Halk Sağlığı Haftası'nda bilgilendirme standı...

3 Eylül 2018 Pazartesi 17:05

Halk Sağlığı Haftası'nda bilgilendirme standı...

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında sosyete pazarında stant açıldı.

Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı tarafından Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Merkez Acılık Caddesinde bulunan açık otopark alanına kurulan Pazar yerinde stant açılarak kanser taramaları hakkında vatandaşlar bilgilendirildi. 
Kanser Erken teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) de görevli Dr. Ebru Ergin Arslantaş Koordinatörlüğünde hemşireler tarafından standa gelen vatandaşlara kanser taramalarında geniş kapsamlı olarak bilgiler verildikten sonra bağırsak kanseri taraması için gaitada gizli kan kiti dağıtılmış olup, rahim ağzı kanseri ve meme kanseri taramaları için vatandaşlara randevu verildi. 
Düzenlenen stantdın açılışını yapan Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ömer İnan Güven burada yapmış olduğu açıklamada özetle şunları söyledi; "Hafta başında halkın çok yoğun olarak gelmiş oldukları Sosyete pazarında Kanser Erken Teşhis tarama ve Eğitim Merkezinde görevli sağlık ekiplerimiz tarafından stant açarak Halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar hakkında halkımıza bilgi vermek amacıyla her yıl 3-9 Eylül tarihleri ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Halk sağlığı çalışmaları; bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflemektedir. Koruyucu sağlık hizmetleri çalışmalarının daha da yaygınlaştırması, sağlık eğitimleri ve etkinlikler düzenleyerek toplum bilincinin artırılması, hastalıkların meydana gelmeden önlenebilmesi ve neticede toplumun yaşam standardının yükseltilmesi için halk sağlığı çalışmalarımız süreklilik göstermektedir. Halk Sağlığı Haftası kapsamında etkinliklerimiz hafta bolunca sürecektir.” 

Yorumlar

Gelin arabasına şehidin adını yazdırdı...

3 Eylül 2018 Pazartesi 16:57

Gelin arabasına şehidin adını yazdırdı...

Batman'da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Jandarma Uzman Onbaşı Recep Turan'ın adını gelin arabasına yazdırdı.

Alaplı ilçesinde dünyaevine giren Oğuzhan Kara, gelin arabasına şehit Recep Turan'ın adını yazdırdı. Recep Turan'ın da yakını olduğu öğrenilen Oğuzhan Kara, şehit uzman onbaşı Recep Turan'ın şehit düşmeseydi düğününe katılma planı olduğu ortaya çıktı. Acı haberle yıkılan Oğuzhan Kara da anlamlı bir davranış sergileyerek gelin arabasına kendisinin ve eşinin adını yazdırmak yerine şehidin adını yazdırdığını ifade etti. Aracına "Recep Turanlar ölmez" yazdıran Oğuzhan Kara, gelin arabasının önünü de Türk Bayraklı çiçeklerle süsledi. 

Yorumlar

O mağaraya ziyaretçi akını...

2 Eylül 2018 Pazar 18:49

O mağaraya ziyaretçi akını...

Türkiye’nin en uzun 10., Zonguldak’ın ise en uzun 2. mağarası olan Gökgöl Mağarası ziyaretçi akınına uğradı.

