Kahvaltıda bir araya geldiler

24 Ağustos 2019 Cumartesi 16:36

Kahvaltıda bir araya geldiler

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yapımı planlanan Dokap Cami için sabah kahvaltısında bir araya gelindi.


Emekli din görevlisi ve TDV Üyesi Naim Eren Başkanlığı’nda kurulan ‘Yeni Mahalle Dokap Siteleri Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği’ tarafından öğretmenler evi önünde sabah kahvaltısı düzenlendi. Kahvaltı programına İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş, Yeni Mahalle Dokap Siteleri Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Naim Eren, dernek üyeleri ve din görevlileri katıldı. 
Dernek Başkanı Naim Eren kahvaltı sonrası yaptığı açılış konuşmasında şunları dile getirdi, “Hızlı bir şekilde derneğin çalışmalarını gerçekleştirdik. Gerekli maddi ve manevi destek arayışına girdik. Caminin bir çok özelliği ve bölümleri olacak. Güzel bir mimarisi olacak. Engellileri düşünerek düz ayak yaptık. Sosyal tesislere sahip bir cami olacak. Bay ve bayana yönelik Kur’an kurslarına da hizmet verecek. Kaymakamlığımızın, belediyemizin, müftülüğümüzün, gurbetçilerimizin ve vatandaşlarımızın sayesinde temelini atacağız. Herkesin yardımlarını bekliyorum. İnşallah camimizin temelini atacağız” dedi. 
İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş “Yapılan camilerimiz eski camilerden daha güzel olması lazım. Çaycuma gibi güzel bir yere güzel camiler olması lazım. Çaycuma'mıza öyle bir eser yapalım ki bu eserlerimiz ayakta kaldığı sürece amel defterimiz açık olsun. Biz Avrupa’da camilerimiz hem kıraathane, hem ibadethane hem sosyal tesis, hem ailevi değerlerin buluştuğu tesisler olarak kullanıyoruz. Ülkemizde de camilerimizi bu şekilde yapalım. Bugün temelini atmak için toplandığımızı Dokap Camimizde öyle bir eser yapacağız ki bizden sonraki nesiller bize dua edecekler. Destekleri için gurbetçi kardeşlerimize teşekkür ediyorum. Avrupa’ya gittiğimizde çok güzel camiler görüyorum. Allah onlardan razı olsun” dedi. Konuşmaların sonunda cami için bağış toplandı. 

Etiketler:

Dokap Cami , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Azı karar çoğu zarar

24 Ağustos 2019 Cumartesi 12:59

Azı karar çoğu zarar

Çay, kefelerde, iş yerinde veya evde televizyon izlerken günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz bir içecektir. Hemen hemen her insana hitap eden çay fazla içilmesi durumunda bazı zararlara neden olabiliyor. Bu zararları Ereğli haber olarak araştırdık ve uzmanlardan edindiğimiz bilgiler:

Uzmanlara göre, aşırı çay tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, sinir bozukluğu, kalpte çarpıntı, elde titreme, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk gibi birçok soruna yol açtığını açıkladı. Bu sorunlar dışında çayın neden olduğu zararları açıklıyoruz.

 

Çayın zararları nelerdir?

İshal

Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak alınması gereken miktarın üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale sebep olur. Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin olaylar karşısında sinirli ve gergin olmasına neden olur.

Kabızlık

Her ne kadar beklenmedik olsa da çayın içerisinde bulunan tanen isimli madde vücutta depolanır. Çayın fazla tüketimi tanen maddesinin vücuda fazla nüfuz etmesiyle kabızlığa neden olur.

Mide rahatsızlığı

Çay kafein içermektedir. Kafein midenize ulaştığında, midede çeşitli asidik maddeler üretmesine neden olur. asidik maddeler vücudun absorbe edeceğinden fazla olduğu zaman mide huzursuz ve rahatsız hissedilir. Ülser, gastrit ya da mide kanseri gibi hastalığa sahipseniz çaydan uzak durmalısınız.

