geri gönderiyorlar. Sonra tekrar şikâyeti üzerine Çaycuma Devlet Hastanesine getirdim. Burada da tekrar serum takılıp filmleri çekildi. Doktor durumdan şüphelenip tetkikleri yapıldı. En son buraya sevk edildik ve zehirlendiğini burada öğrendik. Tedavileri burada devam ediyor. Ne yedikleri hakkında pek bir bilgim yok. Konserve kavanozu olarak turşu açmışlar birde pekmez kendi yaptığımız doğal pekmezden yemişler pekmezin kokusunun tuhaf olduğunu söylediler ama tam kesin olarak bir şey bilmiyoruz” şeklinde konuştu.
Öte yandan 2015-2017 yılları arasında saptanan 446 botulinum zehirlenmesi yaşandığı ve bu vak'aların 36'sının ölümle sonuçlandığı öğrenildi. İncelenen vak'alarda kapağı bozuk, çizik yada şişmiş konservelerin olduğu belirtildi.

Yorumlar