Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

29 Eylül 2018 Cumartesi 22:51

Halk pazarında fiyatlar cep yakıyor

Zonguldak semt pazarında sebze ve meyve fiyatları cep yaktı.

Zonguldak’ta Çarşamba ve Cumartesi günleri kurulan semt pazarında fiyatlar vatandaşın cebini yaktı. Tezgahlarda satışa sunulan ürünlerin almak isteyen vatandaşlar fiyatların pahalı olmasından yakındı. Halk pazarında yapılan araştırmalara göre fiyatlar şöyle sıralandı:
Soğan 2.5 TL Patates 2.5 TL, domates 5 TL, salatalık 4 TL, Biber 4 TL’den kabak 3 TL, patlıcan 4 TL alıcı bulurken meyvelerde ise mandalina 3 TL, Elma 2.5 TL, üzüm 4 TL'den alıcı buldu.

Yorumlar

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:52

Okullarda istihdam edilecek 60 personel için kuralar çekildi

Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan işbirliği ile Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında okullarda çalıştırılacak olan 60 personel için noter huzurunda kura çekimi yapıldı.

Çaycuma Kültür Merkezinde yapılan kura çekimine Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, Şube Müdürü Nusret Parlak, Çaycuma Noteri Fatih Topçu, İŞKUR temsilcisi Belkıs Akın’ın katıldı.
Okullarda çalıştırılmak için alınacak olan 60 kişilik personel için 630 kişi başvuru yaptı.

Yorumlar

İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

29 Eylül 2018 Cumartesi 12:51

İl Sağlık Müdürü Güner'den 'Dünya Kalp Günü' açıklaması

Zonguldak İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Ertuğrul Güner, 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” ile ilgili yaptığı açıklamasında, kalp ve damar sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Güner, yaptığı açıklamada, kalp ve damar hastalıklarının küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtti. Türkiye'de 2013'te her 5 kişiden ikisinin kalp-damar hastalığına bağlı nedenlerden dolayı öldüğünü anımsatan Güner, şunları kaydetti:
"Davranışsal risk faktörleri yani sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80'inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyo ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler, toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahalelerle kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir."

Yorumlar

Sağanak yağışla gelen çöpler limanı doldurdu

28 Eylül 2018 Cuma 19:16

Sağanak yağışla gelen çöpler limanı doldurdu

Zonguldak Alaplı'da etkili olan sağanak yağış sonrasında, dere yataklarından yağışla sürüklenerek denize gelen molozlar balıkçı barınağında balıkçı tekneleri de adeta çöp içinde kaldı.

Yağmur suyu ile birlikte gelen çöpler, dere yataklarından Karadeniz'e ulaşan, pet ve cam şişeler, odun parçaları ve çeşitli molozlar, denizdeki dalgalanma sonucunda balıkçı barınağında kirliliğe neden oldu. Sağanak yağışlar sonrası yaşanan bu manzara gelişi güzel çevreye bırakılan atıkların sebep olduğu kirliliği ortaya çıkartırken, durumu gören vatandaşlar ise,“Her zaman yağmur yağdığında dere yükselince Karadeniz çöple doluyor. Buraya gelen balıkçı tekneleri dereye gelişi güzel çöplerini atıyorlar. Gördüğünüz gibi dere yükselince bu çöpler limana geliyor ve çirkin manzaralar oluşturuyor. Bu kirliliğe yol açanları cezalandırmak lazım. Sonuç olarak Çevre Koruma derneğini göreve davet ediyor ve belediye yetkilileri de bu konuda kalıcı tedbirler almalı" diye konuştular.

Yorumlar

4 büyük takımın taraftarları iyilikte buluştu

28 Eylül 2018 Cuma 17:18

4 büyük takımın taraftarları iyilikte buluştu

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde dört büyük takımın taraftar dernekleri bir araya gelerek kan bağışı kampanyası düzenledi.

Kdz. Ereğli ilçesinde Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un taraftar dernekleri bir araya gelerek kan bağışı kampanyası düzenledi. Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumuluoğlu, Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve Kdz. Ereğli İlçe Emniyet Müdürü Ferdi Kuyu’da kan vererek kampanyaya destek oldular.
Vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu kan bağışı ve kök hücre kampanyasının ikinci gününde taraftar dernekleri çekiliş gerçekleştirerek kura ile belirlenen şanslı vatandaşlara tutukları takımın atkısını, formasını ve topunu hediye edecek.
Renklerin kardeşliği olarak kan bağışı kampanyasının ikincisini düzenlediklerini söyleyen Kdz. Ereğli Fenerbahçeliler Derneği Başkanı Serdar Özbek, amaçlarının rekor kırmak olduğunu belirtti. Özbek açıklamasında, “Türkiye’de bir ilk bu, renklerin kardeşliği olarak düzenlediğimiz ikinci kampanyamız. Türkiye’de insanların birbirinin yüzüne düşmanca bakmanın önüne geçebilmek için bizde Zonguldak’ın Ereğli ilçesi olarak bunu başlatmayı ön görmüştük. Kızılay’ımız da bu sene kanın biraz düştüğünün haberini alınca bir daha düzenleyelim dedik. Amacımız bu sene rekor kırmak. Tüm taraftarları ve vatandaşları kan kampanyamıza davet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.
Renklerin kardeşliği olarak kan bağışı kampanyasını geleneksel hale getirdiklerini vurgulayan Kdz. Ereğli Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Tarkan Adik, Ereğli halkını kan vermeye davet etti. Adik, “Renklerin kardeşliği olarak biz bunu gelenekselleştirdik. Bütün dernek başkanlarımız ile birlikte her sene yapıyoruz. Bu sene ikincisini yaptık. Amacımız burada bütün Ereğli halkını kaynaştırmak ve örnek bir tablo çizmek. Daha önce yaptığımız kan kampanyasında çok güzel bir sonuç aldık. Bir tane kök hücremiz ufak yaşta lösemili bir çocukla uyuştu. Çocuğun hayatını biz şuanda kurtardık. Bu kampanyada da verim almak istiyoruz. Her şeyden önemlisi de Kızılay’ımızın kanlarını doldurmak istiyoruz. Kan acil ihtiyaçların başında geliyor. Biz dernek olarak her zaman yarış içerisinde olabiliriz ama aynı mücadeleyi her zaman renklerin kardeşliği çatısı altında vermeye devam edeceğiz. İki gün sürecek kan kampanyamızda her derneğimiz atkısını, imzalı formasını, topunu, her şeyini ayarladı. Yarın yapacağımız çekilişte de şanslı olan arkadaşlarımıza hediye edeceğiz. Ben buradan duyarlı olan, takımı, taraftarlısı, taraftarsızı, herkesi amfi tiyatroya bekliyorum kan vermeye” dedi.

Yorumlar