İlk Ayasofya Kilisesi 1600 yıldır ayakta duruyor

20 Şubat 2021 Cumartesi 11:21

İlk Ayasofya Kilisesi 1600 yıldır ayakta duruyor

Türkiye’deki 9 Ayasofya Kilisesinden ilk inşa edilen olma özelliğini taşıyan Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Orhangazi Camisi, bin 600 yıllık geçmişi ile tarihe ışık tutuyor.

Kdz. Ereğlili Tarih Araştırmacısı ve Edebiyat Öğretmeni Recep Çetin, Türkiye’deki 9 Ayasofya Kilisesi’nden ilk inşa edilenin Ereğli’de yer alan Orhangazi Camisi adını taşıyan yapı olduğunu anlattı.

Ereğli’deki Ayasofya Kilisesi’nin bin 300’lü yıllarda Orhan Gazi’nin Ereğli’yi fethetmesi ile camiye dönüştürüldüğünü ifade eden Çetin, bu eserin İstanbul’daki Sultan Ahmet Camiinden daha eski olduğuna vurgu yaptı. Recep Çetin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ereğli tarihinin en değerli eseri olan Orhangazi Camisindeyiz. Roma tarihinin önemli bir kilisesi, kaynaklarda Ayasofya Kilisesi olarak belirtiliyor. Burası benim birkaç yıl önce yaptığım araştırmalarda caminin dışında tanıtıcı bir levha vardı. 6.’ncı yüzyılda yapıldığı şekilde bir ibare vardı. Bu eser Türk İslam dönemi eseri, 408-450 tarihleri arasındaki Roma İmparatoru 2. Theodosius döneminde bir kilise. Orhangazi Camii isminin alması için çalışmalar ve araştırmalar yaptık. Orhan Gazi Padişahımızın Ereğli’de bir hikayesi var. Sultan Orhan Mahallesi, üst mahallemizin adı da Sultan Süleyman Mahallesi. Ereğli 1300’lü yıllarda Orhan Gazi tarafından fethediliyor. Orhan Gazi’nin Ereğli’de bu bölgede, çok önemli bir önemi değeri olduğunu bilmek zorundayız. Bu eserin adı da, bulduğum bazı belgelerde Orhan Bey camisi olarak geçiyor, 1500’lü yıllarda. Sonraki süreçte onlarca belgede sultan Orhan Camisi olarak geçiyor. Halkımız nedense orta cami diyor ama Osmanlı tarihi boyunca, Türk tarihi boyunca Sultan Orhan camisidir. Selatin Camisi olarak bu caminin adının duyurulmasını isterim. İstanbul’a gittiğimiz zaman Sultan Ahmet Camiinde fotoğraf çektiriyoruz. 1600 senesinde yapılan Sultan Ahmet Camiinin değerinin anlıyoruz da, neden 1300’lü yıllardan kalma kendi atamızın yadigarı ismini almış camiye sahip çıkmıyoruz. Bunu bilemiyorum.”

Çetin, cami duvarında asılı Orhanlar Mahallesi Orhan Gazi Caddesi yazılı tabelaya da dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıllarda restorasyon yapılsa da yan duvarlarında, Roma dönemine ait izler görülüyor. Orhan Gazi Camisi’nin duvarında eski Roma alfabeleriyle yazılı Theodosius ismi günümüzde halen daha okunabildiği görülüyor.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , orhangazi camii , ayasofya , orhan gazi , ereğli , recep çetin

Yorumlar
  • Emre Altıay
    21 Şubat 2021 Pazar 00:23

    Hocamız çok haklı. Hele ki Ortacami olarak anılması atamıza,tarihimize karşı tam bir edepsizliktir.

Müzik listesinde zirvede yer aldılar

17 Şubat 2021 Çarşamba 18:50

Müzik listesinde zirvede yer aldılar

Madrigal grubu, ‘Seni Dert Etmeler’ şarkısı ile Türkiye’de en çok dinlenen şarkı listelerinde zirvede yer aldı.

Kdz. Ereğlili Sanlı Akgün’ün de üyesi olduğu müzik grubu Madrigal, başarılı çıkışını sürdürüyor. Türkiye’de en çok dinlenen şarkılar listesi ve TOP 50 listesinde zirvede yer aldılar.

Madrigal, 2007 yılı sonunda Kocaeli'de kuruldu. 2010 yılında İstanbul'a gelen ve 2014 yılına kadar cover grubu olarak birçok etkinlikte sahne alan grup, 2014 yılı sonrası kendi şarkılarını besteleme kararı aldı. 

