Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Arslan'a emanet...

20 Temmuz 2017 Perşembe 18:17

Ereğli Haber

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Arslan'a emanet...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesi Başhekimliği görevine Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Halil Arslan getirildi.

Zonguldak’ta daha önce Alaplı ilçesi Devlet Hastanesi’nin kurucu başhekimlik görevini yürüten Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Halil Arslan Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi görevine atandı. Birçok hastanede başarılı görevler yürüten ve son olarak Yalova Devlet Hastanesi’nde çalışan Opr. Dr. Halil Arslan, Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi’nde ki başhekimlik görevine başladı.
Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi başhekimlik görevi bir yılı aşkın süredir vekaleten yürütülüyordu.

Yorumlar

Başkan Başol görevine başladı...

20 Temmuz 2017 Perşembe 18:07

Başkan Başol görevine başladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Ormanlı Belde Belediyesi Başkanı Bayram Başol geçirdiği kalp krizinin ardından tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol geçtiğimiz Pazar günü geçirdiği kalp krizi sonrası önce ilçedeki özel bir hastaneye ardından 112 ambulansı ile Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmişti. Tedavisi tamamlanan Başol hastaneden taburcu edilirken, görevine de başladı. Sağlık durumun iyi olduğunu ifade eden Başol, tedavi sürecinde sağlık durumu ile yakından ilgilenen üniversite ve ilçedeki özel hastanedeki doktor ve sağlık personeli ile tüm sevenlerine teşekkür etti.

Etiketler:

ormanlı , belediyesi , bayram başol ,

Yorumlar

Pazaryeri böyle olacak...

20 Temmuz 2017 Perşembe 17:33

Pazaryeri böyle olacak...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi merkez Pazar yerindeki 2. etap rehabilitasyon çalışmalarına başladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi, merkez pazaryerinin yerinde rehabilitasyonu kapsamındaki 2.etap çalışmalarına devam ediyor.
Geçtiğimiz yıl kullanım ömrünü tamamlayan tuvaletlerin yerine, 50,4 metrekarelik alanda 2 si engelli, 12 ayrı tuvalet ve yeterli derecede pisuarı bünyesinde barındıran erkek tuvaleti, 36 metrekare alan üzerinde ise biri engelli 7 adet lavabosu bulunan bayan tuvaleti, bay-bayan mescit, bebek emzirme ve alt değiştirme odalarının yapımı ile başlayan rehabilitasyon çalışmaları kapsamında, pazaryerinden Bağlık mahallesine çıkış istikametinde bulunan Şehit Rıdvan Sokak üzerindeki dükkanların çıkmaları geri çekilmiş, yaya yolu ve trafik düzenleme çalışması başlatılmıştı.

Çatı ve zemin değişimi çalışmalarına başlandı
Kdz. Ereğli’de merkez Pazaryerinin yerinde rehabilitasyonu kapsamında çatı ve zemin değişiminin startı da bugün verildi. Öncelikle sebze-meyve satış ve köylü pazarının çatı sökümleri ile başlayan çalışmalar kapsamında çatıların yenileneceği ve pazaryeri zemininin değişeceğini söyleyen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal: “Pazaryerimizi yenileyerek pazaryeri kültürünü yaşatma çabasındayız” dedi.
Uysal; “Pazaryerimize yeni WC, bay ve bayan mescitleri, bebek emzirme ve alt değiştirme odalarını yaptık. Şehit Rıdvan Caddesi üzerinde bulunan dükkânların çıkmaların yıkımı gerçekleşti. Burada yaya yolu ve trafik düzenlemesi çalışması yapacağız. Belediye meclisimizde çıkan karar doğrultusunda İller Bankası borçlanması ile çatı ve zemin değişimi çalışmalarına da başlıyoruz. Bugün köylü pazarı ve meyve - sebze satış yerlerindeki çatı ve zemin değişimi için söküm işlemleri başladı. Pazaryerindeki çirkin görüntüler tamamen ortadan kalkacak” şeklinde konuştu.
Kdz. Ereğli Belediyesi merkez pazaryerindeki çalışmalar Pazar esnafı mağdur edilmeden, Pazartesi ve Cuma günleri haricinde sürdürülüyor.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , pazaryeri ,

Yorumlar

Kandilli'de gergin dakikalar... Toplantı yaptırmadılar...

