İl Milli Eğitim Müdür vekili Kapıcı istifa etti...

2 Ocak 2020 Perşembe 13:37

İl Milli Eğitim Müdür vekili Kapıcı istifa etti...

Zonguldak Milli Eğitim Müdür vekili Murat Kapıcı, görevinden istifa ettiğini açıkladı.

 Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü Müdür Vekilliği görevini sürdüren Kapıcı, görevinden istifa etti. Ardından veda mesajı yayınlayan Kapıcı, "Çok değerli meslektaşlarım. İl müdürlüğünden ayrılmış bulunmaktayım. Yaptığınız özverili çalışmalardan ötürü sizlere sonsuz teşekkür ederim. Bu süreçte il Müdürümüz Harun Bey ve sizlere her zaman destek olacağımı bilmenizi isterim. Ayrıca müdürlüğüm süresince bana destek olan sayın valimiz Erdoğan Bektaş'a sonsuz şükranlarımı arz ederim" dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , İl Milli Eğitim , istifa

Yorumlar

Kadına koruma ordusu...

2 Ocak 2020 Perşembe 11:29

Kadına koruma ordusu...

İçişleri Bakanlığı, yeni yılın ilk günü yayımladığı genelge ile kadına şiddetin kökünü kazıyacak. Bu konuda birçok yeni yaptırımlar devreye girecek. Artık kadına vurmak değil herhangi bir hareket dahi adli olay sayılacak. Bir yerdeki şiddet olayından belediye başkanları bile sorumlu tutulacak.

İçişleri Bakanlığı, 2020’ye girer girmez “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi” yayımladı. Bakan Süleyman Soylu’nun imzasını taşıyan genelge, 81 il valiliği, emniyet müdürlükleri, jandarma ve sahil güvenlik komutanlıklarına gönderildi. Kadına özel koruma sağlayan genelgenin şu maddeleri dikkat çekti: 
- Emniyet ve jandarmada sadece kadına şiddet konusunda uzmanlaşan birimler kurulacak. 500 bin kolluk personeli kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda eğitim alacak. 
∂ Valiler, kaymakamlar başkanlığında komisyonlar kadına yönelik şiddeti kesintisiz takip edecek. 
∂ Muhtarlar, öğretmenler, aile hekimleri, din görevlileri başta olmak üzere bütün kamu görevlilerine eğitimler verilecek; bu konuda etkin rol oynayacaklar.
∂ Kadın Acil Destek (KADES) uygulaması yaygınlaştırılacak.
∂ Şiddet failleri için elektronik kelepçe 81 ilde yaygınlaştırılacak. 
∂ Şiddet mağdurlarının bilgilerine üçüncü kişilerin erişimi gizlenecek.
∂ Bu konuda sorumluluklarını yerine getirmeyen belediyeler denetlenecek. 
∂ Şiddet mağduruna delil, belge aranmaksızın resen koruyucu tedbirler verilecek. Hayati tehlikeleri bulunmaları hâlinde devlet koruması altına alınacaklar.
∂ Mağdur ile şiddet uygulayan arasında kesinlikle uzlaşma ya da arabuluculuk faaliyetleri yapılmayacak.
∂ Fiziki şiddet barındırmasa dâhi kadına yönelik hareket adli vaka sayılacak. 
∂ Kolluk birimlerine gelen mağdur kadınlara yönelik iş ve işlemlerde mahremiyet ile gizliliğe özen gösterilecek. 
∂ Şiddet uygulayanın ruhsatlı silahı alınacak. 
∂ Şiddet mağdurunun daha önce başka şikâyetinin, soruşturma ve/veya davasının bulunup bulunmadığının mutlaka kontrol edilecek. 
∂ Cezaevi firarileri ve şiddet uygulayanlar daha sıkı takip edilecek.
∂ İşlemleri hızlandırmak için tebligatlar posta ile değil kolluk kuvvetleri tarafından yapılacak.
∂ Şiddet uygulayanlara öfke kontrolü ve stresle başa çıkma eğitimlerine yönlendirilecek.  
Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Kadına şiddet , İçişleri Bakanlığı , KADES

Yorumlar

-300 metre altında yeni yılı kutladılar...

1 Ocak 2020 Çarşamba 16:13

-300 metre altında yeni yılı kutladılar...

