Kaymakam Taşdan çalışmaları aktardı

12 Temmuz 2019 Cuma 15:08

Kaymakam Taşdan çalışmaları aktardı

Zonguldak'ın Kilimli ilçesi Kaymakamı Nevzat Taşdan, ilçedeki çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

450 kişilik yurt için etüd çalışmalar sürüyor.
Kaymakam Nevzat Taşdan, 450 kişilik yurt inşaatı ve aşevinin çalışmalarına ilişkin şöyle dedi: 
"Valimizin büyük desteğiyle ve gayretiyle 450 kişilik yurt inşaatıyla alakalı güzel gelişme oldu. Yerle alakalı ufak bir sıkıntımız oldu. 7 katlı bina yapacaktık. Ancak zeminde sıkıntı oldu. Belediye başkanımızın büyük gayretiyle belediye şantiyesinin karşısındaki üç dört tane kömür deposunu almak durumunda kalıyoruz. Şu anda zemin etüdü ekibi o bölgede etüd çalışmasını bitirmek üzere. Çok kısa zamanda yer göstererek, anlaşarak, anlaşamazsak da kamu gücüyle ayrıca toz, toprak siyahlık artık kömür depolarının şehir içinde olmaması lazım. Bu insanları toz, toprak ve gürültüden kurtarmak lazım. Valimizin büyük desteğiyle elimizden gelen desteği veriyoruz. Yine bu süre zarfında Kilimli'de aşevi açtık. Fakirlerimizin hepsinin evine evlerine yemek gönderiyoruz. Fakir, fukarayı asla bu konuda mağdur etmiyoruz." 
'Şirinköy'e halı saha, Göbü'ye yeni proje' 
Şirinköy'e halı saha çalışmasının olduğunu aktaran Kaymakam Taşdan, "Şirinköy'de dört köyün olduğu, Kilimli merkeze 17 kilometre uzaklıktaki bölgeye Valilikten almış olduğumuz ekonomik destek ile halı saha çalışmasına başladık. Yarıya da geldik. Herhalde 15-20 gün sonra bu dört köyümüz Şirinköy'de bir halı sahaya kavuşmuş olacak. Göbü sahili çok önemli bir sahil. Ama orada kamu arazileri var, işgalle birlikte belli tesisler kurulmuş. Özellikle Göbü halkının çok şikayetçi olduğu bir gazino vardı. Tabi işgal olduğu için geçen sene Milli Emlak'tan iki defa yazı gelmesine rağmen tahliye edilmemiş bazı sebeplerle. Tahliye yazısı gelince 15 gün süre verdik ve üç gün önce de orayı yıktık. Kamu arazisi olan başka yerler var. Valimizden ekonomik açıdan destek sözünü aldık. İnşallah seneye Allah nasip ederse Göbü'de aile plajı olacak. Turizmle de hizmet eden bir proje olacak" diye ifade etti. 
Çevreyi koruma çalışmaları tam gaz 
Kaymakam Taşdan, çevreyi koruma çalışmalarını da aktararak şöyle devam etti: 
"Çates'in su almış olduğu dalgakıranlı müthiş bir liman var. Sadece o limandan Çates su alıyor. Kullandığı soğutma suyunu da başka yere döküyor. Orası dalgakıranla çevrilmiş nefis bir yer. Dalgalı denizde bile dalgalanmayan havuz gibi bir yer. Valimizin de desteğiyle orayı da bir plaj haline getirelim istedik. Fakat hafif şevkimizi kıran bir şey oldu. Yol ile alakalı bir sorun var onu çözdük. Arkadan alternatif yolu güzergahını çizdik. İzin de aldık. Yolla ilgili sıkıntı kalmamıştı ama deniz dibinde taşları çok derin. Aile plajı yapmak mümkün değil. Yüzme bilenler için o güzel alana iskele kurup yüzme bilenler için ciddi bir plaj haline getirmeyi planlıyoruz. Gücceağzı plajı var. Türkali'yi geçtikten sonra. Orayı da güzel bir projemiz var. Valimizin desteğini aldık. Orayı da bir sene içerisinde kadınlar plajı yapacağız. Kapuz'dan başka kadınlar plajı yok. Alternatif olacak. Güzel bir gelişme lavuar alanı var TTK'nın. Orada da zaman zaman tesisin nedense belli sebeplerle doğaya çok ciddi bir şekilde şilem veriyor. Valimiz çevre konusunda çok hassas. Net talimatından sonra toplantı yaptık. Firmada kullanılmayan büyük şilem depolama tesisini devreye soktuk. Doğaya salınan şilem oranı yüzde 90 oranında azaldı. Ama bir iki defa uyarımıza rağmen firma kaçırdı. Tabi inkar ediyor ama tespitimiz öyle. Geçen toplantı yaptık bununla ilgili asla taviz vermeyeceğiz. Tavrımız net. Firma artık bundan sonra gizli de olsa dereye şarz etme tünelini kapatacağız. O konuda da güzel bir gelişmemiz oldu. Yine özellikle Çatalağzı halkının şikayetçi olduğu demir tozlarla alakalı sıkıntı var. Demir cevheri getiren kamyonların tekerleri taşınma esnasında caddeyi olduğu gibi kırmızı oluyor. Valimizin talimatıyla Karabük fabrikasıyla görüştük. Demir cevheri taşıyan kamyonların tekerlerinin yıkanması için tesis yapılıyor. Kilimli'ye gemi söküm merkeziyle alakalı basın açıklaması yapmak istediler. Tabi o izni vereceğiz. Cumartesi günü bir basın açıklaması yapacaklar. Ama konu gündeme gelmişken sizleri bilgilendirmekte büyük fayda var. Zaten Zonguldak'ta halkımızın iyi morale ihtiyacı var. Gerçeğe aykırı açıklamalarla ortada fol yokken yumurta yokken insanımızın da moralini bozmamak lazım. Gemi söküm merkezi olarak ilan edilen bir alan var. 1988 yılında zamanın hükümeti çok ciddi bir taviz koparmış, Karadeniz ülkelerinde gemi söküm alanı yok. Tek ülke Türkiye ve Kilimli. Bu konu devlet meselesidir. Gemi söküm alanımızın ne Başkanımızın ne Valimizin bu gemi söküm alanı açalım yapalım gibi bir niyeti yok. Bu iş yapılacaksa üst merci karar verecektir. Çevreye hafriyat dökülmesi olayı ile ilgili olarak da affetmiyoruz. O kamyon suç işlemiş sabah 5'te yapmış. O kamyon bulundu ve cezası verildi. Oraya hafriyat dökümüne kesinlikle izin vermeyeceğiz. Sahil yolu şimdiki projede Kilimli içinde son buluyor. Kilimli-Filyos hattı için yeni ihale gerekiyor bedeli de 2.5 milyar TL." 

