Her yıl 7 milyon kişi tütün ürünlerinden hayatını kaybediyor

2 Ekim 2019 Çarşamba 13:29

Her yıl 7 milyon kişi tütün ürünlerinden hayatını kaybediyor

Zonguldak'ta devam eden "Bağımlılığı değil, hayatı seç" eğitiminde konuşan Doç. Dr. Tijen Şengezer, her yıl 7 milyon kişinin tütün ürünlerinden dolayı hayatını kaybettiğini söyledi.

 Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü, İl Bağımlılıkla ile Mücadele Derneği ve Tütün ve Diğer Maddelerle Mücadele Birimi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Bağımlılığı değil hayatı seç" eğitimi Öğretmenevi Konferans salonunda devam ediyor. Kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütü temsilcilerine yönelik devam eden eğitime konuşmacı olarak Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli Doç.Dr. Tijen Şengezer katıldı. Şengezer, tütün ve tütün ürünlerinin zararlarına yönelik vermiş olduğu eğitimde şunları söyledi: 
"Sigara kullanımı halen tüm dünyada en önemli önlenebilir hastalık ve ölüm nedeni olmaya devam etmektedir. Her yıl dünyada 7 milyon, ülkemizde 120 bin kişi tütün kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını yitirmektedir.Ülkemiz tütün ile mücadelede 2008 yılından bu yana tüm dünyaya örnek gösterilen çok önemli başarılar elde etmesine rağmen, sigara kullanımı 15 yaş üstü nüfusumuzda yüzde 31,6 oranı ile ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Bu mücadelenin önemli bir ayağını da sigara bırakma hizmetleri oluşturmaktadır. Sigara kullanımı bir bağımlılık, yani hastalıktır. Diğer kronik hastalıklar gibi tedavi edilmesi gerektiği kanıtlanmıştır. Sigara içenlerin çoğu sigara bırakmayı yardımsız olarak denemekte ve bunların önemli bir kısmı kısa sürede tekrar içmeye başlamaktadır. Sigara içen her 40 kişiden sadece biri sigarayı bırakmada başarılı olmaktadır. Ülkemiz genelinde 514 sigara bırakma polikliniği ile doktorlarımız sigara bırakma hizmeti vermekte ve ilaçlar da Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Tütün alışkanlığı olmayan binlerce insan başkalarının içtiği sigara yüzünden hasta olmakta ve ölmektedir. Pasif içicilik yani ikinci el sigara dumanı sigara içmeyen kişilerin, başka kişilerin sigara içmesinden ötürü istemsiz olarak sigara dumanına maruz kalınmasını ifade eder. Yanlarında ebeveynleri tarafından sigara içilen çocuklar, neredeyse hiç seyretmemiş olarak sigara dumanını alırlar. Üçüncü el sigara dumanı kavramı daha yeni bir tanımdır. Sigara içilmesinden sonra yüzeylerde ve tozda kalan duman bileşiklerinin yeniden gaz haline geçmesi ya da ortam oksidanları ile reaksiyona girerek ikincil zararlı maddelere dönüşmesi ile ortaya çıkar. Aynı ikinci el sigara dumanı gibi kanserojendir. Bu zehirler deri, sindirim veya yeniden havalanan tozlarının solunumu ile vücuda girebilmektedir. İki ay sigara içilmese de daha önce sigara içilen bir kapalı ortamda ölçüm yapıldığında zararın hala durduğunu görmekteyiz. Korunmanın tek yolu kapalı ortamlarda sigara içilmemelidir. Mevcut yasamıza sahip çıkmamız bu açıdan çok önem taşımaktadır." 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , İl Sağlık Müdürlüğü , tütünle mücadele

Yorumlar

Fındık fiyatı yeniden yükselmeye başladı

2 Ekim 2019 Çarşamba 13:13

Fındık fiyatı yeniden yükselmeye başladı

Karadeniz'de geçen ay 16 liraya kadar çıkan ve daha sonra 13 liraya gerileyen fındık fiyatları yeniden 15,2 lira seviyelerine yükseldi.

 Düşen fındık fiyatları yeniden 15,2 lira seviyelerine yükseldi. Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde geçen haftalarda 13 liraya kadar gerileyen fiyatın çiftçilerin ürünlerine sahip çıkmasıyla yeniden toparlandığına işaret eden fındık tüccarı Mehmet Koçak, "Çiftçimiz pazara ihtiyacı kadar ürün indirmeye başladı ve bu fiyatın yeniden yükselmesini sağladı. Geçtiğimiz hafta başında fiyat yeniden 15-15,2 lirayı gördü. Hafta boyunca da pazarda fındık bu fiyattan işlem gördü" dedi.
Koçak, bundan sonraki süreçte de fiyattaki artışın devam edeceği yönünde beklentileri olduğuna dikkati çekerek, “Uzun süredir pazarda fiyatlar 13 ile 15 lira arasındaydı. 2 lira psikolojik sınırdı ve bugün itibarıyle o baraj aşıldı. Haftalar sonra pazarda fiyatın yeniden 15 liranın üstüne çıktığını gördük” dedi.
Koçak, serbest piyasada yeni haftada 50 randıman fındığın 15,2 liradan açıldığını belirterek, "Pazarda fiyat yavaş yavaş rayına oturuyor. Tüccarların elinde fındık azaldı. Pazara fındık inişi de istediğimiz gibi" diye konuştu.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Alaplı

Yorumlar

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

2 Ekim 2019 Çarşamba 12:41

Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde İlçe Müftülüğü Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla Şehit Ömer Halisdemir Kur’an Kursu’nda kahvaltı programı düzenledi.

 Çaycuma İlçe Müftülüğü 1 - 7 Ekim tarihleri arasında kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Şehit Ömer Halisdemir Kur’an Kursu’nda emekli din görevlilerine kahvaltı etkinliği düzenledi.
Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yapılan etkinlikleri aktaran Çaycuma İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş sözlerine bu yıl ki temanın “Cami Hayatın İçinde, Hayat Caminin İçinde” olarak belirlendiğini açıklayarak, hafta dolayısıyla yapılacak etkinlikler konusunda misafirleri bilgilendirdi.
Müftü Ermiş; “Hz. Peygamber, Mescid-i Nebivi’de her gün ashabıyla sohbet etmiş, onların sorularını cevaplamış, ihtiyaçlarını gidermiş, zaman zaman görevler vermiş, yanlışları düzeltmiş, suçluları cezalandırmış, hutbe irat etmiş, ikram ve hediyeleri kabul etmiş, yeni doğan bebeklere isim vermiş, Medine dışından görüşmeye gelenlerle ilgilenmiştir. Günümüzde de bu külliye anlayışı yeniden canlandırılmalı, camiler, sadece ibadet etme mekanı gibi görülmemelidir. Bu vesile ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nın milletimiz için ve tüm İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Emekli olmuş din görevlilerimize katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.
Yaklaşık 100 görevlinin katıldığı kahvaltı programı, yapılan duanın ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , ereğli haber , Çaycuma

Yorumlar

Jandarmadan yürek ısıtan davranış

1 Ekim 2019 Salı 17:47

Jandarmadan yürek ısıtan davranış

Zonguldak'ta jandarma ekipleri yaşlıları ziyaret edip çeşitli hediyeler takdim etti. Jandarmayı karşılarında gören yaşlılar sevinç yaşadı.

 Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca görevlendirilen jandarma personeli 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla yaşlıları ziyaret etti. İl merkezi başta olmak üzere Alaplı, Çaycuma ve Kilimli ilçelerinde ikamet eden yaşlıları ziyaret eden jandarma personeli, yaşlıların ilgisiyle karşılaştı. Duygu dolu anların da yaşandığı ziyaretlerde yaşlılara çeşitli hediyeler verilerek Yaşlılar Günü kutlandı. Jandarma personelini karşılarında gören yaşlılar, "Askerimizden Allah razı olsun. Sağolun Varolun. Bizleri düşünüp kapımıza kadar geldiniz. Jandarmadan Allah razı olsun. Halimizi hatırımızı sordunuz. İyi ki varsınız" diye tebessüm ettiler. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , ziyaret , Jandarma

Yorumlar

Jandarma çocukları unutmadı

1 Ekim 2019 Salı 17:37

Jandarma çocukları unutmadı

Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı 1 Ekim Dünya Çocuk Günü’nde çocukları unutmadı.

 Zonguldak İl Jandarma Komutanlığınca görevlendirilen personel tarafından 1 Ekim Dünya Çocuk Günü etkinlikleri kapsamında, Devrek İlçesi Özbağı İlkokulu, Alaplı İlçesi Atatürk İlkokulu, Gökçebey İlçesi Gökçebey Anaokulu ve Dağdeğirmenciler İlkokulu, Merkez İlçe Bahçelievler İlkokulu, Kilimli Türkali İlkokulunda çocuklara Jandarma Çocuk Dergisi , Çikolata, Şeker , Kırtasiye malzemesi ve çeşitli hediyeler dağıtıldı. 

Etiketler:

kdz ereğlihaber , ereğli haber , Zonguldak , Gökçebey , 1 Ekim Dünya Çocuk Günü

Yorumlar