İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:51

İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” ile ilgili yaptığı açıklamasında, kalp ve damar sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Güner, yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtti. Türkiye'de 2013'te her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü anımsatan Güner, şunları kaydetti:
"Davranışsal risk faktörleri yani sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyo ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler, toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahalelerle kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir."

Yorumlar

Sağanak yağışla gelen çöpler limanı doldurdu

28 Eylül 2018 Cuma 19:16

Sağanak yağışla gelen çöpler limanı doldurdu

Zonguldak Alaplı'da etkili olan sağanak yağış sonrasında, dere yataklarından yağışla sürüklenerek denize gelen molozlar balıkçı barınağında balıkçı tekneleri de adeta çöp içinde kaldı.

Yağmur suyu ile birlikte gelen çöpler, dere yataklarından Karadeniz'e ulaşan, pet ve cam şişeler, odun parçaları ve çeşitli molozlar, denizdeki dalgalanma sonucunda balıkçı barınağında kirliliğe neden oldu. Sağanak yağışlar sonrası yaşanan bu manzara gelişi güzel çevreye bırakılan atıkların sebep olduğu kirliliği ortaya çıkartırken, durumu gören vatandaşlar ise,“Her zaman yağmur yağdığında dere yükselince Karadeniz çöple doluyor. Buraya gelen balıkçı tekneleri dereye gelişi güzel çöplerini atıyorlar. Gördüğünüz gibi dere yükselince bu çöpler limana geliyor ve çirkin manzaralar oluşturuyor. Bu kirliliğe yol açanları cezalandırmak lazım. Sonuç olarak Çevre Koruma derneğini göreve davet ediyor ve belediye yetkilileri de bu konuda kalıcı tedbirler almalı" diye konuştular.

Yorumlar

4 büyük takımın taraftarları iyilikte buluştu

28 Eylül 2018 Cuma 17:18

4 büyük takımın taraftarları iyilikte buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dört büyük takımın taraftar dernekleri bir araya gelerek kan bağışı kampanyası düzenledi.

Kdz. Ereğli ilçesinde Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un taraftar dernekleri bir araya gelerek kan bağışı kampanyası düzenledi. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumuluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu’da kan vererek kampanyaya destek oldular.
Vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu kan bağışı ve kök hücre kampanyasının ikinci gününde taraftar dernekleri çekiliş gerçekleştirerek kura ile belirlenen şanslı vatandaşlara tutukları takımın atkısını, formasını ve topunu hediye edecek.
Renklerin kardeşliği olarak kan bağışı kampanyasının ikincisini düzenlediklerini söyleyen Kdz. Ereğli Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Serdar Özbek, amaçlarının rekor kırmak olduğunu belirtti. Özbek açıklamasında, “Türkiye’de bir ilk bu, renklerin kardeşliği olarak düzenlediğimiz ikinci kampanyamız. Türkiye’de insanların birbirinin yüzüne düşmanca bakmanın önüne geçebilmek için bizde Zonguldak’ın Ereğli ilçesi olarak bunu başlatmayı ön görmüştük. Kızılay’ımız da bu sene kanın biraz düştüğünün haberini alınca bir daha düzenleyelim dedik. Amacımız bu sene rekor kırmak. Tüm taraftarları ve vatandaşları kan kampanyamıza davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Renklerin kardeşliği olarak kan bağışı kampanyasını geleneksel hale getirdiklerini vurgulayan Kdz. Ereğli Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Tarkan Adik, Ereğli halkını kan vermeye davet etti. Adik, “Renklerin kardeşliği olarak biz bunu gelenekselleştirdik. Bütün dernek başkanlarımız ile birlikte her sene yapıyoruz. Bu sene ikincisini yaptık. Amacımız burada bütün Ereğli halkını kaynaştırmak ve örnek bir tablo çizmek. Daha önce yaptığımız kan kampanyasında çok güzel bir sonuç aldık. Bir tane kök hücremiz ufak yaşta lösemili bir çocukla uyuştu. Çocuğun hayatını biz şuanda kurtardık. Bu kampanyada da verim almak istiyoruz. Her şeyden önemlisi de Kızılay’ımızın kanlarını doldurmak istiyoruz. Kan acil ihtiyaçların başında geliyor. Biz dernek olarak her zaman yarış içerisinde olabiliriz ama aynı mücadeleyi her zaman renklerin kardeşliği çatısı altında vermeye devam edeceğiz. İki gün sürecek kan kampanyamızda her derneğimiz atkısını, imzalı formasını, topunu, her şeyini ayarladı. Yarın yapacağımız çekilişte de şanslı olan arkadaşlarımıza hediye edeceğiz. Ben buradan duyarlı olan, takımı, taraftarlısı, taraftarsızı, herkesi amfi tiyatroya bekliyorum kan vermeye” dedi.

Yorumlar

Öğrenciler 15 Temmuz Demekrosi ve Milli Birlik Günü’nü andı

28 Eylül 2018 Cuma 16:27

Öğrenciler 15 Temmuz Demekrosi ve Milli Birlik Günü’nü andı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü anma programı düzenledi.

Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kdz Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, Kdz Ereğli Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ , İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Serkan Keleş öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. İstiklal Marşının okunması ve ve saygı duruşuyla başlayan program 15 Temmuz’u anlatan sinevizyon gösterileri, 15 Temmuz Şehitleri İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerinin şiir ve kuran- ı kerim okunması ile devam etti.
15 Temmuz Gazisi Darbe anını kendi gözüyle anlatırken salondakilere de duygu dolu anlar yaşattı, Kdz. Ereğli Kaymamı İsmail Çorumluoğlu 15 Temmuz Gazisine 15 Temmuz’u anlatan tablo hediye etti.

Yorumlar

FETO operasyonu...

28 Eylül 2018 Cuma 14:50

 FETO operasyonu...

Zonguldak merkezli 3 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) "kripto" yapılanmasına yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 5'i muvazzaf 10 asker sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, örgütün TSK'daki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, 25 Eylül'de Zonguldak'ın Ereğli, Çaycuma ve Alaplı ilçelerinin yanı sıra Kocaeli ve Bolu'da eş zamanlı operasyonda "ardışık arama ve kripto şifreleme" yöntemlerini kullandıkları ileri sürülen 5'i muvazzaf askerle Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 4'ü uzman jandarma çavuş ve 1 askeri öğrencinin emniyetteki işlemleri tamamlandı. 
Sabah saatlerinde sağlık kontrolünün ardından şüpheliler muvazzaf astsubaylar M.K, F.A. ile M.K, muvazzaf uzman çavuşlar S.Z. ve H.A, KHK ile ihraç askeri öğrenci T.A, eski uzman çavuşlar H.K, U.K, S.S, ile Ü.C. adliyeye sevk edildi. 

Yorumlar