Her Hıfzıssıhha Kurulu ayrı karar verebilecek

12 Şubat 2021 Cuma 20:20

Her Hıfzıssıhha Kurulu ayrı karar verebilecek

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlenen Covid-19 Değerlendirme Toplantısında konuşan Kaymakam İsmail Çorumluoğlu, kısıtlamalarda Hıfzıssıhha Kurulu’nun ayrı karar verebileceğine vurgu yaptı.

Kdz. Ereğli’de Covid-19 Konulu Durum Analizi ve Bilgilendirme Toplantısı düzenlendi. Bilgilendirme konuşması yapan Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu ilk olarak beklenen kar yağışı ile ilgili açıklamada bulunarak, tedbirlerin üst seviyeye çıkarıldığını ifade etti. Çorumluoğlu konuşmasında; “Beklediğimiz bir kar yağışı var. Elektriklerin uzun süre kesik olması yolların kapalı olması vesilesiyle vatandaşlarımız mağdur oldu. Meteorolojik uyarılar da tutmadı, biz de kar yağışının bu kadar yoğun olacağını beklemiyorduk. Bu seferki kar yağışında da meteoroloji her dakika bizi uyarıyor. İnşallah kazasız belasız bu kar yağışını da atlatacağız geçen ki kar yağışında can kaybının olmaması bizi sevindiriyor. Şuanda yüksek kesimlerde kar yağışı başladı. Pazar ve pazartesi yoğun bir kar yağışı bekliyoruz. Özellikle diyaliz ve KOAH hastalarımız bize ciddi sıkıntı olmuştu, bir kısmını devlet hastanesine bir kısmını da öğretmen evine yerleştirmek için talepte bulunduk. Ama vatandaşı zorlayamıyorsunuz. Seni alalım öğretmenevine yerleştirelim diyoruz. Bir kar yağsın bakarız diyor. Zaten kar yağdığında sana ulaşamıyoruz. Dolayısıyla bu kar yağışında tedbirlerimizi üst seviyeye çıkardık. Elimizden geldiği kadar vatandaşımızı mağdur etmeden biz bu kar yağışını da atlatacağız.” Dedi.

Hıfzıssıhha Kurulu kafe ve okulların açılmasına karar verebilecek

Toplantının ana maddesi olan Koronavirüs salgını ile mücadelede gelinen süreç ve yeni alınan kararları da anlatan Kaymakam Çorumluoğlu, şu ifadelere yer verdi:

“Bu aşama öyle bir aşamaya gelecek ki, bu işi başaran ile başaramayan ayrılacak demiştim. En son sağlık bakanının açıklamalarını dinledim. Şuanda Türkiye’de gelmiş olduğumuz nokta il bazında hastalığı takip edebildiğimiz noktaya geldik. Bu işi ciddiye alıp başaran yerler ile ciddiye almayıp başaramayan yerler ayrılacak. Bu bizi nasıl etkiliyor? Mesela okullar açılacak, her HıfzıssıhhaKurulu kararı ayrı ayrı alınacak. Ereğli’de hangi okul açılacak buna biz karar vereceğiz. Burada bakacağımız en önemli husus vaka sayıları olacak. Zonguldak bu işi başardı ama başka bir x ili başaramadıysa, Zonguldak’ta tedbirler hafifletilecek.HıfzıssıhhaKurulu’na kafelerin açılıp açılmaması sorulduğunda, ben oranına bakacağım. Hastalığın gelişimine bakacağım. Daha sonra açıp açmamaya karar vereceğim.

İlk zamanlar Ereğli iyi durumdaydı, hem vaka hem vefat sayısında. Bir anda vaka sayısı çok arttı, vakalarla beraber vefatlar da çok arttı. Günlük 300 civarı vaka aldık. Çok zor günler geçirdik. Her gün akşam bu ilçede kaç vaka çıktı, kaç vefat oldu. Bana 22:00’de bildiriliyor. Ondan sonra hastaneye arıyorum 1 saat değerlendirmemiz tutuyor. Son zamanlarda devletimizin aldığı kararlar ile kısıtlamalar ile biraz daha vaka sayılarında sürdürülebilir azalmalar oldu. Ama hep tedirginlik devam ediyor. İyi bir mücadele yapıldı, sonra durumumuz kötüleşti, sonra yeniden toparlandı. 2021 yılında toparlanmamız devam ediyor. Bizim Zonguldak nüfusu içerisindeki oranımız %29,87 çıkan vaka sayısında yarım puan daha iyiyiz. Ölüm oranında da aşağı yukarı dengiz. Biz oranlamayı buna göre yapıyoruz.”

