İki kardeşin yardım eli herkesi etkiledi...

4 Aralık 2018 Salı 18:03

İki kardeşin yardım eli herkesi etkiledi...

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde iki kardeşin çalıştırdığı lokantaların önünde ihtiyaç sahiplerine yardım eli uzattı.

Çaycuma ilçesinde İstasyon Caddesi yokuşunda bulunan esnaf olan Atilla ve Anıl Bayar kardeşlerin yaptığı yardım görenleri etkiledi. Topladıkları ayakkabı ve kıyafetleri yardım kurumları almaya gelmeyince çareyi lokantalarının önündeki banka sererek ihtiyaç sahiplerine ulaşmaya çalıştılar. Banka koydukları kıyafetin üzerine 'ihtiyacı olan alabilir' yazısı ile sosyal medyalarından duyuru yaptılar. Bu soğuk kış aylarında durumu olan herkesi, hayırseverleri ihtiyacı olan kimselere yardım etmeleri için çağrıda bulunan Bayar kardeşler; "Sabah 8'de dükkanımızı açınca banka kullanılmayan eşyaların ihtiyacı olan birilerine yarayacağını düşündüm ve sabahtır baya alan ve ilgilenen oldu. Eğer ihtiyacı olanları memnun edebildiysek ne mutlu. Ben 30 yıldır Çaycuma'da küçük bir restoran işletmecisiyim. Bu şekilde belki duyarlı insanların ihtiyaç sahiplerine daha fazla ulaşacağını düşünüyorum. İnşallah herkes duyarlı olur. Yardım elleri çoğalır " dedi.

Yorumlar

Uysal, okul etkinliklerine katıldı

4 Aralık 2018 Salı 17:46

Uysal, okul etkinliklerine katıldı

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, okul etkinliklerine katıldı.

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Pestilci Ortaokulu’nun düzenlediği 'Teknoloji Bağımlılığı ve Benimle Oynar Mısın?” etkinliği ile Kdz.Ereğli Kent Konseyi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Kdz.Ereğli Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin işbirliği ile hazırlanan 'Karaelmas Kültür Fuarını' ziyaret etti.
İlk olarak Hüseyin Tatoğlu Kültür Merkezi’nde Pestilci Ortaokulu’nun Erasmus programı kapsamında düzenlediği 'Teknoloji Bağımlılığı ve Benimle Oynar Mısın' konulu seminerine katılan Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, öğrenci, öğretmen ve Avrupa'nın değişik ülkelerinden gelen delegasyonla bir araya geldi. Uysal, öğretmen ve öğrencileri emeklerinden dolayı kutladı.
Seminerin ardından Atatürk Kültür Merkezi’nde, Kdz. Ereğli Kent Konseyi ve Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği öğrencilerinin işbirliği ile hazırlanan 'Karaelmas Kültür Fuarını’ ziyaret eden Uysal, fuarı gezdi.
Fuarı çok beğendiğini ifade eden Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, fuarı herkesin mutlaka gezmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar

AK Parti’de ‘Kurt’ sürprizi yaşanır mı?

4 Aralık 2018 Salı 16:08

Ereğli Haber

AK Parti’de ‘Kurt’ sürprizi yaşanır mı?

AK Parti’de tüm gözler Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayına çevrilirken, Yüksek İnşaat Mühendisi Mustafa Kurt’un sürpriz aday olup olmadığı tartışılıyor. Bilindiği gibi AK Parti’de 2011 yılında Prof. Dr. Ercan Candan milletvekili adayı, 2014 yılında ise Hüseyin Uysal sürpriz bir şekilde aday yapılmıştı.

Ereğli Haber- AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa Kurt bu sabah öğretmenevinde gazetecilerle sohbet toplantısı gerçekleştirdi.
Basın toplantısında Kurt’a iş Adamı Alim Özer’de eşlik etti.
Kdz. Ereğli’nin trafik sorunu kısa vadede çözecek projeler açıklayan Kurt, ilçeye mutlaka üniversite kurulması gerektiğini açıkladı.

Rüzgar enerjisi Ereğli’ye para kazandıracak
Ereğli’nin 6-7 tepesinin bulunduğunu ve bu tepelerin iyi rüzgar aldığını anlatan Kurt, bu tepelere rüzgar enerjisi santralleri kurularak belediyeye ciddi bir gelir sağlanacağını savundu. Göztepe’nin altına tünel otopark yapılabileceğini belirten Kurt, çarşı merkezinden devlet hastanesine kadar raylı sistemin kurulmasının da mümkün olduğunu anlattı.
“Annem Kestaneci, babam Korubaşı Köyü’nden”

Neden Ereğli’den aday oldu?
Kurt, bir çok donanıma sahipken ve AK Parti’de üst düzey kişilerle bağı bulunurken Ankara yada İstanbul’dan her hangi bir ilçe yerine neden Ereğli’ye gelip Belediye Başkanlığına aday olduğu ile ilgili soruya “Bu memleketin çocuğuyum. Annem Kestaneci köyünden, Babam Korubaşı’ndan. Memleketime hizmet etmek istiyorum. Belediye başkanlığını bir dönem yaparken yerime en az üç tane lider yetiştirmek istiyorum” dedi.

‘Projelerimi halka inandırabilirim”
Anlattığı projeleri nasıl hayata geçireceği ve parasını nasıl temin edeceği noktasında yöneltilen soruya da yanıt veren Kurt, açıkladığı projelerin birçoğunun yap-işlet-devret modeli ile yapılabileceğini ve dolayısı ile belediye kaynaklarına çok fazla ihtiyaç duyulmayacağını söyledi. Kurt, projelerini halka anlatarak inandırabileceğini ifade etti.

İşte o projelerden bazıları
Kurt’un açıkladığı bazı projeleri şu şekilde: Trafik sorunu çözüm sistemleri; hafif raylı ulaşım sistemi: hastane, (otogar, İstanbul yol sapağı, sahilden çınar altı- mevkii -adalet sarayı, Kırmacı mahallesi, İstanbul yol sapağından, sanayi sitesi, Anadolu oteli, Gülüç, Belediye plajı, Alaplı güzergâhı.) ; Göztepe toprak altı tünel otopark düzenlemesi; şehir kent meydanı; Yıldız Teknik üniversitesi Vakfı Destekli Teknik Üniversite kurulması; millet bahçesi (Subaşı-Delihakkı civarında), Kdz. Ereğli platformu kurulması.

Yorumlar

Böylesi ilk kez oldu... Görenler pür dikkat izledi...

4 Aralık 2018 Salı 14:52

Ereğli Haber

Böylesi ilk kez oldu... Görenler pür dikkat izledi...

Bülent Ecevit Üniversitesi, Kdz. Ereğli Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarım Programı ikinci sınıf öğrencileri “Bağımlılık” temalı sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi.

Öğretim Görevlileri Bircan Topçu Yurdigül, Derya Erarslan ve Meva Apaydın’ın danışmanlığında gerçekleştirilen projede hazırlanan temalarla kumar, alkol, sosyal medya, pedofili, online alışveriş gibi birçok konuya farklı bakış açılarıyla değinilerek farkındalık oluşturuldu.
Projede “ Yaşamak Senin Elinde” adlı kısa filmde, kumar bağımlısı bir aile reisinin her şeyini kaybetmesi ve “Pedofili Hastalık Değil Bağımlılıktır” adlı kısa filmde pedofili bağımlısı birinin çocuk kaçırma sahnesi gösterilerek vatandaşlar bu konularda bilinçlendirmeye çalışıldı. Etkinlikte ayrıca “Güler Misin Ağlar Mısın?” adlı özgün baskı sergisinde insanların içinde bulunduğu bağımlılıklar dramatik bir biçimde ele alındı. “Sessiz Çığlık” adlı canlı heykel sergisinde de kumar, sigara, sosyal medya ve alkol bağımlılığı üzerine örnekler verildi. Sosyal sorumluluk proje kapsamında yapılan etkinlikte en fazla dikkati ise öğrencilerin bağımlılık ürünleriyle hazırladıkları tabut dikkat çekti. Etkinliği izleyen vatandaşlara öğrenciler tarafından kitap okumanın ve eğitim almanın faydaları olumlu örnek olarak gösterildi. Ereğli ilçesindeki bir AVM’de düzenlenen etkinliğe ilgi büyük olurken, projede yer alan öğrenciler vatandaşlara el ilanı dağıtıp bağımlılıkla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Yorumlar

