Kdz. Ereğli’de Z Kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı

26 Aralık 2018 Çarşamba 14:45

Kdz. Ereğli’de Z Kütüphane düzenlenen törenle hizmete açıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Kışla Mahmut Likoğlu Ortaokulu’nda yapımı tamamlanan Z Kütüphanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Kdz. Ereğli Mahmut Likoğlu Ortaokulu’nda Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteği ile Z Kütüphanesi yapıldı. Okulun konferans salonunda düzenlenen açılış törenine Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, AK Parti Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Aksoy, Okul Müdürü Altınay Turpçu, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Kaymakam Çorumluoğlu Z Kütüphanenin öğrencilere ve eğitim camiasına hayırlı olması temennisinde bulundu. Çorumluoğlu konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Ereğli’de ilk Z Kütüphane’nin açılışını yapacağız ama doğrusu burada bu konuda biraz geç kalmışız işin aslı; çünkü biz bunları Manisa’da açtık öğle geldik. Ben Ereğli’yi her zaman Manisa’nın daha ilerisinde bir yer olarak görüyordum ve halen daha aynı düşüncem var ama Z Kütüphane’de biraz ne yazık ki biz geç kalmışız. Ama önemli değil, moral bozacak bir durum yok biz bu açığı kapatırız. Kitap okuma alışkanlığı nedense bizim toplumuzda özelikle bizim çağdaki kişiler için çok fazla yaygın değildir. Ama tabi ki biz kendimizden sonraki jenerasyona kitap okuma alışkanlığını okullara kazandırdık. Benim de iki tane kızım var 12 ve 13 yaşlarında; her akşam mutlaka biz evde kitap okuyoruz. Burada da gelecekte bayrağımızı teslim edeceğimiz çocuklarımız var; ben çocuklarımızın kitap okuma konusunda daha iyi olacaklarına inanıyorum. Bu kütüphanenin açılışında emeği geçen herkese ben de teşekkür ediyorum." 

Yorumlar

LGS’de il birincisi Alaplı oldu

22 Aralık 2018 Cumartesi 18:09

LGS’de il birincisi Alaplı oldu

Zonguldak Alaplı Liselere Geçiş Sınavı (LGS)’de Zonguldak'ın 1’incisi oldu. İl genelinde özel okullarda dahil olmak üzere il birincisi Alaplı'dan çıktı. Alaplı LGS’de Zonguldak'ın gururu oldu.

Zonguldak Milli Eğitim Müdürlü tarafından Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde, Ereğli, Çaycuma, Devrek, Kozlu, Kilimli ve Gökçebey İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.
2017-2018 Eğitim öğretim yılında uygulanan liselere giriş sınavı (LGS) sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda, Alaplı İlçesinin sınava katılan öğrencilerin aldığı puanların ortalamasına il genelinde yapılan değerlendirmede, 255 puan ortalaması ile Alaplı’nın il birincisi olduğu belirtildi.
Resmi ve özel ortaokullar bazında yapılan değerlendirmede, İl genelinde Alaplı İlçesinde bulunan Özel Ortaokulunun 338,61 puan ortalaması ile İl 3.sü olduğu, Resmi Ortaokullar arasında yapılan değerlendirmede, Alaplı Karşıyaka Ortaokulunun 290,14 puan ortalaması ile il 2.si, Alaplı Kılçak Ortaokulunun il 5.si, Alaplı Merkez Ortaokulunun il 6.sı, Alaplı Toki Okçular Ortaokulunun il 7.si olduğu belirtildi.
Alaplı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik ise yaptığı açıklamada, “Çok şükür yıl boyunca ektiğimiz fidanlar meyvesini verdi. Ekip olarak bakanımız ve kaymakamımızın destekleri ile il birincisi olduk. Üstelik rekor sayıda kazanan öğrencimiz var” diye konuştu.

Yorumlar

BEÜ'deki konferans ilgi gördü

21 Aralık 2018 Cuma 11:47

BEÜ'deki konferans ilgi gördü

“TÜBİTAK 1512-BİGG DÜNYA / Bireysel Genç Girişim Hızlandırma Programı ve COSME EEN-Avrupa İşletmeler Ağı” İnovasyon konferansı öğrencilerimizin yoğun ilgisiyle gerçekleşti.

