Harita açıklandı, zirvede Zonguldak var!

9 Ekim 2021 Cumartesi 17:32

Harita açıklandı, zirvede Zonguldak var!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından haftalık vaka sayısını gösteren insidans haritası paylaşıldı. Zonguldak artan vaka sayısı ile dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 25 Eylül - 1 Ekim arasında 100.000 kişi içinde haftalık toplam yeni korona vaka sayısını gösteren haritayı yayınladı. Bakan Koca paylaşımında; "25 Eylül-1 Ekim arasında, 100.000 kişide haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı neydi? Yaşadığınız, gidip geldiğiniz ildeki durumu haftalık İnsidans haritamızdan öğrenebilirsiniz.” ifadelerini kullanırken; Haritada, Zonguldak 557,17 oranla en çok vaka görülen il oldu.

Etiketler:

zonguldak , alaplı , kdzeregli haber , vaka , harita , fahrettin koca

Yorumlar
  • Vatantaş
    10 Ekim 2021 Pazar 16:22

    Zonguldak merkezde okullarda virüs var okulların kapatılıp onlay eğitime geçilmesi T. C geçilmesi gerekli

Milyonlarca çalışanı etkileyen hastalık... Tedavide bir ilk

9 Ekim 2021 Cumartesi 13:24

Milyonlarca çalışanı etkileyen hastalık... Tedavide bir ilk

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünde, kas iskelet sistemi bozukluklarını tespitini ve tedavi sonucunun değerlendirilmesini sağlayan “myotonpro digital palpation device” cihazı kullanılmaya başlandı.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Prof. Dr. Nevin Ergun, mesleki kas-iskelet sistemi hastalıklarının, milyonlarca çalışanı etkileyen en yaygın sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Avrupa’da 2005 yılında sunulan bir rapora göre, mesleki hastalıkların yüzde 38,1’inin kas iskelet sistemi hastalıklarından oluştuğunun bildirildiğini kaydeden Prof. Dr. Ergun, ülkemizde ve gelişmekte olan ülkelerde bu oranların çok yüksek olduğunun gözlemlendiğine dikkat çekti.

Beyaz yakalı çalışanların çalışma ortamları ve koşullarıyla ilişkili olarak en çok kas iskelet sistemi hastalıklarından yakındıklarını belirten Prof. Dr. Ergun, “Bilgisayarların işyerlerine kullanımı üretkenliği artırmış ancak çalışma şekillerindeki değişiklikler, kas iskelet sistemi ile ilgili yeni risk faktörlerinin gelişmesine yol açmıştır” dedi.

Masa başı çalışanlarda bel, boyun ve omuzların, kas iskelet sistemi şikayetlerinin gelişmesine en yatkın bölgeler olarak gözlemlendiğini ifade eden Prof. Dr. Ergun, “Bu şikayetlerin gelişimi ve kronikleşmesini, işyerindeki fiziksel aktivite yetersizlikleri, çalışma süresi, çalışma duruşu, ergonomik düzenlemeler ve tekrarlayan hareketler etkilemektedir” saptamasında bulundu.

Prof. Dr. Ergun, “Bilgisayar kullanımı ile kas iskelet sistemi bozuklukları arasındaki ilişki birçok çalışmada gösterilmiştir. Ana semptomlar arasında ağrı, şişme, sertlik, uyuşma, karıncalanma, halsizlik, bozulmuş koordinasyon, işlev kaybı, cilt rengi ve sıcaklık değişiklikleri yer alır” ifadelerini kullandı.

Omuz ve boyundaki kasların uzun süreli sabit pozisyonda durabilmek için kasılmaya devam ettiğinde bölgeden geçen damarları sıkıştırarak dokuların beslenmesini etkilediğinin altını çizen Prof. Dr. Ergun, bunun da kas sertliğini artırdığını ağrı oluşumuna yol açtığına vurgu yaptı.

Prof. Dr. Ergun, “Bilimsel gelişmeleri izleyip, araştırmalarla desteklemeyi misyon edinen, eğitim kalitesi aldığı akreditasyon belgesi ile tescillenen Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümümüzde lisans, lisansüstü eğitim ve araştırma projelerinde, ‘MyotonPRO Digital Palpation Device’ adlı cihaz kullanılmaya başlandı” diye konuştu.

ÖZELLİKLERİ

Bu cihazın kasın biyomekanik özelliklerinden olan tonus, sertlik ve elastisiteyi objektif olarak ölçebilen, son zamanlarda geliştirilmiş, taşınabilir, invazif olmayan, elektronik bir cihaz olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ergun, şu bilgileri paylaştı:

“MyotonPRO Digital Palpation Device, fizyoterapistlerin en temel işi olan kas, tendon, bağ üzerine yaptığımız uygulamaların etkinliğini değerlendirmek, iki taraflı karşılaştırma yapabilmek açısından çok güncel, pratik, bilimsel çalışmalarda geçerliliği ve güvenilirliği olan yayınlarda kabul gören son sistem cihazdır.

Lisans eğitiminde egzersiz uygulamaları, tedavi derslerinde yapılan uygulamaların etkinliğini öğrencilere göstermek; yüksek lisans öğrencilerinin de güncel tez çalışmaları yapabilmeleri için onlara temin edilebilir bir cihazdır.

Bu amaçla kullanacağımız ölçüm cihazı ‘MyotonPRO Digital Palpation Device, artık Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü lisans ve lisansüstü eğitiminde ve araştırma projelerinde kullanılacaktır.”

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , sanko , nevin ergun , fizyoterapist

Yorumlar

Kampüsten kan bağışına destek

7 Ekim 2021 Perşembe 17:38

Kampüsten kan bağışına destek

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi tarafından Bülent Ecevit Üniversitesi Çaycuma kampüsünde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

“Yardımseven Olmak Kanımızda Var” sloganıyla gerçekleştirilen kampanyaya öğrenciler, öğretim elemanları ve idari personel yoğun ilgi gösterdi. Çaycuma Meslek Yüksekokulu eğitim binasında gerçekleştirilen kampanyada toplam 100 ünite kan bağışı yapıldı.

Etkinlik kapsamında Kızılay yetkilisi Özcan Güler tarafından kan bağışına ilişkin yapılan sunumda kan bağışının önemi vurgulandı, kimlerin kan bağışçısı olabileceği, hangi durumlarda kişilerden kan alınamayacağı, kök hücre bağışının önemi, kan grupları gibi önemli konular hakkında katılımcılara bilgiler verildi.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli , eregli haber , bülent ecevit üniversitesi , kan bağışı

Yorumlar

'Geçmiş olsun' dediler

6 Ekim 2021 Çarşamba 18:04

'Geçmiş olsun' dediler

Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Yakup Yılmaz, Erdemir’de iş kazası geçiren Coşkun Negüzel’e geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Geçtiğimiz Pazar günü Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları 2. Yüksek Fırın’da iş kazası meydana gelmiş 3 işçi yaralanmıştı. Ambulanslarla ilçedeki özel bir hastaneye kaldırılan işçilerden, 2 işçi tedavilerinin ardından taburcu olurken, Coşkun Negüzel’e serviste yatış verildi. Negüzel’e bugün Türk Metal Sendikası heyeti geçmiş olsun ziyareti gerçekleştirdi. Şube Başkanı Yakup Yılmaz, Yönetim Kurulu, Baştemsilcisi ve İşyeri Temsilcisi, Formenler Derneği Başkanı Mustafa Gökçay ile birlikte hastaneye gelerek ziyarette bulundu.

Başkan Yılmaz, Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ve Genel Başkan Yardımcısı Halil Faki Erdal’ın selam ve geçmiş olsun dileklerini iletirken, tedavisi hakkında da yetkililerden bilgi aldı.

Etiketler:

zonguldak , kdzeregli haber , türk metal , erdemir , sendika , işçi , hastane

Yorumlar

450 kilometre geldi, sağlığına kavuştu

5 Ekim 2021 Salı 11:55

450 kilometre geldi, sağlığına kavuştu

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde görev yapan Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven, obezite cerrahisinde 450 ameliyatı başarıyla gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen ameliyatlardan 200'ü ise il dışından gelen hastalardan oluştu. Tekirdağ'dan gelen 137 kiloluk Hüsnü Yeten ise gerçekleştirilen obezite ameliyatının ardından taburcu edildi.

Tekirdağ'da akrabalarının obezite ameliyatının ardından eski sağlığına kavuştuğunu gören 38 yaşındaki Hüsnü Yeten; Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne başvurdu. Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven'e fazla kilolarından kurtulup eski sağlığına kavuşmak istediğini belirten hasta, yapılan tetkiklerin ardından başarılı bir ameliyat geçirdi. Tedavi sürecinin ardından taburcu olan Hüsnü Yeten, başarılı bir ameliyat gerçekleştirilen Dr. Taşdöven'e teşekkür etti. Yeten, "İlhan hocama daha önce yakınlarımdan, akrabalarımdan ameliyat olan var. 137 kiloyla geldim buraya. Tansiyonum ve uyku apnem vardı. Çok sağolsun kendisine ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Ameliyatımı oldum. Bir hafta yattım. Çok mutluyum. Kendisine ve ekibine teşekkür ediyorum. Hocamız Zonguldak için bir velinimet" diye konuştu.

