Hasbeyliler geleneksel iftar yemeğinde buluştu

2 Haziran 2019 Pazar 23:03

Hasbeyliler geleneksel iftar yemeğinde buluştu

Kdz. Ereğli ilçesinin en fazla üniversite mezunu bulunan köylerinden Hasbeyler Köyü’nde bu yılki geleneksel iftar programına Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu’da katıldı. Yaklaşık bin 500 kişinin katıldığı iftar programında kendi alanında Türkiye şampiyonlukları yaşayan Hasbeyler Köyü gençlerine teşekkür plaketi verildi.

Ereğli Haber- Kdz. Ereğli ilçesine bağlı Hasbeyler Köyü’nün her yıl düzenlenen geleneksel iftar programı bu yılda dolu dolu geçti. Yurt dışında ve Türkiye’nin bir çok ilinde yaşayan Hasbeyler Köyü sakinleri iftar programına akın etti. Bu yılki iftar programına Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Çaylıoğlu Karakol Komutanı Yasin Başarslan ile CHP Zonguldak İl Genel Meclisi Üyesi Şanver Aktağ’da katıldı. Köy Muhtarı Hasan Duman ve azaları tarafından karşılanan Kaymakam Çorumluoğlu düzenlenen iftar programından oldukça keyif alırken, güzel ağırlamalarından ve bu güzel organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti. Yoğun kalabalık nedeniyle birçok kişi akşam ezanının okunması ile birlikte orucunu çimenlerin üzerinde açtı.

Muhtar Duman yapılan çalışmaları anlattı
Oruçların açılmasının ardından köy sakinlerine hitaben bir konuşma yapan Hasbeyler Köyü Muhtarı Hasan Duman öncelikle iftar programı organizasyonunun gerçekleşmesinde emeği geçen her kese teşekkür etti. 31 Mart’ta göreve gelmesinin ardından azaları ve köy sakinleri ile yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Duman, köyün her iki camisinin de bakım, onarım ve temizliğini imece usulü ile yaptıklarını söyledi. Yetersiz kalan Sarpıncık’ta ki köy mezarlığının genişletilmesi için keşif çalışmasının tamamlandığını ve bayram sonrasın da belirlenen alanın tel örgü içerisine alınması için il özel idaresinden talepte bulunup takibini yapacaklarını ifade etti. Köyde harabe durumda olan köy okulu ve arsasının kullanım hakkını almak için Milli Eğitim Bakanlığı’na gerekli müracaatı yaptığını dile getiren Duman, bir toplantı yapılacağını ve bu toplantıda orasının ne amaçla kullanılacağına karar vererek gerekli çalışmayı başlatacağını söyledi.

“Hasbeyler Ereğli’nin en kültürlü köyü”
Cennet gibi bir köyde yaşadıklarını ve özellikle derelere atılan çöplerin kirliliğe yol açtığına değinen Duman, bundan sonra köy içinden geçen büyük dere ile köy içlerinde bulunan küçük derelere çöp atılmasına müsaade etmeyeceğini ve atanlar hakkında da gerekli cezaları yazacağını ifade etti. Hasbeyler Köyü’nün Ereğli’de ki en kültürlü köylerin başında geldiğinin altını çizen Duman “Her evde bir üniversite mezunumuz var. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesini bu akşam burada yaşayacağız. Eli öpülesi annelerimize diplomalarını vereceğiz” dedi.

Diploma ve teşekkür plaketleri verildi
Programda geçtiğimiz yıl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okuma-yazma kurslarını başarı ile bitiren 5 kadına diplomaları Kdz. Ereğli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Volkan Kılıç tarafından verildi. Hasbeyler Köyü Muhtarı Hasan Duman ve azalarının organizasyonu ile değişik spor branşlarında Türkiye derecesi elde eden genç sporculara teşekkür plaketi takdim edildi. Programda Briç Türkiye 3.’sü ve milli takım sporcusu Egemen Çivici, Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenen su sporlarında önemli dereceler elde eden Tuna Çivici, Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenen yarışmalarda derece elde eden Hakan Toplu, Türkiye boks şampiyonu Öznur Özsoy, Türkiye dereceleri elde eden Enes Duman, Parovolley Türkiye Şampiyonu olan takımın oyuncularından Atilla Altay, Halk oyunları kategorisinde Zonguldak Bölge 1.’liği elde eden halk oyunları ekibinde yer alan Defne Kılıç ile Hasbeyler Köyü İmam Hatipleri Mehmet Özkan ile Mustafa Türksever’e teşekkür plaketleri verildi.
Törenin ardından iftar programına katılanlara şerbet, macun, pamuk şekeri ve çay ikramında bulunuldu. Köyün İmam Hatipleri Kur’an-ı Kerim tilaveti seslendirmelerinin ardından Ramazan ayında okudukları hatim için dua yaptı. Hasbeyler Köyü sakinleri teravih namazının kılınmasının ardından da cami bahçesinde uzun süre sohbet ederek bir birleri ile hasret giderdi.