“Vakaların artışı şehirlerarası giriş çıkışlardan kaynaklı”

Kaymakam Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli’nin sanayi yönüne vurgu yaparak ilçeye çok sayıda giriş çıkış olduğunu vurguladı. Çorumluoğlu konuşmasında;

“Bu ilçenin şu dezavantajı var, İstanbul’a ve dışarıya açık bir ilçe. İstanbul’a en müsaitilçe burası. Erdemir ve OSB için gelen giden ilçelerimiz oluyor. İstanbul’a gidiş geliş alışkanlığı var. Köylerdeki vaka artışında dikkat çekici bir artış var. Bizim en güçlü yanımızçok hızlı bir tarama yapabiliyoruz. Günlük 200-300-400 kişiye kadar bu taramayı yaptık. OSB’de bin 350 kişiyi taradık 35 tane pozitif vaka çıktı. Fabrika yöneticisi pozitif olduğunu bilmiyor bizim taramamız sonucu çıktı. Vakaları tek tek inceliyoruz. Şehirlerarası giriş ve çıkışlardan vaka artışı söz konusu. Vatandaşımız bu iş bitsin biz huzura erelim diye söylüyor, herkes şikayetçi. Bir tane komşunu uyardın mı? Yok. Bir kişiyi ihbar ettin mi? Yok. Devletin almış aldığı karar son derece doğru. Bu işte iyi mücadele eden ile etmeyeni aynı kefeye koymamak lazım. X ilçesinde bu iş başarılıysa oradaki kafeler açılsın, yada okullar için de aynı şey geçerli. Bu ilçede gelin hep beraber bu işte mücadele edelim. Ve olası bir düzenlemede olası bir kısıtlama kaldırıldığında biz Ereğlili vatandaşımızı, Ereğlili esnafımızı mağdur olmaktan kurtaralım. Ülkemizin tamamında bu mücadele yapılacaktır. Ereğli’deki vatandaşlarımızın eğitim ve kültür seviyesine baktığımızda bu işi başaracağımıza inanıyorum.” İfadelerini kullandı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ismail çorumluoğlu , koronavirüs , kar

Yorumlar

Kdz. Ereğli yeni kar yağışı dalgasına hazır

12 Şubat 2021 Cuma 18:45

Kdz. Ereğli yeni kar yağışı dalgasına hazır

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Pazar gününden itibaren beklenen yeni kar yağışı dalgasına karşı belediyedeki tüm ekipleri seferber etti, kriz masası oluşturuldu.

Kdz. Ereğli Belediyesi’nde Pazar gününden itibaren bölgede etkili olması beklenen kar yağışına karşı kriz masası oluşturuldu. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilgili teknik ekip, daire müdürleri ve başkan yardımcılarıyla toplantılar yaparak brifing aldı, oluşturulan koordinasyon ekibine son talimatlarını verdi.

Erdemir ve müteahhitlerin de iş makinesi desteğinde bulunduğunu belirten Başkan Posbıyık şunları söyledi:

“Meteorolojiden, kar yağışının Pazar akşamından itibaren veya Pazar günü Ereğli istikametine geleceği noktasında bilgiler alıyoruz. Bunun için tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Toplantı üstüne toplantı yapıyoruz. Bugün tüm Müdürler ve Başkan Yardımcılarıyla toplandık. Son talimatları verdik. Şantiyeler hazırlandı. Kriz masası kuruldu ve operatörler için şantiyedeki yatakhanemiz açıldı. Sıcak yemek hazırlanacak, orada arazide çalışan işçilerimize de pide, lahmacun gibi dağıtımlar yapılacak. Bunu anlatmamım sebebi en ince teferruatına göre planlamaları yapıldı. 19 tane bizde kar temizleme aracı var. Bu arada bize iş adamları ve Erdemir’den yardımlar geliyor. Erdemir Genel Müdürü Cem Oral aradılar ve yardıma hazır olduklarını söylediler. Kendilerine Ereğli halkı adına teşekkür ediyorum. Bağlık lojmanları ile Göztepe lojmanlarının kendileri tarafından temizleneceğini, ana kapıdaki yol güzergâhının Elif Otel’e kadar kendileri tarafından temizleneceğini bize ifade ettiler."

