Kaldırım ve parke yenileme çalışması başladı...

3 Eylül 2018 Pazartesi 18:37

Kaldırım ve parke yenileme çalışması başladı...

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Belediyesi tarafından hükümet caddesinde 30 yıldır yapılmayan kaldırım ve parke yenileme çalışmasına başladı.

Alaplı Belediyesi İlçenin en işlek caddesi olan Hükümet Caddesindeki parke ve kaldırımları 30 yıl sonra yenilerek daha modern bir görüntüye kavuşturuyor. İlçe emniyet Müdürlüğü önünden başlayan çalışmaları yerinde inceleyen Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, esnaflarla sohbet ederek fikir alışverişinde bulundu. 
Tekin, 30 yıldır Hükümet caddesinde yapılmayan kaldırımları yeniden yaparak halkımıza söz verdiğimiz gibi İlçemizi daha modern bir hale dönüştüreceklerini söyledi. 
İlçemizde 4,5 yıldır çok önemli hizmetler yaptıklarını yapılan hizmetleri de halkımızın takdir ettiğini ifade eden Tekin, “Hükümet Caddesinde 30 yıldır yapılmayan kaldırımları halkımıza söz verdiğimiz gibi yenilemeye başladık. İlçe Emniyet Müdürlüğü önünden Hükümet Caddesi güzergahını takip ederek Belediye binası önüne kadar kaldırım ve parkeleri değiştirerek ışıklandırma ve oturma banklarıyla birlikte caddemizi daha modern ve cazibeli bir hale kavuşturacağız. Bundan önceki aylarda meclis toplantısında hükümet caddesinde yapılacak yeniliklerle ilgi bir kredi talebimiz vardı. Ancak bu talebimiz onaylanmadı. Bundan ötürü biraz gecikme yaşandı. Biz şimdi belediyenin kendi bütçesini zorlayarak halkımıza verdiğimiz bu sözümüzü yerine getirmeye çalışıyoruz. 30 yıldır yapılmayan kaldırımları en kısa sürede tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Biz göreve geldiğimizde verdiğimiz sözler vardır. Bu sözleri yerine getirmek için 4,5 yıldır geçimizi gündüzümüze katarak çalışıyoruz. Bundan sonra aynı tempoyla çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi. 

Yorumlar

Balıkçılar deniz suyu sıcaklığının düşmesini bekliyorlar...

3 Eylül 2018 Pazartesi 18:30

Balıkçılar deniz suyu sıcaklığının düşmesini bekliyorlar...

Zonguldak’ta 1 Eylül tarihinde sona eren av yasağının ardından balıkçılar deniz suyu sıcaklığının düşmesini beklediklerini ifade ettiler.

'Vira Bismillah' diyerek Karadeniz'e açılan balıkçılar deniz suyu sıcaklığının yüksek olması sebebiyle beklediklerini alamadı. Tezgâhlarda yer alan hamsi, palamut ve mezgit ise vatandaşlardan beklenen ilgiyi görmedi. Balığın olması için denizin karışması gerektiğini ifade eden Balıkçı Bayram Yılmaz, “Balık denizde bol ama henüz görünmüyor. Deniz suyu çok sıcak, denizin biraz karışması ve suyun biraz soğuması lazım. Hayvan yemin kafasında balık yemli geliyor. Palamut haziranın ortasında geldi. Net olarak 10 gün sonra ne olacağı belli olur. Şu an Hamsi ve Mezgitin kilosunu 15 TL, palamudun tanesini 10 TL ve 12.5 TL den satışa sunuyoruz. Bugün hemen denize çıkıp her şeyi yakalayamazsın. Birde denizin sıcaklığı ister istemez balığı etkiliyor. Deniz soğursa balık o zaman toparlanacaktır ve daha bol balık olacaktır” dedi. 

Yorumlar

Zabıta ve polisten ortaklaşa trafik denetimi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 18:22

Zabıta ve polisten ortaklaşa trafik denetimi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı trafik ile Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta müdürlüğü ekipleri şehrin değişik noktalarında ortaklaşa trafik denetimi gerçekleştirdi.

Zonguldak İl Emniyet Müdürlüğünün il genelinde başlattığı ortak denetim çalışmaları kapsamında, Kdz. Ereğli’de zabıta ve trafik polisi ortak denetim gerçekleştirdi. 
Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Zonguldak il ve ilçe emniyet müdürlüğüne bağlı trafik polisleri, ilçede trafik ve yaya yoğunluğunun olduğu 8 ayrı noktada bugün sabah itibariyle denetimlere başladı. 
Zabıta Müdürü Alptekin Dursun, trafik polisleriyle ortak yapılan denetimlerin gün boyu süreceğini belirterek; “Ekipler parklar, kaldırım işgalleri, araç trafiği başta olmak üzere 8 ayrı noktada denetimlerini sürdürüyor. İl Emniyet Müdürlüğünün başlatmış olduğu bu çalışmaya, bizde Kdz. Ereğli Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak katkı veriyoruz. Ekipler, gerekli gördükleri hallerde cezai işlem uygulayacaklar” dedi. 
Denetimler sırasında uygunsuz parklar ve yaya yolu işgalinde bulunanlara uyarılarda bulunuldu. 

Yorumlar
  • mevsim
    7 Eylül 2018 Cuma 05:41

    ne iyi olmuş, bıktık bu araç sahiplerinin yerli yersiz araç parkedişlerinden. yaya yolundan geçerken bile neden geçiyorsun diye bağıran şoförlerle dolu memleket.

Adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:40

Adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 2018-2019 adli yıl açılış törenine avukatlar ilgi göstermedi.

Yaklaşık 90 avukatın bulunduğu ilçede bu gün düzenlenen törenin açılışına 15 avukat katıldı. 
Kdz. Ereğli ilçesinde 2018-2019 adli yılının başlaması nedeniyle Atatürk anıtı önünde tören düzenlendi. Yaklaşık 90 avukatın görev yaptığı Kdz. Ereğli ilçesinde ki görene sadece 15 avukat ile CHP Kdz. Ereğli İlçe Başkanı Şerif Sertan Ocakcı, CHP Ereğli İlçe Sekreteri Sevdekar Aras, Atatürkçü DüşÜnce Derneği (ADD) Ereğli Şubesi Başkanı Yusuf Arslan katıldı. 
Atatürk anıtına çelenk konulması ile başlayan törende saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Zonguldak Barosu Ereğli İlçe Temsilcisi ve Kdz. Ereğli Hukukçular Derneği Başkanı Av. Tayyar Kartal, törende yaptığı konuşmada yaşanan sorunlara değindi. Atatürk’ün "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh" anlayışını savunan ve yaşama hakkına mutlak anlamda inanan avukatlar olarak, ülkemizde, yakın coğrafyada ve dünyada boy gösteren masum sivil halk üzerinde gün geçtikçe artan katliamları ve her türlü terörü lanetlediklerini dile getiren Kartal, yeni adli yıla birçok sorunla girildiğini anlattı. Kartal konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ Çağdaş demokratik hukuk düzenlerinde muhakeme hukukunun geldiği aşamada, “gerçek”e, sözlerin çarpışmasıyla ulaşılabileceği kabul edilmektedir. Bunun için birbirine eşit üç makama ihtiyaç vardır. Bunlar; Mahkemelerden ve hâkimlerden oluşan yargılama makamı, yargılama makamının tamamen dışında örgütlenmiş iddia makamı, yargılama ve iddia makamları ile siyasi iktidardan tamamen bağımsız avukatların oluşturduğu savunma makamı. Söz konusu makamların tamamı yargının kurucu unsurudur. Bu unsurlardan mahkemeler ve hâkimler bağımsız ve tarafsız olmadıkları takdirde, adil yargılamadan ve dolayısıyla yargının adalet dağıttığından söz edilemez. Yeni adli yılda kısmen ve yılbaşından itibaren tümüyle hayata geçirilecek olan “davalarda hedef süre” uygulaması, adaletin gecikmesini önlemek ve adil yargılanma hakkına ilişkin ihlalleri azaltması bakımından yararlı olabilecektir. Hayata geçirilecek olan tüm eylem planları kısmen iyileştirmeler sağlayacaksa da iki şey değişmediği sürece iyileştirmeler maalesef köklü çözümlere dönüşemeyecektir. Bunlardan ilki; mesleğe kabulde liyakat esasının istisnasız uygulanması, böylelikle yargı içerisinde her türlü yapılanmanın önüne geçilmesi. İkinci husus ise; avukatın görev ve yetkileri ile yargı içerisindeki konumuna yönelik bakış açısının değişmesi. Özetle; avukatlara yönelik bir zihniyet reformu gerçekleştirilmediği takdirde, nihai amaca ulaşmak mümkün olmayacaktır. 
Bu bağlamda yeni adli yıla avukatlık mesleğine ilişkin birçok sorunla giriyoruz. CMK avukatlarının ücret sorunu, Adli yardım fonlarının ihtiyacı karşılamakta son derede yetersiz kalması, genç avukatların ve stajyer avukatların, ekonomideki duraklamaya, sayının çokluğuna ve yargıya duyulan güvenin azalmasına bağlı olarak yaşadıkları ağır maddi sorunlar, yargılamalarda sıklıkla rastladığımız avukatı yok sayma, avukatsız yargılama, kendini avukattan üstün görme yaklaşımı, hâkimlerin usul kurallarını yeterince bilmemeleri sebebiyle kendi usul kurallarını icat etmekte pek çok zaman hiçbir beis görmemeleri, bilirkişilerin dosyanın fiilen karar vericileri konumuna getirilmiş olmaları gibi sorunlar. Ancak kurumsal ve pragmatik mücadeleler ile bu sorunların aşılabilmesi mümkün görünmektedir. Bu nedenle, sistematik ve kurumsal bir sorgulamaya ve çözüm arayışına ihtiyacımız var.” 
Avukatlar ve törene katılanlar yapılan konuşmanın ardından fotoğraf çekip dağıldılar. 

