Keleş'ten Erdemir Genel Müdürü'ne mektup...

5 Eylül 2018 Çarşamba 18:39

Keleş'ten Erdemir Genel Müdürü'ne mektup...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Erdemir Genel Müdürü Salim Cem Oral’a bir mektup yazarak peşin satış şartlarının, vadeli satışlarda da uygulanmasını talep etti.

Kdz. Ereğli TSO Yönetim Kurulu üyelerden gelen talep üzerine Erdemir Genel Müdürü Salim Cem Oral’dan Erdemir’in satış şartları içerisinde yer alan peşin satışlarda uygulamada olan (o günkü TCMB kuru uygulaması ve ya dövizle ödeme uygulaması) satış sisteminin, vadeli satış alışverişinde bulunan firmalar içinde uygulanmasını talep etti.
Konuyla ilgili olarak Erdemir Genel Müdürü Salim Cem Oral’a bir yazı gönderen Kdz. Ereğli TSO Başkanı Arslan Keleş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu 2023 hedefleri doğrultusunda ülkemiz sanayici ve tüccarı gece gündüz demeden üretmeye, istihdam sağlamaya devam etmektedir. Fakat son zamanlarda yaşanan dalgalı döviz seyri dövizle iş yapan sanayici ve tüccarımızı fazlasıyla etkilemiştir. Özellikli odamız firmalar için büyük önem arz eden Ereğli Demir ve Çelik Fabrikası ilçemizin ve ülkemizin en önemli sanayi kuruluşu konumundadır. Dolaylı ve doğrudan ilçe ve ülke ekonomisine sağladığınız katkı ülkemizdeki diğer kurumlara örnek gösterilecek niteliktedir. Kdz. Ereğli TSO Yönetimi olarak üyelerimizin ve sizin her koşulda yanınızda durarak her türlü talep ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktayız. Üyelerimizle yapılan görüşmeler sonucunda aşağıda detayları yazan konu Odamız Yönetim Kurulu toplantı gündem maddesi olarak görüşülmüştür; Fabrikanızın satış şartları içerisinde yer alan peşin satışlarda uygulamada olan (o günkü TCMB kuru uygulaması ve ya dövizle ödeme uygulaması) satış sisteminizin; Fabrikanızla vadeli satış alışverişinde bulunan firmalar içinde uygulanmasını talep etmekteyiz. Talebimizin tüm üyelerimizi yakından ilgilendirmekte ve piyasalarda olumlu bir etki oluşturacağı düşüncesindeyiz.
Konu ile ilgili tarafınızca yapılacak değerlendirme sonucu konuyu karşılıklı olarak istişare etmeyi talep etmekteyiz, en içten dileklerimle saygılarımı sunarım.”

Yorumlar

“Zabıta belediyenin vicdanıdır”

5 Eylül 2018 Çarşamba 16:11

“Zabıta belediyenin vicdanıdır”

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zabıta teşkilatının kuruluşunun 192. yıldönümü ve Zabıta Haftası dolayısıyla Atatürk Anıtında düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Zabıtanın belediyenin vicdanı olduğunu belirtti ve ekiplere hizmetleri için teşekkür etti.

Zabıta teşkilatının kuruluşunun 192. yıldönümü ve Zabıta haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtında Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından tören düzenlendi. Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürü Alptekin Dursun tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, istiklal marşı okunarak saygı duruşunda bulunuldu.

