Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:31

Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1993 yılında yapımı tamamlanan Kızılcapınar Barajı’nda su en yüksek seviyeye ulaştı. Barajın su ile dolması sonucu ortaya muhteşem bir doğal güzellik çıktı.

Kdz. Ereğli ilçesinde Devlet Su İşleri (DSİ) ile Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin 1993 yılında ortaklaşa yaptığı Kızılcapınar Barajı’nda su seviyesi yüzde 100’e ulaştı. Bazı noktalarda derinliği 109 metreyi bulan barajın tam doluluk oranına ulaşması ile ortaya eşsiz bir manzara çıktı. Kızılcapınar ve Ova Köyü etrafında kurulan barajın oluşturduğu doğal güzellik dışarıdan gelen insanları cezbederken, köylüler ise manzaradan ziyade suyun altında kalan evleri ve arazilerine üzülüyor.


Barajın yapılması ile birlikte 80 dönüm arazisi ve üç evini kaybettiğini dile getiren köy sakinlerinden 85 yaşındaki Sabri Sevim, işleyebilecekleri hiçbir tarım arazisi kalmadığını söyledi. Baraj yapılmadan önceki günleri çok özlediklerini dile getiren Sabri Sevim;" Baraj yapılmadan önce benim arazim vardı buralarda 80 dönümlük arazim 3 tane evim vardı. Hep gittiler. Suyun altında şimdi okul var aşağı yukarı da 40-45 tane de ev var suyun altında. Bu barajın yapımı 1989’da başladı 1993’te bitti. Araziler hep gitti. Kırsal kesimler kaldı. Fındıkçılık yok artık. Fındık tarlalarımızda gitti. Biz 1-2 ton fındık çıkartıyorduk. Geçimimizi fındıktan sağlıyorduk, yemişlerimiz her şeyimiz gitti barajın altında kaldı. Eskileri özlüyoruz tabi ama çoktan yıkıldı hep. Makinelerin hepsi yıktı evleri. Birkaç ev kaldı yıkılmayan, makinelerde oralara giremedi zaten. Baraj yüzünden tarımda hep geri kaldık” diye konuştu.
Şu anda barajda doluluk seviyesinin en üst noktaya ulaştığını belirten köy sakinlerinden Ayhan Sevim ise yazın sular çekildiğinde eski evlerinin ortaya çıktığını ve nostalji yaşadıklarını ifade etti. Baraj sularının altında 1 okul, 2 lojman, 50’ye yakın ev ve köyün mezarlıklarının bulunduğunu belirten Sevim şunları söyledi; “Şu güzelim köyümüzde yaşantımız bozuldu. Baraj gelince herkes seviniyor güzel manzara diye ama biz sevinmiyoruz. Çünkü geçim kaynağını hep buradan sağlıyorduk. 3 tane evimiz gitti suyun altına. Genelde mahalle olarak 50’ye yakın ev var şu an suyun altında. Şu an 50 ev, 1 okul 2 tane de lojman var. Diğer alanlar ise hep dikim arazisi idi. Herkes çalışıyordu geçim kaynağı olarak tarlalardan elde ediyordu. Herkesin geçim kaynağı gitti. Vatandaşın şu an geçinecek bir tarlası yok. Tabi ki burası devletimiz ve Ereğli için büyük bir kazanç içme suyu için. Büyüklerimiz böyle layık görmüş bu şekilde değerlendirdiler. Şuan su en yüksek seviyede. Fakat yazın kuraklıktan dolayı sular çekilince hafif bir nostalji yaşıyoruz, eski evlerimizi ortaya çıkınca. Çünkü bizim çocukluğumuz hep buralarda geçti. O eski günleri hatırlıyoruz, yaşamaya çalışıyoruz. Ne de olsa köy bizim köyümüz. Buralarda feci olaylar oldu tabi köyümüzde patpat kazası oldu. 3 tane gencimiz gitti. Yani baya kazalar yaşandı. Ama şu an güvenlik açısından baya tedbir alındı yani herhangi bir sıkıntımız yok. Köyümüzün havası temiz, suyu var doğal manzarası, her şeyiyle güzel köyümüz. Ama tabi ki gene köyümüze sahip çıkılması gerekir. Mesela arkadaşlarımız gelip oturuyorlar burada, şu görüntü kirliliği olmasa çöpler olmasa çok güzel bir görüntü var değil mi? “
Emekli maden işçisi Mehmet Karaduman ise 1993 yılında yapımı tamamlanan barajın aniden dolması ile mezarlıkların birçoğunu kurtaramadıklarını belirtti. Karaduman konuşmasında “Barajın altında mezarlarımız var. Tabi ki çıkartabildiklerimizi çıkardık ama çıkaramadıklarımız kaldı. Büyüklerimizin kemiklerini aldık. Su aniden doluverdi, alabilen aldı, alınamayanlar suyun altında kaldı” dedi.
Yaşanan ölümlü kazalar nedeniyle barajın etrafı tel örgülerle çevrilirken, baraja girişler ise tamamen yasaklandı. Kızılcapınar barajı halen Kdz. Ereğli ve Gülüç başta olmak üzere yaklaşık 150 bin nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılıyor.

Yorumlar

Zayıflamak için spora başladı, dünya şampiyonu oldu

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:24

Zayıflamak için spora başladı, dünya şampiyonu oldu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan 17 yaşındaki Ahmet Mirza Toptaş, 3 yıl önce zayıflamak için başladığı sporda yaptığı çalışmalarla Ukrayna’da düzenlenen 29. WPA Powerlifting Şampiyonası’nda 2 dünya rekoru kırdı ve toplamda 656 kilo kaldırarak dünya şampiyonluğu elde etti.

Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan endüstriyel projelerde kalite kontrol müdürlüğü yapan Emir ile estetik ve güzellik uzmanı Seçil Toptaş çiftinin oğulları 17 yaşındaki Ahmet Mirza Toptaş, 3 yıl önce hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek için spora başladı. Yaklaşık 1,5 yıldır Powerlifting sporu yapmaya başlayan lise öğrencisi Ahmet Mirza Toptaş önce Türkiye, ardından Asya ve Avrupa şampiyonu oldu. Genç sporcu son olarak Ukrayna’da düzenlenen 29. WPA Powerlifting Şampiyonası’nda Squat’ta 251 kilo, Dedlift’te ise 265 olmak üzere 2 kategoride kaldırdığı ağırlıklarla dünya rekoru elde ederken, toplamda 656 kilo kaldırıp dünya şampiyonu oldu.

Disiplinli çalışma dünya şampiyonluğuna taşıdı
Haftada 3 kez World GYM Spor salonuna gelerek 2 ila 5 saat arasında antrenman yapan genç sporcu elde ettiği başarısının disiplinli çalışma sonucu geldiğini söyledi. Bir ağabeyinin kendisini yönlendirmesi ile bu spora başladığını anlatan Toptaş, “Lise öğrencisiyim. 1,5 senedir Powerlifting ile uğraşıyorum. Spora bir abimin tavsiyesi üzerine başladım. Eskiden kendisi de Powerlifting yapıyordu, beni yönlendirdi, o abimin sayesinde başladım. İlk olarak 2 sene önce spor salonuna hem zayıflamak hem de vücut geliştirmek için başlamıştım. Daha sonra Powerlifting sporunun hoşuma gitmesi ile bu spora başladım. Haftada 3 gün antrenmana geliyorum, programa göre bazen 4 veya 5 gün olabiliyor yaptığım programın yoğunluğu ve seviyesine göre. Benim bir antrenmanım 2 veya 5 saat sürüyor, bazen 5 saati bile geçebiliyor. Yanımda bir antrenörüm yok. Kendi disiplinimi kendim sağlıyorum. Disiplinli olmak hoşuma gidiyor. Amacım ve hedeflerim doğrultusunda kendi disiplinimi sağlıyorum. 2018 Ocak ayında Türkiye Şampiyonası'na katıldım onda sadece Dedlift yapmıştım. Dedlift en yüksek kiloyu ben çekmiştim kendi kategorimde. Daha sonra Mayıs ayında hem Squat hem dedlift bunlarda da en yüksek toplam ağırlıkları ben kaldırdım. Son olarak Ukrayna yarışmalarına katılarak bu yarışmayı da kazandım. Ukrayna’da 1.’liği elde ettim. Fullmeet kategorisinde bütün hareketlerin yapıldığında toplamda 656 kilo ağırlığı kaldırarak 1. oldum” dedi.

