Kimya profesörü mezun olduğu okulda yıllar sonra ders verdi

7 Mayıs 2019 Salı 11:46

Kimya profesörü mezun olduğu okulda yıllar sonra ders verdi

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde doğan Prof. Dr. Recai İnam mezun olduğu ilkokul ve lisede yıllar sonra ders verdi.

Çaycuma ilçesinin Perşembe beldesi Yazıbaşı köyünde doğan Gazi Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Recai İnam, Perşembe'de bulunan ve 1974 yılında mezun olduğu ilkokula gelip okuduğu sıralara tekrar oturup, çocuklarla muhabbet etme şansı buldu. Çaycuma ve Çevre Köylerini Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği’nin katkılarıyla hazırlanan ‘Bir Zamanlar Ben de’ adlı proje için bu sene Prof. Dr. Recai İnam’a teklifte bulunuldu.
Dernek Başkanı Savaş Çiloğlu projenin amacını anlatarak, “Çaycuma’nın değerleri, mezun oldukları köy ve mahalle okullarıyla bağlantıları kopmuş durumdadır. Onlara tekrar okullarıyla buluşturma fırsatı vererek bu proje ile mezun oldukları okul ile bağlarını kuvvetlendirmek ve o okulun şimdiki öğrencilerine de örnek alacakları değerlerle buluşturmak” dedi.
Prof. Dr. Recai İnam'a Nihat Kantarcı Lisesinde Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Perşembe Şehit Salim Uçar İlkokulunda ise Perşembe Belediye Başkanı İsmail İnam eşlik etti.
Böyle güzel bir projede mezun olduğu okulları ziyaret edip seminer vereceğini öğrenen İnam, çok sevindiğini belirterek duygularını şöyle dile getirdi:
“Yıllar sonra mezun olduğum okullara gelip çocuklarla muhabbet ettim. Okuduğum sıralara tekrar oturup eski anılarım canlandı. Önce mezun olduğum liseye yani şuan ki adıyla Nihat Kantarcı Lisesi’ne şimdi Perşembe Şehit Salim Uçar İlkokulu’na ve buradan da TSO Fen Lisesi’ne geçeceğim. Öğretmenim, ailemin ve benim bilgimiz dışında birkaç arkadaşımla bizi Zonguldak’a sınava getirdi. Ardından Haydarpaşa Lisesini kazandım. 5 yıl İstanbul’da okuyup Çaycuma’daki lise okuluna geldim. Aradan o kadar yıllar geçtiği halde mezun olduğum okullara gelip kendi branşımı anlatmam benim için anlatılmaz bir duygu oldu. Öğrencilerimizle kimya deneyleri yaptık. Temel bilimlerin mutlaka uygulamalı öğrenilmesi gerektiğini söyledim."
Prof. Dr. Recai İnam, "Minik öğrencilerime de söyledim, “Bir zamanlar bende sizin gibi bu sıralarda oturuyordum. Sizlerden hiçbir farkım yoktu. Bir idealist öğretmen bizleri keşfedip bir sınava götürdü ve Haydarpaşa gibi donanımlı liseyi kazanarak Orta Doğu Teknik Üniversitesinden mezun oldum. Şu anda da profesör olarak hizmet veriyorum. Bu zamana kadar birçok kitabımızı, makalelerimi yayınlattım. Ve en önemlisi yetiştirdiğimiz öğrencilerimiz var. Bunlar hep kazanım diye düşünüyorum. Öğretim üyesinin odasına kapalı kalmayıp, doğduğu büyüdüğü yerleri gezip, onlara bir ilham kaynağı olması bence son derece önemli. Olması gereken bir şey. Çünkü ünlü filozofun dediği gibi ‘Bakarsam görürüm, duyarsam anlarım, yaparsam uygularım’. Ben emeği geçen herkese, bana bu duyguları yaşattığı için teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

Yorumlar

Ramazan pidesi vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

7 Mayıs 2019 Salı 10:53

Ramazan pidesi vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

İslam aleminin kutsal ayı olan ve 11 Ayın Sultanı Ramazan ayının başlaması ile birlikte Ramazan pidesi de Devrekli vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı

11 Ayın Sultanı olan Ramazan ayının girmesi ile birlikte sofralarımızda olmazsa olmazlar arsında yer alan Ramazan pidesi Devrekli vatandaşların tüketimine sunulmaya başlandı. İlçede bu sene 300 gram sade pide 3 Lira’dan satılırken, 350 gram olan ancak yumurtalı ve susamlı olarak imal edilen pide ise 3. 50 kuruştan satılmaya başlandı. İlçenin en büyük ve en işlek caddesinde bulunan fırında vatandaşlar iftarlık pidesini almak için uzun süre kuyrukta beklemek durumunda kalıyorlar.

