Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması iptal

5 Haziran 2020 Cuma 12:15

Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması iptal

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haftasonu uygulanacak olan 14 büyükşehir ve Zonguldak’ta sokağa çıkma kısıtlamasını iptal ettiğini açıkladı.

Başkan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım." dedi. Başkan Erdoğan açıklamasında "2,5 ay aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.
Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Alaplı , Covid-19 , Korono , Vaka , Sayı , Sokağa , Çıkma , Kısıtlaması , İptal

Yorumlar

Hikmet Tezel yaşamını yitirdi

5 Haziran 2020 Cuma 09:11

Hikmet Tezel yaşamını yitirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Hikmet Tezel tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kdz. Ereğli Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanlığında görevini yürütürken rahatsızlanan Tezel uzun süredir tedavi gördüğü Echomar Hastanesinde dün gece saatlerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi. Haberi alan yakınlarının hastaneye akın ederken, Hikmet Tezel’în cenaze töreni ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi.

Kdz. Ereğli Haber Ailesi olarak merhuma Allah’tan rahmet yakınlarına ise baş sağlığı diliyoruz.

Yorumlar

Maden işçisinde Korona Virüs tespit edildi

4 Haziran 2020 Perşembe 23:39

Maden işçisinde Korona Virüs tespit edildi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kandilli Beldesi’nde faaliyet gösteren Türkiye Taş Kömürleri Kurumu (TTK) Armutçuk Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında çalışan bir işçide Korona Virüs tespit edilmesi üzerine 20 madenci karantinaya alındı.

Edinilen bilgiye göre TTK Armutçuk Müessese Müdürlüğü'ne bağlı maden ocağında çalışan S. K. isimli maden işçisine yüksek ateş şikayeti ile gittiği hastanede Korona Virüs teşhisi konuldu. Bunun üzerine Kdz.Ereğli İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Korona Virüs teşhisi konulan işçinin birlikte çalıştığı 20 madencinin karantinaya alınmasına karar verildi. Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekibinin Korona Virüs tespit edilen maden işçisinin temas ettiği kişileri belirleyerek karantina kapsamını genişletebileceği ifade edildi.

Etiketler:

Zonguldak , Ereğli , Kdz.Ereğli , Maden , İşçi , Kandilli , TTK

Yorumlar

İşte Kdz. Ereğli'de Cuma Namazı kılınacak alanlar

4 Haziran 2020 Perşembe 19:37

İşte Kdz. Ereğli'de Cuma Namazı kılınacak alanlar

Kdz. Ereğli’de Cuma namazı kılınacak yerler ile ilgili kararı Kdz. Ereğli Kaymakamlığı açıkladı. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün “Koronavirüs Tedbirleri (Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi hk.)” konulu yazılarına istinaden, toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak belirlenen yerlerde Cuma namazı kılınacağı açıkladı. Cuma namazı kılınacak 05 Haziran 2020 Cuma günü, Cuma namazı kılınacak yerlerde ki şartlar ise şu şekilde,

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün “Koronavirüs Tedbirleri (Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi hk.)” konulu yazılarına istinaden, toplu olarak bulunulacak alanlarda uyulması gereken hijyen, sosyal mesafe vb. kurallar göz önünde bulundurularak belirlenen yerlerde Cuma namazı kılınacağı açıkladı. Cuma namazı kılınacak 05 Haziran 2020 Cuma günü, Cuma namazı kılınacak yerlerde ki şartlar ise şu şekilde,

 -Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, Şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacağından, cemaat abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde gidermek suretiyle cami ve mescitlere gelmelidirler.

-Cemaat  yanında  şahsi  seccadelerini  getireceklerdir.  Koli,  karton,  çuval  ve  hasır  vb.

yaygılar kullanılmayacaktır.

-Cuma namazı kılacak herkesin tıbbi bez maske kullanması zorunludur. Maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir.

- Cuma namazı kılınacak yerlerin girişlerinde, herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi ve vücut ısısının (ateş) ölçülmesi sağlanacaktır.

 -Cuma namazı kılınacak yerler azami kapasitesine ulaştığında, buralara cemaatin girmesine müsaade edilmeyecektir.

 -Cuma namazı saatinde tüm camiler kapalı olacaktır.

 -Evde izolasyonda olan kişiler, sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında olan vatandaşlar ile hastalık belirtileri taşıyanlara evlerinde kalmaları esastır.