Uykusuzluk

Çayın fazla tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur. Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur. İnsomnia beraberinde uyku düzeni sorunlarını getirir. Uzmanlara göre sağlıklı ve fit kalabilmek için daha az çay tüketilmesi gerekiyor.

Premenstrual sendrom

Fazla çay tüketimi kadınlarda premenstrual sendroma yani regl öncesi gerginlik sendromuna neden olur. Premenstrual sendromun ruhsal çöküntü, gerginlik, sinirlilik, aşırı yorgunluk, hassaslaşma gibi belirtileri vardır.

Böbrek rahatsızlıkları

Çay tüketimi böbrek rahatsızlıklarının ana sebeplerinden biridir. Kafeinin oluşturduğu uyarım kişiye zarar verir. Çayın içerisinde bulunan oksalat böbrek taşına neden olur.

İdrar sorunları

Fazla çay tüketimi sık idrara çıkmayı gerektirir. Kafein kişinin mesanesine baskı yapar ve mesaneyi çevreleyen kasların harekete geçirerek kişinin idrara çıkma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır.

Yemek borusu kanseri

Çok sıcak bir şey içtiğinizde bu içecek yemek borusundan geçerken kanala zarar verir. Bu durum yemek borusu kanserinin nedenleri arasında gösterilebilir. Çayınızı sıcak değil ılık içmeniz yemek borusu kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Ödem ve şişkinliğe sebep olur

Günde 4 fincandan fazla çay içip 2 litreden az su tüketirseniz vücudunuzda ödem ve şişlik tehlikesi sizi bekliyor olacaktır. Sürekli kilo değişimi yaşıyorsanız sebebi aşırı çay tüketimine bağlı ödemdir.

İnsülin direncini artırır

İnsülin direnci, karaciğer ve pankreasın sağlıklı çalışmadığını gösterir. Karaciğer hastalığı veya insülin direnciniz varsa çay tüketiminizi azaltın.

Vücudun kurumasına sebep olur

Çay içenler vücutlarında su ihtiyacını pek fazla hissetmezler. Oysa ki çay, vücudun su ihtiyacını karşılamaz ve vücutta bulunan suyu çekip dışarı atar.

Dişleri sarartır

Çay, dişlerin sararması ve leke oluşumuna neden olur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için çay içtikten sonra 1 bardak su ile ağzınızda gargara yapabilirsiniz.

Hamile kalmayı zorlaştırır

Çay içerdiği kafeinden dolayı hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken bir içecektir. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle tüketilmelidir.

 

Ereğli haber olarak yaptığımız bu araştırmanın ardından umarız hayatınızda çay tüketimine dikkat edersiniz. Unutmayın her şeyin azı karar çoğu zarardır.

Sağlıklı günlerde güzel çay keyifleriniz olsun.

Etiketler:

çay , çay tüketimi , çayın zaraları , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Ereğli Emine Bulut için toplanıyor

24 Ağustos 2019 Cumartesi 11:33

Ereğli Emine Bulut için toplanıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde, Kırıkkale’de bir kafede eski eşi tarafından 10 yaşındaki kız çocuğunun gözü önünde boğazından bıçaklanarak hayata feci şekilde veda eden Emine BULUT için bugün Kdz.Ereğli Kadın Platformu toplanıyor.

 

Kadına şiddeti kınamak ve lanetlemek için bugün saat 15:00’da Kdz. Ereğli Kadın Platformu , Ereğli sahil bandında bulunan Amfi Tiyatro önünde toplanacağını sosyal medya üzerinden duyurdu. Kdz.Ereğli kadın platformu duyarlı Ereğli halkını bugün saat 15:00’ da sahil bandı üzerinde bulunan Amfi Tiyatro önüne bekliyor.

