Kışla-Kepez arasındaki sorun çözülüyor...

3 Temmuz 2017 Pazartesi 20:02

Ereğli Haber

Kışla-Kepez arasındaki sorun çözülüyor...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, yapımı son aşamaya gelen Spor Parkı’nın Temmuz ayı içinde hizmete gireceğini, Kışla-Kepez güzergâhında ise 25 yeni cep ve 17 yolcu bekleme durak yerleri yapacaklarını bildirdi.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Uysal, yapımı son aşamaya gelen ve Temmuz ayı içinde hizmete açılması planlanan Spor Parkı’nda incelemelerde bulundu.
İçerisinde yürüyüş alanı, kay-kay pisti, 8 platformlu mini golf alanı, 450 metrekare buz pisti, halı saha, tırmanma alanı, oturma alanları, büfe, kafeterya, WC ve bebek bakım odası barındıran Spor Parkı’nda son rötuşların yapıldığını söyleyen ve Park Bahçeler Müdürü Etem Özdemir’den son bilgileri alan Başkan Uysal, “ Spor Parkı’nı Temmuz ayı içinde hizmete açmayı planlıyoruz. İlçemizde önemli bir ihtiyacı karşılayacak olan Spor Parkı ilçemize şimdiden hayırlı olsun” dedi.
Kışla-Kepez hattındaki sorunlar çözüme kavuşuyor
Başkan Uysal, gün içinde Kışla- Kepez güzergâhında yapılacak yeni cep ve durak yerlerine ilişkin incelemelerde de bulundu.
Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ağlar, Fen İşleri Müdürü Oğuz Cömert ve Ulaştırma Müdürü Levent Tiğin Kalyoncu’dan bilgiler alan Uysal, söz konusu güzergâh boyunca özellikle toplu taşıma araçlarının yolcu alıp, indirdiği noktalarda yaşanan sıkıntıların çözümünü hedeflediklerini söyledi.
“Uysal , “ Kışla’dan başlayarak Kepez tepesine kadar olan bölge de karşılıklı 25 yeni cep yeri açılacak, yeni cep çalışmaları bittiğinde belirlenen 17 noktaya da yeni yolcu bekleme durakları yerleştirilecek. Böylece güzergah boyunca yaşanan önemli bir sorunu da gidermiş olacağız. Ekiplerimiz Kavaklık çıkışı noktasında da çalışmalara önümüzdeki günler de başlayacak” dedi.
Başkan Uysal gün içinde ayrıca, Atatürk Anıtı yenileme ve Belen Yeni Mahalle de devam eden asfalt çalışmalarını da yerinde inceledi.

Yorumlar

Vali Çınar Ereğli'de esnaf ve vatandaşlarla buluştu

2 Temmuz 2017 Pazar 19:41

Ereğli Haber

Vali Çınar Ereğli'de esnaf ve vatandaşlarla buluştu

Zonguldak Valisi Ahmet Çınar Kdz. Ereğli ilçesine gelerek esnaflar ve vatandaşlarla tanıştı. Çınar, vatani görevini yedek subay olarak Karadeniz Bölge Komutanlığı’nda yaptığını ve Ereğli’yi bildiğini söyledi.

Bitlis’ten Zonguldak Valiliğine atanan Ahmet Çınar, Kdz. Ereğli ilçesine gelerek esnafları ziyaret edip vatandaşlarla sohbet etti. Çınar’a Ereğli’yi gezisi sırasında Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, İlçe Jandarma Komutan Vekili Ünsal Demir, İlçe Emniyet Müdür Vekili Başkomiser Cengiz Zengin eşlik etti. İlk ziyaretini Kdz. Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatifi’ne gerçekleştiren Vali Çınar’ı burada başkan Vekili Hüseyin Çınar karşıladı. Zonguldak’a en iyi şekilde hizmet etmek için sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarla el birliği ile çalışacaklarını dile getiren Çınar, birlik ve beraberlik mesajları verdi. Çınar konuşmasında “Ben de hem bana hem de şehrimize hayırlı olsun diyerek sözlerime başlıyorum. Biz kamu görevlileri meslek örgütleri sizler bizler hepimiz bu şehre Zonguldak ve Zonguldaklılara hizmet etmek için çalışıyoruz. Her birimizin sorumluluk alanı, bir kulvarı var. Ama biz beraber olursak birlikte hareket edersek işi birliğimiz ve birbirimize desteğimiz olursa Buna modern dilde sinerji diyorlar ama ben buna bereket diyorum. Bereket artar. Dolayısıyla şehir için kimin yapabileceği varsa bizim onlarla iş birliği yapmamız koordine etmemiz yönlendirmemiz esastır. Bu niyet ve çaba ile çalışacağız. İlk ziyaretimiz de sizlere oldu. Bu da bizim için bir onurdur” dedi.
Yapılan konuşmanın ardından Vali Ahmet Çınar ve beraberindeki heyet yaşlılar gençler evine geçti. Burada halkla selamlaşan ve sohbet eden Vali Ahmet Çınar, kendisinin Bitlis’ten geldiğini ve askerlik vazifesini de Ereğli’ de Karadeniz Bölge ve Garnizon komutanlığında yaptığını söyledi. Sohbetin ardından vatandaşların yanından ayrılan Vali Ahmet Çınar, daha sonra Ereğli müzesi ve Cehennem ağzı mağaralarını ziyaret etti.

