Karantinadaki ailelere Kızılay yardım elini uzattı...

12 Nisan 2020 Pazar 14:49

Ereğli Haber

Karantinadaki ailelere Kızılay yardım elini uzattı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde korona virüs salgını nedeniyle karantina altına mahallede Kızılay ailelere yardım götürdü.

 

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile sokağa çıkma yasağı ilan edilen Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Hamzafakıhlı Mahallesi Karabacak Sokak’ta bazı kişilerde korona virüs testi pozitif çıkınca 110 kişi karantina altına alındı. Hem sokağa çıkma yasağı hemde karantina nedeniyle evlerinden çıkamayan ailelere Kdz. Ereğli Kızılay Derneği Şubesi yardımlarını sürdürüyor. Daha önce ailelere temizlik ve hijyen malzemeleri ile gıda yardımında bulunan Kızılay Derneği, bu günde ekmek yardımında bulundu. Kdz. Ereğli Kızılay Derneği Şube Başkanı Yaşar Ciğer, yönetim kurulu üyesi Kenan Yılmaz, Hamzafakıhlı Mahallesi Muhtarı İsmail Altıay evlere tek tek ekmekleri teslim etti. 
Hamzafakıhlı Mahallesi Muhtarı İsmail Altıay karantinada olan ailelere sürekli yardımların yapıldığını belirterek ilçe kaymakamı, belediye başkanı, Kızılay ve diğer yardım kuruluşlarına teşekkür etti. 
Kdz. Ereğli Kızılay Derneği Şube Başkanı Yaşar Ciğer de korona virüs salgınının ilk görüldüğü günden bu yana Kızılay olarak Kdz. Ereğli Kaymakamlığı bünyesinde kurulan Vefa Sosyal Destek Gurubu ile birlikte ihtiyaç sahibi ailelere yardım götürdüklerini söyledi. Kızılay’ın bu zor günlerde her zaman ihtiyaç sahiplerinin yanında olduğunu ifade eden Başkan Ciğer, “Ülkemizin korona virüs salgını nedeniyle zorlu bir süreçten geçtiği bu günlerde bizler de Kızılay olarak Vefa Sosyal Destek Gurubu içerisinde yer alıyoruz. 11 Mart’tan itibaren Kdz. Ereğli Kaymakamımız İsmail Çorumluoğlu’nun talimatları doğrultusunda vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz. Sokağa çıkma yasağının ilan edilmesi ile birlikte vatandaşlarımıza gıda, temizlik malzemesi ve çocuk bezi gibi ihtiyaçlarını karşılamayı çalışıyoruz. Dün 2 bin aileye bu günde 4 bin aileye ekmek dağıtımını sürdürüyoruz. Bizler Kızılay olarak her daim vatandaşlarımızın yanındayız” dedi. 
Karantina altında bulunan aileler de yapılan yardımlardan dolayı Kızılay yöneticilerine teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , karantina , Yaşar Ciğer , kızılay , Hamzafakıhlı mahallesi karantinada , sokak yasağı

Yorumlar

Madende hayatını kaybeden işçi toprağa verildi!

12 Nisan 2020 Pazar 13:51

Madende hayatını kaybeden işçi toprağa verildi!

Manisa'nın Soma ilçesinde özel bir maden ocağında bakım onarım faaliyetleri sırasında meydana gelen göçükte ölen 40 yaşındaki Erdinç Karaveli, memleketi Zonguldak'ta toprağa verildi.

 Soma ilçesinde özel bir maden ocağında bakım onarım faaliyeti sırasında göçük meydana geldi. Göçükte kalan işçilerden 40 yaşındaki Erdinç Karaveli'nin cenazesi, otopsi işlemlerinin ardından cenaze aracıyla memleketi Zonguldak'a gönderildi. 
Maden işçisi için öğlen namazını müteakiben tören düzenlendi. Sokağa çıkma yasağı sebebiyle cenazeye Karaveli'nin yalnızca birinci derece yakınları katıldı. 
Öğlen namazı öncesi kılınan cenaze namazının ardından dualarla birlikte Karaveli'nin cenazesi köyünde defnedildi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , maden işçisi , Manisa'nın Soma ilçesi , göçük , ölüm

Yorumlar

Bakan Koca'dan açıklama... İlk kez azaldı...