Zonguldak’ta 2020’ye yerin 300 metre altında giren maden işçileri, yeni yılın kazasız geçmesini temennisinde bulundu.

 Gelik beldesinde faaliyet gösteren Arılar Madencilik Şirketi'nde çalışan maden işçileri yeni yıla yerin 300 metrelerce altında girdi. Yer altında kömür kazan maden işçileri, saatler 23.59’u gösterdiğinde ise tahkimat ve bakım yaptıkları madende çalışmalarını bıraktı. Üretim yapılmayan maden ocağında bakım ve üretim hazırlığı yaptıklarını anlatan maden işçileri, yeni yıla pasta keserek girdi. İşçiler yeni yılın ilk dakikalarında birbirlerini kutladılar. İşçiler yeni yıldan ise kazasız belasız üretim istedi. 
Maden ocağının 2. vardiya amiri Ümit Yaşar Karagöl, "Yer altında olmak güzel bir duygu aslında. Burada zor şartlarda çalışıyoruz ama Allah'a şükürler olsun başımıza kaza bela gelmedi. Bundan sonra da umarım gelmez. Kazalar duyuyoruz. Umarım yeni yılda bu tarz şeyler olmaz. Daha yeni iki işçi bir ocakta öldü. Yeni yıl bize güzel bir yaşam getirsin. Ailemize, bütün Türkiye'ye, dünyaya mutluluk getirsin. Yılbaşı burada ailemizden uzakta oluyor. Aşağıda çalışan arkadaşları çağırıyoruz. Burada olduğumuz için saat 12'yi geçti. Halen çalışmaya devam edeceğiz. Daha gelemeyen arkadaşlarımız var, aşağıda çalışan arkadaşlarımız da var. Yanımızda olamayanlara da teşekkür ediyoruz. Onların da yeni yılını kutlarız. Aileden uzakta olmak insanı üzüyor ama yapacak bir şey yok. Ekmek parası" diye konuştu. 
11 yıllık maden işçisi Güngör Soylu, "2020 yılının tüm madenci arkadaşlara ailemize, Türk Halkı'na hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Ailemizden uzak bir yılbaşı kutluyoruz ama ekmek davası yapacak bir şey yok. 2020 yılının İslam Alemi'ne madenci arkadaşlarımıza, hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Kazasız belasız yeni bir yıl diliyorum. Ailemizden uzaktayız ama arkadaşlarımızla 12 yıldan beri buradayız. Onlar da bir ailemiz. Çalışma arkadaşlarımız, kader arkadaşlarımız. Buruk bir sevinç var ama sonuçta arkadaşlarımızlayız. Ekmek davası" diye konuştu. 
10'dan geriye sayan işçiler türküler söyleyip eğlendikten sonra mesailerine kaldıkları yerden devam etti. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Madenciler , yılbaşı , 2019 , 2020 , yeraltı

Yorumlar

Atalay'dan kaçak maden ocakları açıklaması...

1 Ocak 2020 Çarşamba 15:49

Atalay'dan kaçak maden ocakları açıklaması...

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay,Zonguldak'ta kaçak maden ocaklarına dikkat çekerek, “Kapalı ocağı biri açıyorsa ha silahlı adam öldürdü, ha orada insan ölüyorsa öldü. Bunun başka izahı yok" dedi.