Yorumlar

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

12 Temmuz 2019 Cuma 15:00

Kore gazisi son yolculuğuna uğurlandı

Zonguldak Alaplı ilçesinde yaşayan 90 yaşındaki hayatını kaybeden Minare ustası ve Kore Gazisi Selahattin Sami Mutlu için düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Vefat eden Kore Gazisi Sami Mutlu için askeri tören düzenlendi. Sami Mutlu’nun Türk bayrağına sarılı tabutu askerler tarafından omuzlarda Alaplı Merkez Camisine getirildi. 
Kore gazisi Sami Mutlu (90) için Alaplı Merkez camide düzenlenen cenaze törenine Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan, Karadeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Cemal Özden Yazıcıoğlu, Alaplı Jandarma Komutanı Vekili Kıdemli Başçavuş Mükremin Sabuncu ve sivil toplum örgütleri, gazinin yakınları ve vatandaşlar katıldı. 
Öğle namazını müteakip kılınan namazın ardından Mutlu’nun cenazesi, askerlerin omzunda götürüldüğü Sofullu Köyü mezarlığında toprağa verildi. 
Cenaze törenine katılan Alaplı Kaymakamı Emirhan Arıkan, “Alaplı Sofullu Köyünde ikamet eden ilçemizin gurur abidelerinden birisi olan Kore gazisi Sami Mutlu amcamızı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Merhuma Allah'tan rahmet, kederli ailesine sabırlar diliyorum. İlçemizin ve aziz milletimizin başı sağolsun” diyerek taziyelerini iletti. Kore Gazisi Sami Mutlu uzun yıllar Türkiye genelinde 300 yakın minare inşaatı ve bölgede Küçük Mimar olarak anılan ve yaptığı cami minareleri ile biliniyor. 

