Hobi Olarak Başlamıştı, Mesleği Oldu...

4 Mayıs 2022 Çarşamba 13:03

Hobi Olarak Başlamıştı, Mesleği Oldu...

Zonguldak'ta televizyonda gördüğü ressamlığa merak saran 59 yaşındaki Figen Ramazanoğulları'nın hobi olarak başladığı işi mesleği oldu. Bugüne kadar sayısız eser üreten Ramazanoğulları'nın Fransız Hükumeti'nin davetiyle gittiği Fransa'da eserleri sergilendi.

Çaycuma ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki Figen Ramazanoğulları, ev hanımı olduğu dönemde televizyon yayınında ressamlık ile ilgili yayını izleyince ressamlığa merak sardı. İlk önce sulu boyalar ile denemeler yapan Ramazanoğulları ardından yağlı boya resimleri yapmaya başladı. Doğa resimleri ile başladığı serüvenine su altı resimleri ile yaparak devam eden Figen Ramazanoğulları, bir organizatörün resimlerini beğenmesi üzerine Fransa'ya davet edildi.
Fransa’nın uluslararası olarak düzenlediği sanat etkinliği Paris Art Capital 2022, 16 - 20 Şubat tarihleri arasında gerçekleşti. 6 bin ressam 10 bin eserin arasında eserleri sergilenen Figen Ramazanoğulları, 19 Türk Ressam arasında yerini aldı.
Hobi olarak başladığı işinin mesleği olduğunu anlatan Ramazanoğulları, ev hanımlığından ressamlığa giden süreci şöyle aktardı:
"Ben 38 yıldır yapıyorum bu işi. Severek yaptığım bir iş. Hobi olarak başladığım işim benim mesleğim oldu. İlk önce doğa resimleri yaparak başladım. Sonradan su altına merak sardım. Ruhum istediği için su altı yapmaya başladım. Hala su altı resimleri yapıyorum. Ruhumu yansıttığını düşünüyorum. Çünkü o suyun altında genellikle kendimi betimliyorum. Işık süzmeleri olarak suyun altını aydınlatmaya çalışıyorum. Hayat amacım oymuş gibi. Olumsuzlukları da olumluya çevirme gibi bir düşünce tarzı, hayat felsefesi gibi düşünelim. Zaman içerisinde hobi mesleğe dönüştü. Sonra iki yıl fakülte bitirdim. Geleneksel El Sanatları Bölümü'nü bitirdim. Halk Eğitim Müdürlüğü'nde öğretmenlik yapıyordum ona geri döndüm. Şu an çocuklara resim dersi veriyorum. Güzel şeyler yapıyoruz çocuklarımla birlikte. Üç ayda bir yeni kursum başlıyor. Çocuklarım yetenekli. En az beş çocuğa sanatı sevdirebilirsem ne mutlu bana diyorum. Çocuklarım da benle birlikte resim yapmayı seviyorlar. Bunun yanı sıra Çaycuma'da belediye başkanı Bülent Kantarcı'nın desteğini unutamam."

"Hayat sürprizlerle dolu"
Davet edildiği Fransa ziyaretini anlatan Figen Ramazanoğulları, "Bunlar gurur verici şeyler. Mutlu olduk" diye konuştu. Kendi imkanları ile gittiği Fransa sonrası projelerinin devam edeceğini ifade eden Ramazanoğulları, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yolum Fransa'ya düştü. Sergiye resimleri beğenerek davet edilmem ve Fransız Hükumeti tarafından davet edilmem oraya gitmem. Orada dört gün kaldım. Türk Büyükelçiliği bizi ağırladı. Tek tek resimlerimizle büyükelçi fotoğraflar çektirdi. Çok güzeldi. Sanatsal açıdan mükemmel bir ortam orası. Sergi ilk açıldığı gün hükumetin davetli olduğu kişiler gelmişti. Akşam saat 8.30'du. Sergi salonundan çıkıyorduk. Davetliler sergi salonuna girmek için kuyrukta bekliyorlardı. Sergide 10 bin eser vardı. Ben ve 18 Türk bizler vardık. Bu tabi çok gurur verici. Resimlerimiz çok ilgi gördü. 6 bin ressam katılmıştı. Bunlar gurur verici şeyler. Mutlu olduk. Bunun yanı sıra maddi anlamda destek görmedim bölgemden. Kendi imkanlarımla gittim. Başarının biraz görülmesi gerekiyor. Desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bundan sonra projeler devam edecek. Yine yurt dışı olacak büyük ihtimalle. İstanbul sergisi olacak. Artık çıta yükseldiği için öyle olacak. Resim, sergiler, uluslararası ziyaretler. Belki günün birinde dünya sanatçısı olmuş olurum. Hiç belli de olmaz. Hayat sürprizlerle dolu."

