Japon şehri İzuka'dan Kdz. Ereğli'ye dostluk eli uzatıldı

16 Eylül 2019 Pazartesi 10:57

Japon şehri İzuka'dan Kdz. Ereğli'ye dostluk eli uzatıldı

Japonya'nın İzuka şehri ile Kdz. Ereğli arasında ilişkilerin başlaması için çalışmalar başlatıldı. TBMM Eski Başkanı Köksal Toptan'ın da Japonya'da Türkiye adına sürdürdüğü çabası iki ülkenin dostluğunun pekişmesinde büyük rol oynadı.


Japonya’nın Fukuoka Eyaleti'nin İzuka şehri ortak değerler taşıyan Zonguldak Eregli’nin yakın ilişkiler kurması adına çabalar sürüyor. Japonya'da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Enşici ile İzuka Belediye Başkanı Makoto Katamine 5 yıl öncesine dayanan dostluk, Japonların Türkiye'ye duyduğu ilgiyi daha arttırdı. Türkiye'den kardeş şehir talebin hayat bulmasıyla birlikte harkete geçen Zonguldaklı işadamı Murat Enşici, Japonya'nın İzuka kentindeki ilk, ortaokul ve liselerinde Türkiye'yi tanıcı programlar yaptı.
Enşici, "Biz bu çalışmaların her aşamasını 23. Dönem Meclis Başkanımız ve Hemşehrimiz Sayın Köksal Toptan ile görüşüp kendilerinin bilgisi ve önerileri doğrultusunda devam ettiğimizi belirtmek istedim. İzuka şehri Japonya Basbakan Yardımcısı Taro Aso'nun (Eski Başbakan) memleketidir. Aso’nun kız kardeşi Japon prensi ile evlidir. Japon prens Turkiye’ye çok defa gelip Kaman Kalehöyük’teki kazılarına katılmış ve kazı çalışmalarının yürütülmesi için finansal destekle birlikte Japon arkeologların kazılara katılmalarını sağlamıştır. Japon Prens Sayın Mikasa No-Miya Tahahito Shinno ile dostluğu bulunan Köksal Bey Kdz. Ereğli ve İzuka arasindaki ilişkilerin başlaması ve gelişmesi açısından çok büyük önem arz etmektedir. İzuka Belediye Baskanı da Köksal Bey’in desteğini rica ettiklerini belirtmektedirler. Geçen yıldan bu tarafa okullarda yaptığım Türkiye'yi tanıtıcı programlarımın birisini Namazuta İlkokulu 5’inci sınıfı öğrencilerine yönelik gerçekleştirmiştim. Okul müdüresi hanımefendi Kdz. Ereğli’deki ilkokulla dost okul olmak istediklerini bu konuda yardımcı olmamı talep ettiler. Kendilerine Türkiye’ye gideceğim doneme kadar öğrencilerin bir hazırlık yapmaları durumunda Ereğli'ye götürebileceğimi belirttim. Japonya’daki çocukların hazırladıkları resimleri 19 Temmuz 2019 tarihinde Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık'a elden teslim ettim. Kendileri de İzuka şehri ile ilişkilerin başlaması adına güzel bir gelişme olduğunu Ereğli’de resimlerin sergileneceğini belirttiler. Sayın Başkan Posbıyık iki şehir arasındaki ilişkilerin başlaması için görüşmelere hazır olduklarını belirten bir mektubu da İzuka Belediye Başkanına gönderdiler. İzuka Belediyesi yetkilileri ile yaptığımız görüşmeler sonucu bundan sonraki sürecin resmi zemine oturtulması adına Tokyo Büyükelçiliğimiz ile irtibata geçmelerinin daha uygun olacağı yönünde görüş birliğine vardık" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Japonya , dostluk

Yorumlar

Manda yoğurdu görenleri şaşırttı

14 Eylül 2019 Cumartesi 15:28

Manda yoğurdu görenleri şaşırttı

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde 12-14 Eylül tarihlerinde açılan 4. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda özel bakraca yapılan 250 kiloluk manda yoğurdu büyük ilgi gördü.


Zonguldak’ın Çaycuma İlçesinde 12- 14 Eylül tarihlerinde açılan 4. Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda Betül Kırımızı tarafından yapılan 250 kiloluk manda yoğurdu büyük ilgi gördü. Dev bakraca yapılan manda yoğurdu fuara katılan vatandaşlar tarafından büyük ilgi görürken fuara gelen vatandaşlar bol bol fotoğraf çektirdi.
Düzenlenen fuara vatandaşların ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Perihan Abla yoğurt firmasının sahibi Betül Kırımızı, “Tam 250 litre manda sütü koyularak yapıldı. Bu yoğurdun tamamı fuar alanına gelen herkese ikram ettik. Zonguldak Valimiz Erdoğan Bektaş ve protokol tarafından büyük ilgi gördü. Böyle bir şeyi hep düşünüyordum. Elimde dev bakraçlarım vardı. Böyle bir şey yapmak hep vardı bu fuara kısmet oldu. Çok olumlu tepkiler aldım. Fuara gelen herkes fotoğraf çektiriyor” şeklinde konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Çaycuma , yoğurt

Yorumlar

Vesile ile Öner evlilik yolunda ilk adımı attı...

14 Eylül 2019 Cumartesi 13:59

Vesile ile Öner evlilik yolunda ilk adımı attı...

Kdz. Ereğli’nin sevilen iş kadınlarından Balcılar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Balcı’nın kızı Ayşe Balcı Savaş – Namık Savaş çiftinin oğulları Öner ile Melek- Metin Erkek çiftinin kızları Vesile düzenlenen kına gecesi ile evliliğe ilk adımı attı.

Kdz. Ereğli Büyük Anadolu Otel’de düzenlenen kına gecesi, Gelin Vesile’nin kına merasimi ile başladı. Ardından Vesile- Öner çiftinin salona girmesi ve kına yakılması ile beraber davetliler doyasıya eğlendiler. Vesile- Öner çiftinin düğün merasimi 14 Eylül 2019 Cumartesi (bugün) Büyük Anadolu Otel’de gerçekleştirilecek.
İz Medya Prodüksiyon – Kdz. Ereğli Haber ailesi olarak Vesile ile Öner çiftini tebrik ediyor, mutluluklarının daim olmasını diliyoruz.

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , balcılar , Ayşe Balcı , düğün ,

Yorumlar

Çebi Grup vatandaşlara aşure dağıttı

13 Eylül 2019 Cuma 19:32

Çebi Grup vatandaşlara aşure dağıttı

Zonguldak’ta ticari faaliyetini sürdüren Çebi Grup Muharrem ayı dolayısıyla vatandaşlara aşure dağıttı.

 

Çebi Grup tarafından Zonguldak’ta Ulu Cami önünde yaklaşık bin kişiye aşure dağıtımı gerçekleştirildi.Çebi Grup CEO’su Yasin Hamzaçebi Cuma namazı öncesinde gerçekleşen etkinlikte vatandaşlara aşurelerini ikram etti.  Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikram ettiklerini söyleyen Hamzaçebi: “Peygamber Efendimizin iki torunundan bir tanesi olan Cennet gençlerinin efendisi Kerbela'da zalim bir grup tarafından eşiyle, çocuklarıyla, akrabalarıyla şehit edildi. 1400 yıldır bu acıyı yüreğimizde yaşıyoruz ve yaşatıyoruz. Bu vesileyle çam sakızı çoban armağanı misali, vatandaşlarımıza ve esnafımıza aşure ikram ettik. Rabbim hiçbir zaman birlik ve beraberliğimizi bozmasın, muhabbetimiz her zaman aşure tadında olsun. Allah kabul etsin" dedi.

