Kdz. Ereğli’de “Kudüs” protestosu…

8 Aralık 2017 Cuma 18:52

Kaynak: Saliha Doğan

Kdz. Ereğli’de “Kudüs” protestosu…

Kdz. Ereğli’de İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) önderliğinde bir araya gelen siyasi parti ve STK temsilcileri İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesi ve ABD’nin de elçiliğini Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesi kararı protesto edildi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesinde Hükümet Konağı binası karşısında ki alanda gerçekleştirilen protesto Kdz. Ereğli Belediye Başkan Yardımcıları Esra Alpago ve Ayhan Atay, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, İHH, Sağlık Sen üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı.
“Filistin Halkı Yalnız Değildir”, “Yaşasın Küresel İntifada”, “Kudüs Bizimdir, Bizim Kalacak”, “Kahrolsun İsrail” sloganları atan grup tekbir getirerek ABD ve İsrail yönetimlerinin aldığı kararı kınadı.
İHH üyesi Abdullah Çetinbaş, ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti kabul ettiğini ilan etmesi ve elçiliğini taşıma kararının İsrail’in Kudüs dahil işgal etme plan ve kararının bir parçası olduğunu söyledi. Çetinbaş konuşmasında “İsrail’in Filistin ve Kudüs’te varlığı gayrı meşrudur. Varlık sebebi işgaldir ve işgal devam etmektedir. İsrail’in işgali ulusal ve uluslararası hiçbir hukukta onaylanmış değildir, onaylanması da mümkün olamaz. Kudüs’ün statüsü konusunda Birleşmiş Milletlerin kararı nettir. 1967 sınırları sonrasında yapılan ve yapılacak bütün işgaller, yerleşkeler, utanç duvarları illegal olarak tescillenmiştir. Görünen o ki ABD, BM başta olmak üzere kendi savundukları uluslararası hukukun ve sistemin kararlarına karşı koymuş İsrail gibi artık tüm dünyaya meydan okuyarak ‘Hukuku’ tanımayacağını beyan etmiştir. Bunun iki sonucu olabilir, ya dünyadaki tüm devletler kendi hukukunu uygulayacak ve dünyaya kaos hakim olacak insanlığın geleceği yok olacak ya da Birleşmiş Milletler başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar ABD ve İsrail’in mevcut genel kabul gören hukuka uymasının gereğini sağlayacak. Aksi takdirde ABD’nin tüm dünyadan ‘İsrail için bunu yaparsan, tüm Ortadoğu’yu ateşe verir, kan gölüne çevirirsin ve bu ateş ve gözyaşı tüm dünyayı sarar’ uyarılarına rağmen bu kararı almasının bedelini, Müslüman, Hıristiyan tüm dünya ve gelecek nesiller ödeyecektir” dedi.
Alanda toplanan vatandaşlar yapılan basın açıklamasının ardından olaysız şekilde ayrıldı.

Yorumlar

Acı haberi iş yerinde aldı...

8 Aralık 2017 Cuma 18:43

Acı haberi iş yerinde aldı...

Zonguldak’ta araç yolu olmayan evde bilinmeyen bir sebeple yangın çıktı ev küle döndü. Olayı işyerinde öğrenen anne ise “İyi ki içinde çocuklar yoktu” diye gözyaşlarına boğuldu. Mahalleli, ulaşım sorunu yaşadıkları gerekçesiyle yetkililere seslendi.

Edinilen bilgiye göre Çaydamar Mahallesi İnci Sokak’ta ikamet eden Handan ve Selçuk Murat çifti, sabah saatlerinde işe gitmek üzere evden ayrıldı. Çifttin iki çocuğu ise anne ve babalarının yardımıyla okula gitti.
Aradan geçen zamanın ardından bir restoranda çalışan Handan Murat, yakınları tarafından evinin yandığı haberini aldı. Telaşla durumu eşine haber veren Handan Murat, işyerinden izin alarak evine geldi.
İtfaiye 7 hortumu birbirine ekleyip müdahale etti
İddialara göre bir mahalle sakinine ait arazi üzerinden araç yolu yapılmasını isteyen diğer mahalle sakinleri, bu talebin kabul edilmemesi üzerine evlerine merdivenler aracılığıyla ulaşabildiklerini ifade ettiler. Araç yolunun olmaması üzerine yangın sırasında olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangının bulunduğu bölgeye giremeyince 7 tane hortumu birbirine bağlayarak yangına müdahale etmeye çalıştı.
Çiftin yan komşuları ise yangına müdahale ederek söndürmeye çalıştı.

