Kilosu 3 bin Euro... En çok Ereğli'de var...

19 Ekim 2017 Perşembe 11:35

Ereğli Haber

Kilosu 3 bin Euro... En çok Ereğli'de var...

Zonguldak’ta “siyah elmas” olarak bilinen, eğitilen köpekler aracılığıyla bulunabilen trüf mantarı için özel orman sahası belirlendi. Trüf mantarının kilosu bin ile 3 bin Euro’ya kadar alıcı buluyor.

Siyah elmas' olarak adlandırılan mantar, yumruk şeklinde yetişiyor. Toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor. Mantar, etten daha fazla protein taşıyor. Orman Genel Müdürlüğünce 2014-2018 yılları arasında eylem planı da hazırlanan trüf mantarının kilosu bin ila 3 bin Euro arasında alıcı buluyor. Eylem planı kapsamında ormanlardaki trüf varlığını tespit edebilmek amacıyla başlatılan çalışmalarda Karabük’ün Ovacık ve Yenice ilçeleriyle Bartın’ın Yıldızköyü mevkisi, Zonguldak’ın Çaycuma, Devrek, Alaplı ve Kdz. Ereğli ilçelerindeki ormanların bazı bölümleri koruma altına alındı.

Trüf mantarı için eğitiliyor
Trüf mantarının toprak altına olması ve az miktarda bulunması sebebiyle trüf uzmanı ile birlikte eğitilen Lagotta Romagnolo cinsi köpekler kullanılıyor. Trüf mantarı için eğitilen Lagotta romagnolo cinsi köpeklerle birlikte koruma altına alınan bölgelerde yapılan aramalarda Tuber Uncinatum (Sonbahar Trüfü) olmak üzere T. nitidum, T. genadii, T. rufum, T. excavatum, T. aestivum (Yazlık Trüf) türleri tespit edildi. Trüf eylem planını uygulama takvimi sonunda oluşturulacak olan trüf üretim maksatlı ormanlar ile orman köylülerine de yeni gelir kapısı açılacak.
Trüf mikonizası aşılanmış fidanlar kullanılarak yapılan aşılandırma faaliyetiyle yeni trüf ormanlarının kurulması planlanıyor. Oluşturulacak bilgi ve deneyim ise trüf üretim bahçeleri kurmak isteyen yatırımcılara da aktarılacak.

Akademik çalışmalara da fırsat tanınacak
Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel, bakanlıkça oluşturulan eylem planı kapsamında yapılan çalışmaları aktardı. Yapılacak araştırmalar ve gen kaynağı maksatlı trüf bahçelerinin oluşturulması faaliyetleriyle akademik çalışmalara da fırsat tanınacağını dile getiren Beşel, trüf mantarına ilişkin şu ifadelere yer verdi:
"Orman Bölge Müdürlüğü olarak Bakanımızın emirleri doğrultusunda orman Genel Müdürlüğünce 2014-2018 yılları arasında uygulanacak trüf mantarı eylem planı kapsamında 2014 yılından itibaren ormanlarımızdaki trüf varlığını tespit edebilmek için daha önce yerleri belirlenmiş olan noktalar Ovacık, Yenice, Çaycuma, Devrek, Alaplı ve Ereğli ilçelerinde trüf uzmanıyla beraber Lagotto Romagnolo cinsi trüf arama konusunda eğitilmiş iki köpek ile arama yapılarak Kdz. Ereğli İşletme Müdürlüğü Alaplı İşletme Şefliği 39 nolu bölmede 79 dekarlık orman arazisinde sonbahar trüfü, yine sahanın 40 dekarlık kısmını da koruma altına aldık. Karabük’ün Yenice ilçesinde Göktepe mevkisinde 40 dekarlık alanda, Bartın’da Yıldıztepe mevkisinde ise 80 dekarlık alanda doğal trüf alanı tespit edilerek koruma altına alındı."