Hâlihazırda Anıl Erdem Cevizci (vokal ve elektro gitar), Ceyhun Kaan Karakaş (elektro gitar), Kaan Alıcı (bas gitar), Burak Emir Kamacı (klavye ve geri vokal) ve Sanlı Akgün’den (davul ve geri vokal) oluşan grup, ‘Neden Diye Sorma’ isimli ilk Extended Play (EP) olarak adlandırılan albümlerini Mart 2015'te yayınladı. 2018 yılında ‘Yapboz’ adlı iki adet tekli şarkıları daha yayınlayan Madrigal grubu, ‘Kelebekler'i Aralık 2019’da, ‘Seni Dert Etmeler'i ise Mart 2020'de dinleyicisinin beğenisine sundu. 29 Mayıs 2020’de yeni teklisi ‘Aynadaki Görüntün'ü yayınlayan grup Nisan ayında yayınlayacağı yeni albümü için çalışmalarına devam ediyor.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , madrigal

Yorumlar

Ereğlili genç ilk kitabını Başkan Posbıyık’a hediye etti

15 Şubat 2021 Pazartesi 18:29

Ereğlili genç ilk kitabını Başkan Posbıyık’a hediye etti

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinden üniversite öğrencisi Kubilay Ersan Akkanat, kaleme aldığı ilk kitabını Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a hediye etti. Başkan Posbıyık, bir çok alanda başarı gösteren Ereğlili gençlerle gurur duyduğunu söyledi.

Ufuk Üniversitesi Siyaset Bilimi öğrencisi Kdz. Ereğlili Kubilay Ersan Akkanat, Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ı ziyaret ederek kaleme aldığı ilk kitabını hediye etti.

Genç kalemi makamında kabul eden Başkan Posbıyık, ‘Siyaset Üzerine Denemeler’ isimli kitabı zevkle okuyacağını belirterek Akkanat’ı kutladı. Ereğlili gençlerin başarılarından gurur duyduğunu anlatan Başkan Posbıyık, “Son dönemlerde kentimizin gençliğinin bir çok alanda ulusal ve uluslar arası başarılarını görmekten gurur duyuyorum. Kültür, edebiyat ve sanat üzerine uğraşları beni ayrıca mutlu ediyor. İlk kitabını zevkle okuyacağım. Hayatın boyunca düşüncelerini bir çok kitaba yansıtman dileğiyle başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

Zonguldak , kdzeregli , kubilay ersan akkanat , halil posbıyık

Yorumlar

Engelli bireylere resim ve müzik kursu

5 Şubat 2021 Cuma 16:40

Engelli bireylere resim ve müzik kursu

Zonguldak’ın Ereğli ilçe Belediyesi Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile Cumhuriyet Halk Evi’nde engelli bireylere yönelik resim ve müzik kursu veriyor.

Kdz. Ereğli Belediyesi, engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, kültürel açıdan kendilerini geliştirmelerini desteklemek ve becerilerini artırmak için çaba göstermeye devam ediyor. Belediye, pandemi döneminde daha da zor bir dönem geçiren engelli bireylere yönelik resim ve müzik kurslarını sürdürüyor.

Belediye Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle Cumhuriyet Halk Evi’nde Pazartesi ve Çarşamba günü 20 kursiyere müzik, Salı ve Perşembe günü de 26 kursiyere resim kursu veriyor. Pandemi koşulları dikkate alınarak gerçekleştirilen kurslarda her engelli kursiyer ile ayrı ayrı ilgileniliyor.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ayrıca engelli bireylere ulaşımları için hizmet aracı desteğini sürdürüyor.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , engelli bireyler

Yorumlar

Başkan ve Dündar ailelerinin mutlu günü

30 Kasım 2020 Pazartesi 14:48

Başkan ve Dündar ailelerinin mutlu günü

Kdz. Ereğli ilçesinin köklü esnaflarından Subaşı Kasabı sahiplerinden AK Parti Kdz. Ereğli Belediyesi Meclis Üyesi Yüksel ile Yaşariye Başkan’ın kızları Mücahide ve Osman ile Sebahat Dündar’ın oğulları Sinan Dündar düzenlenen nikah töreni ile dünya evine girdi.

Yüksel ve Yaşariye Başkan’ın kızları Mücahide ile Osman ve Sebahat Dündar çiftinin oğulları Sinan Dündar’ın nikah törenleri Tim’s Fabrika’da gerçekleştirildi. Çok sayıda seçkin davetlinin katıldığı nikah törenine gelenler için kapıda tek tek HES kodu sorgulaması yapıldı, maske ve mesafe kontrolü yapıldı.

Ereğli Haber Gazetesi ailesi olarak Mücahide ile Sinan Dündar çiftini tebrik ediyor, ömür boyu mutluluklar diliyoruz.

Yorumlar