Kdz. Ereğli Belediyesi meclisinde seçimler yapıldı

4 Nisan 2018 Çarşamba 15:42

Kdz. Ereğli Belediyesi meclisinde seçimler yapıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi’nin 2018 yılı Nisan ayı meclis toplantısında encümen ve ihtisas komisyonu üyeleri seçimle belirlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2018 yılı Nisan ayı Belediye Meclisi toplantısı bu gün saat 10.00’da AKM Nikah salonunda gerçekleştirildi.
Toplantıda encimen üyeliklerine AK Parti’den Sezai Meriç, İhsan Yazıcıoğlu ve Reşat Latif seçilirken, Plan ve Bütçe Komisyonu’na AK Parti’den Sabri Dinç, Mustafa Şentürk, Mehmet Erdoğan, CHP’den Mustafa Başhan, Sibel Yıldız, İmar Komisyonuna AK Parti’den Fevzi Mazlum, Turgay Aydın, Yusuf Kalay, CHP’den Sertan Ocakcı, Serkan Yalçın, Hukuk İşleri Komisyonuna AK Parti’den Sezai Meriç, Mahmut Kırkpınar, CHP’den ise Nur Oğuz ve Coşkun Öztürk seçildi.
Seçimlerin ardından mecliste Kdz. Ereğli Belediyesi’nin 2017 yılına ait faaliyet ve denetim kurulu raporları okundu. Faaliyet raporunun görüşülmesi sırasında Başkanlığı en yaşlı üye olan Hacı Mahmut Kırpınar yürüttü. Meclis faaliyet raporunun okunmasının ardından söz alan Kdz. Ereğli Belediyesi CHP Meclis Üyesi ve Grup Sözcüsü Sertan Ocak 2017 yılı faaliyet raporuna bitmemiş projelerin konulduğunu ifade etti. Ocakçı’nın konuşmasının uzaması üzerine AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Yardımcısı Esra Alpago arasında kısa süreli tartışma yaşandı.
Ocakçı’nın ardından söz alan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, 2014 yılında göreve geldiklerinde belediyeyi 45 milyon TL borçla devraldıklarını söyledi. 2013 yılındaki yatırım bütçesinin üçte bir oranında gerçekleştiğine vurgu yapan Uysal “Yatırım oranı üçte bir oranında gerçekleşmiş. Buradaki 14 milyon 500 bin liralık bütçe yatırım bütçesi. 83 milyonluk bütçenin, 2014 yılına girerken 43 milyon lira borç. Nisan ayında göreve geldiğimizde bize gelen, özel bankaya ödenmesi gereken miktar 35 milyon 285 bin TL. Bu bütçenin yüzde kaçı yapar? 2013 yılındaki yatırım bütçesi seçim bütçesidir” diye konuştu. CHP’li üyelerin sözünü kesmesine kızan Uysal, “Siz konuşurken ben hiçbir lafa maydanoz olmadım. Dinlersiniz not alırsınız, cevaplarsınız. Karşılıklı birbirimizi dinleme öğretisini anlamamız lazım” diye tepki gösterdi.
Göreve geldiğinde rüzgar sallansa elektrikleri kesilen bir ilçe devraldığını belirten Uysal, “Bizim yatırımlarımızı görmemekte haklısınız, hepsi yerin altında. ‘Kültür merkezinde bir gram ilerleme yok’ diyor. Biz gramla ilerlemiyoruz. Göreve geldiğimiz zaman şehrimizin ihtiyaçlarının çok farklı olduğunu gördük, seller bastı, felaketler oldu. Göreve geldiğimde altyapısı olmayan bir Ereğli vardı. Kültür merkezimiz yer arayışlarımızı vatandaşla paylaşıyoruz, aynı yere mi yapalım, çalışmalarımıza devam ediyoruz. İlçemizin güvenlik ve başka sorunları vardı. Burada gecikmeler olabilir, 20 yıldır yapılanları gözünüzün önüne getirin, bir de 2014’ten bu yana bizim yaptıklarımızı göz önüne alın” dedi.
Meclis gündemindeki bazı maddeler yarın görüşülecek.