"Trüf mantarıyla aşılı meşe fidanları dikildi"
Trüf mikonizası aşılanmış fidanların toprakla buluşturulduğunu da sözlerine ekleyen Beşel, trüf mantarı çalışmalarının hızla ve artarak devam edeceğine inandığını belirterek şöyle dedi: "Yenice’de 40 dekar alanda trüf mantarıyla aşılı meşe fidanları dikildi. Gökçebey Orman Fidanlığımızda 10 dekar alanda ise 150 adet trüf mantarı aşılı meşe fidanları toprakla buluşturuldu. Trüf eylem planını uygulama takvimi sonunda oluşturulacak olan trüf üretim maksatlı ormanlar ile orman köylülerimize yeni gelir kapısı açılmış olacaktır. Trüf mikonizası aşılanmış fidanlar kullanılmak suretiyle yapılan aşılandırma faaliyetiyle yeni trüf ormanları kurularak oluşturulacak bilgi ve deneyim; trüf üretim bahçeleri kurmak isteyen yatırımcılara aktarılacaktır. Yapılacak eğitim çalışmaları ile teşkilat mensupları ve orman köylüsü trüf mantarlarının teşhisi, toplanması, ekonomisi konularında eğitilecek, trüf ticari olarak değerlendirilmesinin önü açılacaktır. Yapılacak araştırmalar ve gen kaynağı maksatlı trüf bahçelerinin oluşturulması faaliyetleriyle akademik çalışmalara fırsat tanınacaktır. Orman ekosistemleri bitki, toprak ve su kaynakları dengesinin kırsal alandaki sosyal istikrarı, barajların uzun ömürlü olmasını ve gıda güvenliğinin temeli ve sigortasıdır. Artan nüfus, yükselen yaşam kalitesi, azalan doğal kaynak ve tarım alanları nedeniyle orman ekosistemlerinin sağladığı ürün ve hizmetlere geçmişte olduğundan daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Halkın ormanlardan artan beklentisinin sürdürülebilir şekilde karşılanması için ormanların her unsurunu, verimlilik ilkeleri çerçevesinde işletmek ve yönetmek zorundayız. Ayrıca trüf yeni gündeme gelen, yeni çalışmalarımızın başında olan ve kilosu 1000 Eurolar civarında olan çok kıymetli bir mantar türüdür. İnanıyorum ki trüf mantarı, belli bir zaman sonra halkımız tarafından da kendi fındıklıklarında, bahçelerinde, fidanlar aracılığıyla da bu mantar yetiştirilecektir. Şu anda Bakanımızın talimatları gereği genel müdürlüğümüzce bize dikte edilen 2014-2018 eylem planları çerçevesinde yaptığımız bir çalışmadır. İnanıyorum ki trüf mantarı konusu hızla artarak devam edecektir."

İsmet Koç: "Çok zor bulunan bir mantar"
Kdz. Ereğli ilçesinde yaşayan ERDEMİR emeklisi İsmet Koç da köpeği ile birlikte zaman zaman trüf mantarı aradığını ifade etti. Koç, "Osmantepe dağında trüf mantarı arıyorum. Bu mantar kolayına bulunmaz. Bunu ben ayda bir kere gelir ve köpekle ararım. Yeryüzünde değil yerin altında yetişir. Kestane, meşe diplerinde yetişiyor. Çok fiyatlı bir mantardır. Arkadaşlar bana bazen gülüyorlar ama fiyatı 2 bin ila 3 bin Euro arasında. Benim de en büyük özelliğim ilginç konuları çok iyi araştırırım. Nasip ederse bu mantarı da Kdz. Ereğli ilçesinde yaygınlaştıracağım. Bu çok zor bir iş. Günde 5 ila 10 kilogram toplamak mümkün değil" diye konuştu.

Yorumlar
 • hanife 05075302750
  23 Ekim 2017 Pazartesi 15:57

  bende aramak istiyorum nasil yardimci olursunuz

Niyazi Özcan’dan liman önerisi

17 Ekim 2017 Salı 19:59

Ereğli Haber

Niyazi Özcan’dan liman önerisi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adaylarından Niyazi Özcan, beraberinde ki heyet ile Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti.

Ereğli Haber- Ticaret ve Sanayi Odası Başkan adaylarından Niyazi Özcan, beraberindeki heyet ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal'ı makamında ziyaret etti. Misafirlerini kapıda karşılayan ve tek tek selamlaşan Başkan Hüseyin Uysal, ziyarette yaptığı konuşmasında her adaya eşit uzaklıkta olduğunu ve TSO yarışına giren bütün adaylara başarılar dileyerek, Niyazi Özcan ve ekibine de ziyaretinden dolayı teşekkür etti.
Başkan Uysal konuşmasında "Ereğli’ye katkıların olabilecek son derece nitelikli birliktelik yakalamışsınız. Sizi tebrik ediyorum. Seçim ertelense de o günler çabuk geliverir. Siz, bu birlikteliğinizi bozmayın. Ereğlimizin bir ve beraber hareket etmeye ihtiyacı vardır. Önümüzdeki seçimlerde kaç aday çıkar onları bilmiyorum ama biz her adaya eşit uzaklıktayız. Bizim tarafımız olmaz. Bunu sizinle paylaşmak isterim. Ereğli’ye katkı veren herkesin yanındayız" dedi.