Bülent Ecevit Üniversitesi'nin 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı için belirlediği “Şimdi İnovasyon Zamanı!” sloganı kapsamında Teknopark tarafından düzenlenen konferans dizisinin üçüncüsü olan “TÜBİTAK 1512 - BİGG DÜNYA / Bireysel Genç Girişim Hızlandırma Programı ve COSME EEN - Avrupa İşletmeler Ağı” inovasyon konferansı öğrencilerin yoğun katılımı ile iki bölüm şeklinde gerçekleşti. Konferansın ilk bölümünde, 35 yaş altı genç girişimcilere TÜBİTAK tarafından sunulan 200.000 TL’lik BİGG hibe desteği hakkında bilgi verilerek başvuru öncesi, sırası ve sonrasında dikkat edilmesi gereken noktalar detaylı olarak anlatıldı. İkinci kısımda ise Ar-Ge İnovasyon ürünlerinin alımı ya da satımı için dünya üzerinde oluşturulmuş en büyük pazarlardan biri olan Avrupa İşletmeler Ağı tanıtıldı.
Sunumda, ağ üzerinde, farklı ülkelerdeki potansiyel alıcı ya da satıcılarla nasıl diyalog kurulabileceği ve işbirlikleri geliştirilebileceği vurgulanırken pazara ulaşmanın ne kadar kolay olduğu verilen örnekler ile sergilendi. Özellikle öğrencilere inovasyon bilinci aşılama konusunda oldukça başarılı geçen etkinlik, soru-cevap bölümü ile tamamlandı. Etkinlikte bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı, üniversitenin Zonguldak'taki ve bölgedeki inovasyon bilincini geliştirmek üzere düzenlediği etkinliklere hız kesmeden devam edeceğini ve sırada TÜBİTAK’tan gelecek bir ekip tarafından sunulacak ARDEB ve BİDEB Projeleri ile ilgili bilgilendirme konferansının olduğunu belirtti.
Konferans sonunda Rektör Prof. Dr. Mustafa Çufalı ve TTK Genel Müdür Yrd. Muharrem Kiraz tarafından konuşmacılar, Aslı Astarcı ve Betül İşbilir’e birer teşekkür plaketi sunuldu.

Yorumlar

Kasımlı İlkokulu'na teşvik ödülü

20 Aralık 2018 Perşembe 18:36

Kasımlı İlkokulu'na teşvik ödülü

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Okulum Bir(İnci) Projesinde En Güzel Bahçe kategorisinde Kasımlı İlkokulu teşvik ödülü aldı.

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okulların bahçe, kantin ve beslenme alanlarının hijyen ve memnuniyet düzeylerinin iyileştirilmesi amacıyla düzenlenen Okulum Bir(İnci) Projesinde ödül alan okullar düzenlenen törenle ödüllerini aldı. Alaplı'dan proje kapsamında belirlenen standartları gerçekleştiren, En İyi Yemekhane Hizmetleri Kategorisinde Alaplı Çok Programlı Anadolu Lisesi ödül alırken, en güzel bahçe kategorisinde Kasımlı İlkokulu ve en iyi yemekhane hizmetleri kategorisinde Alaplı İMKB Anadolu Lisesi teşvik ödülü aldı.
En Güzel Bahçe Kategorisinde Projede teşvik ödülü alan Kasımlı İlkokulu bir başarıya daha imza attı. Oyun çizgileriyle donatılan okul bahçesi çocuklar için alternatif oyun alanları haline dönüşürken, geleneksel sokak oyunları da günümüze ve gelecek kuşaklara taşınmış oluyor.Ayrıca bahçede kurulan çocuk parkında öğrenciler teneffüs saatlerinde doyasıya eğleniyor.
Alaplı İlçe Milli eğitim Müdürü Cevat Çevik, ödül alan okulları kutladığını belirterek, bundan sonrada projeler konusunda okulların teşvik edilmeye, desteklenmeye ve kalite standartlarını yükseltmek için çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Yorumlar