 

 

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Alaplı , Covid-19 , Korono , Cami , Namaz , İbadet , CumaNamazı

Yorumlar

Valilik’ten MAKZON Sanayi Sitesi projesi açıklaması

4 Haziran 2020 Perşembe 16:26

Valilik’ten MAKZON Sanayi Sitesi projesi açıklaması

Zonguldak Valiliği, belediye meclisinde olağanüstü toplantıda imar komisyonunun yeter sayısı bulunamadığından karara bağlanamayan MAKZON Sanayi Sitesi projesine ilişkin açıklamada bulundu.

Zonguldak Valiliği İl Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünce yapılan açıklamada, “Pandemi döneminde ara verilen Belediye Meclis Toplantısı, Valiliğin talebi üzerine olağanüstü olarak toplanmış, yapılan toplantıda talep konusu imar komisyonu toplantı yeter sayısı bulunamadığından karara bağlanamadan sona ermiştir. Uzunca bir süredir ilimizde Valilikçe çalışmaları sürdürülüp projesi geliştirilen MAKZON Zonguldak Maden Makineleri Kümelenmesi Projesi çerçevesinde yapılmasına çalışılan Üzülmez bölgesi MAKZON Sanayi Sitesi Projesinin uygulanacağı alanda yapılması gerekli imar değişikliğinin yapılması idi. Kümelenme kavramı yeni bir ekonomik kalkınma modeli enstrümanıdır. Kümelenme ile yapılmak istenen iş aynı iş kolundaki işletmelerin bir plan proje ve strateji dâhilinde belli bir yörede yoğunlaşarak bir küme oluşturup ortak sorunlarına ortak çözümler geliştirerek muadillerine oranla avantajlı bir çalışma ortamı oluşturup bölgesine ekonomik gelişme imkânı sağlamaktır. Kümelenme modeli, bir ortaklık modeli değildir. Kendi içlerinde birbirine rakip, bağımsız ticari işletmelerin bir strateji ile bir araya gelmesi ile oluşur. Bu bir araya gelme tesadüfen olursa oluşan gruba küme değil yığın denir. Bir strateji ile oluşursa buna küme denir ve istenen budur. Burada bölgedeki yatırım ortamını kümeyi oluşturan işletmeler için ortak sorunları çözüp elverişli hale getirmek, çalışma ve üretme koşullarını kolaylaştırmak önemlidir. Kümedeki işletmeleri rakiplerine karşı avantajlı hale getirip yerel potansiyelin, yerel ekonomik kalkınmaya yansımasına katkı sağlar hale getirmek önemlidir” ifadelerine yer verildi.
"BAKKA takvimine yetişmek için gerekli imar planı değişikliğinin bir an önce yapılması zorunlu hale gelmiştir"
Zonguldak il merkezinde varlığına inanılan maden makinecilik potansiyelinin girişimcilerinin önünün açılmasıyla yeni girişimcilere imkan sağlanması planlanan MAKZON’a ilişkin yapılan açıklamada şöyle devam edildi:
“MAKZON Zonguldak il merkezinde varlığına inanılan Maden Makinecilik Potansiyelinin girişimcilerin önünü açarak, yeni girişimcilere imkân sağlayarak, ilin ekonomik kalkınmasına katkı sağlaması amacıyla düşünülen projenin markası olup bu çerçevede oluşturulan derneğin de adıdır. Çünkü Zonguldak ve yakın çevresi yani Filyos Havzası bir maden ve madene dayalı endüstrilerin özellikle çelik endüstrisinin yoğunlaştığı bir havzadır. Madenlerin ve yöredeki madene dayalı endüstrilerin yıllık hesaplanan makine ihtiyacı 200 milyon dolar değerindedir. Konu kalkınma ajansımız BAKKA eliyle profesyonel olarak çalışılmış, proje haline getirilmiştir. Mevcut makine ihtiyacının büyük bir kısmı havza dışından tedarik edilmektedir. Bu makinelerin imalatı ile bakım ve onarımları bilindiği gibi uzun yıllardır özellikle TTK Merkez Atölyesi üzerinden yürütüldüğü için havzada makine imal, bakım ve onarımı konusunda ciddi bir bilgi ve tecrübe birikmiştir. MAKZON ile bu kökü 100 yılı aşan bir geçmişe dayalı makine üretim bilgisini özel sektör eliyle ekonomiye kazandırmaya, özellikle Zonguldak merkezini bir maden makineleri üretim üssü