“1950’li yılları yaşıyorlar”
Yangının söndürülmesinin ardından ev kullanılamaz hale geldi. Olay yerine gelerek aileye yardım eden Çaydamar Mahallesi Muhtarı Mehmet Zaman ise yetkililerin ulaşım sorununu çözmesini istedi. Zaman, “Yolu yok, insanlarımız burada yaşıyor. Çoğunun işi gücü yok. Hamallık yaparak geçiniyorlar. Dolayısıyla bir yolumuz yok, insanların evine gelmesi için. Biri KOAH olmak üzere iki hastamız var. Yatalak hastalar. Burada ev yandı, itfaiye gelip de müdahale etme şansı yok. Yaptığımız müracaatlarda buraya yol yapılmadı. Yıllarca bu yol sorunu yaşanıyor. Ben üçüncü dönem muhtarım her seferinde yetkililere çıktık. Hastalarımız buradan yukarı insanların sırtında çıkıyor. 1950’li yıllardaki gibi hala insanlar hastalarını öyle taşıyorlar. Yapılan müracaatlarda kimse buraya yol yapmadı. 100 metre arası var buranın. Buraya herhangi bir çare bulamadık. Bu evlerin malzemeleri sırtlarda taşındı. İnsanlar perişan. Devlet büyüklerimizden rica ediyoruz. Buraya el atmalarını istiyoruz” diye konuştu.
Evine ağlayan Handan Murat ise “İyi ki içeride çocuklar yoktu” diye feryat etti. Komşuları ise Handan Murat’ı, “Biz müdahale etmeye çalıştık. Hiç üzülme, el birliği ile yeniden yaparız” şeklinde teskin etti. Ekipler, yangının kesin çıkış sebebini araştırıyor.

Etiketler:

yangın ,

Yorumlar

"Vatandaş burada rahat nefes alacak"

8 Aralık 2017 Cuma 18:27

"Vatandaş burada rahat nefes alacak"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, Abalı Camisi’nde kıldığı Cuma namazı sonrası bazı Belediye Meclis Üyeleri ve bazı mahalle muhtarları ile birlikte Uzunmehmet Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

Mahallelinin istek ve önerilerini dinleyen Başkan Uysal, ilçede yapılan çalışmaları özetlediği konuşmasında Kent Meydanı Katlı Otopark ve Cami Projesi’nin tüm hazırlıklarının bittiğini belirtti.
Abalı Camisi’nin yıkılması ve yeniden yapılması konusundaki isteklere olumlu yanıt veren Başkan Uysal, Murtaza Mahallesi’ndeki cadde düzenleme konusundaki şikâyetlere de, ‘Burada vatandaşın rahat nefes alabileceği, oturup çay kahve içebileceği Millet Parkı’nı yapıyoruz.” dedi.
İlçenin trafik sorununun çözümü için bilimsel olarak üniversite ile çalıştıklarını vurgulayan Başkan Uysal, yapılan 3 aylık çalışma sonrası cadde, bulvar ve sokak düzenlemeleri, yol ve kaldırım genişletmeleri, araç parkı yerleri gibi konulardaki tüm sorunların tespit edildiğini ve önümüzdeki günlerde bu çalışmalara başlayacaklarını söyledi.
Mahalle toplantısına katılan MHP Ereğli İlçe Başkanı ’da Uzunmehmet Mahallesi’nde oturan biri olarak Başkan Uysal’ın şehir için yaptığı olumlu çalışmalara destek vereceklerini belirtirken, Din Görevlileri Derneği Ali Aksoy’da gerek Kent Meydanındaki cami gerekse Abalı Cami’nin yapılması konusundaki Başkan Uysal’ın destek vereceğine inandıklarını belirtti.

Etiketler:

hüseyin Uysal , kdz. ereğli ,

Yorumlar
  • Ören mahallesi sakini
    13 Aralık 2017 Çarşamba 11:02

    Ören mahallesinin imarını ne zaman YAPACAKSIN BAŞKAN .

AVM'de kan aktı... Bıçakla yaralandı...

8 Aralık 2017 Cuma 18:13

Ereğli Haber

AVM'de kan aktı... Bıçakla yaralandı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iki gurup arasında yaşanan tartışmanın kavgaya dönüşmesi sırasında bir kişi bıçakla yaralandı.

Olay Bağlık Mahallesi Erdemir Caddesi üzerinde bulunan Alış Veriş Merkezi’nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Ersin K. ile Ünsal İ. Arkadaşları AVM’de otururken aralarında bilinmeyen bir nedenle tartışma çıktı. Kısa sürede kavgaya dönen tartışma sırasında Ersin K. yanında bulunan bıçakla Ünsal İ.’yi bacağından bıçakladı. Vatandaşların haber vermesi ile kısa sürede olay yerine gelen 112 sağlık görevlileri yaralıya ilk müdahaleyi burada yaptıktan sonra ambulansla yakındaki özel hastaneye kaldırıldı. Yaralının hayati tehlikesi bulunmazken olay yerinden kaçan bıçaklı saldırgan polis tarafından kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı. Polis ekipleri olayla ilişkileri olduğunu değerlendirdiği 5 kişiyi de gözaltına aldı.
Savcılık olayla ilgili olarak soruşturma başlattı.

Etiketler:

kdz. ereğli , yaralı , bıçaklama ,

Yorumlar

Narkotik, uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor

8 Aralık 2017 Cuma 11:42

Narkotik, uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerince Ereğli ve Kilimli’de gerçekleştirilen operasyonlarda 5 şüpheli uyuşturucu madde ile yakalandı.

Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri uyuşturucu ile mücadelede operasyonlarına devam ediyor. Eş zamanlı yapılan operasyon kapsamında ekipler Kilimli İlçesine bağlı Çatalağzı Beldesinde V.D, S.G ve O.G., isimli şahıslar yakalandı. Şahısların yapılan üst aramalarında (6) gram Kubar Esrar maddesi ele geçirildi. Uyuşturucu madde ticareti iddiasıyla V.D isimli şahıs gözaltına alınırken, Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yapılan operasyonda, 10 gram kubar esrar maddesi ele geçirildi ve A.Z ile C.S isimli şahıslar yakalandı

Yorumlar