Hırsızların arsızlığı!

4 Mayıs 2021 Salı 10:32

Hırsızların arsızlığı!

Zonguldak'ta istinat duvarı inşaatı alanında açıkta bırakılan demirler, kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı. O anları telefonuyla görüntüleyen genç, demirlerin sahibinin olduğunu söyleyince "Çaktırma, bizde" yanıtını aldı.

Edinilen bilgiye göre, Karaelmas Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde bir evin önüne heyelan nedeniyle istinat duvarı çekildi. İstinat duvarının yapımında kullanılan belediyeye ait demirler de evin önüne konuldu. Akşam saatlerinde evin önündeki demirler kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı. Ev sahiplerinin çalan kişileri uyarmasına rağmen zanlılar demirleri sırtlarına yükleyerek olay yerinden uzaklaştı. Hırsızların kendilerini görüntüleyen gence "Çaktırma, bizde" demesi ise bu kadarına da pes dedirtti. Ardından mahalle sakinleri durumu polise haber verdi.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , inşaat , hırsızlar

Yorumlar

Valilik açıkladı... İşte yeni kararlar

3 Mayıs 2021 Pazartesi 18:43

Valilik açıkladı... İşte yeni kararlar

Zonguldak İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. Maddeleri gereği 03.05.2021 tarihinde İçişleri Bakanlığının 02.05.2021 tarih ve 7815 sayılı Genelgesi doğrultusunda Vali Mustafa Tutulmaz başkanlığında toplandı.

03 Mayıs 2021 Pazartesi günü İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinde alınan kararlar şu şekilde;

26.04.2021 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan “tam kapanma” kararı kapsamında 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e kadar uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamasının temel usul ve esasları İçişleri Bakanlığının 27.04.2021 tarihli ve 7576 sayılı Genelgesi ile belirlenmiştir.

Yine İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 28.04.2021 tarih ve 25 nolu Kararı ile daha önceki kısıtlama dönemlerinde olduğu gibi tam kapanma döneminde de temel önceliği üretim, imalat,  tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması olan sokağa çıkma kısıtlaması muafiyeti getirilen işkolları ve görevliler tespit edilmiştir.

Hem muafiyet kapsamında bulunan işkollarında görevli kişilerin üretim devamlılıklarının sürdürülmesi ve hem de muafiyetlerin kötüye kullanılmasının önüne geçilebilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığının 29.04.2021 tarihli ve 7705 sayılı Genelgesi ile;

-E­başvuru sistemi üzerinden çalışma izin belgesi alınmasına,

-Ek’te belirtilen yeni oluşturduğumuz çalışma izni görev belgesi

formuna, dair usul ve esaslar belirlenmiştir.

Sokağa çıkma kısıtlaması sırasında muafiyet tanınan işkollarında çalışan kişilerin başvurularının değerlendirildiği, e­devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemi üzerinden 02.05.2021 saat 17.00’ye kadar 2.677.000 başvuru gerekli sorgulamalar yapılarak neticelendirilmiş ve ilgili vatandaşlarımız için çalışma izni görev belgesi düzenlenmiştir.

Halihazırda muafiyet alanında olmasına rağmen sistem üzerinden çalışma izni görev belgesi alma imkanı olmayan;

-İşyeri sahipleri,

-Kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar,

-Kendi   özel   sandıklarına   tabi   olmaları   nedeniyle   sosyal   güvenlik   sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları, gibi  alanlarda  da gerekli kurumlar  arası  entegrasyon  Gelir  İdaresi  Başkanlığı  ve Türkiye Bankalar Birliği başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlarca 2 Mayıs 2021 Pazar günü tamamlanacaktır.

Tam kapanma döneminde; üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinde herhangi bir aksama yaşanmaması ve vatandaşlarımızın temel ihtiyaç malzemelerine erişimlerinin  sağlanması için her türlü tedbir alınmış/alınmakta olmasına rağmen, bu işkollarında zorunlu bir görevin ifası için işyerine gidip gelmek durumundaki işyeri sahipleri veya çalışanların herhangi bir sorunla karşı karşıya kalmaması için;

1)İlimiz Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin 29.04.2021 tarih ve 26 nolu Kararı ile yeni oluşturduğumuz “çalışma izni görev belgesi formunun” 5 Mayıs Çarşamba gününe kadar  geçerli olacağı bildirilmişti. Muafiyet alanındaki işkolları için işverenin ve çalışanın beyanı ve taahhüdüyle manuel olarak doldurularak çalışan ve işyeri/firma  yetkilisinin  imzasıyla  düzenlenecek  “çalışma  izni görev belgesi formunun” geçerlilik süresi 7 Mayıs 2021 Cuma günü saat 24.00’e kadar uzatılmıştır.

2)Çalışma izni görev belgesinin, esas itibariyle e­devlet platformu üzerinde yer alan İçişleri Bakanlığı e­başvuru sistemi üzerinden alınmasının, gerek  denetimlerde  gerekse  de düzenlenmesi ve işleyişi açısından rahatlık sağlayacağı ve suistimali engelleyeceği açıktır. Bu çerçevede Ek’teki forma uygun şekilde manuel çalışma izni görev  belgesi  düzenlenmesi, e­başvuru sisteminin kullanımında oluşabilecek problemler, sistemsel yoğunluk,  erişim hatası gibi geçici durumlar nedeniyle zamanında görev belgesi alınamaması gibi zorunlu hallerde kullanılabilecek bir uygulamadır.