Yorumlar

'Yaz Şenlikleri' başlıyor

12 Temmuz 2019 Cuma 14:39

'Yaz Şenlikleri' başlıyor

Yedi yıl aradan sonra 17.si gerçekleştirilen ve turizm sezonu öncesinde önemli bir artı sağlayan, Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz’ın tekrardan başlattığı Uluslararası Kültür, Turizm ve Fındık Festivali’nin(Fınduk Fest) ardından ilçeye renk katmak amacıyla ‘Yaz Şenlikleri’ organize edildi.

Vatandaşların yaz tatilinde eğlenmelerini sağlamak amacıyla Akçakoca Belediyesi 10 gün sürecek “Akçakoca Yaz Şenliği” düzenliyor. 26 Temmuz’da başlayacak şenlik de 10 gün boyunca birbirinden güzel etkinlikler ve konserler gerçekleştirilecek. Ana sahne Akçakoca Balıkçı Barınağı içinde kurulacak.

Konserlerde; Ekin Uzunlar, Gülden, İpek Demir, Yudum, Bora Duran, Hazal Babalık & Şafak Uyanık, Güllü, Azerin, Ali Kınık, Grup Seksendört, Emre Kaya ve Derya Uluğ sahne alacak.

Konserlerin haricinde birçok etkinlik de gerçekleştirilecek. Animasyon gösterileri, Ateş Show, Ödüllü yarışmalar, Jonglör gösterileri, Akıllı köpek Tarçın Show, çocuklar ve yetişkinler için Açık Hava Sinemaları, Kum Sanatı gösterileri, Game of gölge gösterisi, Uluslararası Halk Gösterileri, Bisiklet Extreme Show, Survivor Yarış Parkuru, Balon Show gösterileri, Karadeniz Show(Temel, Dursun, Fadime), Plaj Voleybolu, Türksoy Defilesi, Flyboard gösterisi, Sihirbaz gösterileri, Yerel Halk Dansları Topluluğu gösterileri, Robot ve Maskot Show, Buz Devri Tiyatrosu yer alacak.

Yorumlar

"Ekmek almaya değil, ekmek vermeye geliyoruz" demişti ama...

12 Temmuz 2019 Cuma 14:09

Ereğli Haber

"Ekmek almaya değil, ekmek vermeye geliyoruz" demişti ama...

2019 yerel seçimleri öncesinde yaptığı konuşmalarda "Ekmek almaya değil ekmek vermeye geliyoruz" diyen Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık 25 yıldır AKM'de faaliyet gösteren Teras Kafe'nin kapısına kilit vurdu. İşletmeciler ise seçim öncesi verilen sözlerin seçimden sonra unutulduğunu belirterek 4 ailenin mağdur edildiğini söyledi.