20 Temmuz 2017 Perşembe 17:31

Ereğli Haber

Kandilli'de gergin dakikalar... Toplantı yaptırmadılar...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli Beldesi yakınındaki Terzi köyü’nde faaliyet gösteren silis kumu üreten maden ocağının kapasite artırım için düzenlenen çevre değerlendirme toplantı köylülerin tepkisi üzerine yapılamadı.

Kdz. Ereğli ilçesinde 2010 yılından bu yana silis kumu üretimi gerçekleştiren maden şirketi kapasitesini artırmak ve cevher zenginleştirme tesisi kurmak için Çevre Bakanlığı’na talepte bulundu. Yapılan inceleme sonrası Zonguldak İl Çevre Müdürlüğü ekipleri tesis ile ilgili olarak halkı bilgilendirmek için Kandilli Beldesi Gökçeler Mahallesi’nde toplantı düzenledi. Toplantıya katılan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın ve çok sayıda vatandaş maden şirketinin 2010 yılından bu yana çevreye ve insan sağlığına büyük zararlar verdiğini öne sürerek tepki gösterdi. Çevre Müdürlüğü’nden gelen yetkililerin açıklama yapmasına fırsat vermeyen köylüler, ellerindeki fotoğrafları göstererek toplantının yerinin yanlış olduğunu söyledi. Kendilerine hakaret edildiğini ve konuşturulmadıklarını dile getiren Çevre Şehircilik Şube Müdürü Hakan Farizoğlu, üzücü bir olay yaşanmaması için tutanak tutarak toplantıyı ertelediğini açıkladı.


Başkan Aydın’dan maden şirketine tepki
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, maden şirketinin hem çevreye hemde insan sağlığına zarar verdiğini söyledi. Aydın konuşmasında " Biz madenciliğin yapılmasına karşı değiliz. Devletin uyguladığı ve çevrecilerin uyguladığı kurallar var. İçeride bir kaç görsel sizlere gösterdik. Siz basın mensuplarının yayınladığı görüntüler bunlar biz başka yerden almadık. 2010 yılından 2017 yılına kadar olan görseller var. Meclis üyemiz Serdar Coşkun. Kendisi orada çalışırken ciğer hastalığına, silikoz hastalığına yakalanmış ve bu mahkeme tarafından da onaylanmıştır" dedi.


CHP Milletvekili Demirtaş “Doğaya korkunç zarar veren bir şirket”
Maden şirketinin atıklarını hem denize saldığını hem de ormanlara gömerek çevreye büyük zarar verdiğini iddia eden CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, firmanın daha büyük bir katliama neden olmasına içinin el vermediğini belirtti. Demirtaş konuşmasında şu sözlere yer verdi; " Bu şirketin geçmişini incelediğimizde çevre katliamını sürekli yapan bir şirket haline gelmiştir. Zehirli atıklarını toprak altına gömen, Zehirli atıklarını gece saatlerinde hem denize hem ormana hem de doğaya korkunç zarar veren bir şirket. Bununla ilgili defalarca şikayetler yapılmış olmasına rağmen, bu şikayetlerin sebebi çevre katliamı ama tedbir almamıştır hiçbir şekilde."
Jandarma ekiplerinin geniş güvenlik önlemi aldığı çevre toplantısı çevre müdürlüğü yetkililerinin Kandilli’den ayrılması ile olaysız bir şekilde sona erdi.
Toplantı sonrası köylüler cep telefonları ile kaydettikleri ve maden şirketinin denizi kirlettiğini gösteren görüntüleri gazetecilere dağıttı. Görüntülerin yeni çekildiğini dile getiren köylüler, bu kirliliğinin bölgede sürekli olarak yaşandığını iddia etti.

Yorumlar

Maddi zorluklar nedeniyle hastaneye gidemiyorlar...

19 Temmuz 2017 Çarşamba 12:01

Ereğli Haber

Maddi zorluklar nedeniyle hastaneye gidemiyorlar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde iki kardeşi ve ve annesi ile birlikte iki odalı eski bir evde maddi zorluklar içerisinde yaşayan 12 yaşındaki Müslüm Saydut, doğuştan gelen Hidrosefali hastalığının tedavisini olup arkadaşları gibi normal bir hayat yaşamak istiyor.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Bağlık Mahallesi Şehit Ayhan Demirci Sokak’ta 4 katlı bir binanın bodrum katında yaşayan 4 kişilik Saydun ailesi hem 12 yaşındaki Müslüm’ün hastalığı hem de maddi zorluklar içerisinde yaşam mücadelesi veriyor. Anne Hava Saydut (40) kızı Aysun (18), Mehmet (17) ve doğuştan Hidrosefali hastası Müslüm ile birlikte maddi imkansızlıklar içerisinde ayakta kalma mücadelesi veriyor. 4 katlı bir binanın bodrum katındaki 2 odalı eski daireye 350 TL aylık kira ödediklerini anlatan anne Saydut ailesinin, tek geliri Müslüm’ün bakımı için verilen aylık 960 TL.