Yorumlar

İstinat duvarı çöktü, araçlar zarar gördü...

7 Mayıs 2019 Salı 10:49

İstinat duvarı çöktü, araçlar zarar gördü...

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde toprak kayması sonucu istinat duvarı çöktü. Çökme sonucu 4 araç zarar gördü.

Edinilen bilgiye göre, Alaplı Yeni Siteler Mahallesi R. Bloklar binasının önünde istinat duvarı aşırı yağmurların ardından toprak kayması nedeniyle çöktü. Gece saatlerinde meydana gelen olayda otoparkta bulunan 4 otomobil de çöken duvarın altında kaldı. Vatandaşlar duvarın 15 gün önce yapıldığını öne sürdü.
Alaplı Yenisiteler R. Bloklar'da oturan birçok vatandaş, istinat duvarının aşırı yağmur sonucu gece çöktüğünü belirterek, “İstinat duvarın daha 15 gün önce Belediye tarafından yapıldı. Arabalarımız hasar gördü. Bu duvar buraya yapılırken defalarca belediyeye bildirdik ve önlem alınmasını istedik. Hem yol toprak dolgu ile yapıldı hem de yağmur suyu için belediye hiçbir önlem almadı. Gerekli drenaj yapılsaydı bu olayla karşılaşmayacaktık. Uyarılarımız dikkate alınmadı ve bu olay meydana geldi" dedi.
Öte yandan belediyenin zararları karşılayacağı belirtildi.

Yorumlar

Yanan araç kullanılamaz hale geldi

7 Mayıs 2019 Salı 10:47

Yanan araç kullanılamaz hale geldi

Zonguldak’ta bir aracın motor kısmında çıkan yangında araç kullanılamaz hale geldi.

Yangın, akşam saatlerinde Tepebaşı Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 16 CDP 19 plakalı aracın motor kısmında bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların haber vermesi üzerine olay yerine 110 itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerine kısa sürede gelen itfaiye ekipleri yanan araçta soğutma çalışması yaparak kısa sürede söndürdü. Şans eseri yangında yaralanan olmazken araç kullanılmaz hale geldi. Polis ekipleri yangınla ilgili inceleme başlattı.

Yorumlar

270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerine...

7 Mayıs 2019 Salı 10:44

 270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerine...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde 1750 yılında Sultan 1. Mahmut döneminde İstanbul’dan ilçeye gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin (Hacı Hüseyin) tarafından başlatılan Ramazan topu geleneğinin yerini gelişen teknoloji ile ses bombası aldı.

1750 yılında İstanbul'dan Alaplı'ya gelen Hacı Bin Saidi Hüseyin'in emri ile Ramazan aylarında iftar ve sahur saatleri topla duyurulmaya başlandı. İlçede 270 yıllık Ramazan topu geleneğinin yerini teknolojinin gelişmesi ile ses bombası aldı. Ramazan ayında topun içine doldurulan bezlerin etrafa saçılarak kirliliğe sebep olması nedeniyle yerine ses bombası uygulaması başlatıldı. Ses bombası, iftar ve sahur vakitlerinde bir zabıta kontrolünde patlatılıyor.
Vatandaşlar, ses bombası uygulamasının çevre kirliliğini önlediğini belirterek, "Ses bombası uygulaması çevreyi koruma adına güzel bir uygulamadır. Fakat geleneksel Ramazan topunun o tok sesini özledik. Ses bombası Ramazan topu ile aynı tadı vermiyor. O eski geleneksel Ramazan topunun sahile konmasıyla beraber orada patlatılmasını istiyoruz" diye konuştular

Yorumlar