İş dünyasına AR-GE anlatıldı

9 Mart 2017 Perşembe 18:57

Ereğli Haber

İş dünyasına AR-GE anlatıldı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından “AR-GE” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Kdz. Ereğli TSO Konferans Salonu’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıya konuşmacı olarak Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar katıldı.
Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girebilmesi için bilim, sanayi ve teknolojiye önem verdiğini anlatan Zonguldak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Resul Acar, katılımcılara AR-GE’ nin önemini anlattı. Acar konuşmasında şu bilgileri verdi: “Bir ülkenin küresel rekabete uygun üretim yapabilmesi için, sanayisinin ve ekonomisinin temelini bilgi üretimine dayandırması, üretilen bilgiyi teknoloji ve ticari ürünlere dönüştürmesi, bu teknolojilerin kullanılması, yayılması süreçlerini de doğru kurgulaması ve işletmesi gerekmektedir. Bu gereklilik Ar-Ge ve yenilikçilik ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Bu çerçevede, bakanlığımız öncülüğünde 81 ilde Bilim Merkezleri’nin kurulmasına karar verilmiş olup, Türkiye’nin ilk bilişim vadisinin temeli de Kocaeli Gebze’de 26 Mayıs 2015 tarihinde atılmıştır. Ayrıca Kamu-Üniversite ve Sanayicinin birlikte çalışmasını sağlamak üzere 81 ilimizde ilin en yüksek amiri başkanlığında Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Planlama ve Geliştirme Kurulları oluşturulmuştur. Bu amaçla, ilimizde faaliyet göstermek üzere, vali yardımcımız başkanlığında kurulan Zonguldak KUSİ Planlama ve Geliştirme Kurulu, 20 Nisan 2016 tarihinde ilk toplantısını yapmıştır. Oluşturulan grup 8 sanayi kuruluşunu ziyaret etmiş, sanayicimize Ar-Ge ve Yenilikçilik çalışmaları hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiş, firma yetkililerince anket formları doldurulmuştur. Sanayimizin yapısını rekabet edebilir duruma getirmek ve orta ve düşük teknolojili ürünlerin üretiminden yüksek teknolojili ürünler üretimine geçişte, KÜSİ kurullarının faaliyetleri önemli bir rol oynayacaktır.”
Tetiker: “Avrupa’ya ürün satabiliyorsak sebebi AR-GE’dir”
Türkiye’nin girdiği pazarlarda kalıcı olmasının en büyük nedeninin AR-Ge çalışmaları olduğunu belirten Kdz. Ereğli TSO Başkanı Yaşar Tetiker, ülkemizin her 10 yılda bir yapılan ihtilaller ve krizler görmesine rağmen çok iyi noktalara gelindiğini vurguladı. Tekir konuşmasında şu sözlere yer verdi: “En önemli hedeflerden biri pazarlarda tutunabilmek. Bunun için en önemli şey kalite. Kaliteyi Ar-Ge, çalışmaları, tasarım merkezleri ve sermayenizden ayıracağınız payla bu konulara ağırlık vererek, karı, pazarları yakalayacaksınız. Dünya neyle küçülmüş, haberleşme ile havaalanları ile küçülmüş. Her ülkeye uçak var. Buradan yoksa Frankfurt’tan Paris’ten gidebiliyorsunuz. Mal satmak neyle olur? Bu çalışmalar Ar-Ge merkezi ve bu safhada yapılan çalışmalarla olur. Bir toplu iğne bulamayan bir ülkeden, motor, diferansiyel döken bir ülke haline gelindi. Altı ayda, senede bir kriz görmüş, on senede bir ihtilaller görmüş bir ülkede bunları başarmış, Almanya’ya, İngiltere’ye sanayi ürünü satar hale gelmişsek, bunun nedeni Ar-Ge çalışmaları ve araştırma faaliyetleridir.”
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk tarafından AR-GE ve Tasarım Merkezlerine Sağlanan Destekler ve Başvuru Merkezleri hakkında bilgilerin verildiği toplantıda Yeminli Mali Müşavir Necmi Ulus ise AR-GE ve Tasarım Merkezi Olmanın Mali Avantajları Üzerine Örnek Uygulamaları anlattı.
Toplantıya Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, TSO Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Teiker, TSO Yöneticileri ve işadamları katıldı.

Yorumlar

Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

3 Mart 2017 Cuma 19:47

Ereğli Haber

Tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi zorunluluğu

Enerji Bakanlığı’nın enerji tasarrufu sağlamayı hedeflediği Enerji Kimlik Belgesi zorunluğu belgelerinin tüm binalar için 2 Mayıs 2017 tarihine kadar alınması gerekiyor. Enerji Kimlik Belgesi olmayan binalarda satış, satın alma ve kiralama işlemleri yapılamayacak. Kdz. Ereğli ve bölgesinde Enerji Bakanlığı’nın onayı ile Enerji Kimlik Belgesi’ni ise sadece Makine Mühendisi Mehmet Çivici verebilecek.

