Hulusi Akar'a 'asaletin simgesi' Devrek Bastonu

21 Şubat 2019 Perşembe 12:34

Hulusi Akar'a 'asaletin simgesi' Devrek Bastonu

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde “Kızılcık” ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen Devrek Bastonu, adeta dünyaya ün salmasına rağmen el emeği ile yapılan bastonlar teknolojiye direniyor. Her ülkeye baston ihraç ettiklerini belirten baston ustası Ali Akçasu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'a da asaletin simgesi olan Devrek Bastonu yapacaklarını ifade etti.

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde “Kızılcık” ağacından yapılan, asaletin simgesi olarak kabul edilen Devrek Bastonu, adeta dünyaya ün salmasına rağmen teknolojiye direniyor. Sağlamlığı ve süslemeleriyle dikkat çeken Devrek Bastonu, fabrikasyon bastonlara karşı mücadelesini sürdürüyor. 
Devrek ilçesinde 'asaletin simgesi' olarak kabul edilen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, ustaların elinde hayat buluyor. Kızılcık ağacından yapılan Devrek Bastonu, sağlamlığıyla da büyük ilgi görüyor. Bastonun dünyaya tanıtımı ise tanıtım fuarları sayesinde oluyor. El yapımı bastonların işçiliği arttıkça fiyatı da yükseliyor. 50 liradan başlayan baston fiyatları yüksek fiyatlara da kadar yükselebiliyor. Motif ve desenlerle süslenen dünyaca ünlü Devrek Bastonu, dönemin ABD Başkanı Barack Obama'nın yanı sıra yerli ve yabancı devlet büyükleri ve sanatçılara da hediye edildi. 
36 yıldır bastonculuk yapan Ali Akçasu, bastonda önemli olan işçilik ve motifin olduğunu söyledi. Devrek Bastonunun Dünyanın her yerine verildiği ifade eden Akçasu, “36 yıldır bastonculuk yapıyorum. Devrek Bastonu Kızılcık Ağacından yapılır. Her ağaçtan yapılır ama en sağlamı kızılcık ağacından olur. 36 yılıdır bu meslek ile uğraşıyorum. Yanımda oğlum yetişti oğlum Bülent Ecevit Üniversitesinde Baston üzerine ders veriyor. 4 yıldır fuarlara katılıyorum. 2 yıldır İstanbul Beyoğlu Belediyesi Taksim alanında festivallere katılıyorum. Bastonları hemen hemen her ülkeye veriyoruz. Cumhurbaşkanımıza ve eşine verildi. Bugün yine sipariş aldık. Milli Savunma Bakanımız Hulisi Akar’a bir tane baston yapacağız. Yaptığımız iş insanlara hizmet. Bu işi severek yapıyorum. Bu mesleği torunlarıma da sevdireceğim. Bastonların fiyatı 50 liradan başlıyor yukarısı açık. Yani 3 bin, 5 bin 10 bin liraya kadar çıkıyor. İsteğe göre fiyat değişiyor. Üzerindeki işçilik ve motif arttıkça fiyat artıyor” şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Veri tabanları kullanıcı eğitimi programları düzenlendi

21 Şubat 2019 Perşembe 12:20

Veri tabanları kullanıcı eğitimi programları düzenlendi

Prof. Dr. Durmuş Günay Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen eğitimler İdeal Kültür ve Hiperkitap firmaları tarafından verildi.

Eğitimlere Kütüphaneden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Haktan Özaçmak, İdeal Kültür firmasından Cemal Piri, Hiperkitap firmasından Harun Karakuş, çok sayıda akademisyen, idari personel ve öğrenci katıldı. Eğitimde, araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü akademik içerikli bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak olan yerli veri tabanları idealonline ve hiperkitap anlatıldı. 
Açılış konuşmasında konuşan Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Osman Demir; kullanıcılara ve özellikle öğrencilere kütüphaneciler aracılığıyla ulaşacakları bilginin doğru ve güvenilir bilgi olduğunun çok iyi anlatılması gerektiğini söyledi. Demir; "Artık bilgi güç değil, doğru bilgi güç! Bu da doğrulanmış, doğruluğu kanıtlanmış, çeşitli hakem ve yayın filtrelerinden geçmiş bilgi kaynaklarıyla mümkün. Üniversitelerin, akademilerin ürettiği bilgi türüne, bu yüzden bilimsel bilgi diyoruz. Esasen bilimin de kıymeti buradan, doğrulanmış ve güvenilir olmasından gelmektedir. Üniversitelerin en temel işlevi bilgi üretmektir. Bu da şüphesiz bilginin depolandığı, işlendiği, kategorilere ayrılıp fişlendiği kitaplar, dergiler, tezler, makaleler, arşivler, veri tabanları yani kütüphaneler sayesinde mümkün olabilir. Nasıl ki dijital çağda yazma, okuma, kaydetme ve bilgiye ulaşma ve bilgiyi yeniden üretme ve bilgiyi yayma kaynaklarımız ve yöntemlerimiz büyük bir hızla değişiyorsa tüm bunların üniversitelerde işlendiği yer olan kütüphaneler de bu değişime ayak uydurmamalı, bu değişime öncülük etmelidir! Nitekim Cumhurbaşkanlığı Sistemiyle birlikte devletin en yüksek yönetim organizasyonu olan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde “Dijital Dönüşüm Ofisi’nin kurulması da artık bu dijitalleşmenin, dijital dönüşümün gerekliliğine işaret etmektedir" dedi. 
Demir son olarak; ‘Ülkemizde veri tabanı olarak yerli firmaların önemine vurgu yaparak, İdealonline ve Hiperkitap gibi yerli firmaların çok az olduğunu ve bu firmaların yabancı firmalarla yarışabilmesi için desteklenmesi gerektiğini ve bu firmaların da kendilerini her geçen gün geliştirmesi, gelişen teknolojilerle akademik camiada ses getirecek faaliyetlere imza atması gerektiğini ifade etti. 

