Kazaların artması vatandaşları endişelendirdi

11 Temmuz 2019 Perşembe 17:21

Kazaların artması vatandaşları endişelendirdi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesi Çömlekçi köyü mevkisinde ard arda kazaların yaşanması üzerine bölgeye hız engelleyici ve tedbirlerin alınması için çağrıda bulunuldu.

İlçeye bağlı Çömlekçi köyü yolunda meydana gelen kazaların artış göstermesi vatandaşları tedirgin etmeye başladı. En son 6 kişinin yaralandığı kazada insanlar mağdur olduğu ve tedavilerinin halen devam etmekte olduğu için bunun üzerine Çömlekçi Köyü'nün muhtarı Rahmi Köse Çaycuma Kaymakamlığı'na dilekçe verdi. Muhtar Köse özellikle Filyos bölgesinin yaz sezonunun açılması ile içkili mekanlarda ya da sahilde alkol alıp Çaycuma tarafına geçen bir çok aracın olduğunu ve bu nedenle kazaların daha çok olduğunu belirtti. 
"Köyün içinden geçen Çaycuma-Filyos karayollunda/asfaltında hızın sınırlandırılması veya kontrolü" adı altında verdiği dilekçeyle sosyal medyadan çağrıda bulunuldu. Muhtar Köse, çağrısında "Değerli köylülerimiz. Herkesin şikayetçi olduğu yol için ben ve Yaşar Arslan (Mühendis) aşağıdaki dilekçeyi ilgili makama iletmiş bulunmaktayız. Bu dilekçe ile devletten karayoluna hız engelleyici fiziki önlemler için başvuru yapılmıştır. Konuya herkesin destek vermesini ve sahip çıkmasını dileriz" dedi. 

Yorumlar

Yeni okulla tekli eğitime geçiliyor

11 Temmuz 2019 Perşembe 15:53

Yeni okulla tekli eğitime geçiliyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde son 2 yılda 11 okulun yapımının tamamlanması ile birlikte 2019-2020 eğitim öğretim döneminde tekli eğitime geçileceği belirtildi.

AK Parti Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Fatih Çakır Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye genlinde tekli eğitime geçiş için başlattığı çalışmalar kapsamında Kdz. Ereğli ilçesinde son iki yılda 11 okulun yapımının tamamlandığını söyledi. Bir okulda güçlendirme ve diğer okulların ise sıfırdan yapıldığını anlatan Çakır konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Son 2 yılda 11 tane okulumuz Ereğli’de hizmete açılmış oldu. Bu vesileyle ikili öğretimden tekli öğretime geçme yolunda bu sene tamamlamış oluyoruz bu süreci. Hem kırsal ve köylerimizde hem de ilçe merkezimizde bütün okullarımızla birlikte tekli öğretime geçmiş oluyoruz. Emeği geçenlere başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Milli Eğitim Bakanımıza, önceki dönem milletvekillerimize, şu anki mevcut milletvekillerimize, valimize, kaymakamımıza, il ve ilçe milli eğitim müdürlerimize Ereğli halkı adına teşekkür ediyoruz. Gerçekten önemli bir konuydu bizler için. Halkımıza da hem siyasi büyüklerimiz hem bizler 2019-2020 eğitim-öğretim yılında tekli öğretime geçeceğimize söz vermiştik. Bunu da başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Sadece bu son senede 2 tane ilkokulumuz, 2 tane ortaokulumuz, 2 tane lisemiz, 1 tane anaokulumuz ile birlikte 7 tanesi tamamlanmış oluyor. Son 3 yılda yaklaşık 15 tane okul tamamlamış olduk. Bir ilçe nüfusuna baktığınız zaman gerçekten önemli bir sayı. Ama ilçemizin öğrenci sayısı da bölgemizin en çok öğrenci sayısı. Yaklaşık 34 bin civarında öğrencimiz var. Bir ilçeye göre bölgedeki ilçelerden daha çok öğrenci sayısına sahip. Gerçekten vatandaşımız hizmetin en iyisini hak ediyor. Okullarımızda fiziki iyileştirmelerin yanı sıra bu seneki LGS sınavları olsun, diğer sınavlar olsun, her geçen gün eğitim başarısı da artıyor. Bu anlamda emeği geçen tüm öğretmenlerimizi, velilerimizi ve okul idarecilerimizi, milli eğitim müdürümüzü de ayrıca kutluyoruz.” 
Çakır ayrıca Gülüç Beldesi’ne bir ilkokul birde ortaokul yapımı için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. 

Yorumlar

1 yaşındaki hasta çocuğun ilacı için seferber oldular

11 Temmuz 2019 Perşembe 13:45

1 yaşındaki hasta çocuğun ilacı için seferber oldular

Zonguldak'ta yaşayan ailenin bir yaşındaki epilepsi hastası çocuğunun ilacı için seferber oldular.

