İlk organik fındık fabrikası kuruluyor

12 Mayıs 2019 Pazar 16:06

İlk organik fındık fabrikası kuruluyor

Alaplı Ziraat Organik Fındık Fabrikası AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gündoğdu, Ereğli Organize Sanayi Bölgesi'ne kurulmakta olan organik fındık fabrikasını yeni sezona yetiştirmeye çalıştıklarını söyledi.

Türkiye'nin ve Batı Karadeniz'in en önemli fındık üretim merkezlerinden biri olan Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki Alaplı Ziraat Organik Fındık Fabrikası AŞ, Türkiye'nin ilk organik fındık kırma işleme ve paketleme entegre fabrikasını Ereğli OSB'de kuruyor. İlçeye 10 kilometre uzaklıktaki fabrikanın Yönetim Kurulu Başkanı Recep Gündoğdu, Kırsal Kalkınma Yatırımları Desteklemesi Programı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığının yüzde 50 hibesi ile başlanan organik fındık fabrikasında çalışmaların devam ettiğini bildirdi. Bakanlığın yüzde 50'ye varan desteği ve 1 milyon 500 bin Türk lirası öz sermaye ile tesisin 3 milyon liraya mal olduğunu ifade eden Gündoğdu, "Fabrikamız dünyanın ilk organik kırma, işleme ve paketleme entegre fındık fabrikasıdır. Fabrikamız yılda 3 bin 500 ton organik fındık işleyerek dünya pazarına ihraç edecektir. Alaplı'da 600 organik fındık üreticisi mevcuttur. Fabrikamız dünya organik fındık pazarının taleplerine göre kurulmuştur. Tam kapasiteli üretim yapıldığında 60 kişiye iş imkanı sağlayacaktır. Fabrikamız yeni fındık sezonuna yetiştirilmeye çalışılıyor, ülkemize hayırlı olsun" dedi.
Ereğli Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) 5 dönümlük alan üzerinde yapımı süren organik fındık fabrikası tamamlandığında 60 kişiye istihdam sağlayacak.

Yorumlar

Galatasaray Taraftarlar Derneği'nden BİLSEM'e destek

11 Mayıs 2019 Cumartesi 19:14

Galatasaray Taraftarlar Derneği'nden BİLSEM'e destek

Kdz. Ereğli Galatasaray Taraftarlar Derneği yönetim kurulu başkanı Timur Şen ve Yönetim Kurulu üyeleri Kdz. Ereğli Bilim ve Sanat Merkezine İngilizce sınıfı yaptırdı.

Kdz. Ereğli Galatasaray Taraftarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Timur Şen ve yönetim kurulu üyeleri Kdz. Ereğli’de ilk defa açılan Bilim ve Sanat Merkezi’ne (BİLSEM) sosyal sorumluluk projesi kapsamında destek vererek İngilizce Sınıfı yaptırdı. Kdz. Ereğli Galatasaray Taraftarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Timur Şen eğitime her anlamda destek vereceğini belirtirken açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında, genç hayatlara yön veren, gelişimlerine ve özgür ifadelerine katkı sunan , felsefik -sosyolojik ve ideolojik düşünce kazandıran, toplum yararına olabilecek eğitim safhasının her alanında , yüzyıllık camiamızın kültür mirası ile sarı-kırmız aşkla dokunmaya devam edeceğiz. Dernek Yönetim Kurulumuz olarak, BİLSEM Eğitim ve Öğretim kurumu Müdürümüz Sayın Serkan Çakır ile birlikte Sarı-Kırmızı aşkla dokunarak İngilizce Sınıfımızı oluşturduk. Metin Oktay’ımızın ruhu ile Galatasaray’ımızın geleceğinin kültürünün ve mirasının elçileri olmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar

Zonguldaklı polis trafik kazasında hayatını kaybetti

11 Mayıs 2019 Cumartesi 16:59

Zonguldaklı polis trafik kazasında hayatını kaybetti

Yozgat-Ankara karayolu Kırıkkale il sınırı yakınlarında bir mevkide meydana gelen trafik kazasında ölen ve yaralanan polis memurlarının memleketleri belli oldu.

Yozgat-Ankara karayolu Kırıkkale il sınırında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden polis memuru Fatih Şevket Ersin’in Mersin-Silifke doğumlu, Hayrullah Taşköprü-Zonguldak-Devrek doğumlu olduğu belirtilirken kazada yaralanan Muhammet Enes Yolcu’nun ise Kahraman Maraş-Pazarcık doğumlu olduğu öğrenildi.

Yorumlar

Almanya’da Zonguldaklılar iftarda buluştu

11 Mayıs 2019 Cumartesi 16:43

Almanya’da Zonguldaklılar iftarda buluştu

Avrupa'da yaşayan Zonguldaklılar iftar programında bir araya geldi. Avrupa Zonguldaklılar Derneği ve Avrupa Devrekliler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği, Gelsenkirchen’ de ortak iftar yemeği düzenledi.

Zonguldaklıları bir arada toplayarak buluşturulan iftar programına Türkiye'nin Münster Konsolosu Fatih Ekinci, KRV Eyalet Milletvekili Heike Gepard, Gelsenkirchen Belediye Başkanı Werner Völl, Belçika Beringen Belediyesi Meclis Üyesi Abdülkadir Yılmaz, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Almanya Çaycumalılar Derneği Başkanı Şenol Alagöz ve yönetim kurulu üyeleri, sanatçı Sezai Çağdaş, Yenice-Karabük ve Çevresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevdet Koymalı ile birlikte çok sayıda iş adamı, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok vatandaş katıldı.
Ortaklaşa düzenlenen iftar yemeği Gelsenkırchen şehrinin DİTİB Mescid-i Aksa Camii’nde gerçekleşti. Dernek Başkan Yardımcısı Niyazi Çorukçu ve Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak gelen misafirleri selamlayarak, konuşma yaptı. Sonrasında hoş, sohbetler arasında geçen iftar yemeği son buldu.

Yorumlar

Kazanan öğrenciler ödüllerini aldı

11 Mayıs 2019 Cumartesi 16:41

 Kazanan öğrenciler ödüllerini aldı

"Çaycuma Okuyor" yarışmasında 4. sınıflar arası yapılan yarışmalarda kazanan öğrenciler belli oldu.

İlçe genelindeki 4. sınıflar arasında yapılan hikaye kitabı okuma yarışmasında, Serdaroğlu İlkokulu olarak öğrencilerden Ahmet Tarık Genç birinci oldu. Aynı yarışmada yine aynı okuldan 4. sınıf öğrencilerinden Eylül Tuba Başoğlu'da beşinci oldu.
Daha önce yapılan Özel Okullar Bursluluk sınavında da 4. sınıf öğrencilerinden bir öğrenci Zonguldak genelinde beşinci olmuştu. Bilsem sınavlarında 2 öğrenci de bireysel değerlendirmeye hak kazanmıştı. Serdaroğlu İlkokulu eğitim ve öğretim seviyesinin iyi durumda olduğu başarıyı artırmak için öğretmenlerinin de özverili çalıştıkları görülmektedir diyen Okul Müdürü Mevlüt Akça, "Yarışmalarda başarı gösteren öğrencilere, öğrencilerimize destek olan öğretmen ve öğrenci ailelerine teşekkür ederek, başarılarının devamını dilerim" dedi.
Yarışmaya katılan ve derece alan öğrencilere okul idaresi tarafında ödülleri verildi.

Yorumlar