Yorumlar

Şehitlerimiz için denize çelenk bırakıldı...

1 Temmuz 2017 Cumartesi 16:01

Ereğli Haber

Şehitlerimiz için denize çelenk bırakıldı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı törenlerinin ardından protokol üyeleri şehitler için denize çelenk bıraktı.

Kdz. Ereğli ilçesinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Kdz. Ereğli Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Tuncay Çelebi katıldı. Tören sırasında İstiklal Marşı okunurken limandaki gemiler de de sirenler çalındı.
Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Tuncay Çelebi törende yaptığı konuşmada 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 91. Yılını kutladıklarını söyledi. Çelebi konuşmasında “1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu bir anlamda Kurtuluş Savaşımızın denizlerdeki Zaferi olmakla birlikte ulusal egemenliğimizin sağlanması ve denizciliğimizin bu günlere gelmesi açısından da büyük bir öneme sahiptir. Kabotaj Kanunu ile artık yabancı devletlerin Türk Deniz Ticaretindeki Hakimiyeti sona ermiş, ülkemiz kıyılarında ve limanlarında her türlü denizcilik faaliyetleri Türk bayrağı taşıyan gemilerle, yerli firmalarla yerine getirilmeye başlanmış ve denizcilik sektörümüzün gelişimi için önemli bir süreç başlamıştır. Türk denizciliğini yöneten, yönlendiren denizlerimizin ve iç sularımızın sunduğu bereketi ülke için kullanan bizler büyük özveri ve kararlılıkla görev yapmakta, ülkemizi bir deniz ülkesi konumuna taşıma hedefimizi sürdürmekteyiz” dedi.

Türk denizcilik sektöründe yaşanan gelişmeler
Türk denizcilik sektöründe son dönemler yaşanan gelişmeler hakkında bilgiler veren Çelebi, Dünya’da Çin’den sonra en fazla deniz adamının Türkiye’de olduğunu vurguladı. Çelebi konuşmasında şu sözlere yer verdi; “ÖTV’siz yakıt uygulaması ile kabotaj taşımacılığının canlandırılması ve karayolu ağırlıklı yurt içi taşımacılığın denizyoluna kaydırılması sağlanmıştır. Bununla birlikte geçimini balıkçılık faaliyetleri ile sürdüren tekne sahiplerine de ÖTV’siz yakıt desteği verilmiştir. Türk sahipli yabancı bayraklı gemi ve teknelerin Türk bayrağına geçmeleri için başta vize ve vergi ücretleri olmak üzere tüm engeller kaldırılmış ve bugüne kadar 3 bin 700 tekneye Türk Bayrağı çekilmiştir. Denizciliğe yapılan yatırımlar ve ülke ekonomisinin gelişimine paralel olarak Türkiye’de bulunan liman tesisi sayısı 175’e, ticaret Filomuz kapasitesi 28 Milyon DWT’ye ulaşmıştır. Ülkemiz Çin’den sonra en fazla gemi adamı sayısına sahip ülke konumuna gelmiştir. Yıllarca kara listede olan Türk Bayraklı gemilerimizin beyaz listeye geçişi sağlanarak ticaret filomuzun uluslararası itibarı arttırılmıştır. Bu vesile ile başta Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Piri Reis, Barbaros Hayrettin paşa, Piyale Paşa, Kılıç Ali Paşa, Oruç Reis, Emir Çaka Bey, Turgut reis ve tüm Türk Denizci şehit ve gazileri saygıyla anıyorum.”

Şehitlerimiz için denize çelenk bırakıldı
Protokol üyeleri Kaymakamlık önünde ki törenin ardından Belediye Limanından hareket eden Erdemir-III Römorkörü ile denize açılarak şehitler anısına denize çelenk bıraktı. Kdz Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu burada yaptığı konuşmada tüm deniz şehitlerine Allah’tan rahmet diledi. Madenoğlu konuşmasında şunları söyledi; "Deniz şehitlerimizin ruhları Şad olsun, Mekanları cennet olsun. Onlar bu vatanı bizlere kanlarıyla canlarıyla emanet ettiler. Bizlerde emanetlerine sahip çıkıyoruz.”
Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Karadeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Deniz Kurmay Albay Aykut Manioğlu, Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Karadeniz Ereğli Liman Başkanı Tuncay Çelebi tarafından şehitler için hazırlanan çelenk denize bırakıldı.

Etiketler:

1 Temmuz , kabotaj bayramı , çelenk , şehit ,

Yorumlar

Buna da yaşamak denirse... Evleri başlarına yıkılacak...

1 Temmuz 2017 Cumartesi 15:00

Buna da yaşamak denirse... Evleri başlarına yıkılacak...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Emirali köyünde 5 kişilik Sarıca ailesi bir çok yeri yıkılmış ve her an yıkılma tehlikesi olan harabe evde yaşam mücadelesi veriyor. Hayati tehlikeleri bulunan aile hayırsever vatandaşlar ve devlet yetkililerinden yardım istedi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Emirali köyünde 2’si sinir hastası, 5 kişilik aile bir çok odasında ve çatısında göçmeler olan evde yaşamaya çalışıyor. Maden emeklisi ve sinir hastası kayın pederi İlyas, eşi İsmail, kayın validesi Fatma ve oğlu Ömer Sarıca’ya bakan evin gelini Emine Sarıca evde kalmaktan korktuğunu ancak sığınacakları bir yer olmadığı için mecburiyetten harabe evde yaşamak zorunda olduklarını söyledi.

Sarıca ailesinin büyük dramı
Eşinin altı ay öncesine kadar 3 ayda bir bin TL maaş aldığını, babası ile birlikte yaşadığı için o aylığında kesildiğini dile getiren Sarıca, kayın pederinin aldığı bin 300 TL maaş ve yakınlarının yardımı ile geçinmeye çalıştıklarını söyledi. Sarıca yaptığı açıklamada “Emine Sarıca “Burada 5 kişi yaşıyoruz. Oğlum 1,5 yıl cezaevinde yattı, çıktı. Şimdi inşaatlarda ara sıra çalışmaya gidebiliyor. Kayın pederim sinir hastası. 15 günde bir iğne oluyor, 5 defa Bakırköy’e gitti, geldi. Eşimin de yüzde 50 sakat raporu var. Buda geçen yıl 12. Aydan bu yana maaş alamıyor. Babası ile beraber kalıyor diye aylığı kesildi. Kayın pederim aldığı maaş iğnesine, ilaçlarına denk geliyor. Kayın pederim kredi çekildiği için bin 300 TL alıyor. Başkasına kredi çekilmişti. oda sonradan inkar etti, ödemedi. Kayın validem tansiyon hastası. Ben kendim miyom hastasıyım, belli kilomdan. Bel kayması var, ayakta duramıyorum” dedi.

“Her an üzerime yıkılacak diye aklım çıkıyor”
Bir keresinde evin içerisinde iken duvar yıkıldığını ve korkusundan 15-20 dakika yerinden kalkamadığını anlatan emine Sarıca, evinin her tarafının yıkıldığını vurguladı. Sarıca konuşmasını şu sözlerle sürdürdü; “Evin durumu böyle işte, yıkık. Bir taraftan yaptırayım diye uğraşıyorum, yine yıkılıyor. Evin çatısı akşam ezanı okunurken yıkıldı gitti. Kalbim duruverecek sandım. 15-20 dakika yerimden kalkamadım. Dizlerim uyuştu, korkudan yerimde kalakaldım. Tuvalet yıkık, odam ve mutfağım öyle. Evimin her tarafı yıkık vaziyette. Ev değil yani işte de mecburi. Her an üzerime bir yıkılacak diye aklım çıkıyor. Evde kendim durduğum zaman çok korkuyorum.”