Dursun: “zabıta, belediyemizin eli, ayağı, kulağı, gözüdür”
Törende konuşan Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, Zabıtanın belediyenin eli, ayağı, kulağı ve gözü olduğunu belirterek; “192. Yaşını kutlayan belediye zabıtasının temelleri 1826 yılında atılmış olup, bugünkü Belediye Zabıtası teşkilatı görev, yetki ve sorumluluklarını kanun ve yönetmeliklerden alarak görev yapmaktadır. Zabıtamız, belediyemizin halka en yakın hizmet birimidir. Belediyemiz Zabıta Müdürlüğü teşkilatı İşyeri Denetim ekibi, Kaçak Yapı ve Çevre Denetim ekibi, Seyyar ve İşgal Denetim ekibi ve Pazar Yeri Zabıta Ekibi olarak 7 gün 24 saat üzerinden şehrin en ücra köşesinden en kalabalık yerine kadar her yerde bulunmakta, bu yönüyle belediyemizin eli, ayağı, kulağı ve gözü olmaktadır. Özellikle 2014 yılından sonra halkımıza daha hızlı, etkin ve verimli hizmet verebilmek amacıyla Zabıta araç ve gereçlerinde yenilenmeye gidilmiş, günümüz teknolojisinden en üst seviyede istifade edilerek yaka kameraları ve telsiz kullanımına başlanmıştır. Ayrıca halkımızın her an her durumda zabıtaya kolay ulaşabilmesi için Zabıta Whatsapp ihbar hattı ile mahalle muhtarlarımızın dilek temenni ve önerilerinin ilgili müdürlüklere sevkini ve takibini yapmak amacıyla Whatsapp Muhtarlar grubu oluşturulmuştur. Yapılan bu görevlerde zabıtanın öncelikli görevi, insan hak ve hukukuna saygılı gülen bir yüzle yaşanabilecek olumsuzluklara karşı önceden tedbir almak olup, idari yaptırım ve para cezası en son tercih olarak kullanılmaktadır. Pazar yerinde yaptığı gıda kontrolünden tutun da, fırınlarda yaptığı denetimlerden, insanımızın yediğinden içtiğinden, sosyal alanlardaki yaşamlarından, şehrin bütün dokusunun tamamında zabıtanın elini, zabıtanın caydırıcı gücünü hissettirmemiz gerekmektedir. Unutulmamalı ki zabıta halkımızın huzuru sağlığı ve güvenliği için görev yapan Belediye Kolluk kuvvetidir. Yaşadığımız yer Kdz. Ereğli, nefes aldığımız yer Kdz. Ereğli, geleceğimizi aradığımız yer Kdz. Ereğli. Kdz. Ereğli’de ki vatandaşlarımızın sağlıklı, rahat ve huzurlu bir yaşam sürmesi için yasaların ve yönetmeliklerin bizlere vermiş olduğu yetkiler çerçevesinde görevlerimizi yapma çabası içerisindeyiz. Bu çalışmalarımızda teşkilatımıza her türlü desteği sağlayan Belediye Başkanımıza şahsım ve teşkilatım adına şükranlarımı sunar, tüm teşkilatımızın yıl dönümünü kutlayarak, çalışma arkadaşlarıma görevlerinde başarılar dilerim” dedi.

Başkan Uysal: “zabıta belediyenin vicdanıdır”
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Zabıta birimine teşekkür ederek başladığı konuşmasında, zabıtanın Kdz. Ereğli Belediyesinin en önemli birimlerinden biri olduğunu belirtti. Başkan Uysal; “Sizler Belediyelerin doğrudan halka açılan en etkili yüzü ve birer aynasısınız. Biliyorum yaptığınız görev zor bir görev, zor olduğu kadar da kutsal bir görev. Kendi hayatınızdan, ailenizden ve sosyal yaşamınızdan tavizler vererek gece gündüz, yaz kış demeden günün 24 saati ilçemizin rahatı için çalışıyorsunuz. Tebessüm eden bir yüzle görevinizi yapmanız belediyemizin güler yüzünü halkımıza yansıtıyor. Zabıta müdürlüğümüz aynı zamanda belediyenin bir vicdanıdır. Göreve geldiğimiz günden itibaren zabıta teşkilatımızın tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık, modernize ettik. Bugüne kadar yaptıkları fedakarca çalışmalardan dolayı başta Kdz.Ereğli Belediye Zabıta Teşkilatımızın ve ülkemizin dört bir yanında vatandaşların huzur ve sağlığı için görevini özverili bir şekilde sürdüren tüm Zabıta Teşkilatlarımızın Zabıta Haftasını kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum” dedi.
Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, törenin ardından babaları ile törene zabıta kıyafeti giyerek katılan çocuklara hediye takdiminde bulundu.
Törende, Zabıta ekipleri tarafından katılımcılara karanfil dağıtılırken, törene katılan Zabıta müdürlüğü personeli, Belediye Başkanı Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, mahalle muhtarları toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.
Zabıta ekipleri daha sonra araçlarla şehir içinde konvoy düzenledi.

Yorumlar

Enerji Bakanı Dönmez'den yerli kömür açıklaması...