Japonya’dan engelliler için istihdam sağlanacak

3 Aralık 2018 Pazartesi 18:52

Japonya’dan engelliler için istihdam sağlanacak

Zonguldaklı işadamı Murat Ensici, Japonya’da “Elpek bezi ile engeller kaldırılıyor” projesi ile engellilere uluslararası istihdam sağlanacağını ifade etti.

Japonya’da yaşayan Zonguldaklı işadamı Murat Ensici, engellilere ve kadınlara iş imkanı oluşturulması için Japonya’dan verdiği mücadelede yakın süreçte olumlu sonuç almayı ümit ettiğini belirtti.. 15 yıl önce Japonya’da kurduğu şirketi aracılığıyla Türkiye ve Japonya arasında adeta köprü vazifesi kuran Ensici, engelliler için sözde değil icraatla destek olunması gerektiğini vurguladı.
“Elpek Bezi ile Engeller Kaldırılıyor” projesi ile engellilere iş istihdamı oluşturulmasının hedeflendiğini belirten işadamı Ensici, “Engellilerimize ve kadınlarımıza iş imkânı oluşturulması için verdiğim mücadelede çok yakında olumlu bir sonuç almayı ümit ediyorum. Japonya’da 15 yıldır kurmuş olduğum şirketimle Türkiye’nin el dokuması kilimlerini ithal ederek satışını yapmaktayım. Ülkemin ihracatına ve tanıtımına da gecen bu 15 yıl içerisinde elimizden gelen imkânları sonuna kadar kullanmaya çalıştığımıza inanıyorum. Bu arada memleketim olan Zonguldak’ın tanıtımına da katkı sağlamaya çalıştım. Tabi ki bunlar kesinlikle yeterli değil diye düşünüyorum. Memleketime vefa borcumu ödemem gerektiğine inandığım için uygulamayı planladığımız projelerimizin ilkini başlatabilmek için çalışmalarımızı Zonguldak’taki yetkili ve ilgililerimizle titizlikle yürütmekteyiz. Biraz zaman alıyor ancak olsun. Önemli olan kafalardaki soru işaretlerinin kalkması ve birbirimize güvenmemizdir. Gerisi de zaten gelecektir diye düşünüyorum. İlk projemizin adi, ‘Elpek Bezi ile Engeller Kaldırılıyor.’ Sürdürülebilir bir proje olması en önemli farkımız olacaktır. Elpek Bezi dokumacılığının bir meslek haline getirmek istiyorum. Hem kültürümüzün yasatılması hem bölgemizin işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlaması hem ülkemizin ve memleketimizin ihracat çeşitliliğini artırarak döviz girdisinin sağlanmasına katkı sağlanması hem bölgemizin tanıtımının yapılması ile de turizmin gelişmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Ve en önemlisi de dezavantajlı kesimimizin meslek ve is sahibi olmaları bu projenin hedefleri arasındadır. Engellilerimizin ve engelsizlerimizin birlikte gerçekleştireceğimiz bu proje ile dezavantajlı kesimize sürdürülebilir bir is imkân sağlanarak engellilerimizin düzenli bir gelir elde etmelerini sağlamak hepimizin görevi olduğuna inanıyorum. Elpek Bezinin Japonya’ya ihracatının sürdürülebilir hale getirmek için Japonya’daki AR-GE, tanıtım, pazarlama ve satışı konusundaki çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Japonya’da yasayan bir Zonguldaklı olarak engellilerimizin iş hayatına atılmalarını sağlamak için elimden geleni yapacağım. Bu projemizde desteklerini esirgemeyen Köksal Toptan Bey'e ve eşi Saime Hanım'a da çok teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar