İlkokul öğrencileri yuvadaki çocukları ziyaret etti...

2 Ocak 2020 Perşembe 17:45

İlkokul öğrencileri yuvadaki çocukları ziyaret etti...

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu Zeka Oyunları Takımı, 7-12 Yaş Çocuk Evlerini ziyaret etti.

 Zonguldak Valiliği tarafından yürütülen AkılZON projesi kapsamında Çaycuma İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu Zeka Oyunları Takımı, farkındalık oluşturmak adına 7-12 Yaş Çocuk Evlerini ziyaret ederek yuvada kalan çocuklara yönelik 'Zeka Oyunları Etkinliği' düzenledi. Öğrenciler yuvada kalan çocuklarla kutu oyunlarından Equilibrio ve Qbitz oyunlarını oynadılar. Hem öğrenciler adına hem de yuvada kalan çocuklar adına eğitici, eğlenceli, çok verimli ve güzel bir etkinlik oldu. Etkinliğe İsmail Hakkı Tonguç İlkokulu Müdürü Ersoy Salman, Müdür Yardımcısı Şaban Aydın, Rehber Öğretmen Selçuk Arslan, Sınıf Öğretmenleri Zeynep Akar, Nimet Taşatar, öğrencilerden Nehir Asya Güney, Hiranur Yıldırım, Zeren Pehlivan, Baran Can, Ali Çağan Karahatıl ve Elfin Minel Kara katıldı. 
İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, ilgi ve alakalarından dolayı 7-12 Yaş Çocuk Evleri personeline teşekkür etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , 7-12 Yaş Çocuk Evleri , ziyaret

Yorumlar

Yılın ilk meclis toplantısı...

2 Ocak 2020 Perşembe 17:35

Yılın ilk meclis toplantısı...

Devrek Belediyesi tarafından 2020 yılının ilk meclis toplantısı üyelerin katılımı ile hayata geçirildi.

 Zonguldak’ın Devrek Belediyesi tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen meclis toplantısının 2020 yılının ilk toplantısında meclis kararları ele alındı. 
11 gündem maddesiyle başkan Çetin Bozkurt tarafından açılan toplantıda, 
Belediye Meclisinin 2020 yılında görev yapacak Denetim Komisyonuna üye seçimlerinin yapılması, İmar Komisyonu Kararlarının görüşülmesi, Türlü İşler Komisyonu Kararlarının görüşülmesi, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş.’nin İlçenin Yeni Mahalle 104 ada 10 parselde imar planı değişiklik talebinin iptal edilmesi konusunun görüşülmesi, Devrek Bel İmar İnş. Tur. Sos. Hiz. San. Ltd.Şti.’nin Bankalardan kredi ve teminat kullanabilmesi için alınan Meclis Kararında güncellenme yapılması talebinin görüşülmesi, Belediye Gelir Tarifeleri 2020 yılı cetvelinde değişiklik yapılması konusunun görüşülmesi, Belediye Meclis üyelerine 2020 yılında ödenecek olan huzur hakkı bedelinin belirlenmesi, Belediyede 2020 yılında çalıştırılacak olan Tam Zamanlı Sözleşmeli Personellerin ve ücretlerinin belirlenmesi, Belediyede 2020 yılında çalıştırılacak olan Kısmi Zamanlı Sözleşmeli Personelin ve ücretinin belirlenmesi, Belediye Zabıta ve İtfaiye Hizmetlerinde görevleri personele 2020 yılında uygulanacak fazla mesai ücretinin görüşülmesi, ilçenin Karşıyaka Mahallesi Çomaklar Caddesi 317 Ada 14 Parsel’de imar planı değişiklik talebinin görüşülmesinin ardından toplantı sona erdi. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Devrek , meclis toplantısı

Yorumlar

Yeşil: "Bölge anlamında büyük sıkıntı olacak"

2 Ocak 2020 Perşembe 16:56

Yeşil: "Bölge anlamında büyük sıkıntı olacak"

Genel Maden İşleri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Çatalağzı Termik Santralinin bacalarında filtre olmaması dolayısıyla faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin, "Yapılan uyarıların yetkililerce takip edilmesi gerekiyordu.