Eğitimde ‘KAÇAK’ cenneti olduk

19 Aralık 2018 Çarşamba 13:05

Eğitimde ‘KAÇAK’ cenneti olduk

Kdz. Ereğli ilçesinde son yıllarda kaçak öğrenci yurdu, kreş ve özel öğrenim kursları mantar gibi türemeye başladı. İşlerini yasal yapan yurtlar, kreş ve özel öğrenim kursları ise haksız rekabet nedeniyle bu duruma isyan ediyor.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde son yıllarda kaçak yükseköğrenim öğrenci yurdu, kreş ve dershane benzeri kursların sayısında bir hayli çoğalma oldu.
Ereğli Haber’e ulaşan bilgilere göre Kdz. Ereğli ilçesinde konuttan dönüştürülen kaçak yurt, pansiyon ve apartların sayısı 20’yi bulurken, yeterli denetim yapılmaması kaçak yurt, apart ve pansiyonların açılmasına davetiye çıkartıyor. İşini yasal olarak yapan yurt, apart ve pansiyon sahipleri ise devletin kendilerinden istenen tüm yükümlülükleri yerine getirirken ciddi bir mali külfetinde altına girdiklerini ancak kaçak olan yerlerin denetlenmemesi veya kapatılmaması nedeniyle haksız rekabete maruz kaldıklarını anlattı. Yasal olarak iş yapan yurt, pansiyon ve apart sahipleri FETÖ’den boşalan alanların başka simsarlar ve art niyetli fırsatçılar tarafından doldurulmaya çalışılmasının ileride geri dönüşü olmayan bir tehlike ortaya çıkartabileceğini savundu.

Yönetmelikte bakın ne deniyor?
Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkarttığı “Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte bakanlığa bağlı olarak faaliyette bulunan özel öğrenci yurtları 9. maddenin birinci fıkrasının (a) bendindeki şartlar hariç olmak üzere binalarını 01.08.2019 tarihine kadar bu yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirirler. Bu tarihe kadar binalarını uygun hale getirmeyen özel öğrenci yurtlarının kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatları iptal edilir. Özel öğrenci yurtlarının, bu tarihe kadar binalarını uygun hale getirip getirmedikleri yapılan inceleme ve denetimlerle tespit edilir.
Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen yetkili idareden otel, motel, pansiyon ve benzeri konaklama tesisi ruhsatı aldığı halde öğrenci barındırma hizmeti veren öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartları, öğrenci stüdyo daireleri gibi çalıştırılan yerler bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir ay içinde il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne ek-1’de yer alan özel öğrenci barınma hizmetleri kurumu açacaklar için başvuru formuyla kurum açmak üzere müracaat ederler. Bir ay içinde gerekli başvuruyu yapmayan ve 30/9/2017 tarihine kadar bu Yönetmelik hükümleri doğrultusunda kurum açma izni ile işyeri açma ve çalışma ruhsatı almayan yerler 5442 sayılı Kanun hükümleri uyarınca valilikçe kapatılır.” Hükmü getirilmiştir” şeklinde ki iki yönetmelik maddesini hatırlatan yurt, apart ve pansiyon sahipleri Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan yasa ve yönetmeliklerin uygulanmasını sağlamalarını istedi.

Özel kurslar dershane gibi
Kdz. Ereğli’de eğitim alanında ki bir başka sorun ise özel öğrenim kurslarının yasak olmasına rağmen neredeyse dershane hizmeti vermeye başlamaları. İlçede tek dersten kurs açma ruhsatı alan özel öğrenim kursları diğer dersleri ise aynı binada yada binaya farklı girişler vererek kaçak yollardan veriyor. Yasal olarak özel öğrenim dersi veren kurumların sayısı haksız rekabetten dolayı azalırken, kaçakların sayıları ise her geçen gün artıyor. Bilindiği üzere dershane işletmeleri FETÖ/PDY terör örgütü ile mücadele kapsamında kapatılmış ve açılmasına kesinlikle müsaade edilmiyordu.

Kreşlere denetim yetersiz
Kdz. Ereğli ilçesinde yasal olarak faaliyet gösteren kreş sahipleri de kaçak olarak bodrum katlarda, merdiven altlarında, sağlıksız koşullarda kendileri ile aynı hizmeti sunmaya çalışan kreşlerle dertte. Halen faaliyetlerini devam ettiren birçok kreşin ruhsatı olmadığı gibi eğiticilerinin de bu işi yapmaya muktedir olduklarını dahi hiçbir belgesi bulunmuyor. Kdz. Ereğli’de ki yasal kreş sahipleri geçtiğimiz günlerde Kdz. Ereğli TSO yönetimini ziyaret ederek haksız rekabetin ortadan kaldırılması için denetimlerin artırılması ve gerekli yasal cezaların uygulanmasının sağlanmasını istedi.

Kaçaklarla mücadele için denetim ekibi kurulabilir
Kdz. Ereğli ilçesinde kaçak olarak işletilen 10’larca kreş, özel öğrenim kursları, yurt, apart ve pansiyonlarla mücadele için Kdz. Ereğli Kaymakamlığı başkanlığında, içerisinde Milli Eğitim, Aile ve sosyal Politikalar Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, Vergi Dairesi ve İlçe Emniyet Müdürlüğü birimlerinin de yer alacağı bir denetim ekibi kurulup suistimallerin önüne geçilmesi isteniyor.

Yorumlar