Etiketler:

Kadına şiddet , #EmineBulut , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Atatürkçü Düşünce Derneği gençleri Gençlik Kampı'na gitti

23 Ağustos 2019 Cuma 16:16

Atatürkçü Düşünce Derneği gençleri Gençlik Kampı'na gitti

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlama etkinlikleri kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezinin her yıl organize ettiği “Afyon Kocatepe Gençlik Kampı” 23-26 Ağustos tarihleri arasında Afyon Kocatepe’de bir dizi etkinlikle anılacak. Bu kapsamda Çaycuma ilçesi ADD Şubesinden de kampa Gençlik Kolları Başkanı Yasin Çakar ile Başkan Yardımcısı Ata Yağız Sungur katılacak.

Kendilerini uğurlamaya gelen ADD Şube Başkanı Zeki Saim Oral ve Başkan Yardımcısı Veysel Çalışkan anma programı ile ilgili olarak, “Her yıl düzenlenen bu kampa bu sene ilk defa gençlerimizi göndermenin mutluluğunu yaşamaktayız. Aynı zamanda yeni kurulan Gençlik Kollarımızın ilk resmi etkinliği de olmuş olacak. Gençlerimiz bu 3 günlük kamp süresi boyunca çeşitli etkinlikler ve çalışmalar yapacaklar. Bizim için en önemlisi ise gençlerimizin Kurtuluş Savaşımızın o en önemli anını yaşamak ve hissetmenin dışında diğer illerimizden ve şubelerimizden gelecek gençlerle buluşmaları, kaynaşmaları, ortak akıl üretmeleri, bu anlamda gençlik olarak kendilerine bir yol haritası çıkaracak olmalarıdır. Kendilerine bu çalışmalar ışığında kolaylıklar ve iyi yolculuklar dilediklerini, ayrıca gençlerimizin ailelerine de izin verdikleri ve destek oldukları için teşekkür ederiz“ dedi. 

Etiketler:

Atatürkçü Düşünce Derneği , ADD , gençlik kampı , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Kuvvetli yağışın bilançosu

23 Ağustos 2019 Cuma 13:45

Kuvvetli yağışın bilançosu

Zonguldak'ta önceki gün yaşanan kuvvetli yağışta hasar tespit çalışmaları sürüyor. İl genelinde 23 konut, 40 iş yeri selden etkilenirken 7 konut da heyelandan etkilendi.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Batı Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağış ve Zonguldak için turuncu alarm vermesinin ardından kent genelinde kuvvetli yağış yaşandı. Sürücüler araçlarıyla adeta göle dönen yollarda mahsur kaldı. Çok sayıda iş yerini su bastı. Bazı evler sular altında kaldı. Bazı bölgelerde heyelanlar yaşandı. Mezarlıklar da heyelandan etkilendi. 
Yaşanan doğal afetin ardından AFAD il genelinde hasar tespit çalışması başlattı. Merkez, Kdz. Ereğli, Kozlu ve Kilimli ilçelerinin etkilediği yağışın ardından belediye mücavir alanlarda ve köylerde alt yapı hasarları meydana geldi. Zonguldak merkez ilçede 15 konut, 22 iş yeri sel suyundan etkilendi. 
Kozlu ilçesinde de 5 konut ve 5 iş yeri selden etkilendi. Selin meydana getirdiği heyelandan, Kozlu ilçesine bağlı Akşeyh köyünde 1 konut boşaltıldı. Kozlu ilçesine bağlı Taşbaca Mahallesi'nde 4 konuttan oluşan 2 bina heyelandan dolayı boşaltıldı. Binalar Kozlu Belediyesince mühürlendi. Heyelan riskinden dolayı 1’er konuttan oluşan 2 bina da ekiplerce boşaltıldı. 
Kilimli ilçesinde de 3 konut, 1 okul ve 13 iş yeri selden etkilendi. Toplamda, il genelinde 23 konut ve 40 iş yeri selden, 7 konut heyelandan etkilendi. 

Etiketler:

yağış , haber , bilanço , KdzEreğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar