Heyelandan mezarlar zarar gördü

22 Ağustos 2019 Perşembe 18:38

Heyelandan mezarlar zarar gördü

Zonguldak'ta etkili olan kuvvetli yağış sonrası Karafatma Mezarlığı'nda toprak kayması meydana gelirken, yaklaşık 20 mezar zarar gördü.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Batı Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağış uyarısının ardından etkili olan yağış sonrası Merkez ilçeye bağlı Birlik Mahallesi Karafatma Sokak’taki mezarlıkta meydana gelen toprak kaymasında yamaçta bulunan yaklaşık 20 mezar zarar gördü. 
Birlik Mahallesi Muhtarı Erdoğan Sivri, toprak kaymasının dün aşırı yağışların ardından meydana geldiğini belirterek, "Dün akşam yağan yoğun yağmurlardan dolayı mahallemizin çoğu sokağında heyelan meydana gelmiştir. Mezarlığımız gördüğünüz gibi çöktü. Burası birlik mahallemizin tek mezarlığı burada 15-20 tane mezarımız zarar gördü ama çoğu yerleri de çatladı. Toprak biraz kayma yaptı ama burada bazı sorunlar yaşıyoruz. Mahallemizin mezarlığı olduğu için bütün insanlarımız cenazelerini buraya defnediyoruz. Asrı mezarlığına ve diğer mezarlığa buradan pek giden kişimiz yok. Gitsekte belediyemiz o konuda yardımcı oluyor ama bizim önemli olan bu mezarlığımız. Sayın başkanımız bize elinden gelen yardımları yapar. Bizde inşallah bu işleri hallederiz" ifadelerini kullandı. 
Annesinin mezarının kaydığını duyunca İstanbul'dan kalkıp geldiği söyleyen İbrahim Demirbağ, "Mezarları görüyorsunuz. Mezarların hepsi açılmış. Ben bu olayı duydum İstanbul'dan kalkıp geldim. Benim mezarım o arada mezar kaymış. En azından 4 veya 5 tane mezar kaymış ve aşağıya kadar inmiş" dedi. 

Etiketler:

mezar , heyelan , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Sel beraberinde zarar getirdi

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:21

Sel beraberinde zarar getirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde aşırı yağışlar sonrası meydana gelen selde bazı ev, iş yeri ve camilerin alt katları zarar gördü.


Kdz. Ereğli ilçesinde dün sabahtan itibaren yağan yağmur bazı bölgelerde sele neden oldu. Aşırı yağışlar nedeniyle Hasbeyler köyü ve Çaylıoğlu’ndan geçen dere taştı. Taşkın nedeniyle Hasbeyler köyü Yeni Mahalle Camisi’nin yemekhane olarak kullanılan bodrum katı ile Çaylıoğlu köyünde bir cami, ev ve iş yerlerini su bastı. Yaşanan sel nedeniyle bazı vatandaşlar uzun süre evlerinden dışarı çıkamadı. Suların çekilmesi ile birlikte zarar gören bölgelerde temizlik çalışmaları başlarken Kdz. Ereğli Kaymakamlığı tarafından görevlendirilen ekipler hasar tespit çalışmalarına başladı. 

Etiketler:

Hasbeyler , sel felaketi , Kdz.Ereğli , Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber

Yorumlar

Keçeli'nin onuruna veda yemeği düzenlendi

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:09

 Keçeli'nin onuruna veda yemeği düzenlendi

İçişleri Bakanlığının son kararnamesi ile Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesi Kaymakamlığına atanan Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli'nin onuruna veda yemeği düzenlendi.


Yoğun katılımın olduğu Çaycuma Kapalı pazar yerinde gerçekleşen Kaymakam Serkan Keçeli 'nin veda yemeğine katılanlar arasında, görev aldığı yerlerdeki Devrek Kaymakamı Nurettin Yavuz, Gökçebey Kaymakamı Mehmet Ali Uzun, Yenice Kaymakamı Muhammed Evlice, Karaman Belediye Başkanı Servet Üstün, belde ve belediye başkanları, daire müdürleri ile kaymakamlık personeli, stk temsilcisi, muhtarlar, iş adamları ve çok sayıda davetli katıldı. 
Kaymakam Keçeli 'nin öncelikle biyografisi okundu ardından veda anısına konuşmayı önce İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş yaptı. Baş, vedaların herkes için zor olduğunu söyleyerek "Vedalar hüzünlüdür ama diğer taraftan biz insanlar için hayatın gerçeğidir. Bu nedenle asıl olan Sayın Kaymakamımız gibi geride hoş bir seda bırakarak güzel bir veda yapabilmektir. Geriye doğru baktığımızda kaymakam bey Çaycuma'ya geleli 5 yıl olmuş 5 yıl insan ömründe uzun bir zaman fakat bu 5 yıl dolu dolu ve hızlı geçti ki biz zamanın nasıl geçtiğini anlamadık eminim ki Kaymakamımızda anlamamıştır. diye düşünüyorum kaymakam bey halka hizmet üslubuyla çalışarak hepimizin gönlünde yer etmiştir" diyerek konuştu. 
Devrek Kaymakamı Nurettin Yavuz'da Kaymakam Keçeli için şunları söyledi, "Kendisi bizim için örnek bir meslektaş olduğu kadar kendi duruşu ve karakteriyle de ayrıca müstesna bir şahsiyet olup ön plana çıkmaktadır. Bu düşüncelerimizle haklı olduğumuzu şuan burada somut bir şekilde görüyoruz. Kendisi hem meslek hayatında hemde kendi yaşantısıyla insanlara kucaklayıcı yaklaşımıyla çalışma azmi ve duruşuyla hepimize rehber örnek olacak müstesna şahsiyetlerden bir tanesi ve ülkemizin milli beraberliğe ihtiyaç olduğu şu günlerde bu tarz örnek insanlara çok daha ihtiyacımız var. Dolayısıyla bu tarz örnek insan sayısının artmasını temenni ediyoruz. Gideceği 12 Şubat ilçesinde Çaycuma'ya yaptığı hizmetin aynısını devam ettireceğinden hiç şüphemiz olmamaktadır. Görevinde ve sivil hayatında başarılar dilerim " dedi. 
Gökçebey Kaymakamı Mehmet Ali Uzun ise yeni görev yerinde başarılar dileyerek kısa sürede çok şeyler öğrettiği için teşekkür eden kısa bir konuşma yaptı. Çaycuma ilçesinde 5 yıldır görev yapan Kaymakam Serkan Keçeli yaptığı veda konuşmasında, "Bu 5 yıl meslek hayatımın her noktasında Çaycuma'da olmaktan, Çaycuma'da ki güzel gelişmeleri görmekten, takip etmekten mutluluk duyacağımı ve en az sizler kadar Çaycuma'da ki güzelliklerden kıvanç duyacağımı söylemek istiyorum. Çaycuma tercih ettiğim ilçe değildi. Ben daha küçük yerler isterken bakanlarım beni buraya gönderdi. Ama iyiki de beni buraya görev yapmam için göndermişler. Genelde bir ilçede Kaymakamlar uzun süre kalmamaktadır. Ama bir araştırdım ki Çaycuma'ya gelen Kaymakamlar en az 5 yıl kalmış. Az süre değil. 5 yıl bir ilçede Kaymakam nasıl kalır diye düşünmüştüm kendi kendime. Bir ilçeyi güzel kılan coğrafyası, sosyal gelişmişlikleri, fiziki güzellikleri gibi birçok özellikler var ama tabi ki bunlarda çok önemli o yerdeki insanlardır. Birileri gidecek ki yerine birileri gelecek. Şimdi bizi yolcu edeceksiniz, Muharrem Coşgun kardeşimiz gelecek. İnşallah Çaycuma'ya bizden daha güzel işler yapacak ve halkımızla bütünleşecek. Ona da yürekten inanıyorum. Ben görev süresince çalıştığım herkese tek tek teşekkür ediyorum. Mesai arkadaşlarım yeri geldiğinde çok kahrımızı çekmiştir. İstemeden kırıp üzdüğümüz olduysa kusurumuza bakmayın, affola. Hakkınızı helal edin. Benim de hakkım varsa helal olsun. Ben Çaycuma gelişebilecek, yarını bugünden daha güzel olabilecek bir ilçe olarak görüyorum. Biz artık Çaycumalı olduk. Nereye gidersek gidelim ben artık Çaycumalı'yım da diyorum. Bu yemeğe katılan herkese teşekkür ediyor, saygı ve sevgiyle selamlıyorum " diyerek protokol tarafından hediye ve plaketleri takdim edildi. Toplu fotoğraf çekimi sonrası vedalaşma ile yemek sona erdi. 

Etiketler:

veda yemeği , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar

Heyelan nedeniyle 20 kişi sokakta kaldı

22 Ağustos 2019 Perşembe 15:02

Heyelan nedeniyle 20 kişi sokakta kaldı

Zonguldak'ın Kozlu ilçesinde dün yaşanan kuvvetli yağış sonrası heyelan meydana geldi. Heyelanla birlikte kopan devasa istinat duvarı 20 kişinin yaşadığı 6 evin üzerine çöktü. Sokakta kalan vatandaşlar geceyi komşularında geçirdi.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün Batı Karadeniz Bölgesi'nde kuvvetli yağış uyarısının ardından etkili olan yağış yolları göle çevirdi. Araçlar yollarda arızalandı. Su seviyesi 70 santimetreye yükseldi. Metrekareye 120 kg yağış düştüğü tespit edildi. Öte yandan kuvvetli yağışla birlikte çeşitli bölgelerde heyelanlar meydana geldi. 

İhsaniye Mahallesi'nde yol çöktü 
Kozlu ilçesine bağlı İhsaniye Mahallesi'nin girişinde bulunan yolda çökme meydana geldi. Dere kenarında olması sebebiyle DSİ tarafından yaptırılan korkuluk demirleriyle birlikte istinat duvarı da çöktü. Ekipler bölgede çalışma başlattı. Derenin karşısındaki seranın bulunduğu bölgede de heyelan meydana geldi. Derenin yakınındaki bir çay ocağı binasının altındaki dolgu boşaldı. Meydana gelen hasar sebebiyle binalar boşaltıldı. Bazı evleri su ve çamur bastı. 
Yaşadıklarını İHA'ya anlatan Nuri Taşkıran, "Dün saat 17.00 sıralarıydı. Ondan buyana uğraşıyoruz. Burada yol çöktü. Mahallede kanalizasyonlar tıkandı. Bir evin altı boşanmış. Burada bir çay ocağının altındaki dolgu boşalmış. Köprüyü de ulaşıma kapattılar, yolu arkadan verdiler" dedi. Ekiplerin çalışması sürüyor. 

Heyelan nedeniyle 20 kişi sokakta kaldı 
İlçeye bağlı Güney Mahallesi'nde de 6 evin bulunduğu bölgede kuvvetli yağışın ardından heyelan yaşandı. Kopan istinat duvarının parçaları evin üzerine çöktü. Gürültüye koşan ev sakinleri kendilerine dışarıya zor attıklarını belirtti. Taşbaca Mahallesi Muhtarı Kibar Arıkan da yaşanan heyelanı gazetecilere şöyle anlattı: 
"Dün akşam 17.00 sıralarında yağmur yağdı. Ardından burada heyelan yaşandı. Hafriyat aşağıya doğru indi. Şu anda vatandaşların evi kullanılamaz halde. Yetkililerden yardım bekliyoruz. 3 aile aşağıda, evler kullanılamaz halde. Belediye ile görüştük. İlçe genelinde çalışması var. Başkanımız da sağolsun. AFAD'dan bu konuda yardım bekliyoruz. Arazi konum itibariyle sıkıntılı, yağmur yağdığında buranın tekrar kayma pozisyonu var." 

"Deprem oldu sandık, balkondan atladık" 
Mahalle sakinlerinden satiye Kurak, yaşanan heyelanı deprem sandığını anlattı. Kurak, heyelan nedeniyle balkondan atlayarak sokağ açıktıklarını söyleyerek şöyle devam etti: 
"Dün Allah bizi kurtardı. Belimize kadar çamurun içine kaldık. Sokağa indik. Oradan dere taştı. Allah'ın bir kulu bizi çarşı merkeze getirmedi. Çarşı merkezinde de sel aldı. Biz olay anında evin çıkışından çıkamadık. Balkondan atladık. Elektriğin içinde, suyun içinde balkondan nasıl atladık bilemedim. Bir anda olay oldu. Bir baktık ki bu taraf çökmüş. Evden gürültüler geldi. Burayı böyle görünce şok olduk. Düşe kalka aşağıya kadar gittik" dedi. 
Mahalle sakinlerinden Hacer Kurak da trafik kazasında hayatını kaybeden eşinden kalan parayla satın aldığı evin heyelan altında kaldığını söyledi. Gözyaşı döken Kurak, uzanacak yardım elini bekliyor. 

Yorumlar

Esnaf yaralarını sarıyor

22 Ağustos 2019 Perşembe 11:00

Esnaf yaralarını sarıyor

Zonguldak'ta kuvvetli yağışın ardından iş yerlerini su basan esnaflar yaralarını sarıyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğünün Batı Karadeniz'de kuvvetli yağış uyarısının ardından Zonguldak kent merkezinde etkili olan kuvvetli yağış, yolları göle çevirdi, iş yerleri sular altında kaldı. Birçok ürün de çamur ve yağmur suyu sebebiyle kullanılamaz hale geldi. 
Esnaflar iş yerlerini basan çamur ve su nedeniyle gecenin ilerleyen saatlerine kadar temizlik çalışmasını sürdürdü. Sabah saatlerinde yeniden iş yerlerine gelen esnaflar, çalışmalarını sürdürdü. 
Okul sezonu öncesi tüm hazırlıklarını tamamladıklarını ancak yaşadıkları su baskını nedeniyle ürünlerinin çoğunun zarar gördüğünü anlatan Osman Zaimoğlu, "Burada esnaflık yapıyorum. Çanta bavul üzerine dükkanımız var. Yağmur dün yoğun bir şekilde yağdı. Bizim burada rögarlar falan çalışıyor. Sokakta yağan yağmurla ilgili bir sıkıntımız yok esasında. Fakat Amelebirliği Hastanesinin olduğu bölgeden gelen su dere yaptı. Sokağın başındaki rögarın ince oluşu nedeniyle yetersiz kaldı. O sebeple yolun üzerine verdi. Sele dönüştürdü. Dün belediye başkanımıza da gösterdim. Oradaki zayıf rögar giderlerini genişleterek direk dereye inmesi için bir çalışma yapacağına söz verdi. Eğer bunu yaparsa bundan sonra sıkıntımız olacağını zannetmiyorum. Sel afet hariç. Ama bu akşam bile yağsa aynı yağmur aynı seli yaşarız. Gece yarısına kadar dükkanları yıkadık. Maddi zararımız 35-40 bin liraya kadar var. Ama Allah'a şükrediyoruz, yapacak bir şey yok. Bir yandan okul sezonu, alışveriş başladı. Yeniden satışa hazırlanmamız lazım" diye konuştu. 
Esnaflardan Sinan Toprak da "Dün aniden gelen bir yağmur, sel felaketi oldu. Çok yoğun yağıştan dolayı ve bir de dışarıya atılan çöpler rögarları tıkamıştı. Temizlik esnasında gündüz vakti 15 dakika yağan yağmur epey sel felaketi getirdi. Çok şükür bizde bir şey yok ama bir iki esnaf arkadaşımızın işyerine su girdi. Biz sabahtan geldik temizlik yaptık. Caddemizi yıkadık. Zonguldak'a geçmiş olsun. Soğuksu bölgesinde hasar olduğunu duyduk. Soğuksu bölgesinde buradan biraz daha fazla zaiyat var" diye konuştu. 

Etiketler:

esnaf , temizlik çalışması , hazırlık , Kdz.Ereğlihaber , Ereğlihaber

Yorumlar