 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Zonguldak ziyareti kapsamında Vali Erdoğan Bektaş'ı makamında ziyaret etti. Atalay, Soma'da 301 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili olarak da, "Maalesef Soma ülke tarihi için, madencilik, çalışanlar için, sendika ve işverenler için hiç unutulmaması gereken bir olay. Ben ona kaza demiyorum iş cinayeti. Soma'da ocak kapanana kadar oradan ayrılmadım. Ne ben unuturum, ne ailem unutur. 301 arkadaşımız ölmeselerdi, bu kaza olmasaydı. Biz anlattık, siz anlattınız. Kamuoyuna anlatamamıştık. Onlar hayatlarını kaybettiler. Yetimleri var. Bu olayların ardından madencilik sektörü için güzel gelişmeler oldu. Şimdi burada Soma hala süreç devam ediyor. Ben özellikle ceza ile ilgili bu şeyi düzenlemek lazım. 301 kişi öldü, iş kazası, iş cinayeti. Oradaki vatandaş 4 gün yattı. Para kazanma hırsı olan işverenlerimiz var, düzgün işverenlerimiz var. Düzgünlere saygı duyuyoruz. Dua ediyoruz ama gözünü para hırsı bürümüş, istediği kanunu çıkart, istediği yasayı çıkart. İşçi sağlığı ve güvenliği yasası var. Ama hala uyuyor. Bu bölgede ben gelmeden sordum. Kapalı ocaklarla ilgili ben dört senedir dillendiriyorum. Diyorum ki birisi açıyorsa ha silahlı adam öldürmüş, ha adam öldürmüş. Bunu dört senedir söylüyorum. Ben bunu kamuoyunda dillendiren benim. Bir konu şuydu. Madenci güneşi görsün. Haftada iki gün tatil yapsın. Bir tanesi de bu ocak meselesiydi. Kapalı ocağı biri açıyorsa ha silahlı adam öldürdü, ha orada insan ölüyorsa öldü. Bunun başka izahı yok başka. Devlet diyor ki kapalı, sıkıntı ocak. Kilitliyor, kapatıyor mühür vuruyor. Vatandaş üç kuruş kazanacağım diye açıyor. Bu işin hiç izahı yok. Orada insan ölüyorsa silahla adam vuranın adı neyse onun da adı odur. Onun için üç kuruş para kazanacağım diye insanları öldürmenin anlamı yok. Türkiye'de maden nerede varsa bu bölgenin insanı orada. Bu bölgenin insanı çünkü madenci. İş kazasını cinayet olmaktan çıkartmak lazım. Burada sendikanın kurumları var iş güvenliği ile ilgili Türkiye'ye yardım gidiyorsa buradan gidiyor. Arama kurtarma ekibi buradan gidiyor. Bölgeden istifade ediliyor" dedi. 
Atalay, Valilik ziyaretinin ardından TTK Palamar Servisi'nde görevli işçilerle bir araya geldi. Atalay; ardından TTK Kozlu Müessesesinde maden işçileriyle bir araya gelecek. 

Etiketler:

Kdz Ereğli , Ereğli haber , Zonguldak , Türk-İş , Ergün Atalay , kaçak maden ile ilgi açıklama

Yorumlar

Atalay'dan asgari ücret açıklaması...

31 Aralık 2019 Salı 17:40

Atalay'dan asgari ücret açıklaması...

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Zonguldak ziyaretinde asgari ücreti yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Atalay, 2 bin 578 TL'nin altında masaya oturmayacaklarını hatırlatarak önümüzdeki yıl yapılacak olan görüşmelere yönelik açıklamalarda bulundu. Atalay, "Devleti idare edenler, hükumet, bakanlık hakemlik yapmadan bizim anlaşma şansımız olmaz" diye konuştu.

 Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, 2019 yılının son günü Zonguldak'a gelerek Genel Maden İşçileri Sendikası'ni ziyaret etti. Burada maden ocakları ve maden işçilerinin önemine değinen Genel Başkan Atalay, kaçak maden ocaklarında ölen işçilere de Allah'tan rahmet diledi. Kaçak maden ocakları sorununa da değinen Atalay, gazetecilerin asgari ücrete ilişkin sorularını yanıtladı. Atalay, asgari ücrete yönelik soruya şu yanıtı verdi: 
"Geçen yıl yüzde 26'nın üzerinde bir zam alındı. O zaman kamuoyunda ne oldu ne gitti yakinen biliyoruz. Birileri bizi ülkeyi karıştırıyor diye mahkemeye kadar götürdü işi. Bu asgari ücretlerin yüzde 99'u sanayide çalışan, AVM'de çalışan, berberin yanında çırak olarak çalışan, yolda benzin istasyonunda çalışan pompacı ile muhabbet ettim. Bu insanların yüzde 99'u örgütsüz. Ne bir sendikaya örgütlü. Ne bir işveren örgütüne örgütlü. Biz de burada 40 senedir Türk-İş olarak temsil noktasındayız. 15 kişilik bir kurum. Demokratik olmayan bir yapısı var. Biz burada bununla ilgili nasıl kamuoyu oluştururuz. Zaman zaman bize söylüyorlar. Bu adamların yüzde 99'u bizim üyemiz değil. Bizim dilimiz döndüğü kadar kamuoyu oluşturup bu rakamı ne kadar yukarı çekebilirsek onu istiyoruz. 2.578'i açıkladığımız zaman Zonguldak'ın köyündeki adam bilmez ki ne 2.578? Elimizde bir veri var. Açlık, yoksulluk sınırları ve yaşam maliyetleri. Söylediğimiz ile olan arasında bir uyum olması lazım. Ben de söylemesini biliyorum bazı siyasiler 10 bin olsun diyor, 7 bin olsun diyor. Birisi 4 bin olsun diyor. Bir de onun işveren tarafı var. Biz 2.578 dedik böyle olursa masada oluruz dedik. Olmazsa masada olmayız. Maalesef onun dışında başka bir yetkimiz yok. Bir daha ki dönem bununla ilgili Sayın Bakanın açıklaması var. İki taraf anlaşsın. Biz mümkün değil işverenle nasıl anlaşacağız? Sayın bakana da anlattım. Devleti idare edenler, hükumet, bakanlık hakemlik yapmadan bizim anlaşma şansımız olmaz. Anlaştığımız işverenlerin hiçbirinde asgari ücretli yok. Asgari ücretin üstünde ücret alıyor." 

AVM çalışanları 'modern madenci' 
Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, alışveriş merkezlerinde çalışan personellerin modern madenci olduğunu sabahın erken saatlerinde işe girip gecenin ilerleyen saatlerinde mesailerinin sona erdiğini aktardı. Atalay, "Bu dediklerimiz AVM'de, sanayide... AVM'ye giriyor sabah 08.30, akşam 22.00'de çıkıyor. Ben zaman zaman anlatıyorum. Asıl modern madenci onlar. Asgari ücret alıyorlar, güzel giyiniyorlar ama güneşi görmüyorlar. Sabah 08.30, gece 22.00 o çatının altında onlara bir çare bulmak lazım. Onları da ülke gündemine getirmek lazım. Biz yasama değiliz, yürütme değiliz, yargı değiliz. Söylüyoruz ülkeyi yönetenler bununla ilgili çözüm bulmak lazım. Ekonomik anlamda yer altıyla ilgili sıkıntımız problemimiz yok. Ama yer üstünde çalışan aynı ücreti alan, arasında bin lira fark olan arkadaşlarımız var. Bu konuyla ilgili Sayın Bakan da samimi, milletvekillerimiz de konuyu biliyor. Hatta bilmiyorum bir sürpriz olabilir. Oldu oldu, olmadı bir ay içerisinde bakan burada olacak. Asgari ücretlinin sorunu da bizim sorunumuz, işçimizin sorunu da bizim sorunumuz. Bizim görevimiz de bunu ülke gündemine taşımak buna netice almak. Ama esas problem şu 51 bir tarafta 49 bir tarafta. 49 ile ilgili olumlu bir şey sorduğun zaman 51 ortada, 51 ile olumlu bir şey sorduğun zaman 49 ortada. Arada sıkıntıyı biz çekiyoruz" diye ifade etti. 

EYT sorusuna, "Bir yerden başlamak lazım" 
Gazetecilerin erken yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili sorularını da yanıtlayan Atalay, "EYT tabir ettiğimiz kardeşlerimizin sayısı devletin rakamına göre 600 bin, bir rakama göre 700 bin. Türk-İş kongresinde söylüyorum. Dünyada ortalama 4 kişi çalışıyor bir emekliye bakıyor. Avrupa'da üç işçi çalışıyor bir emekliye bakıyor. Bİzim ülkemizde maalesef 1.8. Biz ne zaman kayıtdışı yüzde 30, 35 civarında kayıt dışını çözersek bu meseleyi çözersek. Kayıt dışı çözülmedi diye de bu sürdürülebilir bir iş değil EYT ile ilgili. Yaşı 50'ye gelen arkadaşlarımız var. Bir işe giremiyorlar. Emekli olamıyorlar. Onların sosyal güvenceyle ilgili, sağlıkla ilgili, belli bir yaş ümidi koyup bir yerden başlamak lazım. İfadem oydu. Bir yerden başlamak lazım. O da sürdürülebilir beklenecek bir durum değil" ifadelerine yer verdi. 
Atalay'a GMİS ziyareti anısına çeşitli hediyeler verildi. Atalay ziyaretin ardından Zonguldak Valiliği'ne hareket etti. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , asgari ücret

Yorumlar