Korkutan Patlama! Panik Yok…

23 Temmuz 2020 Perşembe 11:24

Korkutan Patlama! Panik Yok…

Zonguldak Merkez ve tüm ilçelerinde iki defa gelen patlama sesi, tüm Zonguldak’ı ayağa kaldırdı.

Zonguldak Merkez, Kdz. Ereğli, Devrek, Çaycuma, Kilimli'de iki defa gelen patlama sesi paniğe yol açtı.TAİ pilotu, bir uçağı test ederken ses duvarını aştı. Bunun sonucunda sonik patlama meydana geldi. Hemen hemen her evde hissedilen yüksek ses, binaları sarstı.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , patlama ,

Yorumlar
 • Şenay
  23 Temmuz 2020 Perşembe 12:07

  Balkonda idim uçak falan görmedim bu nasıl oldu

 • Karaelmas 67
  23 Temmuz 2020 Perşembe 12:05

  Kilimlide oturuyorum evim sallandı o sesten dolayı bizim oturduğumuz bölgede uçaklar radartepe olarak tam evimizin üstünden geçmektedir biraz panik oldu evimizde bı anlık ama bazen karşımızda taş ocağı olduğundan dolayı orada dinamit atılınca da aynı durum yasiniyor bizde o sanmistik

Köy Pazarı rant pazarı mı oldu? Kandilli neden yok sayıldı?

22 Temmuz 2020 Çarşamba 19:54

Köy Pazarı rant pazarı mı oldu? Kandilli neden yok sayıldı?

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yapımı tamamlanan Kandilli Köy Pazarı ve Ziyaretçi Merkezi Projesi kapsamında açılan satış stantlarının Kandilli Beldesi’nden hiç kimseye verilmemesi belde sakinlerinin tepkisine yol açtı. Kaymakam İsmail Çorumluoğlu ise stantları oluşturdukları komisyon huzurunda verdiklerini ifade etti.

Kdz. Ereğli İlçesine il özel idaresi ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) katkıları ile yapılan Kandilli Köy Pazarı ve Ziyaretçi Merkezi Projesi içerisinde yer alan Köy Pazarı stantlarının Kandilli Beldesi sakinlerine verilmemesi tepkilere neden oldu. Belde sakinleri projenin hazırlanmasında ve hayata geçmesinde büyük katkıları olan Kandilli Belediyesi’nin zaman içerisinde devre dışı bırakıldığını, proje tamamlandıktan sonra da ismini aldığı Kandilli Beldesi sakinlerinin dışlandığını ileri dürdü.

“Adı Kandilli Köy Pazarı ama beldeden kimse yok”
Kandilli Beldesi’nde yaşayan demir çelik fabrikası emeklisi belediye meclis üyesi Mahir Baba, köylü pazarı stantlarının nasıl ihale edilip kime verildiğini bilmediklerini, bununda kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Baba gazetecilere yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı projesi olarak yapılan belediyenin hazırladığı projelerle bunu kabul ettirdiğini, köylü pazarının buradaki halkımıza hizmet edeceği şeklinde büyük bir sevincimiz vardı. Bizim insanımız burada sadece bahçesinde fındık üretip satabiliyor. Artık emekli mahallesi olduk, herkes ekonomik yönden dar durumda. Ev hanımlarımız evde mantısını, böreğini, çöreğini yapıp orada satabilecekti. Yine kestane, kuşburnu, mantarı, çilek gibi ürünleri orada pazarlama şansı olacaktı. Belki seracılık burada gelişecekti. Herkes evinin altına serasını yapacak domates, biber, fasulye ne yetişiyorsa bunları da pazarlama şansımız olacaktı, ne güzel bir şey. Burasının nasıl ihale edildiği, kimlere verildiği hakkında hiçbir bilgimiz yok. Orada daha önceden satış yapan 2-3 arkadaşımıza verilmesi güzel. Ama diğer dükkanların en azından burada yaşayan insanlara bildirilmesi gerekiyordu. Kim yaptı nasıl yaptı bu ihaleyi o konuda çok büyük sıkıntılıyız. Bizimde beklentilerimiz çoktu, maalesef hiç biri gerçekleşmedi. Bu sorunların giderilmesini özellikle rica ediyoruz. Kandilli yada Gökçeler’den hiç kimsenin bu dükkanların sahibi olmadığını biliyorum. O stantlardan vatandaşa verilemiyorsa da en azından 2-3 gözün belediyeye verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Dört gözle bekliyorduk; Adı Kandilli Köylü Pazarı ama oraya gidiyoruz çay içiyoruz Ahmet’e verilmiş, Mehmet’e verilmiş. Biz ürünümüzü nasıl pazarlayacağız. Orada şu anda oyuncak satılıyor, çay satılıyor. Diğer dükkanlarda nasıl bir faaliyet olacağı hakkında hiçbir bilgimiz yok şu anda.”

“10 tane dükkandan birkaç tane Kandilli ve Gökçeler’e verilebilirdi”
Kandilli Beldesi’nde daha önce muhtarlık yapan Mehmet Turan ise köylü pazarında yöresel ürünlerin satışı için kardeşi ile birlikte telefonlarını yazdırdıklarını ancak kendilerini hiç kimsenin aramadığını belirtti. Projenin adının “Kandilli Köylü Pazarı” olmasına rağmen Kandilli Belediyesi ve sakinlerinin dışlanmasına üzüldüklerini vurgulayan Turan “Bende yazıldım biraderimle. Bize ihaleye çıkacağına yönelik ne telefon edildi, nede haber verildi. Orada 3 tane esnafa verilmesi gerekiyordu tamam ama 10 tane dükkandan birkaç tanesi en azından Gökçeler ve Kandilli’den olması gerekiyordu. Kime dağıttıkları belli değil. Bu konuda rahatsızız. Fındık, dağ çileği, kuşburnu, mantar, kestane, ceviz var. Kestaneyi biz toplayıp oradaki satıcılara veriyorduk. Buradaki insanların orada dükkanı olsa ona gör fiyat verir, ona göre pazarlık olur. Burası emekli yeri, 5 bin nüfusu vardı şu an 1000 nüfusu yok buranın. Buranın adı Kandilli Köylü Pazarı ama şu anda Kandilli ve Gökçeler’den hiç kimse yok. Gökçeler hudutları içinde ama hiç kimse yok” dedi.

Yorumlar
 • Gökçeler
  23 Temmuz 2020 Perşembe 01:58

  Çok güzel söylenmiş... Sadce gösteriş nerede kalkınma yazıktır günahtır köyümüzde kmse kalmadı beldiyemz sağol sun... Daha neler göreceğiz allh bilir.. İçki ilerin yeri olmuş oralar dha ne olsun

 • arabacı torunu çilekçi
  23 Temmuz 2020 Perşembe 00:21

  ereğli kandilli arası yolda ürünlerini satan köylülerin isimleri ve imzaları alınan kişilerin yerleri niye yok rantmı var

 • ilhan
  22 Temmuz 2020 Çarşamba 20:10

  keşke gökçeler ile tas gölü ve alacağzı yolunuda haber yapsaydınız yol aşırı bozuk

 • mehmet
  22 Temmuz 2020 Çarşamba 20:05

  1-2 numaralı dükkanlar ak parti il genel meclis üyesinin tanıdğı veya akrabasıymış 9-10 numaralı dükkanlar ak parti il genel meclis adayı verildiği iddaa ediliyor 2 aileye 4 dükkan veriliyor kandilliye ve bölgeye hiçbirşey yok maalesef bunların köşeleri alma sebebi ise dükkanların yanlarına oturma yerleri var olduğu için

Posbıyık talimat verdi... 57 mezarlıkta çalışma başlatıldı

22 Temmuz 2020 Çarşamba 15:02

Posbıyık talimat verdi... 57 mezarlıkta çalışma başlatıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Kurban Bayramı öncesi ilçedeki 57 mezarlıkta temizlik, bakım, onarım çalışması başlattı. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Kurban Bayramı öncesi 57 mezarlığımızda ekiplerimiz gerekli temizlik çalışmasını yapıyor. Arife günü şehir mezarlığımızda yine mevlid programı düzenleyerek halkımıza sosyal medya hesaplarından canlı yayınla aktaracağız” dedi.