Türkiye’nin gezilebilir ve halka açık 875 metrelik alanı ile en uzun 10. mağarası olarak bilinen Gökgöl Mağarası, yapılan çalışmaların ardından 1 Haziran 2016 tarihinde yeniden hizmete açıldı. Yaklaşık 340 milyon yaşındaki mercan fosillerin bulunduğu mağara, en yaşlı yapı oluşumlarına da ev sahipliği yapıyor. Zonguldak-Ankara karayolu üzerinde bulunan Gökgöl Mağarası, Türkiye’nin önemli mağaraları arasındaki yerini koruyor. Mağara içerisinde yapımı tamamlanan aydınlatma, güvenlik, mağara içi köprü gibi çalışmaları da ziyaretçi potansiyelini artırdı. Yıl içinde sıcaklık ve nem oranının fazla değişmemesi nedeni ile mikroklima özelliğine sahip olmasıyla bilinen mağaranın girişten büyük çöküntü salonuna kadar olan bölümleri 'Fosil giriş', 'Astım Salonu', 'Harikalar Salonu' gibi adlarla nitelendirildi.
Gökgöl Mağarası'nı 2016 yılından bu yana 33 bin 414’ü sivil, 31 bin 130’u öğrenci olmak üzere toplam 64 bin 544 kişi ziyaret etti. 21 Haziran 2001 yılında açılan mağarayı bugüne kadar ise toplam 362 bin 437 kişi ziyaret etti. Bu ziyaretlerin 192 bin 17’sini sivil ziyaretçiler, 158 bin 305’ini ise öğrenciler oluşturdu.
Mağaranın tanıtımı için Bülent Ecevit Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Bölümü akademisyenleri ve öğrencileri de opera ve yöresel türküler seslendirmiş ve mağarada çekilen klipler büyük ilgi görmüştü.

Yorumlar

Şehit madencileri düşündüler, kampanya başlattılar...

2 Eylül 2018 Pazar 18:41

Şehit madencileri düşündüler, kampanya başlattılar...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Çaylıoğlu Köyü’nde bulunan Şehit Madenciler İlkokulu ve Ortaokulu’na Maltepespor öncülüğünde şehit madenciler anısına kitap kampanyası başlatıldı.

Maltepespor öncülüğünde bugüne kadar yaşanan maden ocağı faciaları sonucu hayatını kaybeden tüm madenciler için Şehit Madenciler Ortaokulu ve İlkokulu’na destek olmak amacıyla kitap kampanyası başlatıldı. Kampanyaya destek verenler kitapları Şehit Madenciler Ortaokulu ve İlkokulu’na ulaştırdı.
Şehit Madenciler Ortaokulu ve İlkokulu yöneticileri kampanyaya destek olan herkese teşekkür ederek şu ifadelere yer verdi: “Maltepespor öncülüğünde, bugüne kadar yaşanan maden ocağı faciaları sonucu hayatını kaybeden tüm madencilerimizin anısına, Ereğli ilçesi’ne bağlı Çaylıoğlu köyündeki Şehit Madenciler Ortaokulu ve ilkokulu'na başlatılan kitap kampanyasın da bizlere yardımcı olan herkese ve bölgede bizleri karşılayan tüm Ereğli’li Dostlara teşekkür ederiz.”

Yorumlar

Şehidimiz son yolculuğuna uğurlandı...

1 Eylül 2018 Cumartesi 15:47

Şehidimiz son yolculuğuna uğurlandı...

Batman’da teröristlerle girilen çatışmada şehit düşen Uzman Onbaşı Recep Turan, memleketi Zonguldak’ta son yolculuğuna uğurlandı.

23 yaşındaki Uzman Onbaşı Recep Turan'ın naaşı dün akşam saatlerinde TSK’ya ait uçakla Zonguldak Havaalanına getirildi. Karayoluyla Alaplı ilçesinin Devlet Hastanesi morguna konulan şehidin cenazesi öğle saatlerinde baba ocağına getirildi. Baba ocağına getirilen şehidin tabutunun başında yakınları tabuta sarılarak ağladı. Şehidin yeğeni Şura Turan, Türk bayrağı sarılı tabuta üstünde şehidin fotoğrafını sevdi sonrasında da ağladı. Şehidin naaşı evinin önünde helallik alınarak dua edildi.
Öğlen namazını müteakiben gerçekleştirilen cenaze törenine şehit Recep Turan’ın Siirt’te vatani görevini yapan abisi Berat Turan, İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Zonguldak milletvekillleri, Zonguldak Valisi Ahmet Çınar, protokol üyeleri ve on binlerce vatandaş katıldı.
Öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazı ile şehit uzman onbaşı çavuşun cenazesi evlerinin yakınındaki mezarlıkta defnedildi.

Yorumlar