Yorumlar

Adli yıl dolayısıyla tören düzenlendi...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:12

Adli yıl dolayısıyla tören düzenlendi...

Zonguldak Barosu tarafından 2018-2019 yılı adli tatilin bitimiyle başlayan yeni adli yıl dolayısıyla Valilik Binası önünde tören düzenlendi.

Zonguldak Barosu tarafından adli tatilin bitimiyle başlayan yeni adli yıl dolayısıyla Valilik Binası önünde tören düzenlendi. Zonguldak Valilik Binası önünde düzenlenen törene çok sayıda avukat katıldı. Zonguldak Barosu tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan tören, saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Törende günün anlam ve önemine yönelik bir konuşma yapan Baro Başkanı Özel Eroğlu, “Hukukun üstünlüğünün sağlanmasında savunulmasında kimseye yasal olarak verilmeyen görev bize verilmiştir” dedi. 
“Devletimizin aldığı tüm tedbirlerin arkasındayız, destekliyoruz” 
Hukukun üstünlüğünün güven demek olduğuna dikkat çeken Baro Başkanı Özer Eroğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Yine geçtiğimiz günlerde papaz Brunson vesilesiyle ABD’nin emperyal kabul edilemez küstahlığı uygulanan ekonomik ambargo nedeniyle ortaya çıkan sorunlar doğal olarak bizimde sorunlarda önceliğimiz olmuştur. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Özgürlük benim karakterimdir’ ve yine ‘Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır’ sözlerinde anlam bulduğu gibi bizimde öncelikli sorunumuz olmuştur. Devletimizin aldığı tüm tedbirlerin TBB’ninde açıkladığı gibi bizde arkasındayız, destekliyoruz. Kulak verilsin, bizim dile getirdiğimiz sorunların çözümünden devletimiz, Türk milleti karlı çıkacaktır. Noterlerin gördüğü işlerin bir kısmının avukatlarca görülmesi sağlanarak avukat bulundurma mecburiyeti olan anonim şirketlerin takibinin yapılarak ve müeyyidesi artırılarak alınacak diğer önlemlerle avukatların meslek alanlarının genişletilmesi gerekirken CMK-adli yardım, uzlaşma, arabuluculukla Meslek alanları daraltılmaktadır.” 
Öte yandan adli yıl açılış resepsiyonu saat 19.00'da gerçekleştirilecek. 

Yorumlar