3) Öte yandan kolluk görevlilerince yapılacak denetimlerde, e­başvuru sistemi üzerinden alınan çalışma izni görev belgeleri rutin kontrole, manuel tanzim edilen çalışma izni görev belgeleri ise kolluk kuvvetlerinin kullandıkları bilgi sistemleri üzerinden ayrıca denetime tabi tutulacaktır. Bu kontrollerde çalışma izni görev belgesinin suiistimal edildiğinin tespiti halinde taahhütte bulunanlarla ilgili olarak gerekli idari/adli işlemler gerçekleştirilecektir.

Alınan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenlere Kabahatlar Kanununun 32. Maddesine göre 427 TL (Dörtyüzyirmiyedi Türk Lirası) idari para cezası verilmesine, bu cezaya emir veren Vali veya Kaymakamlar tarafından karar verimesine, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin TCK 195. Maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , kdzereğli , valilik , çalışma , izin

Yorumlar

16 şahıs yakalandı

2 Mayıs 2021 Pazar 00:18

16 şahıs yakalandı

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından “Tam Kapanma Denetimleri” kapsamında kurulan yol kontrol noktasında aranması bulunan 16 şahıs yakalanırken kısıtlamayı ihlal eden 119 şahsa idari para cezası uygulandı.

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekipleri “Tam Kapanma Denetimleri” kapsamında, salgın tedbirlerine 29 Nisan 2021 Perşembe günü 19.00 itibariyle il giriş/çıkışlarının takibi için kurulan 5 sabit yol kontrol noktası ve il sınırları içerisine kurulan 8 yol kontrol noktası olmak üzere toplamda 13 yol kontrol noktası ile vatandaşların seyahat izin belgesi, görev belgesi ve HES kodu kontrolü uygulaması yapıldı.

01 Mayıs 2021 Cumartesi günü “Tam Kapanma Denetimleri” kapsamında yapılan kontrollerde 6 bin 616 şahıs ve 6 bin 164 araç kontrol edilirken araması bulunan 16 şahıs ve 8 araç yakalandı. Kısıtlamayı ihlal eden 119 şahsa idari para cezası uygulanarak tutanak tanzim edildiği öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , jandarma , tam kapanma ,

Yorumlar

İlçe Jandarma Komutanı atandı

2 Mayıs 2021 Pazar 00:12

İlçe Jandarma Komutanı atandı

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde FETÖ soruşturması kapsamında görevden alınan İlçe Jandarma Komutanı Bayram Dündar’ın yerine Yüzbaşı Berkay Osan atandı.

Ereğli ilçe Jandarma komutanı Üsteğmen Bayram Dündar, Ankara merkezli Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında açığa alınmıştı. Zonguldak İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda görevli Yüzbaşı Berkay Osan, Ereğli İlçe Jandarma Komutanlığına vekaleten atandığı öğrenildi.

Etiketler:

zonguldak , ereğli haber , jandarma , berkay osan

Yorumlar

“İnsanlar virüsü gezdiriyor”

1 Mayıs 2021 Cumartesi 12:32

Fotoğraf: Mehmet Güreşçi - Haber: İsmail Yasin Akçın

“İnsanlar virüsü gezdiriyor”

Kdz. Ereğli ilçesinde tam kapanmanın ikinci gününde trafik denetimleri sürüyor. Çok sayıda insanın izinli olarak dışarıda olması işletme sahiplerinin eleştirisine neden oldu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda ülke genelinde 17 günlük tam kapanma 29 Nisan saat 19:00’dan itibaren başladı. Buna göre, üretim imalat, temizlik gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar hariç tüm işyerlerine ara verildi. 17 Mayıs günü saat 05:00’e kadar sürecek tam kapanma sürecinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanıyor. Yasağın ikinci gününde Kdz. Ereğli’de de trafik denetimleri yapıldı. Kentin belirli noktalarında polis ekipleri tarafından uygulanan denetimler sabahın erken saatlerinde başladı.

Trafik ekipleri, sürücüleri tek tek durdurarak araç sürücüleri ve yanında yolcu olarak bulunan kişilerin izin belgeleri olup olmadığını sorguladı. İzin belgeleri olmayan sürücülere idari para cezası işlemi uygulanıyor.

İlçede Sürücü Kursu sahibi olarak hizmet veren Coşkun Öztürk, araç yoğunluğuna dikkat çekerek herkesin dışarıda olmasını eleştirdi. Öztürk açıklamasında, “Trafik denetim uygulaması iyi fakat tam kapanma uygulaması diye biliyorum ama araçlar vızır vızır. Herhalde çalışmayan tek sektör biziz. Herkeste bir izin belgesi var. İki tane sürücü kursum var, bizim çıkmamız gerekirken bizden başka herkes dışarıda. Vatandaş at yarışı oynamaya gidebiliyor, Milli Piyango bileti almaya gidebiliyor, bankaya gidebiliyor. Bizden başka her yer açık. Sıkıntı küçük esnafa aslında. Uygulama aslında iyi fakat kapanmanın herkesi etkilemediğini düşünüyorum. Büyükşehirlerden özellikle köylere, Bodrum’a, her yere, insanlar bir şekilde virüsü götürüyor.” İfadelerini kullandı.

 

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , tam kapanma

Yorumlar
  • Yedi bela Hüsnü
    2 Mayıs 2021 Pazar 19:56

    Bu nasıl kapanma kapanma dediğin hayat durur hastaneler sağlık kuruluşları hariç heryer kapanır