Karantina devam ediyor

1 Mart 2021 Pazartesi 15:45

Karantina devam ediyor

Zonguldak'ta 11 gün önce 3 kişinin test sonucunun pozitif çıkması sonucu Çatalağzı beldesindeki İsmet Paşa Sokak karantina altına alındı. Süreç devam ederken pozitif vakalardan biri negatife döndü. Çocuklarla birlikte 4 bina 7 dairede 25 kişinin karantina sürecinin diğer iki kişinin de negatife dönmesiyle sonlandırılması bekleniyor.

Geçen 19 Şubat günü Çatalağzı beldesinde Çatalağzı Hacıoğlu Mahallesi İsmet Paşa Sokak üzerindeki ikamet eden 3 kişi yeni tip korona virüs şüphesiyle rahatsızlandı. Sağlık ekiplerince alınan numuneler, laboratuvara gönderildi. Sokak üzerinde ikamet eden üç kişinin test sonucu pozitif çıktı. Bunun üzerine filyasyon ekipleri temaslıların da yer aldığı 25 kişiyi belirledi. Çocukların da dahil olduğu dört bina, yedi daire ve toplam 25 kişinin karantina süreci devam etti. Testleri pozitif çıkanların mutasyon şüphesiyle ilgili yetkililerce kesin bir açıklama yapılmadı.

Polis ekipleri 11 günlük süreçte sokağa izinli olanların haricinde giriş çıkışları sonlandırdı. Mahalle muhtarı Yalçın Dursun karantina altındaki vatandaşların ihtiyaçlarını gidemeye çalıştıklarını anlattı. Dursun, "Üç kişi pozitifti. Şu anda ikiye düştü. İki kişi pozitif olarak devam ediyor. 25 kişinin karantina işlemi devam ediyor. Çocuklarla beraber 25 kişinin karantina süreci sürüyor. Yeni bir test süreci var. Önümüzdeki Cuma günü tekrar test yapılacak. Ona göre Hıfzıssıhha Kurulu karantinanın kaldırılması veya devam etmesi durumuyla ilgili bilgilendirmeyi yapacak. İnşallah bu süreçte de negatife döner. Vatandaşlar da rahatlar. Polis ekipleri nöbetini tutuyor. Ben kendim ihtiyaçlarını karşılıyorum. Devamlı çarşıya gidip ihtiyaçlarını alıyorum. Sırf mahalle negatife dönsün normal hayata dönelim diye uğraşıyoruz. Durumu ciddi olan yok. Bir hasta olan var. O da test yapıldı. Negatif çıktı. Kendi hastalığı nüksetti. Pozitif vakaların durumu normal" diye konuştu.

Pozitif çıkan vakaların mutasyonlu olup olmadığına yönelik soruyu yanıtlayan Muhtar Yalçın Dursun, "Bana herhangi bir şey söylenmedi. Mutasyonlu dersem böyle bir şey doğru olmamış olur. Çünkü böyle bir şey olup olmadığını bilmiyorum. Sadece pozitif çıktı. Karantinanın devam ettiği söylendi" dedi.

Dursun, karantinadaki vatandaşların tamamının negatife dönmesi durumunda önümüzdeki hafta Pazartesi günü itibariyle karantina sürecinin sonlandırılacağını açıkladı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , karantina

Yorumlar

Bacağı kırılan sokak köpeğine yardım eli

1 Mart 2021 Pazartesi 15:40

Bacağı kırılan sokak köpeğine yardım eli

Bir ihbarı değerlendiren Devrek Veteriner Hekimi Nuri Gebeş, yaralı köpeği tedavi altına aldı.

Eski Terminal bölgesinde aracın bir köpeğe çarptığı yönünde bir ihbar alan Devrek Belediyesi Veteriner Hekimi Nuri Gebeş ve ekibi olay yerine giderek yerde yaralı olarak yatan 3 yaşındaki melez erkek köpeği sedyeyle barınaktaki muayenehaneye götürerek ilk tedavisi gerçekleştirildi.

Belediye Veteriner Hekimi Nuri Gebeş yaptığı ilk muayene bulguları ve röntgende köpeğin ayağının kırık olduğunu tespit ederken, kırığın ağır olması sebebiyle Zonguldak Veteriner Tıp Merkezine havale edilerek hayvanın burada tedavisine devam edilmesi sağlandı

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , devrek , sokak köpeği

Yorumlar

Ekipler dezenfekte çalışması yaptı

1 Mart 2021 Pazartesi 14:50

Ekipler dezenfekte çalışması yaptı

Zonguldak'ın Ereğli ilçe Belediyesi koronavirüs salgınına karşı halkın yoğun bulunduğu alanlarda dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor. Ekipler, merkez pazaryeri ve Tuhafiyeciler Çarşısı’nı dezenfekte etti.

Kdz. Ereğli Belediyesi Veteriner işleri Müdürlüğü, korona salgınına karşı dezenfekte çalışmalarına devam ediyor. Halkın yoğun bulunduğu ortak kullanım alanlarını sürekli olarak dezenfekte eden Veteriner İşleri Müdürlüğü Vektör İlaçlama ve Kontrol Merkezi ekipleri, bugün sabah erken saatlerde merkez pazar yerini dezenfekte etti, ardından Tuhafiyeciler Çarşısı’nda çalışmalar devam etti.

Zabıta Müdürlüğü ekipleri de pazar yeri girişine dezenfekte standı koydu. İlçede maske denetimleri sürüyor.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , dezenfekte

Yorumlar

Karantinada olan köye gıda yardımı

27 Şubat 2021 Cumartesi 13:42

Karantinada olan köye gıda yardımı

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şubesi ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı, karantinada olan Danişmentli Köyü’nde gıda desteğinde bulundu.

Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Danişmentli Köyü, yapılan koronavirüs testleri sonucu yüksek vaka sayısı sebebiyle karantinaya alındı.

Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’nun talimatıyla, karantinada olan mahalleye Sosyal Yardımlaşma Vakfı ve Türk Kızılayı tarafından 100 adet gıda kolisi dağıtımı yapıldı. Ayrıca gün aşırı 400 adet olmak üzere karantina süresi boyunca ekmek dağıtımı da devam edeceği öğrenildi. Kaymakam Çorumluoğlu, vatandaşların kurallara uymaları yönünde uyarıda bulunarak sabırlı olmalarını istedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , karantina , kızılay

Yorumlar
  • Yılmaz urfa
    28 Şubat 2021 Pazar 11:43

    Teşekkür ederiz sağolun var olun sayın kaymakamamız allah kolaylıklar versin allah yardımcınız olsun hayırlı işler dilerim selamun aleyküm sabahını hayırlı olsun hayırlı işler dilerim selamun aleyküm..

Salgınla mücadelede yeni döneme giriliyor

27 Şubat 2021 Cumartesi 12:50

Salgınla mücadelede yeni döneme giriliyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada 1 Mart’ta yapılacak Kabine Toplantısında alınacak kararlar sonrası, risk grubu seviyesine göre adımlar atılacaktır denildi.

Koronavirüs ile mücadelede 1 Mart sonrası alınacak yeni tedbirler için Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı beklendiği ve o tarihe kadar mevcut tedbirlerin süreceği ifade edildi.

Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; "Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında 1 Mart sonrasında yeni bir sürece girileceği ve bu süreçte salgının seyrinin il bazlı takibinin yapılarak uygulanacak tedbirlerin de buna göre belirleneceği kamuoyunun malumudur.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunca belirlenen kriterlere göre yapılan değerlendirme çerçevesinde 4 ayrı risk grubu (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) tespit edilerek bu risk gruplarına göre uygulanacak tedbir seviyelerinin Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde kararlaştırılabileceği değerlendirilmektedir. İçişleri Bakanlığımızın 26 Şubat tarihli Genelgesiyle 1 Mart günü Cumhurbaşkanımız başkanlığında toplanacak Kabine’de yeni kararlar alınıncaya kadar mevcut tedbirlerin uygulanmaya devam edilmesi gerektiği bildirilmişti. Kabine Toplantısında eğitim ve öğretime yönelik düzenlemeler de 4 ayrı risk seviyesine göre belirlenecek olup bu nedenle 1 Mart 2021 Pazartesi günü mevcut uygulamaya (15 Şubat’tan bu yana uygulanan; birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan tüm ilkokullarda, köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün seviyelerinde ve tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılması, 22 Ocak’tan beri uygulanan; 8. ve 12. sınıf öğrencileri ile mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kurslarının yüz yüze sürdürülmesi) devam edilecek ve alınan kararlar çerçevesinde yeni uygulamaya 2 Mart 2021 Salı günü itibariyle başlanabilecektir. 1 Mart 2021 Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar çerçevesinde her ilimizde içerisinde bulunulduğu ilan edilen risk grubu seviyesine dair belirlenen kurallara göre Hıfzıssıhha Kurullarımızca gerekli adımlar atılacaktır" denildi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , koronavirüs , kaymakamlık

Yorumlar