Kömürlükte yaşamaya çalışıyorlar...

26 Eylül 2018 Çarşamba 16:11

Ereğli Haber

Kömürlükte yaşamaya çalışıyorlar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde kısa süre önce evlenen karı koca kalacak yerleri olmadığı için kullanılmayan bir okulun tek gözlü kömürlüğünde yaşam mücadelesi veriyor. Hiçbir yerden yardım alamadıklarını anlatan karı koca ekmek zeytin yiyip hayatta kalmaya çalışıyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Hamzafakıhlı Mahallesi Çolaklaraltı Sokak’ta ki kullanılmayan okul binasının kömürlüğünde tam bir dram yaşanıyor. Tedavi gördükleri hastanede tanışıp evlenmeye karar veren 36 yaşındaki Muhsin Kurt ile yeni evlendiği 19 yaşındaki eşi Nuray Karahan aileleri tarafından kabul edilmeyince 10 gün boyunca bir caminin avlusunda kaldı. Durumu gören mahallelinin telkinleri ile kullanılmayan okulun yaklaşık 10 metre karelik kömürlüğünde kalmaya başlayan karı koca 45 gündür burada yaşam mücadelesi veriyor. Anksiyete (kaygı bozuklu) hastalığı nedeniyle çalışamadığını belirten Muhsin Kurt, kimseden yardım alamadığını ve çaresiz durumda olduğunu söyledi.

"Hangi kapıyı çaldıysa, yüzüne kapandı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı çok sevdiğini ve kendilerine yardım etmesini beklediğini belirten Kurt, eşiyle sıcak bir yuvaya kavuşmak istiyor.
Kurt konuşmasında yaşadığı zorlukları şu şekilde anlattı; “45 gündür bu odada, kömürlükte yaşıyorum. 10 gün cami avlusunda yattım, açıkta kaldım. Kimseden yardım bulamadım kimse yardım etmiyor. 10 gün yine başka bir yerde yattım muhtar daha sonra beni buraya yerleştirdi, nikah kıymamı istedi. Zar zor oradan buradan yardımla nikah yaptım. Muhtara haber verdim, muhtarda ‘başının çaresine bak, en yakın zamanda buradan çıkaracağım’ dedi. Babam beni eve almıyor. Bundan 9 ay önce psikiyatri servisinde yatıyordum, eşimi orada tanıdım. Orada anlaşmıştık, ben çıkınca benden 9 ay sonra beni adresimle buldu eve geldi. Sekiz defa kaçtı bana, ben sekiz defada bunu gönderdim geri. Dokuzuncu defa gelince saat gece 1’di, annem ve babam tekrar bizi evden kovunca bende gece 1’de geri eve gönderemedim. Kötü olur başına bir iş gelir diye. Aldım montu kamelyalara gittim, eşimi uyuttum, ben nöbet tuttum. Babamda sabahtan savcılığa gidiyor, hakimde benim ifademi almadan bana 1 ay uzaklaştırma cezası verdi. İçime sıkıntı geliyor çalışamıyorum, anksiyete (kaygı bozuklu) hastalığım var. Kaymakama gittim, kaymakamla görüşeceğim dedim. Koruması beni azarladı. ‘Biz böyle bir şeye bakmıyoruz’ dedi, beni gönderdi. Yardımlaşma müdürüne gittim, 3 ayda bir 100 lira yardım alıyorum. Yeşil kartlıyım, kimseden yardım alamadım. Muhtar desen kovuyor, köyün imamı desen fırça atıyor. Zor durumdayım yani, çalışamıyorum. Ayakkabılarımı arkadaşlarım alıyor, nikah parasını arkadaşlarım verdi. Günlük iş bulursam çalışıyorum ama hastalığım geldiği zaman duramıyorum kaçıyorum, sıkıntı basıyor. Ekmek zeytin yiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’ndan yardım istiyorum. Ben onu çok seviyorum, bütün oyumu da ona veriyorum. Babama kredi çektim çalışırken 2013 yılında 14 bin lira. Babam ödemedi borcunu, borcum oldu 27 bin lira. Ödeyemedim icra geldi. İşe girsem asgari ücretten kesinti olacak. Bin 100 lirayla geçinemem eşyam, hiçbir şeyim yok. Kiraya da gitmek istemiyorum, kiranın sonu yok öde öde bitmiyor. Elektrik, su kumanyasıydı. Kaymakama dün gittik işte eşimle beraber oraya giderken eşim düştü ayağı kırıldı. Şimdi ben çarşıya gidemeyeceğim, eşimle ilgileniyorum. Eşimi çok seviyorum. Güzel bir yerde yaşamak istiyorum. Cumhurbaşkanı’ndan Kaymakam’dan çok yardım istiyorum. Benim kimse derdimi anlamıyor, savcıya gitsem eve gidemezsin, hakime gitsem daha ifademi almadan uzaklaştırma cezası veriyor.”

“15-20 gün sokakta yattık”
Babasından uzun süre gördüğü şiddet nedeniyle sürekli evden kaçtığını ve son olarakta tedavi gördüğü hastaneden ayrılarak eşinin yanına kaçtığını anlatan Nuray Karahan, kendilerine yardım edilmesini istedi. Karahan konuşmasında “Benim annem ikinci evliliğini yaptı Üçköy’e. Üvey babamdan şiddet görüyordum. Evden sürekli kaçıyordum şiddet gördüğüm için. Köyde komşular üvey babamın elinden alıyordu beni. Artık köy muhtarı zapt edemedi babamı ve beni. Aile Sosyal Politikalar’a başvurdu. Sonra oradan ses çıkmayınca üvey babam zorla psikiyatri doktorundan engelli raporu çıkardı sonra beni bakım merkezine yerleştirdiler, engellilerin kaldığı yer. Orada kaldığımda Ereğli Psikiyatri servisine geldim, eşimi orada tanıdım. Sonra evden ceketini aldı uyuttu beni, dışarıda sabaha kadar kendisi nöbet tuttu. 15-20 gün dışarıda yattık. Kimse bir yudum su, ekmek getirmedi. Zor durumdayız. Tuvaletten dolduruyoruz sularımızı, tuvalette banyo yapıyoruz soğuk suyla. Eşimle daha iyi bir yerde yaşamak isterim, kirasız bir yerde. Burası okulun kazan dairesi, tek gözlü tuvalet banyo yok. Kiraya çıkamıyoruz, çünkü beş kuruş paramız yok” dedi.
Muhsin ve Nuray çifti kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Yorumlar

Erol Şahin çocukları sevindirdi

26 Eylül 2018 Çarşamba 12:43

Erol Şahin çocukları sevindirdi

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Aday Adayı Erol Şahin eşi Feyzan Şahin ile birlikte amcası ve yengesi adına devlet ve hayırsever işbirliği ile yaptırdığı Hasan Ayşe Şahin Anaokulu’nu ziyaret ederek çocuklara hediyeler verdi.

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Erol Şahin eşi Feyzan Şahin ile birlikte amcası ve yengesi adına yaptırdığı ve geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanarak hizmete açılan Hasan Ayşe Şahin Anaokulu’nu ziyaret etti.
Şahin ailesi çocuklarla güzel vakit geçirip, onlara hediyeler vererek mutlu etti. Aldıkları hediyelerle büyük mutluluk yaşayan çocuklar, Erol Şahin ve eşine sarılıp öperek sevgilerini gösterdi. Minik öğrencilerin isteklerini de dinleyen Şahin, önümüzdeki süreçte yine geleceğini ve isteklerini yerine getireceğinin sözünü verdi.
Kepez bölgesinin büyük bir ihtiyacını gideren 4 katlı Hasan Ayşe Şahin Anaokulu’nda toplam 118 öğrenci bulunurken, Özel Eğitim sınıfıyla beraber 7 derslikle hizmet veriyor.

Yorumlar
 • Galip Doğru
  2 Ekim 2018 Salı 15:33

  Başkanım yolun açık olsun.

 • Galip Doğru
  2 Ekim 2018 Salı 15:25

  Başkanım sizin size borçlu kalmıştım.1998 yılında Ereğli'ye gelmemde büyük yardımın olmuştu hiç unutmadım.İnşallah sıra bizde...

Şehidin Turan'ın ismi ölümsüzleşti

26 Eylül 2018 Çarşamba 12:32

Şehidin Turan'ın ismi ölümsüzleşti

Batman'ın Kozluk ilçesinde, güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adı 690 Evler parkında ölümsüzleştirildi.

Alaplı Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısında, Batman'ın Kozluk ilçesinde, güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adı çocukluğunu geçtiği 690 evler parkına verilmesinin kararının ardından şehidin adının yazdığı TAK'ın montajı yapıldı.
Belediye Başkanı Nuri Tekin, Şehit Recep Turan parkında yaptığı incelemede, Şehidimizin adını sonsuza kadar yaşatacaklarını belirterek, "Alaplı Belediyesi Eylül ayı Meclis toplantısında, 690 evler mahallesinde yaptığımız Aile Parkına Batman'ın Kozluk ilçesinde, güvenlik güçleriyle bölücü terör örgütü PKK mensupları arasında çıkan çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adının verilmesinin kararının ardından parkın girişine şehidimizin adının yazdığı TAK'ın montajı yapıldı. Vatanımızın birliği ve bütünlüğü için gözlerini kırpmadan şehadet şerbetini içen vatan evlatları için ne yapsak azdır"dedi.

Yorumlar

Emircan'ın mutlu günü

26 Eylül 2018 Çarşamba 12:29

Emircan'ın mutlu günü

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinin Geriş köyünde 15 yaşındaki doğum sonrası beynin hasar görmesi nedeniyle yakalandığı hastalıkla mücadele veren Emircan Saydam’ın bir hayali gerçekleşti.

İHA'nın gündeme getirdiği 15 yıldır yatağa bağlı olan Emircan’ın en büyük hayali olan akülü sandalye ile dolaşmak günün büyük bir bölümünü odasında askeri film ve diziler izleyerek geçirmekte olduğu için askeri ve özellikle Jandarmayı çok sevdiğini söylemişti. Bunun üzerine Çaycuma İlçe Jandarma Komutanı Kıdemli Başçavuş Murat Balkaş ve personeli engelli Emircan’ın hayalini gerçekleştirmek için ziyaret etti. Ziyaret esnasında kendisine Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazmış olduğu Nutuk isimli kitabı hediye edildi.
Duygulu anlar yaşayan anne Fatma Saydam İlçe Jandarma Komutanı Balkaş ve personeline teşekkürlerini dile getirirken “Emircan çok duygusal bir çocuktur. Bütün gün evde yatağa bağımlı kaldığı için hep televizyon da savaşları, askerleri izler. ‘Birgün bende asker olacağım anne’ derdi. Evladımı böyle mutlu görmek beni çok duygulandırdı. Onu askeri kıyafetle görmek nasip oldu ya bana Allah devletimizden, askerimizden, jandarmamızdan razı olsun" diye konuştu.

Yorumlar

17 yaşında ki genç kız babasından kaçıp polise sığındı

25 Eylül 2018 Salı 14:59

17 yaşında ki genç kız babasından kaçıp polise sığındı

Zonguldak'ta 17 yaşındaki lise öğrencisi P.E., polise sığınarak babasının kendisine cinsel istismarda bulunduğunu, annesinin bilgisi olmasına rağmen yardım etmediğini iddia etti. Baba H.E. tutuklanırken, P.E. ise koruma altına alındı.

İddialara göre, geçen 15 Eylül günü Çocuk Şube Müdürlüğü'ne giden 17 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi P.E., babası H.E.'nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Polise babasının evde kapıyı kilitleyerek cinsel istismarda bulunduğunu, istismar sırasında bağırmasına rağmen annesinin yardım etmediğini söyledi. Bunun üzerine harekete geçen polis ekipleri, anne M.E. ve baba H.E.'yi gözaltına aldı. Anne ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Baba H.E. ise suçlamaları kabul etmedi. Polisteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen H.E., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Lise öğrencisi P.E. ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekipleri tarafından koruma altına alındı.

Yorumlar