“Küreme hizmetlerini engelleyecek şekilde araçlar park edilmesin”

Ereğli halkına duyuruda bulunan Başkan Posbıyık, “Vatandaşlar arabalarını mahalle aralarında ve ana caddelerde gelişi güzel park ediyorlar. Loderleri, greyderlerimizi, kar temizlemek için geçiremiyoruz. Bazen hasar da verilebiliyor. Sonra problemler ortaya çıkıyor. Şimdiden uyarıyorum; araçlarınızı lütfen uygun yerlere koyun, küreme hizmetlerini engelleyecek şekilde durmasın. Bu konuda ricada bulunuyorum. Kar yağıyorsa sadece belediyenin meselesi değil, topyekün Ereğli halkı ile birlikte mücadele etmemiz lazım. Bazen haber alıyorum; ‘kapımın önünü temizle’ diyor. Bizim örf, adetlerimizde ‘herkes kapısının önünü süpürür’ diye söylenen laflar var. Belediye kalkacak senin arabanın, kapının önünü temizleyecek. Böyle bir şey anlaşılabilir değil.” dedi.

Başkan Posbıyık, Halk Otobüsü şoförlerini uyardı

İlçede görevli Halk Otobüsü şoförlerine uyarıda bulunan Başkan Posbıyık konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Halk Otobüsleri Başkanı Çetin Çimen beyi hiç görmüyorum. Zam almadan evvel her gün buradaydı. Zam aldıktan sonra yüzünü dahi görmedim. Halk Otobüsleri kaytarma yapıyor, uyarıyorum. Bu konuda talimatları da verdim, gerekli cezaları yazacağız. Yarı yola kadar müşterilerini getiriyor “yol açık değil ben buradan çıkamam” gerekçesiyle orada indiriyor. Uyarıyorum, yolların hepsi açılacak Allah'ın izniyle; hiçbir vatandaşı yarı yolda indirmek yok. Bunu yaptığınız takdirde karşılığını da bizden göreceksiniz, ilişkilerimiz bozulacak açıkça buradan söylüyorum.”

“Diyaliz Hastaneleri kendi işini yapsın”

Geçtiğimiz ay yoğun kar yağışı sonrası yaşanan enerji kesintilerine vurgu yapan Başkan Posbıyık, Enerji dağıtım kurumuna çağrı yaparak şunları söyledi:

Biz kendi işimizi yapacağız. Enerji-Sa da kendi makinelerini kiralasın, kendi işlerini yapsın. Yine bir uyarı da Diyaliz Hastanelerine yapıyorum. Onlar devletten para alıyorlar, araçları var hastalarını taşımak için. Bütün işleri geçen sefer belediyeye yıktılar. Kendi arabalarını kenara çekip keyif yaptılar. Bu sefer böyle bir şey beklemeyin. Biz sadece yol açacağız. Diyalizciler de diyaliz araçlarıyla beraber diyaliz hastalarını getirecekler.

Çok acil bir şey olduğunda biz Ereğli halkının emrindeyiz. Allah'ın izniyle tüm hazırlıklarımızı yaptık. Tuzlarımızı ambarlarımıza koyduk, araçların bakımları yaptık. Karın geleceği varsa göreceği de var. Hiçbir problemimiz yok. Bütün halkımıza bunu rahatlıkla söylüyoruz. 24 saat hizmetinizdeyiz.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , halil posbıyık , kdz ereğli belediyesi ,

Yorumlar

Yeni bir tür keşfedildi

11 Şubat 2021 Perşembe 17:36

Yeni bir tür keşfedildi

Zonguldak’ta bio çeşitlilik araştırması yapan Prof.Dr. Ufuk Bülbül, Karadeniz Teknik Üniversitesi Dr. Halime Koç-Gür ve Zonguldak’lı gezgin Engin Zaman tarafından yeni bir tür keşfi yapıldı.

