İşçi alınıyor...

20 Haziran 2018 Çarşamba 15:01

İşçi alınıyor...

Çalışma ve İş-Kur Zonguldak İl Müdürü Gönül Demirsu, toplum yararına çalışma programı kapsamında 25-29 Haziran 2018 tarihleri arasında 1000 kişilik kontenjan için başvuruların yapılacağını açıkladı.

İş-Kur İl Müdürü Gönül Demirsu, genel müdürlükçe Zonguldak’a bin kişilik daha kontenjan verildiğini açıkladı. Demirsu, başvurulara ilişkin daha önce kaydı olanların da yeniden belirtilen tarihlerde başvuruda bulunması gerektiğinin altını çizdi. 
Başvuruların 25-29 Haziran 2018 tarihlerinde alınacağını, 12 Temmuz 2018 tarihi itibariyle de alınan kişilerin işe başlatılacağını aktaran Demirsu şöyle dedi: 
“Toplum yararına çalışma kapsamında uzun süreli işsizlerimizin işe alınması, engellilerimizin, kadınlarımızın ve diğer hükümlülerimizin de işe başlaması adına 1050 kişiyi daha önce işe başlatmıştık. Bu yıl içerisinde. Şimdi yine genel müdürlüğümüzce 1000 kontenjan daha Zonguldak ilimize verildi. Bununla ilgili çalışmalarımızı yürütmeye başladık. Bu kişileri tüm ilçe belediye başkanlıklarımızda, müftülüklerde, orman işletme müdürlüklerinde yine kültür turizm, gençlik spor müdürlüklerinde, valilik ve kaymakamlıklarda 6 ay süreyle çalışacaklar. Alt yapı çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz. 25 Haziran ile 29 Haziran arasında başvuruları alacağız. Benim duyurmak istediğim konu özellikle şudur ki daha önce kurumumuza iş arayan başvurusu yapan vatandaşlarımızın bu işle ilgili yeniden başvuruda bulunması gerekiyor. Farklı bir algı var, zaten kaydı olduğunu düşünenler var, böyle değil. 25 Haziran ile 29 Haziran arasında gerek kuruma gelip yüzyüze gerekse internet kanalıyla başvuruda bulunacaklar. Burada iki türlü yöntem uyguluyoruz. Birincisi belediye işyerlerinde kura yapılacak. Diğer işyerlerinde de önemine binaen kilit nokta olmaları hasebiyle burada liste yöntemi uygulayacağız. Liste yöntemi uygularken özellikle başvuranlara form doldurtacağız. Onların mağduriyetlerini tespit etmek amacıyla. Burada üzerinde durduğumuz nokta mağdur ve ihtiyacı olan kişileri almaya çalışacağız. 12 Temmuz 2018 tarihi itibariyle ilgili kurum ve kuruluşlarda kişileri başlatacağız.” 

 
Etiketler:

, alım , işkur

Yorumlar

Girişimci kadınlar kongre yaptı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 13:40

Girişimci kadınlar kongre yaptı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği (ERGİKAD) ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Nilgün Efes güven tazeledi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası binası toplantı salonunda gerçekleşen ERGİKAD Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kongrede divan kurulu oluşturuldu ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları okunarak ibraz edildi. Yapılan yönetim ve denetim kurulu seçimlerinde Nilgün Efes başkanlığa seçilirken yönetim şu isimlerden oluştu; Aysel Manay, Ayşe Tornoğlu, Derya Gökbulut Sağlam, Derya Erhal, Filiz Eroğlu ve Nilay Suvardar. Yönetim Kurulu Yedek; Zeynep Yüksel Ünal, Ümit Karahan, Yeşim Özdoğan, İlknur Turt Kanca, Ayşe Kaloefe, Fatma Kılıçarslan, Elif Sarı. Denetim Kurulu Asil; Gamza Manay, Dilek Çimenoğlu, Pınar Oker Akgün. Denetim Kurulu Yedek; Handan Öner, Nazmiye Özen ve Hülya Şallı.
Kongrede konuşan Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği Başkanı Nilgün Efes, üyelere teşekkür etti. Efes konuşmasında, “Kadın istihdamını arttırmak ve kadının statüsünü yükseltmek temelinde kurduğumuz derneğimize katılımınız gücümüzü arttırmıştır. Bugün burada bulunan ya da bulunmayan tüm üyelerimize destekleri için çok teşekkür ederiz. Projeler geliştirerek uygulamak, çeşitli yapacağımıza olan güvenimiz tamdır.
Yapacağımız çalışmaların öznesinde ne kadar “Kadın” olacaksa, yükleminde de hiç kuşkusuz “Ereğli” olacak. Yapılacak her projemiz Ereğli’ye değer katmaya, Ereğli’nin ekonomisine, kültürüne ve turizmine Karadeniz Ereğli kadınlarının kendi damgalarını vurmasına vesile olacak. Kadınlarımız kazanırken Ereğli’ye de kazandıracak. Derneğimiz diğer yerel STK’lar ve Yerel Yönetimler ile işbirliğine, güç birliğine açık olarak birlikte yapılabilecek projelerde yer alabilecektir. Kadınsız kalkınma olmayacağının bilinciyle, ülkeyi kalkındırmak ve toplumu değiştirmek istiyorsanız işe kadınları kalkındırmakla başlayacaksınız diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

ERGİKAD , genel kurul ,

Yorumlar

Grev başladı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:22

Grev başladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’de çalışan işçiler Türk Metal Sendikası tarafından alınan karar doğrultusunda bu gün sabah itibari ile greve çıktı.

Kdz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi ile Bölücek Mahallesi ve Hamzafakıhlı Mahallesi’nde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’ye bağlı üç fabrikada çalışan Türk Metal Sendikası 275 işçi zam taleplerine yerine getirilmediği gerekçesiyle greve çıktı.

Fabrika önünde eylem yapan işçiler çeşitli sloganlar atıp, haklarının verilmesini istedi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, işçilerin haklarını alıncaya kadar grev kararını uygulayacaklarını söyledi. Hem sendika olarak kendilerinin hemde işçilerin çalıştıkları fabrikanın zarar görmesini istemediklerini belirten Ercan “Tatmetal yöneticileri ile ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşamadık. Dün işveren tarafından görüşme teklifi aldık. Fakat sabaha kadar süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı için genel merkezimizin 5 Haziran’da almış olduğu karar gereği bu gün sabah itibariyle grevdeyiz. Bu arkadaşlar asgari ücretle ağır şartlarda çalışan çocuklar. Çok fazla bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. 3 vardiya çalışıyorlar. 3 vardiyanın da karşılığı bu olmaması lazım. Arkadaşlarımız şunu da söylüyorlar; ‘Bu işyeri bizim işyerimiz. Hiçbir zaman işyerimize zarar getirecek bir hareketin içerisinde olmayız.’ Bizimde teşkilatımızın yapısı bu şekildedir. Tüm yaptığımız bu eylemleri kanunlar ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Emniyet güçleri bizim canımız ciğerimiz. Gerek emniyet birimlerimiz ve gerekse devlet birimlerimizle karşı karşıya asla gelmeyiz. Arkadaşlarımız bir bayram havasında, sükûnet içerisinde bu gün grevde meydanlardayız. Hakkımızı alana kadar bu meydanlardayız. Bu gün ilk günümüz. Ben inanıyorum ki işveren kanadı bu eylemi kendi aralarında değerlendirecektir. Çünkü Tatmetal bölgemizde bir Erdemir gibi iş yeri olma çabası içerisinde güzide bir kuruluşumuz. İnşallah yanılmıyoruzdur” dedi.
Başkan Ercan ayrıca Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın greve çıkan işçilere sendika tarafından yasal olarak verilmesi gereken asgari ücretin üçte birlik fiyatı, bin TL olarak belirlediğini dile getirdi.
Yapılan açıklamalardan sonra grev yapan işçiler fabrika önünde davul zurna eşliğinde oynadı.
Tatmetal Çelik A.Ş. önünde grev yapan işçilere Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, CHP Kdz. Ereğli Teşkilatı yöneticileri ile bazı vatandaşlarda destek verdi.

Yorumlar

Dünyanın en yaşlı ağacını dünyaya tanıttılar ...

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:04

 Dünyanın en yaşlı ağacını dünyaya tanıttılar ...

Orman Genel Müdürlüğü, Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 4 bin 114 yaşındaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacının tanıtım videosunu hazırladı.

 
Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde bulunan Tabiat Anıtı'ndaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacının tanıtımı yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesabından paylaşılan videoda ağacın tarihi ve yaşı gibi detaylar aktarıldı. Porsuk ağacını tescilleyen Dr. Murat Yıldız ve Dr. Ercan Oktan'ın da yer aldığı tanıtım videosunda ağacın bilgileri de yer aldı. Video, kısa sürede sosyal medyada büyük ilgi gördü.  Etiketler:

orman , ağaç , çevre

Yorumlar

Ayan'a Çatalağzı'ndan tam destek

20 Haziran 2018 Çarşamba 11:39

Ayan'a Çatalağzı'ndan tam destek

27.dönem Zonguldak MHP Milletvekili adayı Hamdi Ayan seçim ziyaretlerine Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde seçim ziyaretlerini sürdürdü.


Ayan beraberinde İl Başkanı Metin Soydaş, İlçe Başkanı Serdar Yaralı, 4.sıra milletvekili adayı Taner Kayı, 5.sıra Milletvekili adayı Sebil Sümeyye Bıyıklı ve partilerinin katılımıyla 24 Haziran tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri dolayısıyla vatandaşlardan destek istedi. Ayan, Kayı ve Bıyıklı ilk olarak Çatalağzı beldesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi ardından belde de kurulan halk pazarında esnaflarla bir araya geldi. 
'Bu şehir 30 yıl kaybetmeye mahkum değil' 
Ayan daha sonra Kilimli 202 evlerde bulunan bir kıraathane de toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda hazırladığı Zonguldak'ın kurtuluş reçetesini anlatan Ayan, şehrin 30 yıl kaybetmeye vakti ve zamanı olmadığını kaydetti. Milletvekili adayı Hamdi Ayan; "Önümüzdeki 5 gün sonra Türkiye'nin ve Zonguldak'ın kaderini belirleyecek seçimler olacak. Bu seçimler Türkiye ve Zonguldak için çok önemlidir. Son kararınızı bu son hafta vereceksiniz. Zonguldak'ın son kaderi bu seçimlerde belli olacak. Zonguldak bir 30 yıl daha kaybetmeye mahkum değildir. Yola çıktık ve yemin ettik. Zonguldak için reçete yazdık. Zonguldak'ın hasta olduğunu ifade ettik. Evet Zonguldak gerçekten hastadır. Biz yazdığımız 10 madde de herşeyi düşünerek yazdık. Gençleri ve kadınları düşündük. TTK'yı düşündük. Sizlerin takdiri ile seçildiğimiz zaman Ankara'da Zonguldak'ı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Zonguldak için seçilip çalışmayan vekilleri çalıştıracağız. Bu 10 madde ye yemin ettik. Diğer seçilen vekilleri Zonguldak'a getireceğim. Benim hayatım siyasetle geçti. Çalışmayanı yemin ederim şikayet edeceğim" şeklinde konuştu. 
 Yorumlar