"450 ameliyatın 200'ü şehir dışından"

Obezite ameliyatı için şehir dışından bile hastaların başvurduğunu anlatan Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven, "Hastamız 38 yaşında Tekirdağ’dan geldi. Bu şekilde obezite ameliyatı için Tekirdağ’dan olsun İstanbul’dan olsun, Kocaali’den olsun birçok ilden hastamız var. Bülent Ecevit Üniversitesi olarak obezite cerrahisinde 450 ameliyat yaptık. Bunların 200’ünün il dışından geldiğini gördük. Hüsnü beyde onlardan bir tanesi hastamız ameliyat sonrası 3 günlük yatıştan sonra şifayla evine geri gönderiyoruz" diye konuştu.

"Bu tür hastaların şeker, kolesterol ve tansiyon gibi hastalıkları oluyor"

Başvuran Hüsnü Yeten'in beden kitle endeksinin 40'ın üzerinde olduğunu anlatan Taşdöven, bu tür hastaların tansiyon, şeker ve kolesterol gibi hastalıklarının olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Hastamız obezite hastası beden kitle endeksi 40’ın üzerindeydi. Yaklaşık 137 kiloydu. Bu tür hastaların tansiyon, şeker, kolesterol gibi rahatsızlıkları oluyor. Hastamız o şikayetlerle geldi. Hastamıza tüp mide ameliyatı yaptık midesini küçülttük. Yaklaşık 100 cc kadar bir midesi kaldı yaklaşık bir muz kadar. Hastamızın iştah merkezini aldığımız için çok fazla iştahı olmayacak ve böylelikle hızlı bir kilo verme evresine geçecek. Hastalarımıza telefonlarımızı veriyoruz. Almanya’dan, Irak’tan gelen hastalarımız var. İl dışından genelde İstanbul, İzmit, Adapazarı ve Bursa’dan hastalarımız var. Üniversite bünyemizde kurulu olan obezite merkezimiz Türkiye’de sayılı merkezlerimizden bir tanesi.Bu tür ameliyatlarda yüzde 1’de olsa kaçak, kanama riski var. Şu ana kadar öyle bir durum yaşamadık ama bu yaşamayacağız anlamına gelmiyor. Sonuçta kullanılan cihaza bağlı teknikle alakalı bu riskler her zaman var. Şuana kadar ölüm riskimiz olmadı. Ameliyat sonrası ilk zamanlar çok hızlı kilo veriyorlar. Bunu korurlarsa yaşamlarına geri dönüyorlar. Çünkü bu tür hastalarımız genelde üstlerinde 50- 60 kilo fazla taşıyorlar. Buna bağlı diz ağrıları, eklem ağrıları, uyku nefes bozuklukları, atım ve tansiyon rahatsızlıkları olabiliyor. Bu sadece ameliyatla olmuyor. Biz ameliyattan sonra diyet ve spor öneriyoruz. Hastalarda bir davranış değişikliğine gidiyoruz. Bu dediklerimiz yapan hastalarımız çok iyi kilo veriyor. Bugün bir hastam kontrole geldi. Hasta tam 10 ayda 75 kilo verdi ve ideal kilosuna indi. Hastalar ortalama 1 ay 15 kilo veriyorlar. Bu sporu ve diyeti yaparsanız 25 kiloya kadar çıkabiliyor. Bugün bir hastam geldi Alaplı İlçesinden 220 kilo. En yüksek hastalarımız bu kilolarda oluyor. Hepsi ağır hastalar."

"Hastane ve ameliyattan değil obeziteden çekinmek gerekiyor"

Obezitenin bir çok hastalığın kaynağı olduğuna dikkat çeken Dr. Öğretim Üyesi İlhan Taşdöven, "Hastane veya ameliyattan çekinmeye gerek yok. Aslında obeziteden çekinmek gerekiyor. Obezite bir çok hastalığın kaynağı. Tansiyondan kalp krizlerine kadar neden olabiliyor. Hastalarımız bunlardan korksun ameliyattan korkacak bir şey yok. Çünkü biz burada direk ameliyata almıyoruz. İlk önce bir check- up geçiriyoruz. Hastalarımızın ekstra bir rahatsızlığı var mı yok mu ona bakıyoruz. Bunlarda bizim obezite merkezimizde yapılıyor. Hastalarımız geldiğinde ameliyat olamasa bile bir check- uptan geçmiş oluyor. Bazı hastalarımızda kalp ile ilgili sorunlar saptayıp tedavisini yapıyoruz" şeklinde sözlerini tamamladı.

Etiketler:

zonguldak , ereğli , ereğli haber , obezite , hastane , ilhan taşdöven , hüsnü yeten

Yorumlar