haline getirmeye çalışılmaktadır. Proje çerçevesinde mevcut ve muhtemel girişimciler bir araya getirilerek öncelikle MAKZON derneği oluşturulmuş, daha sonra imalat alanı ihtiyacı nedeniyle bir sanayi sitesi yapımı fikri öne çıkmış, bu amaçla bir KSS Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi kurulmuş, bir miktar mali imkan oluşturulmuş, bir avan proje hazırlanmış, Üzülmez bölgesi eski KOK Fabrikası bölgesinde 140-150 dekar kadar bir arazi bulunmuş, 80-100 kadar 1000+1000 (iki bin) metre kare büyüklüğünde sanayi iş yeri oluşturmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede BAKKA ile olduğu kadar da ilimiz Bülent Ecevit Üniversitesi ile işbirliğine gidilmiş, mevcut Teknopark alanı da bu amaçla değerlendirilmek üzere çalışmalar yürütülmüş, bunun karşılığında sanayi sitesinin merkezi bir yerine gelişmiş, ideal bir Teknopark yapılıp üniversiteye devredilmesine çalışılmaktadır. Bu noktada Teknopark projesi de tamamlanmak üzeredir. Üniversite ile gerekli anlaşmalar yapılmış, protokoller hazırlanmıştır. Bu aşamada imar değişikliği gündeme gelmiştir. Özellikle pandemi gündemi nedeniyle birçok gecikme yaşanmıştır. Proje alanının alt yapısını projeye hazır hale getirmek için BAKKA bünyesinde hazırlanan projenin zaman kısıtı vardır. BAKKA takvimine yetişmek için gerekli imar planı değişikliğinin bir an önce yapılması zorunlu hale gelmiştir. Aksi takdirde BAKKA imkânları kullanılamayacaktır."
"Ajans takvimine yetişmek zora girmiştir"
İmar planı değişikliğinin bir sonraki meclis toplantısına kaldığı gerekçesiyle ajans takvimine yetişmenin zora girdiğine ilişkin açıklamada şöyle denildi:
"Bu durumda imar planı değişikliği bir sonraki meclis toplantısına kaldığı için ajans takvimine yetiştirmek zora girmiştir. Çünkü Belediye Meclisi kararından sonra bir aylık askı süresi de söz konusudur. Proje ciddi anlamda gecikme trendine girmiştir. Belediye meclisi pandemi nedeniyle olağan zamanında toplanamayınca Valilik olarak Belediye Başkanımızdan bu amaçla bir olağanüstü toplantı istenmiştir. Belediye Başkanlığı da talebimiz gereği toplantıyı düzenlemiştir. Ayrıca konunun siyaset üstü, ilin ortak projesi olarak ele alınıp rutin tartışmaların dışında tutulması ve sürecin de daha fazla gecikmemesi için belediye meclisinde temsilcisi bulunan siyasi partilerin il başkanları valilikte bir toplantıya çağrılarak olağanüstü toplantının gerekçesi kendilerine izah edilmiş ve katkıları talep edilmiş, katkı verileceği de ifade edilmiştir. Gecikmeden üzgünüz. Her şeye rağmen takvime yetiştirmeye çalışacağız. Süreçle ilgili herkesin her aşamada yardımını istiyoruz. Bu aşamaya kadar il geneli bütün kesimlerden ilgi ve yardım gördüğümüzü ifade etmeliyiz. STK’LAR, BAKKA, TSO, Esnaf Odaları Birliği, Üniversite Rektörlüğümüz, Üniversite Yönetim Kurulu ve Teknopark Yönetimi, Özel Sektör Temsilcilerimiz ile mevcut ve muhtemel yatırımcılarımız, TTK Genel Müdürlüğümüz, Belediye Başkanlığımız ve burada sayamadığımız bütün kurumların ilgi ve yardımları, görüş birliği ile geldik. Özellikle Belediye Başkanımıza, Üniversite Rektörümüze, TTK Genel Müdürümüze, BAKKA mensuplarına, TSO ve Esnaf Odaları Birlik Başkanlarımıza bu konuda görevlendirdiğimiz Vali Yardımcımıza, eski ve yeni Teknopark Genel Müdürlerimize ilgi anlayış ve katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Partnerlerimizle yolumuza devam edeceğimizi, projenin şehrimiz ekonomisine ciddi bir açılım getireceğine inanç ve gayretimizi ifade ediyoruz."

Etiketler:

Kdz.Ereğli , Ereğli , Haber , Zonguldak , Sanayi , MAKZON , TSO , BAKKA , STK ,

Yorumlar