 Şimdi gelinen noktada üretim durduruldu. Tabii bu bölge anlamında büyük sıkıntı olacak" dedi. 
Genel Maden İş Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldak'ın Kilimli ilçesindeki Çatalağzı Termik Santralinin (ÇATES) faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. ÇATES'te üretimin durdurulmasının bölge anlamında büyük sıkıntı olacağını ifade eden Yeşil, "ÇATES bölgemiz için ve kurumumuz için önemli bir kurum. Kurum olarak santrale kömür veriyoruz. Bu anlamda tabii sıkıntılı bir olay. Bunun dışında bölgede yaşayan insanlar da var doğa olayıdır bir insan sağlığı olayıdır. Yetkililerin bir an önce önlemleri almaları gerekiyordu. Bu zamana kadar ve bunu hayata geçirmeleri gerekiyordu. Şimdi orada çalışan arkadaşlarımızın da durumları bizim için önemli çünkü onlar da bir şekilde hayatlarını devam ettirmek zorundalar. Ama bu sorunun bir an önce bu zamana kadar çözülmesi gerekiyordu. Yapılan uyarıların yetkililerce takip edilmesi gerekiyordu. Şimdi gelinen noktada ÇATES'te üretimi durduruldu. Tabii bunun bölge anlamında büyük sıkıntı olacak. Çünkü dediğim gibi orada hemen hemen 500'e yakın bir arkadaşımız çalışıyor. Tabii ailelerle beraber 2 bin kişiye tekabül ediyor. Ama senelerdir Çatalağzı bölgemizde yaşayan insanların da serzenişlerine yetkililerin bu zamana kadar kulak vermesi gerekirdi. Çünkü hastalıkların, rahatsızlıkları sayısı arttı, ölümlerin sayıları arttı. Bu anlamda da tabii ki öncelik bir insana insan sağlığı orada. Çalışan arkadaşlarımız da bu gazlardan etkilendiler. Rahatsızlanan arkadaşlarımız var. Yetkililerin bu zamana kadar bunu çözmeleri gerekiyordu. Geldiğimiz noktada bu problemin en kısa zamanda çözüleceğini tahmin ediyoruz. Bizim bildiğimiz kadarıyla Çatalağzı santralimizde toz filtresi var, öbür gazlarla ilgili probleminde bir an önce çözüleceğini tahmin ediyoruz. Bugün için de görüşmeyi de düşünüyoruz. Dediğim gibi bir toplumsal ve sağlığımızı çevremizi ilgilendiren bir olay. Tabii bu işim sosyoekonomik durumu var. Bu anlamda da bakanlığımız 'çalışan arkadaşlarımızın haklarının takipçisi olacağız' diye yaptığı bir açıklama var. Bu alanda da mağdur olacaklarını düşünüyorum. Yetkililer ile görüştüm, sevkıyatın devam edeceğini söylediler" diye konuştu. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kilimli , ÇATES

Yorumlar

İl Milli Eğitim Müdür vekili Kapıcı istifa etti...

2 Ocak 2020 Perşembe 13:37

İl Milli Eğitim Müdür vekili Kapıcı istifa etti...

Zonguldak Milli Eğitim Müdür vekili Murat Kapıcı, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

 Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Vekilliği görevini sürdüren Kapıcı, görevinden istifa etti. Ardından veda mesajı yayınlayan Kapıcı, "Çok değerli meslektaşlarım. İl müdürlüğünden ayrılmış bulunmaktayım. Yaptığınız özverili çalışmalardan ötürü sizlere sonsuz teşekkür ederim. Bu süreçte il Müdürümüz Harun Bey ve sizlere her zaman destek olacağımı bilmenizi isterim. Ayrıca müdürlüğüm süresince bana destek olan sayın valimiz Erdoğan Bektaş'a sonsuz şükranlarımı arz ederim" dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , İl Milli Eğitim , istifa

Yorumlar

Kadına koruma ordusu...

2 Ocak 2020 Perşembe 11:29

Kadına koruma ordusu...

İçişleri Bakanlığı, yeni yılın ilk günü yayımladığı genelge ile kadına şiddetin kökünü kazıyacak. Bu konuda birçok yeni yaptırımlar devreye girecek. Artık kadına vurmak değil herhangi bir hareket dahi adli olay sayılacak. Bir yerdeki şiddet olayından belediye başkanları bile sorumlu tutulacak.

İçişleri Bakanlığı, 2020’ye girer girmez “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi” yayımladı. Bakan Süleyman Soylu’nun imzasını taşıyan genelge, 81 il valiliği, emniyet müdürlükleri, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarına gönderildi. Kadına özel koruma sağlayan genelgenin şu maddeleri dikkat çekti: 
- Emniyet ve jandarmada sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak. 500 bin kolluk personeli kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim alacak. 
∂ Valiler, kaymakamlar başkanlığında komisyonlar kadına yönelik şiddeti kesintisiz takip edecek. 
∂ Muhtarlar, öğretmenler, aile hekimleri, din görevlileri başta olmak üzere bütün kamu görevlilerine eğitimler verilecek; bu konuda etkin rol oynayacaklar.
∂ Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması yaygınlaştırılacak.
∂ Şiddet failleri için elektronik kelepçe 81 ilde yaygınlaştırılacak. 
∂ Şiddet mağdurlarının bilgilerine üçüncü kişilerin erişimi gizlenecek.
∂ Bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyen belediyeler denetlenecek. 
∂ Şiddet mağduruna delil, belge aranmaksızın resen koruyucu tedbirler verilecek. Hayati tehlikeleri bulunmaları hâlinde devlet koruması altına alınacaklar.
∂ Mağdur ile şiddet uygulayan arasında kesinlikle uzlaşma ya da arabuluculuk faaliyetleri yapılmayacak.
∂ Fiziki şiddet barındırmasa dâhi kadına yönelik hareket adli vaka sayılacak. 
∂ Kolluk birimlerine gelen mağdur kadınlara yönelik iş ve işlemlerde mahremiyet ile gizliliğe özen gösterilecek. 
∂ Şiddet uygulayanın ruhsatlı silahı alınacak. 
∂ Şiddet mağdurunun daha önce başka şikâyetinin, soruşturma ve/veya davasının bulunup bulunmadığının mutlaka kontrol edilecek. 
∂ Cezaevi firarileri ve şiddet uygulayanlar daha sıkı takip edilecek.
∂ İşlemleri hızlandırmak için tebligatlar posta ile değil kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.
∂ Şiddet uygulayanlara öfke kontrolü ve stresle başa çıkma eğitimlerine yönlendirilecek.  
Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kadına şiddet , İçişleri Bakanlığı , KADES

Yorumlar