2013 yılında en son Sinop ilinde görülen Geniş parmaklı Keler, yapılan bio araştırmalar sonucu Zonguldak ve Ereğli görüldü. Zonguldak’ta bio çeşitlilik araştırması yapan Prof.Dr. Ufuk Bülbül, Karadeniz Teknik Üniversitesi Dr. Halime Koç-Gür ve Zonguldak’lı gezgin Engin Zaman tarafından araştırma yapan ekip yeni bir tür keşfetti. Keşfedilen bu yeni tür Rusya Herpetoloji Dergisi’İnde makalede yayımlandı.
İngilizce kaynaklarda Türk Keleri (TurkishGecko) olarak bildirilen ve Türkçe adı Geniş Parmaklı Keler olan Hemidactylusturcicus türü, Anadolu ve Levant bölgesini (Suriye, Lübnan, Filistin ve İsrail) kapsayan ve ilave olarak İspanya’ya bağlı olan Balearik adaları, Korsika, Sardinya, Sicilya, Malta, Girit, Kıbrıs, Tiren Denizi’ndeki adalar, Adriyatik’teki adalar, İyon Denizi ve Ege’deki adaları da içine alan bir dağılışa sahip olan bir keler türü olarak biliniyor.

2013 yılında Karadeniz’de görüldü
Geniş Parmaklı Keler türünün Türkiye’deki dağılışı Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin sahil kesimlerinden bilinmekte ve buna ek olarak geçmiş zamanlardaki kaynaklarda Karadeniz Bölgesi sahil şeridinde de türün varlığına işaret eden kayıtlar bulunmaktadır. Ancak türün Karadeniz Bölgesi’nde hangi lokalitelerde bulunduğunu belirten çalışmalar oldukça sınırlıdır. Türün Sinop ilinde, Sarıkum mevkiinde bulunduğu 2013 yılında yayımlanan bir çalışmada rapor edildi.

Araştırma makalede yayımlandı
Kısa bir süre önce, 2020 yılının Eylül ayında Russian Journal of Herpetology (Rusya Herpetoloji Dergisi) adlı dergide yayımlanan bir makalede Prof.Dr. Ufuk Bülbül, Dr. Halime Koç-Gür ve Engin Zaman tarafından Trabzon, Sinop ve Zonguldak illerinde Geniş Parmaklı Keler’in yeni lokalite kayıtları verildi. Bu çalışma ile türün Zonguldak ili için ilk kez lokalite kayıtları bildirildi. Türe ait bireylerin Ereğli ve İnağzı’ndaki iki lokalitede görüldüğü ve ayrıca Sinop ilinin Karakum mevkiinde ve Trabzon ilinin Akçaabat ilçesinde, Ortahisar ilçesine bağlı olan Kalkınma Mahallesi’nde ve Moloz mevkiinde tespit edildikleri bildirilmiş ve Karadeniz sahili boyunca yer alan illerde önümüzdeki dönemlerde yapılacak olan arazi çalışmalarıyla türün diğer illerde de varlığının tespit edilebileceği rapor edildi.
Zonguldak ilinin biyolojik çeşitliliğinin belirlenmesi adına katkı sağlayan çalışma, Zonguldak ilinde gelecek zamanlarda yapılacak olan arazi çalışmaları ile ilde dağılışı daha önceden bilinmeyen başka türlerin bulunabileceğini gösteriyor.

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi’nden Demirtaş’a köprü yanıtı

11 Şubat 2021 Perşembe 16:55

Kdz. Ereğli Belediyesi’nden Demirtaş’a köprü yanıtı

Zonguldak’ın Ereğli ilçe Belediyesi, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan M. Demirtaş’ın Gülüç Köprüsü ile ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Gülüç Beldesinden Ereğli Demir Çelik Fabrikaları’na (ERDEMİR) giriş kapısı olan Gülüç Köprüsünün kaçak iddialarına yönelik tartışma sürüyor. Kdz. Ereğli Belediyesinde görevli İnşaat Mühendisi Mustafa Çevik, basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Demirtaş’a sorular da yönelten Çevik şu ifadelere yer verdi:

“Kdz. Ereğli Belediyesi, anayasa ve kanunların verdiği yetki ve sorumluluk çerçevesinde, Ereğli halkının menfaatleri doğrultusunda gerekli iş ve işlemleri yürütmekle yetkili kamu tüzel kişiliğidir. Erdemir ve Belediyemiz arasında yasa ve mevzuat hükümleri doğrultusunda, Ereğli ve Gülüç halkının hak ve menfaatlerinin korunması yönündeki çalışmalarımız, bürokrasi ve hukuk temelinde tüm engellemelere rağmen, Belediye Başkanımız Sn. Halil Posbıyık liderliğinde başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Erdemir sektöründe, ülkemizde ve dünyada önemli bir yere sahip olan gurur duyduğumuz bir firmadır. Ereğli halkı adına, Erdemir’den ekonomiye değer kattığı ölçüde üretim yaptığı çevreye ve topluma sorumlu bir kurumsal vatandaş yaklaşımıyla hareket etmesini bekliyoruz. 

Sayın Gökhan Demirtaş’ın söz konusu Erdemir’e giriş kapısındaki Eski Gülüç Çengelburnu Köprüsü ile ilgili “Can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturduğu, tamamen yanlıştır” ifadesi teknik dayanaktan yoksundur. Basın açıklamasında bahsettiği rapor incelendiğinde, Erdemir’in talebi üzerine, DAL proje inşaat Ltd.Şti. tarafından 2012 yılında hazırlandığı, İTÜ İnşaat Fakültesi Dekanlığı tarafından Şubat 2015 tarihinde kontrol edildiği ve 27 Şubat 2017 tarih ve 119134 sayı ile Erdemir’e üst yazı ile gönderildiği anlaşılmaktadır. Bu tarihler arasındaki çelişki izahtan yoksundur. Ayrıca söz konusu raporun Sonuç ve Öneriler kısmında “tasam ömrü ortalama 30 yıl mertebesinde olan elastomer mesnetlerin belirli periyotlarla kontrol edilmesi ve gerekmesi ve gerekmesi halinde değiştirilmesi önerisi uygundur” denilmektedir. Şimdi tüm sorumluluğu üstlenen Sayın Gökhan Demirtaş belirli periyotlarla kontrol etmiş midir? Etti ise sonuçları hakkında bilgi vermesi mümkün müdür? 

Söz konusu rapor, 1991 yılındaki zemin etüd raporu baz alınarak güncel olmayan DBYBHY-2007 deprem yönetmeliğine hazırlanmış, içeriğine bakıldığında 1991 yılında, bugünün teknolojik koşullarında bile ancak yeterli özen gösterildiğinde sağlanabilen C30 beton dayanımı baz alınarak hesaplar ve kabuller yapıldığı görülmektedir. Köprü ayaklarındaki oyulma ve çökmeler kesinlikle irdelenmemiştir.

Anlaşılan odur ki Sayın Demirtaş yanlış bilgilendirilmektedir. Köprünün karayolu bağlantısının yasal olduğunu ve karayolu geçiş izin belgesinin bulunduğunu ifade etmiş olup bu belgeyi kamuoyu ile hemen paylaşmalıdır.

Sayın Demirtaş, Eski Gülüç Çengelburnu Köprüsünde oluşan çatlak ve deformasyonların Erdemir tarafından onarıldığını ve Çelik konstrüksiyon ile güçlendirildiğini ifade etmiştir. Şimdi soruyorum şayet yapıldı ise güçlendirme projesi için Erdemir, Gülüç Belediyesi’nden herhangi bir ruhsat almış mıdır? Almadı ise hangi gerekçe ile almamıştır. Yapılan Çelik Konstrüksiyon güçlendirmeyi fotoğrafları ile kamuoyuna açıklaması gerekmektedir. Ancak bahse konu köprüde herhangi bir güçlendirme çalışması yapılmamıştır.

Gülüç halkının seçtiği Belediye Başkanı Sayın Gökhan Demirtaş kendi kendini, yaptığı bu talihsiz basın açıklaması ile töhmet altında bırakmıştır. Oysaki konunun asıl muhatabı olan Erdemir güçlü kurumsal yapısı ile kendini savunabilecek yetiye sahip. Bünyesindeki teknik personel ve avukatları vasıtası ile konu hakkında kamuoyunu bilgilendirebilir. Erdemir’in sözcülüğü görevine gönüllü soyunması belirli yerlerden talimat aldığı yönünde izlenim yaratmaktadır.”

“2013 yılında yapılan köprünün ruhsatı var mıdır?”

Geçmişte yaşanan köprü faciasını hatırlatan Çevik konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Sayın Gökhan Demirtaş bir pay istemektedir. Bu payın ne olduğunu anlamış değiliz. Eğer alması gereken Belediyeye ait gelirler varsa ve almıyorsa, görevini tam olarak yapmadığı anlamına gelir. Kdz. Ereğli Belediyesi olarak yasa ve hukuk çerçevesinde mücadelesini verdiğimiz almamız gereken tüm gelirlerinin takibini titizlikle yapmaktayız, talep etmesi halinde teknik ve mevzuat yönünden tüm desteği kendisine vereceğimizden şüphesi olmasın.

Çaycuma İlçesi’nde, 6 Nisan 2012’de 15 kişinin öldüğü köprü faciası hala yüreklerimizi yakmaktadır. Tüm bu gayretimiz bölgemizde bir facia daha yaşanmaması içindir. Sayın Gökhan Demirtaş’ın bu sorumluluğu cansiperane bir şekilde üstlenmesi hayret vericidir.

Demirtaş, basın açıklamasında sadece Eski Gülüç Çengelburnu köprüsünden bahsetti. Peki bitişiğinde 2013 yılında yapılan yeni köprünün Yapı Ruhsatı var mıdır? Var ise kamuoyu ile derhal paylaşmalı, yok ise yasal çerçevede gerekli tüm sorumluluklarını yerine getirmelidir.

Böl, Parçala, Yönet zihniyetine sahip belirli çıkar gurupları iş başındadır. Bu zihniyetin amacı halkın menfaati değil küçük ama benim olsun şeklindedir. Sayın Gökhan Demirtaş bilerek ya da bilmeyerek bu zihniyete hizmet etmektedir. Biz bu zihniyeti, Ereğli Geleceğini Konuşuyor platformu kurulduktan sonra Halkın seçtiği Belediye Başkanını ve ilçenin mülki amiri Sayın Kaymakamımızı toplantıya çağırmayarak Ereğli’deki birlik ve beraberlik ruhuna zarar vermeye çalıştığında çok net gördük.

Tüm bu süreçte amacı Ereğli halkının menfaati ve çıkarlarını korumak olan, siyasi görüşüne bakılmaksızın, herkes ile omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz.”

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , ereğli belediyesi , gülüç

Yorumlar

Arıcılar koronavirüse yakalanmadı

11 Şubat 2021 Perşembe 12:43

Arıcılar koronavirüse yakalanmadı

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı, korona virüs salgını döneminde arıcılık ile uğraşan kişilerin hastalığa kolay yakalanmadığını söyledi.

Dünyaya etkisi altına alan korona virüs salgını ile mücadele Türkiye’de de sürüyor. Vatandaşlar özellikle bu süreçte doğal ürünleri tercih ederek, sağlıklı beslenmeye dikkat ediyor. Zonguldak İli Arı Yetiştiricileri Birliği (ZAYBİR) Başkanı Abdurrahman Canlı, balın önemini anlatarak bilgiler verdi.

Virüsün dünyada bir anda ortaya çıkan sorun olmadığına küresel bozulmadan kaynaklı olduğuna vurgu yapan Canlı, açıklamasında;
“Doğanın dengesinin bozulmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Bundan kurtuluş bu halin geri döndürülmesidir, yaşanılabilir bir dünyanın tekrardan korumaya çalışılması herkesin bireylerin ve kurumların, yeniden yaşanılabilir bir dünya için seferber olmasıdır. Kamu otoritesinin koyduğu kurullara uyulması gerekir. Eğer temizlik ise mesele uyulmalı, mesafe ise uyulmalı, maske ise uyulmalı. Arıcılar daha temiz bir çevrede bulunmak zorundalar. Orada içilebilir su olmak zorunda, orada kimyasal etkilerin olmayacağı bir alan olması nedeniyle yaşamak daha kolay. Bu haliyle arıcılar biraz kendilerini korumuş oluyorlar. Türkiye genelinde 75 bin arıcı üyemiz var. Arıcıların bu ortalamaların çok altında bu virüsü kaptığını gösteriyor. Ölüm yok denecek kadar az. Büyük ihtimalle arıcılık yaparken doğal olarak korunmuş oluyorsunuz, arı ürünlerini kullanırken kendinizi korumuş oluyorsunuz. Bağışıklığınız zaten güçlü oluyor. Virüs gelmiş olsa bile, belki de arıcılar kolay atlattı kendileri de farkında olamadı” dedi.

Kestane balı koruyucu kalkan
Abdurrahman Canlı, Kestane balının önemini ve çalışmaları anlatarak şu ifadelere yer verdi.
“Türkiye’nin belli yerlerinde üretilen kestane balları var, bizim ürettiğimiz bal da Zonguldak kestane balı diye adlandırdığımız bir bal. Bu balların 2017, 2018 ve 2019 yıllarında Türkiye’de ticari potansiyeli olan Monofloral balların parmak iziyle ilgili bir çalışma yürüttük. 25 il birliğimiz emek verdi. Kestane ballarının ayırt edici tıbbi aktivitesinin olduğu tespit edildi. Bilimsel olarak kanıtlandı, rapor yazıldı. Tüketicilerin anlayacağı dilde broşürlere döndürülmesi aşamasındayız. Kestane balının ağrı kesici özelliği var, kestane balının antioksidan özelliği var, anti kanser özelliği var, mide rahatsızlığının önüne geçtiğine dair bilgi var. Arıcılık işi yapılırken pandemiye karşı bir cephe oluşmuş oluyor, koruyucu kalkan oluşmuş oluyor.”

Bal alırken dikkat edilmeli
ZAYBİR Başkanı Canlı, sahte bal konusunda vatandaşları da uyararak, "Vatandaşların öncelikle tanıdığı üyeden ürün alması gerekir, en kolay ulaşılabilirliği bu. Eğer bir arıcıyı tanıyorsanız, arıcının işini doğru yaptığına dair bir inancınız varsa gidip o arıcıdan alacaksınız. Tüketiciler güvenilir kurumların ürününü alacak. Eğer bir kurum sırf ticari amaçlarla bir işi yapıyorsa, parayı en fazla nasıl kazanacaksa o yolu tercih edecektir. Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği bir emek örgütüdür. Burada çalışan herkes, burada yöneticilik yapan herkes aynı zamanda arıcıdır. Balla ilgili, arı ürünleri ile ilgili, arıyla ilgili söylediği her şeyi karşısındakine değil aynı zamanda kendisine söylüyor. Bu tür örgütler işlerini aslına uygun yaparlar. Arkadaşlarımız isteyen üreticinin ballarının paketlemesini yapıyorlar. 50 tenekeden bir kavanoz balı alıyoruz, yarım kiloluk 2 kavanoza koyuyoruz, ağzını barkodla kapatıyoruz, bir tanesini şahit olarak saklıyoruz, diğerini analiz yapmak üzere Hacettepe Üniversitesi veya Ege Üniversitesi’ne gönderiyoruz. Gelecek sonuçlara göre dolum izni gelirse paketlemesini yapıyoruz. Kavanozun üzerinde yer alan etikette nasıl kullanılacağına dair bilgi var, künye bilgileri yer alıyor. Tüketici balla ilgili bir sıkıntı yaşadığı zaman, ya da yeniden sipariş için nereye arayabileceği konusunda öğrenmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Kdz Ereğli Haber , Ereğli Haber , Zonguldak , sağlık , covid-19 , arıcılar

Yorumlar