Ereğli Haber- Türkiye genelinde tüm binalara Enerji Kimlik Belgesi alınmasını öngören yasal süreçte sona yaklaşılıyor. Enerji Bakanlığı tarafından ülke genelinde enerji tasarrufu sağlamayı hedefleyen yeni düzenlemeye göre tüm binalarda eski yada yeni ayırt etmeksizin Enerji Kimlik Belgesi alınması zorunlu hale getirildi. Binalarında Enerji Kimlik Belgesi olmayanlar hiçbir şekilde satış, satın alma yada kiralama işlemi yapamayacak. Binalara bu belgeler ise Enerji Bakanlığı tarafından resmi onayı bulunan Enerji Kimlik Belgesi uzmanları tarafından verilecek.
Kdz. Ereğli ilçesinde binalara Enerji Kimlik Belgesi verilmeye başlandı. Edinilen bilgiye göre Ereğli ve bölgesindeki binalara Enerji Kimlik Belgesi Enerji Bakanlığı’nın resmi onayı ile Makine Mühendisi Mehmet Çivici tarafından verilebilecek.
Konuya ilişkin olarak merak edilen sorulara yanıt veren Enerji Kimlikle Belgesi Uzmanı Mehmet Çivici, detaylı açıklamalarda b ulundu.

Ereğli Haber- Neden EKB? Binalarda EKB nedir? EKB ne işe yarar?

Mehmet Çivici- EKB Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren binanızın enerji performansını gösteren belgedir.

Ereğli Haber- Binalarda Enerji Kimlik Belgesi (EKB) nasıl alınır?

Mehmet Çivici- Enerji Kimlik Belgesi (EKB), yetkili firma ve kişiler tarafından hazırlanır ve ilgili idarece onaylanır. İdare Çevre ve Şehircilik Bakanlığıdır. Belgenin üzerindeki apartmana ait EKB numarası bakanlık tarafından verilmektedir. Belgeniz resmi bir belge niteliğindedir. EKB yaptırırken EKB uzman belgesi ve yeterliliğini sormayı unutmayın. Belgeniz gerçeği yansıtmayabilir. EKB almak için bize telefonla ulaşabilir veya adresimize gelerek ulaşabilirsiniz.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi (EKB) Ne zaman yürürlüğe girdi?

Mehmet Çivici- Yasa Kapsamında 1 Ocak 2011 tarihinde yürürlüğe girdi. Bu tarihten sonra yapılan yeni binalara zorunlu kılındı.

Ereğli Haber- Eski bir binalar için Enerji Kimlik Belgesi (EKB) almak için son tarih nedir?

Mehmet Çivici- Mevcut binalarda EKB için son tarih 2017’dir. Ancak alım-satım, kiralama gibi işlemleri gerçekleştirebilmek için belgeyi almanız şarttır.

Ereğli Haber- Enerji Kimlik Belgesi almak zorunlu mu?

Mehmet Çivici- 5 Aralık 2008 Tarihli 27050 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” ile yeni veya mevcut binaların Enerji kimlik belgesi alması zorunlu kılınmıştır. 01.01.2011 tarihinden önce yapı ruhsatı almış tüm binalar (Mevcut/Eski bina) için enerji kimlik belgesi 02.05.2017 tarihine kadar almak zorunludur. 01.01.2011 tarihinden sonra yapı ruhsatı almış tüm binalar (Yeni bina) için yapı kullanım izni (iskan) belgesi almak için EKB Belgesi almak zorunludur. Mevcut binanıza en geç 2017 yılına kadar Enerji Kimlik Belgesi almak zorundasınız. Eğer binayı kiralayacaksanız veya satacaksanız Enerji Kimlik Belgesi olmadan bu işlemleri yapamazsınız.