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , hobi , ressam , resim , güzel sanatlar

Yorumlar

Tedirgin eden gelenek, bayramda silahlar konuştu

2 Mayıs 2022 Pazartesi 22:17

Tedirgin eden gelenek, bayramda silahlar konuştu

Zonguldak'ta Ramazan Bayramı’nın sabahı silah atma geleneği bu yıl da sürdü. Şehrin dört bir yanından silah sesleri yükseldi.

Zonguldak’ta Ramazan Bayramı'nın sabahı silah atma geleneği bu yıl da sürdü. Şehrin dört bir yanından silah sesleri yükseldi. Kent merkezinde bayram namazının ardından silah sesleri yükseldi. Şehrin dört bir yanında silahlar susmazken, polis ekipleri ise ihbarlar üzerine harekete geçti. Ellerindeki silahları art arda ateşleyen vatandaşlar, geçmişten günümüze devam eden bayram adetini yerine getirdi. Aralıksız duyulan silah sesleri duruma alışkın olmayanları korkuttu. Vatandaşlar evlerinin balkonlarına ve kapı önlerine çıkarak silahlarını ateşledi. Polis ekipleri ise ihbarlar üzerine silah seslerinin duyulduğu bölgelerde çalışma başlattı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , Bayram , Silah , Gelenek

Yorumlar

Kızılay Bayramda Çocukları Sevindirdi

2 Mayıs 2022 Pazartesi 22:03

Kızılay Bayramda Çocukları Sevindirdi

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, Genç Kızılay gönüllüleri ile birlikte davul zurna eşliğinde mahalle mahalle gezip çocukların bayramlarını kutladı.

Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, Genç. Kızılay gönüllüleri ile ilk olarak davul zurna eşliğinde Gülüç Beldesi’nde ki çocuklarla buluştu. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve belediye meclis üyelerinin de eşlik ettiği gezi sırasında mahallelerde ki çocuklar palyaço eşliğinde boyama yapılarak eğlendi. Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız gezi sırasında çocukları hem eğlendirdi hem de kendilerine çikolata ve hediyeler verdi.
Gülüç Beldesi’nin ardından Ereğli sahiline geçen Başkan Yağız ile Genç Kızılay gönülleri çocuklarla buluştu. Genç Kızılay gönüllüleri çocuklarla oyunlar oynayıp, yüzlerine boyama yaptı.
Türk Kızılayı Kdz. Ereğli Şube Başkanı Kürşat Yağız, bu yıl Ramazan ayı boyunca gıda ve ayni yardımların yanı sıra başta özel çocuklar olmak üzere, çocuklar, gençler ve yaşlılara yönelik olarak sosyal etkinlikler gerçekleştirdiklerini belirterek Ramazan Bayramı’nda da mahalle mahalle gezip çocukların hem bayramlarını kutladıklarını hemde eğlendirdiklerini söyledi. Yağız konuşmasında “Bu yıl Ramazan ayını tam manasıyla dolu dolu geçirdik. Yaptığımız gıda ve nakdi yardımlarımızın yansıra toplumun her kesimine ulaşmaya çalıştık. Bu anlamda özel çocuklarımızla etkinlikler düzenledik. Gençlerimizle sık sık bi araya gelip Genç Kızılayı büyüttük. Yardıma ihtiyacı olan bazı ailelerimizin tüm eşyalarını temin ederek ihtiyaçlarını karşıladık. Dolu dolu geçen Ramazan ayının ardından bu günde hem çocuklarımızın bayramını kutlamak hemde onları eğlendirmek istedil. Gülüç Beldesi’nden başlayarak mahalle mahalle gezip çocuklarımızla buluştuk. Çocuklarımız Genç Kızılay gönüllüleri ile davul zurna ve palyaço eşliğinde hem eğlendi hemde boyama yaptılar. Çocuklarımızın yüzlerindeki mutluluk gerçekten çok güzeldi. Gülüç Belediye Başkanımız Gökhan Demirtaş’ta bir süre bize eşlik etti. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. Etkinlikte emeği geçen tüm gençlerimize ve görevli arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu tür sosyal projelerle Kızılayı çok daha geniş kitlelerle buluşturmayı hedefliyoruz. Bu vesile ile başta çocuklarımız olmak üzere herkesin Ramazan Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , kızılay , çocuk , ramazan bayramı

Yorumlar

Başkan Yılmaz arkadaşlarıyla tek tek bayramlaşıyor

1 Mayıs 2022 Pazar 09:33

Başkan Yılmaz arkadaşlarıyla tek tek bayramlaşıyor

Zonguldak’ın Ereğli İlçesindeki Türk Metal Sendikası Şube Başkanı Yakup Yılmaz, yetkili oldukları iş yerlerinde çalışan üyeleri ile bayramlaşma programlarına başladı.