Yorumlar

En Güzel Osmanlı Çileği için yarıştılar

2 Haziran 2019 Pazar 21:43

En Güzel Osmanlı Çileği için yarıştılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Koruma Derneği tarafından En Güzel Osmanlı Çileği ve En Güzel Osmanlı Çileği pasta yarışması düzenlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Koruma Derneği işbirliği ile En Güzel Osmanlı Çileği ve En Güzel Osmanlı Çileği Pasta Yarışması Kdz. Ereğli Sahili Amfi Tiyatro’da gerçekleşti. Etkinliğe Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya, jüri üyeleri, yarışmacılar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Düzenlenen etkinlikte 10 kişiden oluşan juri, En Güzel Osmanlı Çileği yarışmasına katılan 48 üreticinin çileği ve 18 ev hanımının yaptığı çilekli pastaları tat, koku, renk ve ambalaj olmak üzere 4 ayrı kategoride değerlendirdi. Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Koruma Derneği Başkanı Şaban Çetinkaya Osmanlı Çileği Yarışmasında katılımın bu kadar çok olmasının kendisini çok mutlu ettiğini belirtti. Başkan Çetinkaya konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Bu akşam Kdz. Ereğli ve Osmanlı Çileğini Yaygınlaştırma ve Koruma Derneği ile Kdz. Ereğli Belediyesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği En güzel Osmanlı Çileği yarışmasına hoş geldiniz diyorum. Ben bu akşam çok heyecanlıyım. Çok sayıda vatandaşımızın bu konuya bu kadar ilgi göstermesini gördük ya, gerçekten şevkimiz daha da arttı. İnsanlarımızın heyecanı var burada. Osmanlı Çileği’nin yaygınlaştırılmasıyla çilekli pasta yarışmasını bir kere değil daha çok yapacağız ama gerçekten katılım çok yüksek bu anlamda da mutluyuz. ‘Pembe renkli aromalı, Ereğli’nin yerli malı, çilek seven her insan Osmanlı Çileği’ni tatmalı sloganıyla yola çıktığımız ve üretirken çeliği, unutmayalım çileği sözcükleri ile bunu pekiştirerek Osmanlı çileği çalışmalarımızı hızla devam ettiriyoruz. Nedir peki Osmanlı Çileği? Her şeyden önce Kdz. Ereğli’de yaşayan tüm insanların ortak paydası. Yani Osmanlı Çileğini birleştirici olarak görüyoruz. Osmanlı Çileği bir ara gerilemeye yok olmaya başlamıştı ancak biz buna engel olmalıydık çünkü bu topraklarda yaşıyoruz. Bunu gören yerel idarecilerimizin kurmuş olduğu bir dernek aracılığı ile bu değerimizi eski günlerine döndürmek için uzunca bir süre gayret gösterdik. Yaptığımız bu çalışmalar son günlerde hızlı bir şekilde meyvelerini verince gerçekten ben üreticiler adına son derece mutluluk hissediyorum. Son zamanlarda bu konuyla ilgili etkinlikler yapıyoruz ama bu akşam ki heyecan daha başka ve daha güzel. Osmanlı Çileği’nin kıymetini, değerini biliyoruz bu nedenle üretmemiz gerektiğini de biliyoruz. Bu nedenle devlet, özel kurum ve sivil toplum kuruluşları ile ortak yaptığımız projeler ile daha hızlı bir şekilde hayat geçirmeye çalışıyoruz.”

Gece,  Hacivat ile Karagöz oyunu ile başlayan yarışma daha sonra kukla gösterisi, sihirbazlık, yüz boyama etkinliği, animasyon ekibi ve jonklör gösterisi ile devam ederken Kdz. Ereğli Kaymakamı ve protokol yarışmacılar ile tek tek sohbet ederek tebrik etti.

Etiketler:

Osmanlı Çileği , Kdz. Ereğli , Pasta , Yarışma , Etkinlik

Yorumlar

Genç Fenerbahçeliler iftarda buluştu

1 Haziran 2019 Cumartesi 15:00

Genç Fenerbahçeliler iftarda buluştu

Kdz. Ereğli Genç Fenerbahçeliler Taraftar Grubu, geleneksel iftar yemeğinde bir araya geldi.