Yorumlar

Çocuklar bir engelliye hayat oldu

4 Nisan 2018 Çarşamba 14:43

Çocuklar bir engelliye hayat oldu

Saltukova İlkokulu tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında başlatılan kampanyada toplanan mavi kapaklardan elde edilen bir akülü tekerlekli sandalye, düzenlenen törende engelli vatandaşa teslim edildi.

300 öğrencinin öğrenim gördüğü Saltukova İlkokulu, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sosyal sorumluluk projesi kapsamında mavi kapak kampanyası başlattı. Öğrencilerin yanı sıra maden işçileri, Saltukova esnafının da destek verdiği kampanyada toplanan kapaklar Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilciliğine teslim edildi.
Kapaklarla alınan bir akülü tekerlekli sandalye, küçük yaştayken uygulanan yanlış tedavi sonucu yürüyemez hale gelen Recep Canbaz’a düzenlenen törende teslim edildi. Atatürkçü Düşünce Derneği binası önünde düzenlenen törene Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Zonguldak İl Temsilcisi Cem Cemal Ünal, Saltukova İlkokulu Müdürü Ergün Aydemir ve öğrenciler katıldı. Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, katkılarından dolayı Saltukova İlkokulu Müdürü Ergün Aydemir’e teşekkür belgesi verdi.

“Amaç çevre kirliliğini azaltmak ve yardım yapmak”
Okul Müdürü Aydemir, 6-7 ay önce başlayan kampanyaya öğrencilerin yanı sıra aileler, maden işçileri, Saltukova esnafının da destek verdiğini söyledi. Hedeflerinin bundan sonraki yıllarda da düzenlenecek kampanyada her yıl bir engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye vermek olduğunu belirten Aydemir, şöyle dedi: “Sosyal duyarlılık projesi kapsamında öğrencilerimiz ve velilerimizi bu tip kampanyalara duyarlı olmalarını sağlamak, dikkat çekmek istiyoruz. Hedefimiz bu. Amacımız hem çevre kirliliğini azaltmak, hem de atık hale gelen bu atık malzemeleri geriye dönüşümünü sağlamaktır. Böylece hem engelli vatandaşlarımıza hizmet etmiş, ihtiyaçlarını gidermiş oluyoruz hem de çevre kirliliğine bir nebzede duyarlılık göstererek azaltmak istiyoruz.”
Akülü tekerlekli sandalyeye kavuşan , 46 yaşındaki Recep Canbaz ise çocukların yapmış olduğu davranış çok güzel bir örnek olduğunu belirterek, “Okul müdürümüze de çok teşekkür ediyorum. Bu yaşta bu çocukların engellileri düşünüp kampanya başlatması gerçekten çok güzel bir duygu. Ben çok duygulandım. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum” dedi.
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı ise törende çocuklarla kısa süre de olsa sohbet etti. Çocukların dünyanın en temiz varlıkları olduğunu belirten Kantarcı, “Çocuklarımız büyüdüklerinde de ‘hep çocuk kalsınlar’ diyorum ben. Engelsiz bir dünya için bu kadar bir gayret sarf eden Saltukova ilkokulumuza ve onun değerli yöneticilerine Çaycuma Belediye Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Daha güzel bir dünya için engelsiz bir dünya için ve mutlu bir dünya için hep beraber el ele olalım” şeklinde mesajlar verdi. Başkan Kantarcı daha sonra öğrencilerle el ele tutuşarak objektiflere poz verdi.

Yorumlar

Alaplı'da "Sıfır Atık Projesi" tanıtıldı

4 Nisan 2018 Çarşamba 14:40

Alaplı'da "Sıfır Atık Projesi" tanıtıldı

Alaplı'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan "Sıfır Atık Projesi" okulların yöneticileri ve öğretmenlerine anlatıldı.

“Sıfır Atık Projesi” tanıtım toplantısı, Alaplı Fiskoma Salonunda gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan toplantıya, Alaplı Kaymakamı Saim Eskioğlu başkanlığında yapılan toplantıya okulların yöneticileri ve öğretmenleri katıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Personeli Murat Yılmaz sunumunun ardından yaptığı konuşmada, bütün kamu dairelerinde hayata geçirilecek projenin önemli olduğunu söyledi.
Özellikle plastik ve pil atıklarının çevreye çok uzun yıllar zarar verdiğine işaret eden Murat Yılmaz, ilçede projenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını kaydetti. Atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda başlatılan "Sıfır Atık Projesi"nin kamu kurumlarında uygulanmasıyla ilgili çalışmalar yapıldığını belirten Yılmaz şöyle dedi:
”Dikkat edilmesi gereken husus, hangi çöpleriniz varsa ona odaklanmanızdır. Kamu kurumlarında en çok kağıt olur. Bunları koridorlara ya da uygun olmayan yerlere yerleştirmenizde başka sıkıntı ve risklerimiz olabilir. Bu konuyu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünde bu işin eğitimini almış görevli arkadaşlarımızla istişareli biçimde çalışırsanız memnun olurum."
Toplantıda, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü uzmanları tarafından “Sıfır Atık Projesi” ile ilgili sunum yapıldı.

Yorumlar

Karadon’da yeni üretim panosu

4 Nisan 2018 Çarşamba 14:32

Karadon’da yeni üretim panosu

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessesesi Kilimli İşletmesi’nde eksi 360-eksi 460 kodunda üretime hazırlanan yeni pano için Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi ve kazasız-belasız çalışma dileğiyle kurban kesim merasimi yapıldı.

4 Nisan 2018 tarihinde Karadon Yeni Kuyu önünde düzenlenen törene; TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, TTK Genel Müdür Yardımcıları İsmail Güner ve Ercan Gebeş, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, GMİS Genel Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, TTK Karadon Müessese Müdürü Fazlı Uncu, TTK Karadon Müessesesi Kilimli İşletme Müdürü Ümit Değirmenci, TTK Karadon Müessesi Gelik İşletme Müdürü Cüneyt Yamudi, TTK Karadon Müessese ve işletmeler yöneticileri, GMİS’e bağlı şubelerin başkan ve yöneticileri ile maden işçileri katıldı.
Okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından kazasız-belasız, verimli üretim dilekleriyle dua edildi.
Ardından Karadon Yeni Kuyu başında kurban kesimi gerçekleştirildi.

Yorumlar

Niyazi Özcan ekibiyle kahvaltıda buluştu

4 Nisan 2018 Çarşamba 13:21

Ereğli Haber

Niyazi Özcan ekibiyle kahvaltıda buluştu

Kdz. Ereğli TSO’nun 15 Nisan 2018 tarihinde yapılacak organ seçimlerinde Başkanlığa aday olduğunu açıklayan Niyazi Özcan ekibiyle birlikte kahvaltıda buluştu. Özcan burada yaptığı konuşmada mevcut yönetimi ve rakibi Arslan Keleş ile Faruk Yazıcı’yı eleştirdi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli TSO Başkan adaylarından Niyazi Özcan bu sabah ekibiyle birlikte kahvaltıda bir araya geldi. Bu günlere gelirken çok acılar ve çileler çektiklerini anlatan Özcan, Ereğli nüfusunun yarısının icralık olduğunu iddia etti.
Kdz. Ereğli TSO yönetiminden nasıl ayrıldığını ve Erdemir ile mücadelesini anlatan Özcan, kendilerinin tavandan değil tabandan geldiklerini dile getirdi.
Mevcut TSO yönetimini eleştiren Özcan isim vermeden rakibi Arslan Keleş için “Bir tane Kanarya Sevenler Derneği Başkanı var, bu arkadaş nerede adaylık varsa ben talibim diyor” derken, TSO Meclis Başkanı Faruk Yazıcı’ya “Palavracı” dedi. Özcan, Meclis Başkanı Faruk Yazıcı’nın bu güne kadar bakanlık, başbakanlık yada cumhurbaşkanlığına bir tane bile yazı ve talepte bulunmadığını öne sürdü.
Özcan, seçimleri 7-0 kazanarak Ankara’ya güçlü bir şekilde gitmek istediklerini belirtti.

 

Yorumlar