“Yeşil kartım bile yok, hastaneye gidemiyorum”
Tek isteğinin can güvenliği olan 2-3 odalı bir ev olduğunu dile getiren Sarıca, 23 senedir bir kere gün görmediğini ifade etti. Sosyal güvencesi olmadığı için hastaneye gidip tedavi olamadığını belirten Sarıca “Bana 2-3 odalı bir ev olsun yetiyor. Ben artık kendimden de geçtim de bir tek oğlum var. Ben artık birkaç sene ya yaşarım ya yaşamam. Bu eve geleli 23 seneden beri bir gün, gün görmedim. Oğlum için bir tek ev istiyorum, başka bir şey istemiyorum. Bu evin camlarını 4-5 defa değiştirdim. Kayın pederim hastalığı gelince her yeri kırıp döküyor. Sosyal sigortamız yok, yeşil kartımız dahi yok. İlaçları para ile alıyoruz. Kendim doktora gidemedim sigortam olmadığı için. Kaç gündür kulaklarımda sancı var, doktora gidemedim. Evden tek başıma bir yere çıkamıyorum. Evde dursak hep beraber, bir yere gitsek hep beraber” şeklinde konuştu.

Köy Muhtarı Akman: "Bu evde can güvenlikleri yok"
Emirali Köyü Muhtarı Ayhan Akman ise ailenin durumunun gerçekten kötü olduğunu ifade etti. Sarıca ailesinin kaldıkları evin güvenli olmadığını ve her an yıkılma tehlikesi yaşandığını belirten Akman “ Ailenin durumu görüldüğü gibi, evleri oturulamayacak durumda. Her an göçme tehlikesi var. Çatısı göçmüş. Yağmur yağsa evin içi su alacak. Hayati tehlikeleri var. Duyarlı vatandaşlarımızdan ve devletimizden gerekli yardım olursa bu ailemizin mağduriyeti giderilmiş olur. Bu evde can güvenlikleri yok. Görüldüğü gibi göçme tehlikesi var” dedi.
5 kişilik Sarıca ailesi hem hayırsever vatandaşlar hem de devlet yetkililerinden kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor.

Yorumlar

Alaplı'da mezarlıklar yenileniyor

1 Temmuz 2017 Cumartesi 14:30

Alaplı'da mezarlıklar yenileniyor

Alaplı Belediyesi, mezarlıklarda geniş kapsamlı düzenleme çalışmalarına devam ediyor.

Çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Nuri Tekin, Yeni Siteler 690 Evler semtindeki Şehir Mezarlığı ile Merkez Mahallesi Merkez Mezarlığında bayramdan önce başlayan düzenleme çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek, her iki mezarlığın da ilçeye yakışır bir görünüme kavuşturulacağını bildirdi.
Ölüsüne saygısı olmayanın, dirisine saygısı olmayacağı düşüncesinden hareketle, mezarlıkları hiçbir eksik bırakmayacak şekilde yenileme çalışmalarının devam ettiğini bildiren Başkan Tekin, şöyle dedi:
“Daha önce Yeni Siteler 690 Evler Semti mevkindeki Şehir Mezarlığı’na içinde morgu, bay ve bayan tuvaleti, taziye odası, idare odası ve mescidi bulunan modern bir gasilhane yapmış, mezarlık girişi, mezarlık içleri, yürüme yolları ve çevresini düzenlemiştik. Bayramdan önce de bu mezarlıkta çalışmalarımıza devam ettik ve şadırvan ve musalla taşı ile mezarlık duvarlarını yeniledik. Vatandaşlarımızın mezar ziyaretlerinde kullanabilmeleri için her iki mezarlığımızdaki tüm mezar başlarına ibrikler koyduk. Merkez Mahallesi Merkez Mezarlığında da çalışmalarımız sürüyor. Bu mezarlığımızda da çok geniş kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Mezarlık girişine, zeminiyle birlikte musalla taşı yapacağız. Mezarlık alanını genişleteceğiz, bunun yanında sahipsiz mezarların mezar taşlarını Belediye olarak biz yapacağız. Çevre duvarlarını, deforme olmuş mezar taşlarını yenileyip, güzel bir görüntüye kavuşturacağız. Yine yürüme yollarını da yenileyeceğiz“ dedi.  

Etiketler:

Alaplı Belediyesi , Nuri Tekin ,

Yorumlar