Karadeniz Ereğli Genç Fenerbahçeliler Taraftar Grubu, Erdemir Ofis Yolu üzerinde bir restaurantta düzenlenen geleneksel iftar organizasyonunda bir araya geldi. Çok sayıda grup üyesinin katıldığı iftarda, taraftarlar pankart ve bayraklarla iftar alanını süslerken, 2016 yılında hayatını kaybeden merhum Sefa Kalya da unutulmadı. Merhum Sefa Kalya'nın da pankartını asan grup üyeleri, kendisini Fenerbahçe’nin isminin olduğu her yerde yaşatacaklarını ifade ettiler. İftar sonrası Kdz. Ereğli Genç Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Burak Karadeniz bir çok başarılı organizasyona imza attıklarını belirtti. Başkan Karadeniz konuşmasında, “Ağabeylerim, kardeşlerim öncelikle hoş geldiniz. Sizlerle tekrardan birlikte olmaktan dolayı çok mutluyuz. Öncelikle Türk ve İslam Aleminin ve sizlerin mübarek Kadir Gecesini kutlarım. Kdz. Ereğli GFB olarak bu sene siz değerli Fenerbahçelilerin sayesinde birçok başarılı organizasyona imza attık. Bu sene bizler için çok iyi geçmese de inanıyorum ki seneye merhum Sefa ağabeyimizin izinde bizlerin destekleriyle Fenerbahçe’miz şampiyon olacak. Bizler merhum Sefa ağabeyimizin kardeşleri olarak bundan sonraki senelerde de sizlerin destekleriyle karşılıksız, menfaatsiz her branşta Fenerbahçe’mizi desteklemeye devam edeceğiz. Hafta içi olmasına rağmen bize zamanlarını ayırıp iftarımıza katılan herkese, çeşitli nedenlerle katılamayıp da gönlü bizle olan tüm gönüldaşlarımıza teşekkür ederiz. Hepinize iyi bayramlar diliyorum” dedi.

Yorumlar

LGS heyecanı velilere yansıdı...

1 Haziran 2019 Cumartesi 14:19

LGS heyecanı velilere yansıdı...

Zonguldak’ta Liselere Geçiş Sınavı (LGS) saat 09.30’da başladı. Sınava dakikalar kala okula gelen kız öğrenci kimliğini annesinde unutunca sınava alınmadı. Çevrede bekleyen ailelerden öğrenciye yardımcı olan vatandaşlar nüfus müdürlüğüne giderek kimlik çıkartarak sınava yetiştirdi.

Yüz binlerce 8’inci sınıf öğrencisinin katılacağı Liselere Geçiş Sınavı (LGS) başladı. Adaylar saat 09.30’da başlayan sınav öncesi okullara gelerek sınav heyecanını yaşadı. Sınava dakikalar kala okula gelen kız öğrenci kimliğini bulamayınca sınava alınmadı. Çevrede bekleyen ailelerden öğrenciye yardımcı olan vatandaşlar nüfus müdürlüğüne giderek kimlik çıkartarak sınava son anda yetiştirdi.
Öğrenciyi sınava son anda yetiştiren Baykal Güngör, “Kimliği annesinde unutmuş nüfus müdürlüğüne giderek nüfus kayıt örneği çıkarttırdık. Memur arkadaşlarda yardımcı oldu. Sıkıntı olmadı hallettik çocuğun geleceğini kurtardık” şeklinde konuştu.
Sınava girecek adaylarla birlikte sınav heyecanını öğrencilerin aileleri de yaşadı. Sınav bitene kadar okul önünden ayrılmayan veliler, çocukların sınavdan çıkmasını bekledi. LGS’de adaylara sayısal ve sözel olarak iki bölümde 90 soru yöneltilecek. ilk oturum için öğrenci ve veliler, okul bahçelerinde yerini almaya başladı. Öğrencilere sözel bölümde Türkçe, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile yabancı dilden toplam 50 soru yöneltilecek. İlk oturum 75 dakika sürecek. Öğrenciler, 10.45’te sınavdan çıkacak. 45 dakikalık ara sonrasında ikinci oturuma girecek.

Yorumlar

Seyir halinde kamyon alev alev yandı

1 Haziran 2019 Cumartesi 14:15

Seyir halinde kamyon alev alev yandı

Zonguldak’ta seyir halinde olan kamyon motor kısmından yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangında araç kullanılmaz hale geldi.

Edinilen bilgiye göre Zonguldak Bakacakkadı mevkisinde seyir halinde olan kamyonun motor kısmında yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın tüm kupayı sardı. Durumu fark eden çevredeki vatandaş itfaiye haber verdi. Kısa süre olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek kontrol altına aldı. Çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmazken araç kullanılmaz hale geldi.

Yorumlar