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren 25 yıllık işletme Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından açılan dava sonucu mahkeme kararıyla boşaltılıyor. İşletme ortaklarından Yücel Uzunmehmetoğlu seçim öncesinde mağdur edilmeyecekleri yönünde kendilerine verilen sözün yerine getirilmediğini söyledi.
Kdz. Ereğli ilçesinde 1881 yılında merhum İsmail Uzunmehmetoğlu tarafından sahil banında faaliyet gösteren çaybahçesi sahilde yapılacak düzenlemeler gerekçe gösterilerek 1994 yılında Atatürk Kültür Merkezi (AKM) binasına taşındı. 25 yıldır burada faaliyet gösteren işletme 2013 yılında AKM binasının yıkılacağı gerekçe gösterilerek iş yerini boşaltması istendi. Kdz. Ereğli Belediyesi tarafından açılan dava 6 yıl sonra sonuçlandı ve yıkım kararı gerekçe gösterilerek işletmecinin binayı tahliye etmesi istendi. Kdz. Ereğli Belediyesi avukatları yaşanan gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere açıklama yapamacaklarını belirtirken, işletmenin ortaklarından Yücel Uzunmehmetoğlu seçim öncesinde verilen sözlerin seçimden sonra unutulduğunu dile getirdi. AKM binasının yıkılacağına inanmadığını, bu kararın sadece kendilerini buradan tahliye etmek için alındığına inandığını belirten Yücel, karar ile birlikte 4 ailenin mağdur olduğunu söyledi. Uzunmehmetoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Burası, mahkeme verdiği yıkım kararı doğrultusunda boşaltılıyor. Pek çok kez başkanla görüşmeye çalışsakta Posbıyık beyefendi görüşmeye sıcak bakmadı. Bize buranın (AKM) mahkemenin verdiği yıkım kararı doğrultusunda yıkılacağı söylendi. Ama ne zaman yıkılacağı ile ilgili bir bilgi verilmedi. Ama aldığımız duyumlar buranın yıkılmayacağı ve tadilat yapılacağı yönünde. Mahkeme kararında ise tadilat yapılırsa bizi buradan boşaltamayacağı açıkça belli. Mahkeme kararında; buranın tadilat nedeni ile boşaltamayacağı, yıkılacaksa bu kiracıyı buradan tahliye edebilirsiniz diyor. Açıkçası, biz burayı yıkacaklar diye boşaltıyoruz. Biz, mücadelemizi verdik. Hukuki yollardan ne gerekiyorsa yaptık. Burası ile çok mahkeme süreci yaşadık. 2013’ün sonundan beri mahkeme süreçleri yaşadık. Posbıyık döneminde başlamıştık mahkemelere, en son yine Posbıyık gelmeden önce bize vaat ettiği şeyler vardı, mağdur etmeyeceğini söylemişti ama seçim bitti her şey bitti. Bize herhangi bir yer göstermedi. Buraya yıllar önce gelirken de sözler vermişti. Güya Bozhane’ye geçecektik. Orası olmazsa pazarcı esnafı için yapılan yeni belediye binasında yer verecekti. Şuan biz süreci bekleyeceğiz.”

Uzunmehmetoğlu“Amaç kiracıyı çıkartmak”
Aynı binada faaliyet gösteren Kdz. Ereğli İlçe Halk Kütüphanesi ile Nikah Memurluğu ofislerine yıkım yada tahliye ile ilgili bir tebligatın yapılmadığını anlatan Uzunmehmetoğlu, “AKM’deki diğer yerler ile ilgili aldığımım hiçbir duyum yok. Onlara bir bilgi verilmemiş. Daha önce sinemayı çıkartmışlardı. Kendisine ait nikah salonu var, diğer yerler var. Bize göre burada amaç kiracıyı çıkartmaktır. Hedefleri burayı boşaltmak. Görüşüme göre AKM’yi yıkmayacaklar. Süreçte neler olacak, takip edeceğiz. Belediyeye başka bir yer göstermesi yönünde dilekçede yazdık. Çilek Kafe’yi istedim cevap vermediler. Orasını bize çok daha önce söz vermişti. Uzunmetmet Bahçesi’nden buraya (Teras) geçiş döneminde bize verilen söz Bozhane idi. Burası geçi olacaktı sonrasında Bozhane’ye geçecektik. Hem de Posbıyık’ın kendisi söz vermişti. Posbıyık, bizi Uzunmehmet Çay Bahçesi’nden buraya geçirdikleri süreç için ‘acemilik dönemimizdi, ihale usulü ile vermemiz gerekirdi, bu da suç teşkil etti’ tarzında bizde ifadeleri var. Ama aynı pozisyonda olan farklı yerlerde var. Bu uygulamanın sadece bize dayatılması, yarın bir gün onlara da yapılamayacağı anlamına gelmez. ‘Acemiydim, burayı boşalttım’ dedi ama bizden iki sene sonda komşumuz olan Kel Tahsin’in bahçesini sahilden alıp aynı sistemle Cam Kafe’ye taşıdı. Belediye Parkı’ndaki lokantacı Musa’yı aynı şekilde Belediye Plajı’na taşıdı. Biz Posbıyık’tan bir şey istemedik. 40 yıldır Posbıyık’ın yanında olan insanlarız. Ona her şekilde desteği olan insanlarız. Teras Kafe’den 4 aile geçimini sağlıyordu. Hepsinin çocukları da şuan üniversite okuyor. Bu 4 aile de kökten CHP’lidir. Burada belediye verdiğimiz karşılıksız hizmetlerin haddi, sayısı yoktur. Festivallerde dışında belediyenin herhangi bir gurubunun, müdürlüklerinin özel durumlarda burada toplanıyorlardı. Yıllarca resmi bayramlaşmalar burada yapıldı. Bura biz ikramlarda bulunduk. Biz bunları karşılık bekleyerek yapmadık.”
Kdz. Ereğli Belediyesi ekipleri işletmede yer alan çok sayıda eşyayı alarak kamyona yükledi.

