Kdz. Ereğli Belediyesinde Tarihi hamam açıklaması

12 Nisan 2019 Cuma 14:32

Kdz. Ereğli Belediyesinde Tarihi hamam açıklaması

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bulunan tarihi 19. Yüzyıldan kalan Bozhane Hamamı yıkımı ile ilgili Kdz. Ereğli Belediyesi açıklama yaptı.

Kdz. Ereğli bozhane mevkiinde bulunan ve 19. Yüzyıldan kalan Bozhane Hamamı’nda başlatılan yıkım çalışması ile ilgili Kdz. Ereğli Belediyesi açıklama yaptı. Karabük Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunduğunu ve Kdz. Ereğli Müze Müdürlüğünün denetiminde yapıldığını belirten Kdz. Ereğli Belediyesi konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Taşınmaz Kültür Varlığı olarak tescilli özel mülkiyete ait Bozhane Hamamı ile ilgili son günlerde bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlar, gerçeği yansıtmamakla birlikte bilgi kirliliği oluşturmaktadır. Bozhane Hamamında başlayan restorasyon ve ilave inşaat çalışması, özel mülkiyet sahibi tarafından yapılan projenin Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından uygun bulunmasıyla Kdz. Ereğli Müze Müdürlüğünün denetiminde yapılmaktadır. Zonguldak ili, Kdz. Ereğli ilçesi, Orhanlar Mahallesi, 173 ada 26 parselde yer alan özel mülkiyete ait Bozhane Hamamı, Yapı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın 11.11.1977 tarih ve A860 sayılı kararı ile ‘Taşınmaz Kültür Varlığı’ olarak tescil edilmiştir. Tescilli hamamın rölöve çizimleri ve restitüsyon projesi Karabük Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 07.10.2009 tarih ve 1445 sayılı ile uygun bulunarak onaylanmıştır. Yapıya ait ilave Spor ve Spa Merkezi ile mevcut hamamın restorasyonunu içeren proje Karabük Kültür Varlıkların Koruma Bölge Kurulu’nun 17.08.2018 tarih ve 4579 sayılı kararı ile uygun bulunarak onaylanmıştır. Kurul kararına istinaden Belediyemizce 18.02.2019 tarih ve 44 Sayı ile restorasyon ve ilave inşaat ruhsatı verilmiştir. Proje görselleri resimde ki gibidir. Söz konusu inşaata 11.04.2019 tarihinde Belediyemizin bilgisi ve Müze Müdürlüğü denetiminde ilave kısmın hafriyatı ile başlanmıştır.

Yorumlar

Taşımalı eğitimdeki araçlar denetlendi

12 Nisan 2019 Cuma 14:09

Taşımalı eğitimdeki araçlar denetlendi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Milli Eğitim Müdürlüğü, Emniyet ve Jandarma ekipleri tarafından taşımalı eğitimde kullanılan araçlar denetlendi.

Kdz. Ereğli ilçesinde taşımalı eğitim için kullanılan araçlar Delihakkı mevkiinde jandarma, Ören Mahallesi girişinde ise polis ve milli eğitim Müdürlüğü ekipleri tarafından denetimden geçirildi. Denetim sırasında araçların öğrenci kapasitesi, güvenliği ve evrakları tek tek kontrol edildi. Toplam 46 aracın denetiminin gerçekleştirildiği çalışmada standartlara uymayan ve belgelerinde eksiklik bulunan araçlara cezai işlem uygulandı. Kdz. Ereğli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri taşımalı eğitim deki öğrencileri taşıyan servis araçlarının belli periyotlarla kontrol edildiğini ve bundan sonrada denetimlerin aralıksız olarak devam edeceği belirtildi.

Yorumlar

Minikler polisleri ziyaret etti

12 Nisan 2019 Cuma 13:39

Minikler polisleri ziyaret etti

İlçe Emniyet Müdürlüğünü, Türk Polis Teşkilatı'nın kuruluşunun 174’ncü yıl dönümü için minikler ziyaret etti.

10 Nisan Polis Haftası münasebetiyle Çaycuma Hayriye–Hayrullah Saki Anaokulu ve Pehlivanlar Anaokulu öğrencileri, öğretmenleri eşliğinde Çaycuma İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Emniyet Müdürü Ömer Seyfi Paça ve polis mensupları ile muhabbet eden miniklerin polislere olan hayranlığı gözlerden kaçmadı. Anaokulu öğrencilerinden bazıları büyüyünce polis olmak istediklerini ifade etti. 
Anaokulu öğretmenleri ilgilerinden dolayı Çaycuma Emniyetine teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi. 

Yorumlar

İşveren bilgilendirme toplantıları sürüyor

12 Nisan 2019 Cuma 13:10

İşveren bilgilendirme toplantıları sürüyor

2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında işverenleri bilgilendirme toplantıları sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un himayelerinde başlatılan 2019 İstihdam Seferberliği kapsamında; İstihdamın korunması, artırılması ve nitelikli istihdamın desteklenmesi amacıyla teşvik ve desteklerimizi duyurmak üzere başlatılan bilgilendirme toplantıları devam ediyor. 
Zonguldak-İŞKUR İl Müdürü Yardımcısı Hakkı Alkan, SGK İl Müdürü Erkin Avcı, Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda, işveren /işveren temsilcileri ile bir araya geldiler. 
İş ve Meslek Danışmanı Özgün Taşkesen tarafından Üç Aylık Ücret Desteği, İlave İstihdam Teşviki, Asgari Ücret Desteği, Kadın, Genç ve Mesleki Yeterlilik Belgesi Olanların Teşviki, 5 Puanlık İndirim Teşviki, İlave 6 Puanlık İndirim Teşviki, Kısa Çalışma Ödeneği, İşbaşı Eğitim Programları, Geleceğin Mesleklerinde İşbaşı Eğitim Programı, MEGİP, Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme İş birliği Projesi, Çocuk Bakım Desteği, İşe İlk Adım Projesi, konularında bilgilendirme sunumu yapıldı. 
İŞKUR yetkilileri konu ile ilgili istihdamın arttırılmasına katkı sağlamak amacıyla işverenlere yönelik yapılan bilgilendirme toplantılarının devam edeceğini ifade etti. 

Yorumlar

Yıkıma belediye mi izin verdi?

11 Nisan 2019 Perşembe 17:13

Yıkıma belediye mi izin verdi?

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde ki 19. Yüzyıldan kalma Tarihi Bozhane Hamamı yıkılıyor.

Kdz. Ereğli’de Bozhane mevkiinde ki 19. Yüzyıldan kalma Tarihi Bozhane Hamamı yıkılıyor. Yıkım çalışması esnasında ortaya çıkan kuyu, yıkım çalışmasının durmasına neden oldu. Çalışmaların devam edip etmeyeceği ile ilgili bir açıklama yapmayan ve yıkım esnasında Anıtlar Kurulundan görevli olunmaması da vatandaşların dikkatini çekti. Yıkım operatörü tarafından kuyunun üzerinin kapatıldığı ve çalışmanın durduğu ifade edildi. Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından bir açıklama yapılmaması ise vatandaşların tepkisine yol açtı.

Yorumlar
  • Halk
    13 Nisan 2019 Cumartesi 12:04

    Sayin baskan kac yüzyildir duran hamamı nede yikıyorsun şimdiden yikmaya başladin. Gecmişe hicmi saygın yok.restora edilemezmiydi.tam meydanda.isine geldigi gibi yapma eregliyi....