Yorumlar

Taşeron işçiler servislerine geri döndü

3 Mart 2017 Cuma 17:34

Ereğli Haber

Taşeron işçiler servislerine geri döndü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.’de (ERDEMİR) kadrolu işçileri taşıyan taşıma servislerine alınmadıkları için eylem yapan taşeron işçilerin sorunun çözülmesi üzerine eylemlerini sona erdirdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde ki demir çelik fabrikasında taşeron olarak çalışan işçiler kadrolu işçileri taşıyan servislere alınmadıkları için eylem başlatmıştı.Taşeron işçilerden Cevdet Yaman, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu’nun girişimleri sonucu sorunun çözüldüğünü söyledi. Yaman yaptığı açıklamada “1 Mart itibari ile fabrika yönetimi taşeron işçilerinin servisleri kullanmasına müsaade etmiyordu. Bizlerde bunun üzerine iş bırakma eylemi yapmıştık. Kdz. Ereğli Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu ile yaptığımız görüşmede sorunun çözülmesi için girişimlerde bulunacağını söylemişti. Sayın Kaymakamımızın girişimleri neticesinde bu sabah itibari ile işçi servislerinden tekrar yararlanmaya başladık. Bizim talebimiz yerine getirilmiş oldu ve eylemimizi sonlandırdık. Bizlere bu süreçte yardımcı olan başta Kdz. Ereğli Kaymakamımız Sayın Nazım Madenoğlu olmak üzere, anlayışından dolayı İlçe Emniyet Müdürümüz Fahri Küçük ile Erdemir yöneticilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Yorumlar
  • Serhat Önder
    4 Mart 2017 Cumartesi 18:31

    Hamd olsun

Zamanı geldi, her kes peşinde

22 Şubat 2017 Çarşamba 18:00

Ereğli Haber

Zamanı geldi, her kes peşinde

Köylülerin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve baharın müjdecisi olarak bilinen zılbıt otu, kilosu 5 liradan pazarlarda yerini almaya başladı.

Alaplı ilçesinde köylülerin önemli geçim kaynaklarından biri olan ve baharın müjdecisi olarak bilinen zılbıt otu, kilosu 5 liradan alıcı buluyor. Çeşitli yörelerde Hodan, ıspıt otu, sağırdili, kaldırık otu olarak bilinen "Zılbıt" Alaplı'da köylü pazarındaki tesgahlarda yerini almaya başladı. Zılbıt otunu satarak geçimini sağlayan Unver Bozkurt, bahçe ve dere kenarlarında toplanan bir bitki türü olan zılbıtın genellikle Şubat ve Mart aylarında köylülerin geçim kaynaklarından biri olduğunu söyledi. Bozkurt, "Bu bitki yöremizde yerli zılbıt olarak adlandırıyor. Zılbıtın bölgemizde fındık, kestane ve ıhlamurdan sonra köylülerin önemli geçim kaynaklarından biridir. Doğada kendi kendine yetiştiği için herhangi bir masrafı da yok" dedi.

Yorumlar

Balık bitti, fiyatlar tavan yaptı...

20 Şubat 2017 Pazartesi 20:23

Ereğli Haber

Balık bitti, fiyatlar tavan yaptı...

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde havaların ısınmasıyla denize açılan balıkçılar limana azda olsa tuttukları hamsi, mezgit ve barbunla limana geri dönüyor.

Fırtına ve kar yağışı nedeniyle 20 gündür balık avından elleri boş dönen balıkçılar, havaların ısınmasıyla yeniden denize açıldı. Ereğli Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Firuz Yılmaz yaptığı açıklamada, Karadeniz'deki avlanmayla tezgahlarda çeşitliliğin yaşandığını aktardı.Yılmaz yaptığı açıklamada"Havaların açmasıyla hamsi, istavrit ve barbun az da olsa tezgahlara gelmeye başladı. Az miktarlarda olduğu için fiyatlar da kendini belli ediyor. Şu an tezgahlarda 20 liradan aşağıya satılan herhangi bir balık yok. Hava açınca balık çeşitleri gelmeye başladı. Fiyatlar yüksek, böyle devam edecektir. Fiyatların ucuzlayacağını düşünmüyoruz"

Sezonun sonuna doğru yaklaşıldığını hatırlatan Yılmaz, avlanmanın bu seviyede gideceğini düşündüklerini belirtti. Havaların mevsim normallerinde seyretmesiyle diğer balık türlerinin çıkmaya başlayacağını vurgulayan Yılmaz, "Bundan sonra tirsi balığı, kefal, havalar ısınmaya devam ederse kalkan balığı çıkmaya başlar. Levrek azalır. Karadeniz'de çok fazla çeşitli balık beklemek doğru olmaz. Sezon sonuna kadar iyi av beklemek doğru olmaz. Bu günlerden sonra hamsi artık bölgemizden çıkmaz." diye konuştu.

Tezgahlarda, hamsi ve istavritin kilosu 20, barbun 30, çiftlik balıklarından somon ve çupra 20, alabalık tane 3, levreğin tanesi 12 liradan satılıyor.

Yorumlar
  • Hakan
    4 Mart 2017 Cumartesi 06:55

    Balik varken kaç paraydı ?3 tarafı denizle çevrili ülkedeki balik fiyatlarına bakarmısın küçücük norvec bile dünyaya balik satıyor.bizim herşeyimiz göstermelik !!!