Zonguldak'ta yaşayan Mustafa Kement'in bir yaşındaki epilepsi hastası çocuğunun kazaen şurup şişesi kırıldı. Türkiye'de ilacı bulamayan aile sosyal medya üzerinden yardım çağrısında bulundu. Almanya'daki gurbetçiler yardım çağrısını görünce harekete geçti. İlacın bulunmasının ardından ilacın Türkiye'ye gönderilmesi için Avrupa Karabüksporlular Derneği Başkanı Abdullah İnam ve arkadaşları seferber oldu. İlaç ise hasta çocuğa ulaştırılmak üzere Almanya'dan yola çıktı. 

Yorumlar

25 yıllık işletmeye “tahliye” kararı çıktı

11 Temmuz 2019 Perşembe 13:40

Ereğli Haber

25 yıllık işletmeye “tahliye” kararı çıktı

Kdz. Ereğli ilçesi Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bulunan ve 1994 yılından bu yana faaliyet gösteren Teras Kafe’ye Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından tahliye kararı çıkarıldı. Kdz. Ereğli Belediyesi’nin karara gerekçe olarak ise AKM’nin yıkımını gösterdiği ifade edildi.

Ereğli Haber- Karadeniz Ereğli’de Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) bulunan 1994 yılında Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın “kadim dostum” dediği İsmail Uzunmehmet tarafından açılan ve daha sonraki yıllarda mirasçıları tarafından işletilen Teras Kafeterya’nın, Ereğli Belediyesi’nin verdiği kararla boşaltılması çalışmaları başlatıldı.

Edinilen bilgiye göre, Ereğli Belediyesinin, 2014 yılı öncesinde “yenisi yapılmak üzere yıkılması” kararlaştırılan AKM’de, söz konusu işletmelerin boşaltılması istenmişti. Yasa gereği açılan davalarla birlikte gelinen süreçte ise Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık talimatıyla, ‘Yıkılması’ şartı ile mahkemenin verdiği ‘boşaltılması’ kararını uygulamaya koydu.
Bu kapsamda, belediye avukatları tarafından iş yeri müstecirlerine verilen bilgide, söz konusu kafeteryanın bugün (11 Temmuz) boşaltılacağı bildirildiyse de, hava muhalefeti dolayısıyla işlemin yarın (12 Temmuz) gerçekleştirileceği güncellendi.
‘Yıkılması şartı’ ile ilgili karara uyan söz konusu işletmenin varisleri mekanda kendilerin ait malzemeler ile belediyeye ait taşınmazları ayırarak beklemeye başladılar.

Kütüphaneye tebligat yapılmadı mı?
Aynı binada yer alan İlçe Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nde ise her hangi bir çalışma yapılmadığı görüldü. Kütüphane personeli, böyle bir durumdan haberdar olmadıklarını belirtirken, üst makamlarda her hangi bir yazışma yapılıp, yapılmadığının bilinmediği öğrenildi.

Kdz. Ereğli’nin 40 yıllık işletmecisi
1981’de sahil bandındaki “Uzunmehmet Çay Bahçesi Müsteciri” olan Merhum İsmail Uzunmehmet’, Ereğli Belediyesince sahil bandındaki düzenleme çalışmaları nedeniyle söz konusu yerden çıkarılarak 1996’da AKM’deki Teras Kafeterya’ya yerleştirilmişti. Uzunmehmet’in vefatı sonrası Belediye Meclisi kararıyla eşi Ayşe Uzunmehmet’in müstecirliğine geçen kafeterya, 18 Haziran 2019’da Ayşe Uzunmehmet’in yaşamını yitirmesi sonrası varisleri olan çocukları; Hasan, Yücel Uzunmehmet, Songül Genç ve Zeynep Bıçakçı varislerine kalmıştı.

Yıllarca bayramlaşmalara ev sahipliği yaptı
Teras Kafe, hizmete girdiği yıldan itibaren özellikle Ramazan ve Kurban Bayramlarında ‘Halkla Bayramlaşma’ başta olmak üzere birçok özel günlerde ev sahipliğini üstlenmişti.
Geçtiğimiz Ramazan Bayramındaki program ise İnönü Parkı’ndaki Cam Kafe’de yapılmıştı.

Yorumlar

Bina balkonundan düşen taş parçaları korkuttu

11 Temmuz 2019 Perşembe 12:52

Bina balkonundan düşen taş parçaları korkuttu

Zonguldak'ın Gazipaşa Caddesi'nde bir binanın balkonundan kopan taş parçaları yaya kaldırımına düştü.

Şans eseri olayda herhangi bir kişinin yaralanmaması sevindirdi. 
Olay bugün Gazipaşa Caddesi'nde meydana geldi. Bir binanın balkonundan kopan taş parçaları kaldırıma düştü. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekipleri binanın etrafına şerit çekerek güvenlik önlemi aldı. Ardından itfaiye ekipleri binanın balkonuna merdivenle çıkarak temizlik çalışması yaptı. Şans eseri olayda herhangi bir kişinin yaralanmaması sevindirdi. 

Yorumlar