Bayram: “Dünya şampiyonluğunu bekliyorduk”
Ahmet Mirza Toptaş’a spor salonunun kapısını açan Vücut Geliştirme ve Fitness Antrenörü Mert Bayram, disiplinli çalışmasından dolayı kendisinden böyle bir başarıyı beklediklerini söyledi. Bayram, “Mirza buraya ilk geldiğinde normalde Powerlifting düşünmüyordu. Spor salonunu kullanıyordu. Ondan sonra Powerlifting’e başladı. Bayağı bir hırslı, istekli, arzuluydu, bunu burada gösteriyordu bize. Sonunda başardı, bizi gururlandırdı, dünya şampiyonu oldu. Gerekli kiloyu kaldırdı, burada da zaten gerekli kiloyu kaldırıyordu. Bayağı iyiydi, kendisini tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Baba Toptaş “Oğlumuzla gurur duyuyoruz”
Ahmet Mirza Toptaş’ın Babası Emir Toptaş ise oğlunun elde ettiği başarı ile gurur duyduğunu dile getirdi. Baba Toptaş, oğluna her zaman aile olarak destek verdiklerini belirterek, “Mirza ilk olarak spora tabi ki zayıflamak, formunu tutabilmek için başladı. Daha sonra burada karşılaştığı abileri ve hocaları sayesinde Powerlifting sporunun ona daha uygun olduğunu söylediler. Mirza da bu sporu çok sevdi. Bu sporda sonuna kadar gidebilmek için azim ve hırs ile çalıştı. Şu anda kendisi ile gurur duyuyorum. Dünya Şampiyonu oldu, gelebileceği en yüksek noktaya kadar geldi. Ukrayna’daki turnuvada 656 kilo kaldırarak dünya birincisi oldu. Katılmış olduğu Fullmeet kategorisinde hem squatta hem de dedliftte 2 farklı dünya rekorunu elde etti. Gurur duyuyoruz kendisiyle, destekliyoruz kendisini ailesi olarak. Bazen yaşının küçük olmasından dolayı gelişim sürecini tamamlamamış olması kendisinin bu kadar çok ağırlıklar kaldırması bizi endişelendiriyor. Bunu da kendisi ile paylaşıyoruz ama disiplinli bir şekilde bu işi yürütüyor olması bizi bu endişelerden uzak tutuyor. Beslenmesine çok dikkat ediyor. Normal bir öğrenci sabah erkenden çantasını, harçlığını alır okula gider ama Mirza sabah erken saatlerde kalkıyor okula gitmeden önce kendi besinini yiyeceğini hazırlayıp pişirip beslenme çantasına koyup okula gidiyor. Başından sonuna kadar disiplinli” açıklamasını yaptı.

Yorumlar

Verem Savaş Derneği yapımı tamamlanan camide iftar verdi

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:16

 Verem Savaş Derneği yapımı tamamlanan camide iftar verdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Verem Savaş Derneği Osmanlar Köyü’nde yapımını tamamladığı camide yaklaşık 200 kişiye iftar verdi.

Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan Osmanlar Köyü’nde yaklaşık 3 ay önce başlattığı camii ek bina inşaatının yapımını tamamladı. Dernek Başkanı Erdoğan yaklaşık 100 bin TL’ye mal olan camide bu akşam 200 kişiye iftar verdi. İftar davetine Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan, Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet Morcu, Özel Echomar Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Opr. Dr. Alp Demir Zorlu, çevre köyler ve Osmanlar Köyü sakinleri katıldı. Akşam ezanının okunması ile birlikte oruçlar açılırken, davetlileri yemek ikram edildi. Yemeğin ardından ise yapımı tamlanan cami de Kur’an-ı Kerim okundu, dualar yapıldı. Köy sakinleri yapılan hizmetten dolayı Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’a teşekkür etti. Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan 50 yılı aşkın zamandır köylerde veremle mücadele ederken bu tür kalıcı eserlere de önem verdiğini söyledi. 50 yıllık zaman dilimi içerisinde hastaneler, okullar, camiler ve ihtiyaç sahiplerine evler yaptırdığını anlatan Erdoğan “Osmanlar Köyü’nden de vatandaşlarımız camiye ek bina yapılmasını talep etti. Gelip incelediğimizde böyle bir ihtiyacın olduğunu tespit ettik. Ereğlimizin değerli işadamları Erol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Erol Çivici, Özel Echomar Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Alp Demir Zorlu, Tat San A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Tatlıbaş, R&M Beton Parke Fabrikası Sahibi Mehmet Morcu, Bozkuşlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Celal Bozkuş, Eczacı Kemal Haberal, Volkswagen Batı Karadeniz Bölge Bayii İlhami Yazıcıoğlu, Erdoğanlar Et Market Sahibi Bayram Erdoğan, Turay Halı, perde ve Çeyiz Mağazaları sahibi Fevzi Turan, Zonguldak Eski Milletvekillerimizden Fazlı Erdoğan destek oldular. Kendilerine bu hizmetin Osmanlar Köyü halkımıza kazandırılmasından dolayı çok teşekkür ediyorum. Bu günde Osmanlar ve çevre köylerden gelen yaklaşık 200 kişiyle burada hem cami ek binasının açılışı hem de iftarımızı yapmış olduk. Cenab-ı Allah ziyadesiyle kabul etsin. Ömrümüz vefa ettiği sürece değerli işadamlarımızın katkıları ile halkımıza yeni eserler kazandırmaya devam edeceğiz” dedi.
İftar programı sonrası Erdoğan ve davetliler çay içip uzun süre sohbet etti.