Yılmaz, beraberinde Şube Yönetim Kurulu Üyeleri ve iş yeri temsilcileri, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndaki (Erdemir) Endüstri ilişkiler Direktörü Kerem Çelebi ile Erdemir Nakliyat Müdürlüğü, Çelikhane Direktörlüğü, Atelyeler ve Bakım Direktörlüğü, İş Güvenliği ve Çevre Müdürlüğü, Ayşe ve Zübeyde Yüksek Fırınları, Soğuk Haddehaneler Direktörlüğü, Sıcak Haddehaneler Direktörlüğündeki üyelerini ziyaret etti.
ERSEM VE TAT ZİYARETLERİ
Türk Metal Şube Başkanı Yılmaz, daha sonra Erdemir Çelik Servis Merkezi (Ersem), ardından da, Tat Metal AŞ’yi ziyaret ederek, buradaki üyeleri ile de görüştü.
Ziyaretlerde, Türk Metal Lideri Pevrul kavlak ile Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal’ın selamları ile bayram mesajlarını da ileten Yılmaz, tüm üyelerinin Bayramını kutladı.
İFTARLAR TAMAMLANDI
Bu arada, Türk Metal ile Erdemir’in birlikte gerçekleştirdikleri personel iftarları da tamamlandı.
Sendika ve şirket yöneticilerinin de katılımıyla Büyük Anadolu Ereğli Otel’de gerçekleştirilen iftarlarda şirkette çalışan A ve B personeli ile bir araya gelindi.
MADENCİLER ZİYARETE GELDİ
Öte yandan, Türk Metal Şube Başkanı Yakup Yılmaz’a, Zonguldak Maden İşçileri Yardımlaşma
Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Sayın Muhammet Akyüz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ziyarette bulundu.
Nezaket amaçlı ziyarette, karşılıklı görüş alış verişinde bulunulurken, Akyüz, Yılmaz’a günün anısına hediye takdim etti. Yılmaz da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, teşekkür etti.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , erdemir , yakup yılmaz , bayram

Yorumlar

Ömrü hizmetle geçen duayene anlamlı ödül

1 Mayıs 2022 Pazar 01:35

Ömrü hizmetle geçen duayene anlamlı ödül

Kdz. Ereğli ilçesinde 50 yılı aşkın zaman veremle mücadelenin yanı sıra ilçenin bir çok noktasına okul, cami ve hastane gibi sayısız eserler kazandıran HİZMETİN DUAYENİ Hasan Erdoğan Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet Morcu tarafından plaketle ödüllendirildi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Süleymanbeyler Köyü Muhtarı Mehmet Morcu ve ekibi geçtiğimiz günlerde köy sakinleri ve köyüne hizmet edenlerle birlikte iftar programı düzenledi. İftar programının onur konuğu olan Kdz. Ereğli Verem Savaş Derneği Başkanı Hasan Erdoğan’a düzenlenen iftar programında köyde yapımında emekleri bulunan Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu ve camiler için teşekkür plaketi verildi. Ödül aldığı sırada duygusal anlar yaşayan HİZMETİN DUAYEN İSMİ Hasan Erdoğan, Süleymanbeyler Köyü muhtarı ve sakinlerine teşekkür etti.
Kdz. Ereğli ilçesine Armutçuk Sağlık Meslek Lisesi, Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Süleyman Demirel İlk ve Ortaokulu, çok sayıda camii ve evsiz kalan yaklaşık 10 kadar ailenin evini baştan sona yapıp sıcak yuvaya kavuşturan Erdoğan, 50 yıldır sadece Ramazan aylarında değil yılın her döneminde yardıma ihtiyacı olan ailelere kumanya yardımlarında da bulunuyor. Erdoğan yaptığı işin parayla pulla yapılamayacağını belirterek “Bu iş bir gönül ve sevda işi. İnsanın içinden gelecek. Kimi zaman paranı, kimi zaman zamanını vererek ailenden, işinden ve en önemlisi ömründen fedakarlık yapacaksın. Elbette biz 50 yılı aşkın zamandır bu sayısız eserleri kendi başımıza yapmadık. Devlet millet iş birliğinin en güzel örneklerini sergiledik. Kimi zaman devlet babadan istedik, kimi zaman zenginle yoksulu buluşturduk. Hem devletimiz, hem zenginlerimiz, hem yoksullarımız, hemde hizmet bekleyen insanlarımız mutlu oldu. Ömrümü bu işlere adamaktan hiçbir zaman pişmanlık duymadım. Şöyle geriye dönüp baktığımda arkamda gurur duyacağım eserler var. Yaptırdığımız okullardan binlerce mezun oldu. O yavrularımız Türkiye’nin dört bir yanında devlete ve millete hizmet ediyor. Bazen bir hastanede, bazen Ankara’da yüksek bir kesimde beni gören mezunlarımız “Hasan amca biliyormusunuz; ben senin yaptırdığın okuldan mezun oldum. Allah senden razı olsun” dediğinde benden daha mutlusu olmuyor. Bu nedenle çok gururluyum. Hizmetlerimin hepsi milletimize helal olsun. Keşke imkanlar daha fazla olsaydı daha fazla hizmet edebilseydim. Ömrümün geri kalanında da bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada devletime, milletime hizmet etmeye devam edeceğim. Bizleri bu ödülü layık gören Süleymanbeyler Köyü Muhtarımıza ve tüm ekibine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar