Hastalara acılarını müzikle unutturuyor

20 Nisan 2018 Cuma 20:22

Elif Altıner

Hastalara acılarını müzikle unutturuyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’nde kalan hastalar Psikolog Savaş Kurt tarafından müzikle tedavi ediliyor.

Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’nde tedavi gören hastalara müzik dinletisi etkinliği düzenlendi. Erdemir Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri hastaneye gelerek hastalara Türk Halk Müziği ve Türk Sanat Müziği konseri verdi. Türkü ve şarkılara zaman zaman eşlik edip tempo tutan hastalar, düzenlenen etkinlikten memnun kaldı.
Palyatif Bakım Merkezi doktorlarından Psikolog Savaş Kurt, müziğin hastalarda olumlu etkilerini görünce bu tarz etkinlikler düzenlediklerini ifade etti. Psikolog Kurt konuşmasında “Palyatif Bakım Merkezi’nde ki hastalar burada uzun süre kalıyorlar ve daha ağır hastalıklara sahipler. Hasta ve hasta yakınları için burada geçirdikleri süreç psikolojik bazı süreçlerde doğuruyor. Yıpranmalar, yılgınlıklar doğuruyor. Bu yılgınlıklarla baş etmek için bende görevliyim burada ama kendi mesleğimin bana öğrettiği şeylerle destekleyici konuşmalar yaparak onlara destek olmaya çalışıyorum. Bu desteğin onların acılarını dindirmede çokta yeterli gelmediğini fark ettiğimizde müziğinde gücünden yararlanarak onlara destek olmak için böyle etkinlikler düzenliyoruz. Daha önce amatörce kendimiz böyle bir etkinlik yapmıştık. Çok beğenilmiş ve ilgi görmüştü. Daha profesyonelce bir şey olsun diye Güzel Sanatlar Lisesi idareci, öğretmen ve öğrencileri ile görüştük. Sağolsunlar onlarda bize desteklerini sundular ve kendi yeteneklerini hastalarımız, hasta yakınları ve burada çalışan personelimizin faydalarına sunmuş oldular. Daha önceki etkinliklerimizden geri dönüşler çok güzeldi. Hastalar ve hasta yakınlarını o sıkıntılı durumlarından bir an olsun kurtulup etkinliğin içerisinde bulunduklarında kendilerini iyi hissediyorlar” dedi.
Etkinliğin düzenlenmesinden dolayı hastane yönetimi ve doktorlara teşekkür eden hastalar ise bu tür etkinliklerin sıklıkla yapılmasını istedi.

Etiketler:

kdz. ereğli devlet hastanesi , hekim , doktor , kadro ,

Yorumlar

TSO Başkanı Keleş oldu...

20 Nisan 2018 Cuma 17:32

Elif Altıner

TSO Başkanı Keleş oldu...

Kdz Ereğli TSO'nun Yönetim Kurulu seçimleri yapıldı. Seçimde Arslan Keleş 12 oy ile başkan oldu.

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanlığına Arslan Keleş, meclis başkanlığına ise İlhan Yazıcıoğlu seçildi.


Kdz. Ereğli TSO’nun 15 Nisan’da yapılan organ seçimlerinin ardından bu günde yönetim ve diğer birimlerin seçimi gerçekleştirildi. 20 meclis üyesinin katıldığı oylamada Arslan Keleş Yönetim Kurulu Başkanlığı, İlhan Yazıcıoğlu ise Meclis Başkanlığı’na seçildi.


Seçimlerin ardından bir değerlendirme yapan Kdz. Ereğli TSO’nun yeni Başkanı Arslan Keleş, Ereğli’nin menfaatleri doğrultusunda çalışmalar yapacaklarını söyledi. Keleş konuşmasında “Bugün seçimleri nihayetinde tamamladık, Bugüne kadar odamızda görev alan yöneticilerimize, kurucu başkanlarımıza, meclis Başkanlarımıza ve meclis üyelerimizin hepsine yapmış oldukları katkılardan ötürü teşekkür ederiz, bu bir hizmet yarışıydı, Bizde daha farklı noktalarda şehrimizi ekonomik olarak geliştirmek için üyelerimizin hak ve menfaatlerini daha iyi sağlayabilmek için yola çıkmıştık, sağ olsunlar, sandıktan çıkan sonuç Beni ve arkadaşlarımı bu göreve layık gördü, bu bir ekip işi biz asla şunun ayrımını yapmayacağız, bize oy veren vermeyen ayrımımız yok, herkes bu seçimde bize oy verdi. Herkes bu şehrin katkısı için oy verdi. Kimseyi ötekileştirmeyeceğiz, hep birlikte Ereğli’yi daha güzele getirmek için çalışacağız” dedi.


Kdz. Ereğli TSO Yönetimi şu isimlerden oluştu; Başkan Arslan Keleş, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Türk, Serdar Bakkaloğlu, Tahsin Tanyıldız, Mevlüt Özdemir, Özgür Ataoğlu, Kadir Gaygeç.

Yorumlar

Zonguldak'ta mart ayında 505 konut satıldı

20 Nisan 2018 Cuma 14:20

Zonguldak'ta mart ayında 505 konut satıldı

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Zonguldak'ta geçen Mart ayında 505 konut satıldı.

TÜİK, 2018 yılı Mart ayı Konut Satış İstatistiklerini açıkladı. Türkiye'de 2018 Mart ayında 110 bin 905 konut satıldı. Zonguldak genelinde 2018 Mart ayında 505 konut satış sonucu el değiştirdi. Karabük genelinde 2018 Mart ayında 323 konut satış sonucu el değiştirdi. Bartın genelinde 2018 Mart ayında 250 konut satış sonucu el değiştirdi.

Yorumlar

İşini kurmak isteyen engelliye 50 bin TL hibe

20 Nisan 2018 Cuma 14:13

İşini kurmak isteyen engelliye 50 bin TL hibe

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Başkanı Hüseyin Şirin, kendi işini kurmak isteyen engellilere 50 bin TL'ye kadar hibe verilebileceğini ifade etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şirin, 50 bin lira hibe desteğinden faydalanmak için İş-Kur İl Müdürlüğüyle yapılacak girişimcilik kurslarının yapılacağını aktardı. Şirin, "Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şubesi olarak engellilere yönelik faaliyetlerimiz sürüyor. Çok önem taşıyan bir çalışmayı da hayata geçiriyoruz. Devletimiz tarafından engellilere iş kurma noktasında 50 bin TL hibe veriliyor. Ancak bunu alabilmek için engellilerin işyeri açmaları ve proje hazırlamaları gerekiyor. Bu ana kadar ilimizde fazla talep olmadığı İş-Kur tarafından bizlere iletilmesi gereği, yaptığımız toplantı sonucunda engellilere yönelik girişimcilik kursu açması noktasında görüş birliğine varıldı. Kursunda derneğimiz tarafından açılması konuşuldu. Biz de engellilere yönelik girişimcilik kursunu başlatmış olup ilgili sözleşmelerimizi de imzaladık. 30 Nisan - 2,3,4 Mayıs tarihlerinde 4 gün boyunca İş-Kur girişimcilik kursunu hayata geçireceğiz. Kursa katılan arkadaşlara da kurs sonucunda proje yapmaları için de kendilerine destek verilecek" diye konuştu.

Yorumlar

Otomobil su kanalına uçtu

20 Nisan 2018 Cuma 12:11

Otomobil su kanalına uçtu

Zonguldak-Ereğli karayolunda kontrolden çıkan otomobil kanala uçtu, kazada 2 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye, Ereğli istikametinden Zonguldak istikametine seyreden Turan Dinçer idaresindeki 01 GT 591 plakalı araç, Bayat Köyü mevkiinde havanın yağışlı ve zeminin kaygan olması sebebiyle virajı alamayınca kontrolden çıkarak yolun kenarındaki kanala uçtu. Kazada araç sürücüsü ve eşi Güzin Dinçer hafif şekilde yaralandı.
Olay yerine gelen sağlık ekipleri araç içinde bulunan yaralılara ilk müdahaleyi yaptı. Ambulansla Kdz. Ereğli Devlet Hastanesi'ne kaldırılan yaralıların sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Savcılık kaza ile ilgili olarak soruşturma başlattı.

Yorumlar