Yorumlar

Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden anlamlı sergi

20 Şubat 2019 Çarşamba 19:41

Bülent Ecevit Üniversitesi öğrencilerinden anlamlı sergi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Türk Kültürünü Tanıtma ve Karaelmas Kitap Topluluklarının birlikte düzenledikleri ‘Şehitler Kervanı’ sergisi açıldı. .

Sezai Karakoç Kültür Merkezi fuaye alanında düzenlenen sergide, şehitlerin resimleri ve hayatlarını anlatan kısa bilgiler ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Sergide konuşan Türk Kültürünü Tanıtma Topluluğu Başkanı Beytullah Poyraz düzenledikleri serginin yakın dönemdeki şehitleri anmak ve milli birlik ve beraberlik duygularını canlandırmak amacıyla gerçekleştirdiklerini ifade etti. Poyraz, “Bizler yakın dönemde ülkemizde şehit düşen askerlerimiz ve sivil vatandaşlarımızı anmak için bu sergiyi açmak istedik. Şehitlerimiz hiç düşünmeden vatanları için canlarını feda ettiler. Bizler de bu sergi ile üniversite gençliğimizin milli bilincini canlandırmak istiyoruz” açıklamasında bulundu

Yorumlar

Gençlerin ulaşımı için hizmet aracı göreve hazır

20 Şubat 2019 Çarşamba 19:39

 Gençlerin ulaşımı için hizmet aracı göreve hazır

Zonguldak'ta gençlerin spor tesislerine ulaşması için hizmet aracı göreve başladı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yeni hizmet aracı göreve başladı. İl Müdürü Hakan Yüksel'in çabalarıyla araç kuruma tahsis edildi. İl Müdürü Hakan Yüksel, "Yeni hizmet aracımız geldi çok şükür. İlimiz adına daha fazla sporcu yetiştirmek ve tesislerimize daha fazla gencimizin ulaşımını sağlamak için aracımız hizmete hazır. Her şey gençlerimiz için, Herşey Güçlü Türkiye için" diye ifade etti.

Yorumlar

Bin kişilik madenci kadrosuna 35 bin başvuru...

20 Şubat 2019 Çarşamba 18:05

Bin kişilik madenci kadrosuna 35 bin başvuru...

Zonguldak'ta maden ocağında çalıştırılmak üzere bin kişinin alınacağı kadroya 35 bin 770 kişi başvurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak mitinginde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait maden ocaklarına bin 500 işçi alınması sözünün ardından müracaat süreci başladı. İlk etapta bin yer altı pano ayak üretim işçisi alımı için İŞKUR Genel Müdürlüğü sitesi üzerinden başvurular başladı. Zonguldak’ta 700, Bartın’da 200, Karabük’te 100 işçi alımı için vatandaşlar başvuruların alındığı kurum binalarına adeta akın etti.
Zonguldak Türkiye Taş Kömürü Kurumu’na alınacak bin işçi için müracaatlar 12 Şubat günü mesai saati ile başladı. Gençler, İŞKUR Zonguldak İl Müdürlüğü önünde geceden bu yana bekleyişlerini sürdürdü. 00.00 itibariyle sistemin açılması üzerine bazı vatandaşlar başvurularını internet, ALO 170 üzerinden yaparken bazıları ise bina önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Müracaat için saatler önce İŞKUR binası önüne gelen gençler ise işçi alımından umutlu olduğunu ifade ederek, sabaha kadar İŞKUR İl Müdürlüğü binası önünde bekleyenlerin kurum binasında mesainin başlaması üzerine başvuruları alınmaya başlandı. Başvurular 18 Şubat 2019 günü gece 24.00'e kadar devam etti.

35 bin başvuru
Başvuruların sona ermesinin ardından İŞKUR üç ilin müracaat sayılarını açıkladı. Kuruma Zonguldak'tan alınacak 700 kişilik kontenjana 26 bin 119, 100 kişinin alınacağı Karabük'e bin 610 ve 200 kişinin alınacağı Bartın'da ise 8 bin 41 kişi başvurdu. Toplamda ise bin kişinin alınacağı yeraltı pano ayak üretim işçiliği için 35 bin 770 kişi başvurdu. İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, gazetecilere yaptığı açıklamada ise şöyle dedi:
"Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından kurumumuzdan talep edilen pano-ayak üretim işçisi mesleğindeki 700 kişilik işçi alımına 12.02.2019-18.02.2019 tarihlerindeki başvurular alınmış olup ilana toplam Zonguldak için 26 bin 119 kişi müracaat etmiştir. Başvurular sonucu oluşan kura listesi TTK Genel Müdürlüğünün www.taskomuru.gov.tr internet sitesinden yayınlanacak olup başvurusu kabul edilen ve listede yer alan adaylar kura numaralarını görebileceklerdir. Adaylar ayrıca kurumumuzun internet sitesi iş arayan girişi bölümünden şifreleri ile giriş yaparak iş başvurularım ekranından kura listesine erişebileceklerdir. Kura çekilişi 2 Mart 2019 günü saat 09.00'da Zonguldak Site (Bahçelievler) Kapalı Spor Salonu'nda yapılacaktır."

Yorumlar