5 Eylül 2018 Çarşamba 16:06

Enerji Bakanı Dönmez'den yerli kömür açıklaması...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin yerli kömür ihtiyacının karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, “Türkiye’deki taşkömürü ihtiyacının 1 milyon ton civarını yerli kaynaklardan üretiyoruz. Hedefimiz ithal kömürü asgariye indirmek” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Zonguldak ziyaretinde Valilik programının ardından AK Parti İl Teşkilatı’nı ziyaret etti. AK Parti İl Başkanı Zeki Tosun ve partililer tarafından karşılanan Bakan Dönmez, burada partililere hitap etti.
Bakan Dönmez, “Zonguldak yaklaşık iki asır madencilik sektörünün gözbebeği idi ama sadece sadece madencilik alanında değil bizim diğer alanımız olan enerji alanında da yatırımlar var. Yaklaşık 3 bir megavatı geçen termik santral projelerimiz var. Bunlar işletme halinde. Öyle baktığınızda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın birnevi izdüşümü hemen hemen tüm branşları Zonguldak’ta gösterilmektedir. Örnek bir şehrimiz. Zonguldak’ın geçmişte acı tatlı bir sürü hatırası oldu. Kazaları oldu. Bu vesile ile maden şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyoruz. Bugün zaten öğleden sonraki programlarımızda şehitlik ve müze ziyaretlerimiz olacak. MTA’nın gemisi Zonguldak limanında yetkililerden bilgi alacağız. Türkiye Taşkömürü Kurumu’muza da bugün yapılan faaliyetlere ilişkin plan ve hedeflere ilişkin bilgi alacağız. Kısaca geçtiğimiz yıl açıkladığımız milli enerji ve maden politikalarımızın en önemli ayaklarından birisi yerlileştirmektir. Yerli kaynakları azami derecede ekonomiye kazandırmak için yeni modeller yeni projeler hayata geçirdik. Onların önemli ayaklardan birisi de taşkömürü hususudur. Türkiye’de yaklaşık 30 milyon ton taşkömürü ihtiyacımız var. Bunun ancak 1 milyon ton civarını yerli kaynaklardan üretebiliyoruz. Hedefimiz ithal kömürü asgariye indirmek. Mümkünse sıfırlamak. Onun için bu bölgede işçimiz, mühendisimiz, yöneticimiz hep birlikte üretimin ve dolayısıyla da istihdamın artması için ne gerekiyorsa yapacağız. Cumhurbaşkanımız seçimlerden önce TTK’ya 1500 işçi alımıyla ilgili söz vermişti. O söz bizim için talimat mhaiyetindedir. Arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. O süreci hızlıca tamamladıktan sonra sür'atle işçi alımını da gerçekleştirmiş olacağız” diye konuştu.

“Tedarik zincirini sağlıklı oturttuğumuz müddetçe burada iş ve istihdam garantisini de temin etmiş olacağız”
Bakan Fatih Dönmez, özel sektörde yerli kömür kullanılmasına yönelik gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Dönmez, şöyle devam etti:
“ İki özel sektör arasında bir anlaşmaydı. Biz bir yerde arabuluculuk yapmış olduk. Bir özel sektöre ait santralimiz yaklaşık yılda 7 milyon ton taşkömürü kullanıyor. Bir başka özel sektöre ait redevansla verilmiş sahamızda da yine yaklaşık 5 milyon tona çıkabilecek bir üretim planı vardı. Biz üreticiyle tüketiciyi bir araya getirdik. Aralarında bir anlaşma sağlandı. Şimdi süratle o anlaşmanın sahanın işletmeye geçmesini bekliyoruz. Bir takım hukuki prosedürler vardı. Onlar da tamamlanır tamamlanmaz tedarik zinciri sağlanmış olacak. Bu ilk ama son değil. Aslında biz bütün ithal yakıtlı santrallere aynı teklifi götürdük. Gelin burada kendi kömürünüzü çıkartın çıkartamıyorsanız çıkartan firmalardan tedarik anlaşması yapın şeklinde teşvik ettik. Bu arada üç sahamızın ruhsat devir ihalesini de gerçekleştirmiş olduk. Yine bu sahalarda da tedarik anlaşmaları yapılacak. Taşkömürümüz zaten TTK’nın belli bir üretimi var. Sevindirici olan taraf bu ihalelerden birisi de Ereğli Demir’in sahip olduğu OYAK firması da aldı. Aslında kendi koklaşabilir kömürünü burada kendi ham madde tedarikini güvence altına almış oldu. Tedarik zincirini sağlıklı oturttuğumuz müddetçe burada iş ve istihdam garantisini de temin etmiş olacağız. Bu hedeflerde bir değişikliğimiz yok. Şu anda üreticiler ve işletme sahipleriyle görüşmek lazım. Arkadaşların bize verdiği bilgi bir yıl içerisinde bu üretime geçeceğiz demişlerdi. Biz de takip ediyoruz.”
Bakan Fatih Dönmez, AK Parti ziyaretinin ardından Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü’nü ziyaret etti. Bakan Fatih Dönmez, “Bakanlığımız iki yıldır performansa dayalı üretim modeline geçti. Bu kapsamda da her kurumumuzun yıllık kurumsal hedefleri var. Bunları da biz yıllık bazda izliyoruz. 6 ayda bir de dinliyoruz. Bize bağlı kurumlarımızın hepsini bitirdik. En son Türkiye Taşkömürleri Kurumu kalmıştı. Bu gün de burada TTK Genel Müdüründen ve yönetici arkadaşlardan bu yıl ki planlarındaki gerçekleşmeleri dinlemiş, izlemiş olacağız. Sonrasında belli ziyaretlerimiz var. Gün boyu Zonguldak’ın misafiri ve ev sahibi olacağız.