Pandemi döneminde kısıtlamalar nedeniyle evde kalarak yakınlarının kabirlerini ziyaret edemeyen vatandaşlar için Ramazan Bayramı öncesinde mezarlarda bakım, onarım çalışması başlatan Kdz. Ereğli Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde de 57 mezarlığı bayrama hazırlıyor.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın talimatıyla Mezarlıklar Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü ve Temizlik İşleri Müdürlüğü işbirliğinde mezarlıklarda başlayan temizlik, bakım, onarım çalışmalarıyla tırpan işleri arife gününe kadar tamamlanacak.
Belediye Başkanı Halil Posbıyık, mezarlıklarda çapa işlerini yapan Temizlik İşleri Müdürlüğü çalışanlarını ziyaret ederek ‘Emekleriniz için teşekkür ediyorum. Arife gününe kadar bu çalışmaları tamamlayarak önemli bir hizmeti daha yerine getirmiş olacağız” dedi.
Posbıyık şunları söyledi: “Ramazan Bayramı öncesi pandemi nedeniyle kısıtlama olduğu için tüm mezarlarımızda bakım, onarım yaparak çiçeklendirmiştik. Kurban Bayramı’nda kısıtlama olup olmayacağını henüz bilmiyoruz. Ancak halkımızın gönlü rahat olsun, her türlü ihtimali değerlendirerek 57 mezarlıkta ekiplerimiz gerekli çalışmaları yapıyor. Arife günü şehir mezarlığımızda yine mevlid programı düzenleyerek halkımıza sosyal medya hesaplarından canlı yayınla aktaracağız.”

Yorumlar
 • Leyla tekir
  23 Temmuz 2020 Perşembe 16:24

  Dünya harikası bir belediye başkanımız varhizmetlerinden dolayı çok teşekkürler

Fındıkta tahmini rekolte belirlendi

22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:56

Fındıkta tahmini rekolte belirlendi

Türkiye'nin en önemli tarım ürünleri arasında yer alan fındıkta tahmini rekolte belirlendi. Tarım ve Orman İl Müdürlükleri verilerine göre, rekolte geçen yıla göre yüzde 15 oranında azalarak 660 bin 157 ton olarak tahmin edildi.

728 bin 250 hektar alanda yılda 650 bin tonun üzerinde fındık üretiminin yapıldığı Türkiye'de Tarım ve Orman İl Müdürlükleri verilerine göre, 2019 yılı fındıkta tahmini rekolte 776 bin 46 ton olurken, 2020 yılı rekoltesi ise yüzde 15 oranında azalarak 660 bin 157 ton olarak belirlendi.
Türkiye genelinde 16 ilde fındık üretimi yapılırken, Ordu en fazla üretim ile ilk sırayı alıyor. Ordu ilinde bu yılki fındık rekolte rakamı 197 bin 230 ton olarak tahmin edilirken, Samsun 123 bin 555 ton ile ikinci sırayı, Sakarya ise 91 bin 397 ton ile üçüncü sırayı alıyor.
Ordu, Samsun Giresun, Trabzon, Artvin, Rize, Sinop, Gümüşhane, Tokat, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Kocaeli, Kastamonu, Bartın ve Bolu olmak üzere 16 ilde yetişen fındık ihracatında Türkiye, yılda 2 milyar doların üzerinde gelir elde ediyor.

En az Gümüşhane, en fazla Ordu
Bu yılki tahmini rekolte sıralamasında en az üretimle Gümüşhane yer alırken 197 bin 230 ton tahmini rekolte ile Ordu ilk sırayı alıyor.
Fındıkta 2020 yılı tahmini rekolte rakamları, Ordu 197 bin 230, Samsun 123 bin 555, Giresun 84 bin 167, Trabzon 40 bin 315, Artvin 3 bin 744, Rize bin 403, Sinop 2 bin 300, Gümüşhane bin 231,Tokat 3 bin 925, Sakarya 91 bin 397, Düzce 57 bin 330, Zonguldak 22 bin 566, Kocaeli 14 bin 113, Kastamonu 9 bin 768, Bartın 5 bin 868, Bolu bin 245 ton olmak üzere toplam 660 bin 157 ton olarak belirlendi.