Yorumlar

Kdz. Ereğli’de 80 öğrenci hafızlık sınavına girdi

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:12

 Kdz. Ereğli’de 80 öğrenci hafızlık sınavına girdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bu yıl ilk kez yapılan Hafızlık Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Seviye Belirleme Sınavı’na 80 öğrenci katıldı.

Milli eğitim Bakanlığı’nın Hafızlık Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Seviye Belirleme Sınavı Kdz. Ereğli Fazlı Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirdi. Kdz. Ereğli’de ilk kez Kdz. Ereğli Fazlı Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde gerçekleştirilen sınava farklı okullardan 80 öğrenci katıldı. Kdz. Ereğli Fazlı Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Leyla Köse Özyer sınava katılan öğrenciler, veliler ve sınavda görev alan eğitimcilere teşekkür etti. Özyer “Hafızlık Yetiştirme ve Akademik Başarıyı Destekleme Projesi Seviye Belirleme Sınavımızı hayırlısı ile yaptık. Sınava katılım oranı yüksekti. Misafir öğrencilerimize sürprizlerimiz de oldu. Güzel sonuçlar olur inşallah. Ereğli’de bu proje sınavını uygulayan ilk okul olmak bize nasip oldu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen protokol gereği 4. sınıfı bitirecek öğrenciler bu sınava katıldılar. Okul idaresi ve öğrenci/veli üçgeni bağlamında isteyen öğrenci ve veli başvurularını yaptılar ve okulumuzda sınava girmeye hak kazandılar. Sınav sonuçları 10 gün içerisinde yayınlanacak ve bu öğrencilerimizden sınavda başarılı olanlar mülakat sınavına girmeyi hak edecekler. Kutlu yolun yolcularına selam olsun. Allah başarılarını daim eylesin. Bu süreçte hep yanımızda olan ve bizlere destek veren İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ve özellikle Şube Müdürümüz Vedat Sever ile bütün okul idarecilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Özyer ayrıca sınav sonuçlarının 10 gün içerisinde açıklanacağını ve başarılı olan öğrencilerin mülakata girmeye hak kazanacaklarını dile getirdi.

Yorumlar

Balık tutmak isterken canından oluyordu

27 Mayıs 2019 Pazartesi 13:10

Balık tutmak isterken canından oluyordu

Zonguldak'ta arkadaşıyla balık tutmak için kayalıklardan inmeye çalışan 2 arkadaş, az kalsın canından oluyordu.

Fener semtinde balık tutmak için arkadaşlarıyla birlikte kayalıklardan inen 55 yaşındaki Kemal Ceylan, dengesini kaybederek beton zemine düştü. Ceylan düştüğü esnada az kalsın arkadaşını da sürüklüyordu. Arkadaşı ise ayağı kayalıklara takılarak son anda düşmekten kurtuldu. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine ambulans ve AFAD ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen AFAD ekipleri kolundan ve başından yaralanan Kemal Ceylan'ı düştüğü yerden kurtararak ambulansla Atatürk Devlet Hastanesine götürdü. Öte yandan ayağı kayalıkları sıkışan Ceylan'ın arkadaşı ise AFAD ekipleri tarafından kurtarıldı. Yaralı Kemal Ceylan'ın iç kanama riski nedeniyle gözetim altına alındığı öğrenildi.

Yorumlar