Yorumlar

“15 Temmuz dünyaya verilen demokrasi dersidir”

12 Temmuz 2019 Cuma 13:39

“15 Temmuz dünyaya verilen demokrasi dersidir”

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Karadeniz Ereğli Başkanı Abdülkadir Çınar, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin 3. yıldönümü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Türk Milleti’nin, devletin ve ülkenin birliğini bozacak hiçbir girişime müsaade etmeyeceğini belirten MÜSİAD Karadeniz Ereğli Başkanı Abdulkadir Çınar, 15 Temmuz’daki şanlı duruşun, bunu tüm dünyaya gösterdiğini vurguladı. 

Çınar yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
“Türkiye Cumhuriyeti tarihine kara bir leke olarak geçen ve Türk Milleti’nin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiği 15 Temmuz Hain Darbe Girişimi’nin üzerinden üç yıl geçti. Bu üç yıllık süreçte, Türk Silahlı Kuvvetleri ve devletin çeşitli kademelerine sinsice sızan Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)’nün mensupları, büyük bir titizlikle tasfiye edilirken, devletimizin mücadelesi halen kararlılıkla devam etmektedir. 15 Temmuz gecesi milletimiz, hiçbir bahanenin ardına gizlenmeden, genç, yaşlı, kadın, erkek demeden darbecilerin karşısına çıkarak canı pahasına vatanını müdafaa etmiş ve FETÖ mensuplarının hain emellerine ulaşmasına izin vermemiştir. Aziz Milletimizin, menfur saldırıların yaşandığı 15 Temmuz gecesi canını ortaya koyarak sürdürdüğü mücadele, tüm dünyanın sahiplenmesi gereken örnek bir demokrasi mücadelesidir.
Hâlihazırda güçlü bir demokrasi geleneğine sahip olan Türk Milleti’nin 15 Temmuz’da vermiş olduğu bu mücadele, önemli bir demokrasi dersinin yanı sıra köklü bir zihniyet değişiminin de ilk adımı olmuştur. Bu süreçte, içeriden ve dışarıdan ülkemize yönelecek saldırılara karşı birlik beraberlik çerçevesinde, güçlü durmanın önemini bir kez daha idrak ettik ve tüm fikri ayrılıkları bir kenara bırakarak vatan müdafaası ortak şuuruyla kenetlendik.”

MÜSİAD’ın Yeri Her Zaman Devletinin ve Milletinin Yanıdır.

MÜSİAD olarak her zaman devletin ve Milletin yanında olduklarını ifade eden Çınar açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “ Dünyanın en yaygın ve etkin Sivil Toplum Kuruluşu (STK) olan MÜSİAD, her zaman ve her koşulda milli iradeden yana olmuş, onu zedeleyecek her girişimin karşısında durmuştur. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından da tavrını net bir şekilde ortaya koyan MÜSİAD, hiç vakit kaybetmeden milletin ve devletin yanında yer aldığını açıklayarak, milletimizin bu demokrasi mücadelesini, tüm dünyaya anlatmaya girişmiştir.MÜSİAD olarak üç yıllık süreç boyunca, gittiğimiz her ülkede ve memleketimizin birçok noktasında, demokrasinin belirli bir zümre için değil, toplumun her kesimi için elzem olduğunu ifade ederek bu mücadele içerisinde fiilen yer aldık. Şehitlerimizin kanıyla kurduğumuz, birçok zorluk ve fedakârlıkla bugünlere getirdiğimiz ve Güçlü Türkiye hedefiyle geleceğe yürüyen ülkemizin başta terör örgütleri olmak üzere, hiçbir dış müdahale ile sarsılmasına müsaade etmedik, etmeyeceğiz. Bu vesileyle, 15 Temmuz’un üçüncü yıldönümünde, Türkiye Cumhuriyeti yaşadığı sürece minnetle anılacak 15 Temmuz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize bir kez daha şükranlarımızı sunuyorum.”

Yorumlar