Yorumlar

Mecliste su polemiği...

5 Eylül 2018 Çarşamba 13:20

Mecliste su polemiği...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi Meclisi’nin 2018 yılı eylül ayı olağan toplantısında CHP’li meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Hüseyin Uysal arasında içme sularının sarı renkte akması nedeniyle polemik yaşandı.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2018 yılı Eylül ayı olağan meclis toplantısı AKM Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin görüşülmesine geçilmeden çnce söz alan CHP Kdz. Ereğli Belediyesi Meclisi Grup Sözcüsü Sertan Ocakçı, şehir şebeke suyundan doldurduğunu iddia ettiği pet şişedeki sarı renkli sudan bir bardak doldurarak Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’a içmesi için ikram etti. Başkan Uysal bu gün itibariyle ilçe genelinde ki şebeke suyunda normale dönüldüğünü belirterek, sarı renk ve kokunun giderildiğini ifade etti. Uysal’ın sözlerine itiraz eden CHP’li meclis üyeleri ise mahallelerde halen şebeke sularının sarı renkte aktığını ve kokunun giderilemediğini savundu.
Mecliste üniversite kampüsü yapılması için ayrılan eski devlet hastanesi binalarının bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak imarda yer alması talebi imar komisyonunun red kararı ile meclise getirildi. Gündem maddesi hakkında söz isteyen CHP Grup sözcüsü Sertan Ocakçı, üniversite kampüsünün yapılamayışı ve arsanın tabuda askeri alan olarak işlenmesinin sorumlusunun AK Parti hükümeti temsilcileri ile Ereğli Belediyesi yönetimi olduğunu söyledi. Yaşanan uzun tartışmaların ardından yapılan oylamada meclis üyelerinin tamamı imar komisyonunun red kararını onaylayarak eski devlet hastanelerinin bulunduğu alanın askeri güvenlik alanı olarak belirlenmesine karşı çıktı.
Mecliste resmi kurum ve şahısları ait imar tadilatı talepleri ile belediye başkanının yurt dışına çıkma talebini öngören maddeler oy birliği ile kabul edildi.

Yorumlar
 • Turan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 17:04

  İnanmayan varsa musluklarından bir bardak su içsin. Sn başkan musluklardan içme suyu akacaktı ama kullanma suyu bile olmayacak kadar kötü bir su akıyor.

 • gökhan
  8 Eylül 2018 Cumartesi 07:23

  ereglide sanki belediye baskanı boslugu var gibi

 • Nigar ceyda idil
  6 Eylül 2018 Perşembe 19:54

  yağmurdan sonra daha fena gelinde bakin evdeki musluk tan akan pis kokulu suya 06.09.2018

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

5 Eylül 2018 Çarşamba 12:59

Enerji Bakanı Zonguldak'ta...

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Zonguldak'a geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Vali Ahmet Çınar ve protokol üyelerince Valilik önünde karşılandı.
Çocuklar tarafından çiçek takdim edilen Bakan Dönmez, Valilik Şeref Defteri'ni imzaladı. Bakan Dönmez'in Valilik ziyareti basına kapalı olarak sürüyor.

Yorumlar