Ziyarette konuşan ETSO başkan adaylarından Niyazi Özcan, yola Ereğli ve bölgenin sorunlarını bilerek ve bu sorunları çözmek için yola çıktıklarını kaydetti. Ekibi ile birlikte bu işe taşın altına ellerini değil gövdelerini soktuklarını kaydeden Özcan "Ereğli’nin ekonomik sorunlarına, her zaman hassas yaklaştığımızı hissettirmek için sizi ziyaret ettik. Varlığımızı inşallah görüyorsunuzdur. Ekip arkadaşlarım ve ben bu yola gerçekten bırakın el ya da başlarını bu taşın altına gövdelerini koydular. Şu an Belediye Limanı bakımdadır. Ereğli’nin bazı tersaneleri açılıyorsa, açık denizlere açılıyorsa, buralarda liman boşaltma yapılabiliyorsa bence, tersanecilere ‘5 yıl süre’ gibi özel bir madde koyarak bu tersanecilerin limanını biran önce açmakta fayda vardır. Çünkü burada 2500 kişi için ‘sizin için özel bir izin aldık. 5 yıl içinde 2500 işçiyi bulduğunuz takdirde bir 5 yıl daha süre veririz’ deriz. Sonrasında ise ‘asli görevinize geri dönersiniz’ diyerek tersaneleri harekete geçirebiliriz.
Seçime (ETSO) yaklaşık 6 aylık bir süre var. Biz bunu ‘beklemeyelim’ diyoruz. Sizin de önderliğinizde olsun, sizde buna bir el atın. Tersaneler bölgesinde, hızlı bir şekilde yükleme ve boşaltma operasyonunu becerebilirsek, Ereğli için acil olarak bunu katabilirsek çok büyük bir fayda sağlamış oluruz.”

Özcan, tersanecilerin açılması durumunda ERDEMİR tarafından BY-PASS edilen acentelerinde bu bölgeden ekmek yiyebileceklerini söyledi. Ereğli’de güvenli olmayan limanlarda yükleme boşaltmaya izin verilirken, en güvenli liman olan tersaneler bölgesinde yükleme boşaltma işine izin verilmemesini anlayamadığını vurguladı.

Uysal, diğer önerileri de dinlediği toplantı yaklaşık 45 dakika sürdü.

Yorumlar

Rakiplerine kızdı... Ekmeğin fiyatını yarıya çekti...

16 Ekim 2017 Pazartesi 17:28

Ereğli Haber

Rakiplerine kızdı... Ekmeğin fiyatını yarıya çekti...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde rakiplerine kızan fırın sahibi ekmeğin fiyatını yarıya indirdi.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde rakip fırınların kendi bölgesinde indirimli ekmek satmasına kızan fırıncı Mehmet Ersoy, fiyatları 75 kuruşa indirdi. 1968 yılında bu yana fırıncılık yaptığını anlatan Ersoy kepek, çavdar, tam buğday, tava ve diğer ekmek çeşitlerini artık 75 kuruştan vatandaşa vereceğini açıkladı. İlçede diğer fırınlarda ekmek 1,5 TL’den satılırken Ersoy, fırının dışında afişler asarak ekmeği 75 kuruştan satmaya başladığını duyurdu. Ersoy gazetecilere yaptığı açıklamada “Neden böyle bir şey yaptık. 1968 senesinden bu yana Ereğli'deyiz. Hiç kimse ile rekabet yapmadık. Yapmak da istemedik. Ancak bizim Bölücek altında bir fırınımız var. Orada da ekmek satıyoruz. Ereğli' de fırıncılar bizim oralara gelerek yaz ayında bir liradan ekmek satmaya çalışıyorlar. Bizim de işimiz o bölgede yaz ayında oluyor. En son noktayı koyduk. Bu fiyatın altına inecek bir fırıncı yok. Biz bu indirimi ömür boyu sürdüreceğiz. Milletimiz ucuz ekmeği yiyecek. Müşterilerimiz hem fiyattan hem de ekmekten çok memnunlar. Çarşıda marketlere ekmeği 75 kuruştan vererek 90 kuruşa satmalarını istiyoruz. Amacımız Ereğli' ye tamamen ucuz ve kaliteli ekmek yedirmek" dedi.
Ekmeğin 75 kuruş olduğunu duyan vatandaşlar buna inanamazken, ekmek fiyatının yarı yarıya düşmesinin en çok kendilerini sevindirdiğini söylediler.