En büyük hayali Galatasaray maçını izleyip Sneijder ile tanışmak
Kafasının içerisinde su birikmesi olduğunda gözlerinin karardığını, hiçbir şey göremez ve konuşamaz hale geldiğini dile getiren 12 yaşındaki Müslüm, arkadaşları ile birlikte parkta oynamaya çıktığında bile annesi ya da ablasının hep yanında durduğunu ifade etti. Kendilerine ait bir evi ve hastalığının tedavi edilmesini isteyen Müslüm, yanında birisi olmadan dışarı çıkmayı çok arzu ettiğini anlattı. Koyu bir Galatasaray taraftarı olan Müslüm, ayrıca tuttuğu takımın bir maçını tribünden izleyip, Sneijder ile tanışmayı hayal ettiğini dile getirdi.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle oğlunu tedavi ettiremiyor
Oğlunun doğuştan Hidrosefali hastası olduğunu ve doğumundan sonra bir ameliyat geçirdiğini belirten anne Hava Saydut, 12 yıldır sık sık Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi’ne gittiklerini ifade etti. Son gittiklerinde doktorları Nejat Akalın’ın çocuğunun beyninde kisler olduğunu söylediğini anlatan anne Saydut, “Çocuğumun hastalığı ilerlemiş. ‘Beyninde tümör var’ dedi beyin kanseri gibi. İki gözü zaman zaman kör oluyor, beyninde su birikmesinden dolayı hafıza kaybı yaşıyor. Nöbetleri geldiğinde kimseyi tanımıyor. Yarım saatte bir gözleri kör olunca bana sanki ölecekmiş gibi geliyor. Her yere götürdüm ama doktorlar bir ömür biçmediler. Kızımla beraber akşam sabah başında nöbet tutuyoruz. Çünkü kör olduğunda dilini yutmaması gerekiyor. Kendisinde olmayınca dili arkaya kaçıyor. Beynindeki su alınıp, beynindeki aletin değişmesi gerektiğini söylediler. Burada filmlerini çektirdim ama maddi durumumuzdan dolayı doktorumuzun yanına gidip filmleri göstererek tedavisini yaptıramadım” dedi.

Gözü yaşlı anne yardım bekliyor
2 odalı bodrum katında 350 TL kira ödediğini çok zor durumda kaldığında kardeşlerinden yardım istediğini belirten Anne Saydut, onlarında asgari ücretle çalışmalarından dolayı bazen yardım edemediklerini söyledi. Kızı ve oğlunun lisede okuduğunu ve aldığı 960 TL bakım parasının yetersiz geldiğini vurgulayan gözü yaşlı anne, en büyük isteğinin Müslüm’ün tedavi edilip diğer arkadaşları gibi normal bir hayat yaşamasını olduğunu ifade etti. Anne Saydut hem devlet yetkililerinden hem de hayırsever vatandaşlardan kendilerine yardım elini uzatıp sahip çıkmalarını bekliyor.

Küçük kardeşi için Cumhurbaşkanı'ndan yardım istedi
Kardeşi Müslüm’e adeta annelik yapan 18 yaşındaki ablası Aysun ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek yardım istedi. Aysun Saydut, “Kardeşimin diğer yaşıtları gibi gezip tozsun istiyorum. Burada bize çok yakın 2 dakika mesafede parka var, oraya bile tek başına çıkamıyor. Kardeşimin tedavi olmasını istiyorum ama maddi imkansızlıktan dolayı götüremiyoruz. Ne babaannem ne de anneannemler tarafından da bir gelirimiz yok. Buradan Sayın Cumhurbaşkanıma sesleniyorum; öncelikle kardeşimin iyi bir tedavi görmesini istiyorum. Babama düzenli bir iş istiyorum. Birde kardeşlerimizle birlikte kalabileceğimiz bir ev istiyorum” diye konuştu.
Saydut ailesi yaşadıkları zorluklardan kurtulmak için hayırseverlerin kendilerine el uzatmalarını bekliyor.

Yorumlar