Etiketler:

kdz ereğli haber , ereğli haber , Aşure

Yorumlar

Diyarbakır’da eylem yapan annelere bir destek Ereğli'den

13 Eylül 2019 Cuma 19:21

 Diyarbakır’da eylem yapan annelere bir destek Ereğli'den

HDP Diyarbakır İl Teşkilatı önünde terör örgütü tarafından dağa kaçırılan çocukları için eylem başlatan annelere bir destek de Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden geldi. Bir araya gelen Kdz. Ereğlili kadınlar, “Diyarbakır analarının ellerinden öpüyoruz ve topyekûn Türk milleti olarak yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz” açıklamasını yaptı.


Kdz. Ereğli ilçesinde ‘Gönül Birliği Komitesi’ adı altında toplanan kadınlar, Diyarbakır’da HDP il binası önünde terör örgütü PKK tarafından kaçırılan çocuklarının geri verilmesi için eylem başlatan annelere destek verdi. Terörü Diyarbakır’da çocukları için bir araya gelen annelerin bitireceğini dile getiren Ereğli , Diyarbakır’daki annelerin yalnız olmadığını söyledi. Yılmaz, “22 Ağustos 2019 günü 70 yaşındaki Hacire ana 21 yaşındaki oğlu Mehmet’in dağa kaçırıldığı iddiasıyla Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne giderek kayıp müracaatında bulundu. Müracaatın ardından HDP Diyarbakır il binasına giden Hacire anne, oğlunun parti binasına girdikten sonra bir daha çıkmadığını ve buradan dağa kaçırıldığını iddia etti. Oturma eylemine başladı. 24 Ağustos’ta Mehmet’in Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne ifade vermesinin ardından Hacire ana eylemini sonlandırdı. 3 Eylül’de ise Hacire ananın eylemini bitirirken Diyarbakırlı analara yaptığı çağrı üzerine 4 aile kendi çocukları için eyleme başladı. O günden sonra aile sayısı artarak bugün itibarıyla 24 aile çocukları için Diyarbakır HDP il binasında eylem yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, silahlı mücadelesinde PKK’nın belini kırmış, ülke içindeki terörist sayısı minimize edilmişken, bölgede kurulan korku imparatorluğu kırılmış ve Diyarbakır anneleri HDP il binasında eyleme başlamışlardır. Ereğli halkının bu basın açıklamasına vereceği destek çok önemliydi. Allah sizlerden razı olsun ki bu desteği Diyarbakır annelerinden esirgemediniz. Evet, Diyarbakırlı analar yalnız değildir. Terörle mücadele tarihinin en anlamlı başkaldırısı olan bu Diyarbakır analarının ellerinden öpüyoruz ve topyekün millet olarak yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz. PKK ve teröre karşı terörizm tarihinin en etkili bu mücadelesinde yanlarında olduğumuzu ifade ediyoruz. Türk devletinin etkin silahlı mücadelesi ile etkisini yitirmeye başlayan terör örgütüne, Hacire ananın bu cesur adımı tokat gibi geldi. Önder oldu, örnek oldu aynı durumdaki diğer annelere. Onlar da cesaret alarak teker teker koşmaya başladılar HDP il binasına. Evet, şimdiye kadar kimse cesaret edememişti buna. Bu PKK ile mücadelede yeni bir başlangıç, yeni bir çığırdı. Bu isyan dalga dalga büyüyecek, halk ile HDP-PKK tamamen ayrışacak ve terör çemberi iyice daralacak, analardan gelen bu çığlıkla inşallah terör bitecek. Günlerdir PKK ile mücadelede bu anlamlı ve etkin yöntemin hazzını yaşıyor ve diyoruz ki Diyarbakır’da HDP il binası önünde çocuklarını isteyen annelerin feryadını, yüreklerindeki acılarının tüm ülkede karşılık bulduğunu, Kdz Ereğli’nin dağından taşından bizler de hissediyor ve terörle mücadelede gönülleri birleşenler olarak haykırıyoruz. Diyarbakırlı anneler yalnız değildir. Terörü bu analar bitirecektir” dedi.
Ellerinde Diyarbakır annelerine desteklerini belirten dövizler taşıyan kadınlar, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber ,

Yorumlar