Yorumlar
 • Oğuzhan
  18 Ekim 2017 Çarşamba 21:43

  Çengelburnundaki fırıncıya helal olsun.teşekkür ederiz

 • Mehmet Akyüz
  17 Ekim 2017 Salı 19:39

  ALLAH RAZI OLSUN SİZİN GİBİ ESNAF ARKADAŞLARDAN ALLAH AYAĞINIZA TAŞ DEĞDİRMESİN

 • tolga
  16 Ekim 2017 Pazartesi 19:29

  demekki diyer fırınlar yuzde yuzun uzerınde kazanıyorlar

“Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen…”

6 Ekim 2017 Cuma 17:45

Ereğli Haber

“Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen…”

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkan Adayı Niyazi Özcan, Erdemir yönetimin Ereğli düşmanlığının devam ettiğini belirterek son olarak ilçedeki acenteleri kapattıracak adımlar attığını söyledi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli TSO Başkan Adayı Niyazi Özcan yazılı bir açıklama yaparak Erdemir yönetimini eleştirdi. Erdemir yönetiminin özelleşmeden sonra ilçedeki sac tüccarları, nakliyeciler, tedarikçileri iflas ettirdikten sonra şimdide yeni bir uygulama başlatarak ilçedeki acenteleri yok etmeye çalıştığını savundu. Özcan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Kdz. Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’nin özelleştiği günden bu yana ortaya koyduğu bencil politikalar tüm hızıyla yenileri ile birlikte uygulanmaya devam ediyor.
Daha önce satış ve satın alma müdürlüklerini Ereğli dışına çıkarıp başta 400 sac tüccarını batıran ve Ereğli esnafına büyük darbe indiren Erdemir, devam eden yıllarda kendi bünyesinde nakliye firması kurup ilçedeki nakliye sektörüne de yok etmişti. Tedariklerinin büyük bir kısmını Ereğli dışından alarak ilçeye büyük kötülükler yapan Erdemir yönetimi şimdide denizcilik sektörüne el atmıştır.
Ereğli düşmanlığı bir türlü bitmek bilmeyen Erdemir yönetimi zaten özel olan limanı yeniden özelleştirerek başka bir firmaya işletmeye verdi. Bununla da yetinmediler limana gelen gemilerin acenteliğini de İzmit Kocaeli’den bir firmanın yapmasını zorunlu kıldılar. Ereğli düşmanı Erdemir yöneticilerinin Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren 25’in üzerinde acente firmasına büyük darbe vurmaya başladılar. Bu uygulama 50 yıldır faaliyet gösteren acentelerin kapatılması demektir. Bu acentelerde yaklaşık 200 kişi çalışmakta ve evlerine ekmek götürmektedirler. Erdemir yönetimi bu yok edici politikası ile Ereğli’de sac tüccarı, nakliyeci ve esnaftan sonra şimdide gemi acenteleri ve çalışanlarının ekmeklerini elinden almıştır.”

Yorumlar

Yenileri kurulacak, mevcutlar gelişecek

3 Ekim 2017 Salı 12:01

Yenileri kurulacak, mevcutlar gelişecek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Tetiker, Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) bünyesinde Teknopark kurulması kararının resmi gazetede yayınlandığını açıkladı.

Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, Zonguldak’a kurulacak Teknopark’ın bölgede mevcut sanayilerin gelişmesine ve yenilerinin kurulmasına katkı sağlayacağını söyledi. Tetiker yazılı olarak yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi; “Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörlüğü ile birlikte temelini 2017 Mart ayında attığımız ve odamızın da kurucu ortağı olduğu Teknopark kurulmuştur. Zonguldak'ta Üniversite-Sanayi işbirliğini güçlendirmek, teknolojisi yüksek sanayi kuruluşlarını çekerek ve yenilerinin kurulmasını sağlayarak kentteki sanayi çeşitliliğini artırmasını ve bölge ekonomisini canlandırmasını amaçladığımız Teknopark; ilgili Bakanlar Kurulu’nun 2017/10806 sayılı kararı ile 30 Eylül 2017 tarihli ve 30196 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak kurulmuştur. Kurulan Teknoparkın bölge ekonomisine önemli bir katma değer sağlamasını bekliyoruz. Üyelerimiz Teknoparkların sağlamış olduğu tüm vergi muafiyeti ve teşviklerden faydalanabileceklerdir.”
Başkan Tetiker Teknopark kuruluş aşamasında göstermiş oldukları desteklerinden dolayı Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, bölge milletvekilleri, BEÜ Rektörü Mahmut Özer ve bölge oda başkanlarına teşekkür etti.

Yorumlar