Kantarcı, kadın çalışanlara 8 Mart’ı ücretli tatil yaptı

8 Mart 2018 Perşembe 16:38

Kantarcı, kadın çalışanlara 8 Mart’ı ücretli tatil yaptı

Zonguldak’ın Çaycuma Belediyesinde çalışan 40 civarında kadın personele, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde bir gün ücretli izin verildi. Başkan Kantarcı, kendini ziyarete gelen Çaycuma Kadın Platformu üyelerinin teklifi üzerine bu kararı aldıklarını açıkladı.

"Pozitif ayrımcılıkla çalışan kadın sayısını artıracağız"
Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, yaptığı konuşmada, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün kendisi açısından çok değerli olduğunu belirterek, "Dün Çaycuma Kadın Platformu üyeleri beni ziyaret ettiler. Dediler ki, ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınlar çalışmasın, izinli olsun.’ Yasal hiçbir sıkıntı yok. 8 Mart Dünya Günü’nde kadın çalışanlarımız izinli. Bundan sonra da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü tatil yapacağız sizlere. Çaycuma Belediyesi’nin çok güçlü bir kadrosu var. Bu kadronun içinde de 40 civarında kadın çalışanımız var. Bu sayının çok daha fazla olmasını ben de gönülden arzu ederim. İnşallah önümüzdeki dönemlerde pozitif ayrımcılık yaparak bu sayıyı artıracağız. Ülkemizde kadınlarla ilgili ciddi sorunlar olduğunu tekrar etmeme gerek var mı bilmiyorum, kadınların erkeklerle aynı haklara sahip ve sosyal yaşamda da korkusuzca her türlü faaliyetlerini yerine getirebilmeleri en önemli arzumuzdur. Toplumda itilmeden, kakılmadan, şiddet görmeden özgür bir birey olarak yaşamaları en büyük özlemimizdir. Çaycuma bu yönden Türkiye’ye göre biraz şanslı bence ama bunu daha ileri noktalara taşımamız lazım” dedi.
Çaycuma ilçesinde Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle belediyede görevli kadın personele sabah kahvaltısı ikram etti. SEKA Sosyal Tesisleri'ndeki kahvaltıya Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, eşi Belgin Kantarcı, Çaycuma Belediye Başkan Yardımcısı Körpüş Mısırlı, CHP Kadın Kolları Başkanı Nilgün Temelkuran, Çaycuma Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, Çaycuma Kadın Platformu üyeleri ile Eğitim-İş Çaycuma Temsilcisi Olcay Özyurt katıldı. Eğitim-İş Çaycuma Temsilcisi Olcay Özyurt kahvaltıya katılan tüm kadınlara karanfil verdi

Yorumlar
  • emngin mehmet özertan
    8 Mart 2018 Perşembe 16:40

    Cebinizden mi vereceksiniz?

Uysal, kadınların gününü çiçeklerle kutladı

8 Mart 2018 Perşembe 13:29

Uysal, kadınların gününü çiçeklerle kutladı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, 8 Mart Dünya Kadınlar gününde bir dizi etkinlik düzenleyerek kadınlar gününü kutladı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, gün içinde yapılan Belediye Meclis toplantısının ardından 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.
Eşi Sevim Uysal ile birlikte ilk olarak Kepez Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Halk Evi’ndeki kurslara katılan bayanları ziyaret eden Uysal, buradaki kursiyerlerin Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak bayanlara karanfil takdiminde bulundu.
Başkan Uysal’ın Halkevi ziyaretinde Belediye Başkan Yardımcısı Atilla Bulak ve Kepez Mahallesi Muhtarı Baki Karaarslan ve Belediye Meclis Üyesi Eyüp Karaarslan’da yer aldı.
Başkan Uysal gün içinde engelli ve şehit ailelerini de ziyaret etti.
Kepez Mahallesi’nde ikamet eden engelli Hafize Başol’u ziyaret eden Uysal’ın bir sonraki ziyareti de 2012 yılında Hakkâri Çukurca’daki hain terör saldırısında Şehit olan Jandarma Er Metin Çevik’in eviydi. Uysal, ziyaretlerinde her iki aile ile bir süre sohbet etti.

Etiketler:

kdz. ereğli belediyesi , hüseyin uysal , kadınlar günü , çiçek ,

Yorumlar

Meclis toplantısı bir anda karıştı

8 Mart 2018 Perşembe 15:41

Meclis toplantısı bir anda karıştı

Zonguldak Belediyesi Mart ayı belediye Meclisi toplantısında Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis üyesi Süleyman Özdoğan, tartıştığı MHP'li meclis üyesi Mevlüde Yalçıner'in üzerine yürüdü.

Tartışmanın uzaması üzerine araya giren Zonguldak Belediye Başkanı CHP'li Muharrem Akdemir ve diğer meclis üyeleri iki tarafı sakinleştirdi. Yalçıner'in oturduğu masanın önüne gelen Özdoğan'a, ayağa kalkan Yalçıner, "El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin? Ne yapacaksın yani?" dedi.
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir Başkanlığında Belediye Nikah Salonu´nda yapılan toplantıda, 'Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü'nün iskansız konutlarla ilgili olarak su ücret tarifesi düzenlenmesi hakkındaki plan ve bütçe komisyonu raporu' okundu. Raporun okunmasının ardından CHP'li meclis üyesi Süleyman Özdoğan ile kendisine konuşmak için söz verilmediğini söyleyen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kadın Kolları İl Başkanı ve aynı zamanda meclis üyesi Mevlüde Yalçıner arasında tartışma çıktı.
" El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin?"
Oturduğu yerden kalkarak Yalçıner'in oturduğu masanın önüne gelen Özdoğan'a, ayağa kalkan Yalçıner, "El kol hareketi yapma bana. Dövecek misin? Ne yapacaksın yani?" dedi. Araya giren belediye başkanı Akdemir ve diğer meclis üyeleri Yalçıner'in elini tutup sakinleştirmeye çalışarak, "Aşk olsun yani. Ben bir şey konuşmaya geldim. Biraz daha sakin olmanızı istiyorum" dedi. Özdoğan, diğer meclis üyeleri tarafından salondan çıkartıldı.

Yorumlar

“Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu”

8 Mart 2018 Perşembe 14:55

“Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu”

Esas 67 Burda AVM’nin ev sahipliğinde “Kadınların Onuru, Herkesin Sorumluluğu” projesi etkinlikleri düzenlenecek.

“Şehit ve Gazi Annelerine, fedakar Türk Kadınına atfen” Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı tarafından hazırlanan “Kadınların onuru, herkesin sorumluluğu” adı verilen proje, Valilik Makamı’nın destek ve himayelerinde, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ile işbirliği yapılarak Zonguldak'ta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yapılacak kutlamaların öncesi, sırasında ve sonrası süreci kapsayacak şekilde hayata geçirilecek. Projenin amacı; ise şöyle belirtildi:
"İlimizde ikamet eden kadınların '8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlamak, bu vesileyle; içerik ve görsellerinde “şiddet” söylemi ve çağrışımı içermeyen ve özellikle yöremiz insanının duyarsız kalamayacağı mesajları içeren söylemleri kullanmak suretiyle yapılan çalışmalarla, kadınların herhangi bir neden veya gerekçeyle en yakınlarından/güvendiklerinden, en çok değer verdiklerinden/sevdiklerinden kaynaklanabilecek her türlü şiddet söylemi ya da eylemine maruz kalmaması, bu bağlamda kadına yönelebilecek tehlike/tehdit ve suç korkusunu ortadan kaldırmak, yalnız olmadıklarını göstermek, hangi gerekçe ile olursa olsun aile bütünlüğünü temelden sarsan şiddet kaynaklı olayların toplum nazarında kabul görmesine, savunulmasına veya normal karşılanmasına neden teşkil eden tarafgir/hoşgörülü yaklaşımların onursuz bir davranış olduğunun anlaşılmasına ve suçu işleme eğilimi açısından riskli guruplar üzerinde yasal müeyyidelerin etkinliğini destekleyici mahiyette hep birlikte kamuoyu nezdinde etkili bir caydırıcılık iklimi oluşturmak, toplumumuzun sağlıklı gelişimine katkı sağlamak ve suçu işleme potansiyelindeki risk gurubundaki vatandaşlarımız nezdinde yüksek seviyede farkındalık oluşturmaktır."
Proje çalışmaları çerçevesinde; 8 Mart 2018 Perşembe günü saat 16.00-18.00 arasında Esas 67 Burda AVM ev sahipliğinde; AVM girişinde ve içerisinde stant açılarak kadın ziyaretçilerin Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanması ve karanfil takdiminin yanı sıra tüm ziyaretçilere ise el broşürü ve magnetler dağıtılacak. Bülent Ecevit Üniversitesi, Kozlu ve Çaycuma Kaymakamlıklarının katkılarıyla proje gönüllüsü Konservatuvar öğrencisi, öğretmen, ilköğretim öğrencilerinden oluşan kadın “keman ve viyolonsel” icracıları/sanatçıları tarafından müzik dinletisi gerçekleştirilecek.

Yorumlar

GMİS, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”

8 Mart 2018 Perşembe 14:49

GMİS, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlu olsun”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu adına bir mesaj yayınlayan Genel Başkan Ahmet Demirci, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

Mesajda ise şu ifadelere yer verildi:
“8 Mart 1857’de New York’ta tekstil işçisi kadınlar “eşit işe eşit ücret ve 16 saatlik işgününe karşı 10 saatlik işgünü” talepleriyle grev yaparken birçok kadın fabrikaya kapatılır ve bu sırada çıkan yangında hayatını kaybeder. O günden sonra, kadın işçilerin bu onurlu direnişi tüm dünyada kadınların hak, eşitlik ve özgürlük mücadelesinin bir simgesi haline dönüşür. 8 Mart’a anlamını yükleyen ise Clara Zetkin olur. 8 Mart 1910’da değişik ülkelerden kadınlar, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da toplanır ve yaşamlarını; savaşsız, sömürüsüz bir dünya için mücadeleye adarlar. Uluslararası ve Almanya işçi hareketinin tanınmış önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart’ın dünya kadınlarının mücadele ve dayanışma günü ilan edilmesini önerir, bu önerisi kabul görür. Özgürlük, barış, savaşsız ve sömürüsüz bir dünya, kadın haklarını kazanma mücadelesi veren kadınlar, o tarihten itibaren geleceklerine ilişkin ortak projeler üretmenin yollarını aramışlardır. Emekçi kadınlar; birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 8 Mart’ta değil, her gün emekten yana mücadele içindedir. Kadınların verdiği bu mücadele tarihi, bizlerin emek mücadelesine de ışık tutmaktadır. Kadına yönelik şiddetin sona ermesi, tüm kadınlarımızın emeklerinin karşılığını tam anlamıyla alması, çağdaş haklar ve özgürlüklerle birlikte, yaşamın her alanında başarıyla yer almaları, siyasette, iş dünyasında, sosyal hayatta daha çok sayıda ve daha aktif olmaları en büyük dileğimizdir. Genel Maden İşçileri Sendikası olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyoruz, onlara sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.”

Yorumlar