Trabzon yaklaşık 15 bin ton geriye düştü
Trabzon’da 65 bin 535 hektar alanda yapılan üretimde 2019 yılı tahmini rekolte rakamı 53 bin 942 olurken 2020 yılı tahmini rekolte rakamı ise 40 bin 315 olarak belirlendi.
Öte yandan Türkiye genelinde 728 bin 250 hektar alanda fındık üretimi yapılırken, Ordu ili 227 bin 121 hektar, Giresun 117 bin 279 ,hektar, Samsun 116 bin 519 hektar alanda ilk üç sırayı paylaşıyor

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , FINDIK ,

Yorumlar

Çaydan sonra fındıkta işçi endişesi başladı

22 Temmuz 2020 Çarşamba 14:54

Çaydan sonra fındıkta işçi endişesi başladı

Karadeniz Bölgesi’nde, çay hasadında yaşanan işçi sorununun ardından fındık üreticisi de aynı endişeyi yaşamaya başladı.

Karadeniz Bölgesi’nde, çay hasadında yaşanan işçi sorununun ardından bu kez de fındık üreticisi, yaklaşan hasat öncesi, endişe yaşamaya başladı. Kurban Bayramından sonra başlaması beklenen fındık hasadı için her yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen işçilerin, korona virüs tedbirleri kapsamında bu yıl gelip gelemeyeceği belirsizliğini koruyor. Fındık üreticileri de şimdiden hasat için çözüm arayışına girdi.
Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, fındık hasat sezonunun yaklaştığını belirterek, Bu yıl korona virüs salgını nedeniyle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden fındık işçisini bu sene az sayıda beklediklerini kaydeden Türkoğlu, “Daha önce bölgemize önceden Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 3 bin aile fındık toplamak için işçiler geliyordu. Bu sefer bu kadar aile geleceğini düşünmüyorum. Gelen aile işçilerimizin belli bir kurala uyarak gelebileceğini düşünüyorum, önceden fındık işçileri bir minibüste 18 veya 20 kişi olup bahçeye gidiyorlardı, şimdi, pandemi nedeniyle o kadar kişiyi bir aracın içerisine risk taşıyabilir” şeklinde konuştu.

Üreticilere fındığı yerden toplama tavsiyesi
Güneydoğu bölgesinden az sayıda işçi geleceğinden, üreticilerin fındık bahçelerinin temizliğini güzel ve düzgün yaptığı takdirde mahsulün yerden veya imece usulü toplamaya düşündüklerini söyledi. Türkoğlu, şöyle konuştu:
"Şimdiden birçok üreticimizin fındığını kendi imkanlarıyla toplayacaktır düşüncesi var. Yaklaşık 3 ton fındık çıkan bahçeyi bir aile rahatlıkla toplayabilir. Bu belki 20 veya 25 gün sürer ama bir şekilde 5 veya 6 kişilik bir aile rahatlıkla fındığını kendileri toplar. Hem fındıktan kazancı daha fazla olur, hem de buradan fındık toplayan işçilere çok fazla yevmiye vermemiş olurlar.”

İmece usulü ile toplarız
Ahmet Demir ise salgın nedeniyle bu yıl fındığı komşularıyla yardımlaşarak toplayacağını belirterek, “Fındık işçisi bulamayacağımız takdirde, fındığımızı ailecek toplayacağız. Komşularla yardımlaşarak, yevmiye vermeden, eskiden dedelerimizin, babalarımızın yaptığını yapmayı düşünüyoruz. Böyle yaparsak daha kârlı olacağız. Herkes kendi çaresine bakacak” ifadelerinde bulundu.

Etiketler:

zonguldak , kdzereğli , kdzereğli haber , FINFIK ,

Yorumlar