12 Nisan 2020 Pazar 12:49

Bakan Koca'dan açıklama... İlk kez azaldı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 6 üniversitenin rektör, dekan ve başhekimleriyle video konferans yöntemiyle görüştü. Bakan Koca, "Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta, sayısal olarak eksiye düştü. Yani yüzde 3-3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Bu son derece önemli. Favipiravir'i Çin daha çok entübe olan hastalar için kullanırken, bizim erken dönemde kullanmamızın faydalı olabileceğini görüyoruz. Onun da özellikle yoğun bakıma geçişi düşürdüğünü ama esas yoğun bakım döneminde bizim personelimizin, çalışanlarımızın yoğun bakım pratiğinin de bunda önemli bir katkısının olduğunu görüyoruz" dedi.

 Bakan Koca'nın üniversite hastaneleriyle yaptığı video konferans görüşmesine, İstanbul, Hacettepe, Cerrahpaşa, Ankara, Gazi ve İnönü üniversitelerinin rektörleri, tıp fakültesi dekanları ve hastane başhekimleri katıldı.
Pandemi döneminde yükün, kamu hastaneleriyle beraber üniversite ve özel hastanelerin de omuzlarında olduğunu vurgulayan Koca, taramaların artışıyla vaka sayısının arttığını ifade etti. Artışın ciddi bir oranda olmadığının altını çizen Bakan Koca, "Esas olarak Türkiye'nin diğer ülkelerden farklılığı olarak gördüğümüz yatan hasta, yoğun bakıma giren hasta, entübe artış hızı son dönemde düşme eğilimindeydi. Bugün ilk defa yoğun bakıma giren ve entübe olan hasta, sayısal olarak eksiye düştü. Yani yüzde 3-3,5 oranında bir düşüş söz konusu oldu. Bu son derece önemli." dedi.

YOĞUN BAKIMDA YATIŞ GÜN SAYISININ AZALDIĞINI GÖRÜYORUZ

Bakan Koca, hastalara erken tanı konulmasının ve dünyadan farklı şekilde Hidroksiklorokin'in ayaktan hastalarda bile yaygın bir şekilde kullanımının hastaneye yatışı azalttığını söyledi.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Devamında özellikle Favipiravir'i Çin daha çok entübe olan hastalar için kullanırken bizim erken dönemde kullanmamızın faydalı olabileceğini görüyoruz. Onun da özellikle yoğun bakıma geçişi düşürdüğünü ama esas yoğun bakım döneminde bizim personelimizin, çalışanlarımızın yoğun bakım pratiğinin de bunda önemli bir katkısının olduğunu görüyoruz. Her geçen gün yoğun bakımda yatan hastanın, yatış gün sayısının da azaldığını görüyoruz."

Görüşmede, üniversite hastanelerinin pandemi ile mücadeledeki katkısı, hastalara uygulanan tedavi protokolleri, yatak doluluk oranları, tıbbi cihaz ve malzeme stokları ve ihtiyaçları ele alındı. Katılımcılar, malzeme ve ilaç ihtiyaçlarını hızla karşılayan Sağlık Bakanlığına teşekkür etti.

 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sağlık bakanı , fahrettin koca

Yorumlar

Korona virüste can kaybı bin 101'e çıktı...

11 Nisan 2020 Cumartesi 20:06

Korona virüste can kaybı bin 101'e çıktı...

Sağlık Bakanı Koca'dan son dakika açıklaması... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının bin 101'e yükseldiğini açıkladı

 Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca korona virüsü ile ilgili son dakika gelişmelerini ve Türkiye Günlük Korona virüs tablosunu Twitter'dan paylaştı. Bakan Koca, "Vaka sayımız, test sayısındaki artışla birlikte, öngörülebilir düzeyde artıyor. Bu artış, yoğun bakım sayısında gerçekleşmiyor. Tanıda daha hızlıyız, tedavi erken başlıyor. Türkiye tedavide ciddi başarı gösteriyor. Asıl başarı virüsten korunabilmekte" dedi. Türkiye Günlük koronavirüs tablosuna göre, toplam vaka sayısı 52 bin 167'ye, toplam hayatını kaybedenlerin sayısı ise bin 101'e yükseldi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , bakan koca , yeni vaka sayısı

Yorumlar

Bakan Koca'dan yeni açıklama...

11 Nisan 2020 Cumartesi 19:31

Bakan Koca'dan yeni açıklama...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda korona virüsle mücadelede ödün vermemekte kararlı oldukları vurgusu yaparak vatandaşlara uyarıların istisnasız her koşulda geçerli olduğunu hatırlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı: “31 Aralık’tan bu yana sürdürdüğümüz mücadeleden ödün vermemekte kararlıyız. Uyarılarımızın istisnasız her koşulda geçerli olduğunu unutmayın. Süreci birlikte, sağduyu içinde, başarıyla tamamlayacağız. Bu inançtan taviz vermeyelim. Mücadelemizin sonucuna odaklanalım"dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , sağlık bakanı koca

Yorumlar