Gurbetçiler memleketlerinde doyasıya eğlendiler...

26 Temmuz 2017 Çarşamba 13:14

Ereğli Haber

Gurbetçiler memleketlerinde doyasıya eğlendiler...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Belediyesi tarafından Avrupa’nın değişik ülkelerinde yaşayan ve tatillerini geçirmek için memleketlerine gelen gurbetçiler için gece düzenlendi.

Kdz. Ereğli Belediyesi, yurt dışında yaşayan gurbetçiler için bir gece düzenledi. Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ın Belediye kamp tesislerinde ağırladığı gurbetçiler, memleketlerinde stres atıp, eğlendi.
Geçtiğimiz yıl hain darbe girişimi nedeniyle Kdz. Ereğli Belediyesinin düzenlediği demokrasi nöbetlerinde ağırlanan gurbetçiler için bu yıl belediye kamp tesislerinde özel bir gece düzenlendi. Geceye, Avrupa’nın değişik kentlerinde yaşayan ve tatillerini geçirmek için Kdz. Ereğli’ye gelen binin üzerinde gurbetçi vatandaş ve mahalle muhtarları katıldı.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal ve eşi Sevim Uysal, gurbetçilerin masalarını tek tek ziyaret ederek bir süre sohbet ettiler.
Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’da gurbetçiler ile iftihar ettiğini ve onur duyduğunu söyledi. Uysal konuşmasında belirterek; “Sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Geçen yıl hain darbe girişimi nedeniyle Anıt önünde demokrasi nöbetinde buluşmuştuk. Huzurlarınızda Almanya’dan, tüm Avrupa’dan gelerek Demokrasi nöbetlerinde bizlerle olan tüm gurbetçilerimize şükranlarımı sunuyorum. Sadece Ereğli de değil, Avrupa ülkelerinde 15 Temmuz da ortaya koyduğunuz fotoğraflardan da iftihar ettik, onur duyduk. Nerde Türk vatandaşımız varsa onların yanında ve arkasındayız. Sizlerin yanında dimdik duran bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve dimdik duran Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan var. Sizlerin dertleri ile dertlenip, çözüm bulmak için buradayız. Katılımlarınız için teşekkür ediyorum” dedi.
Mangal partisiyle başlayan gurbetçiler gecesinde Belediye Folklor ekiplerinin gösterisi ve Faslı Şahane grubunun seslendirdiği türkülerle stres atan gurbetçiler, davul-zurna eşliğinde gönüllerince eğlendiler.
Gurbetçiler gecesinin finalinde havai fişek gösterisi görülmeye değerdi. Düzenlenen gecede, Kdz. Ereğli Belediye Başkan yardımcıları ve daire müdürleri de hazır bulundu.

Yorumlar

Dünyanın en yaşlı 5 ağacından birine pastalı kutlama

25 Temmuz 2017 Salı 20:30

Dünyanın en yaşlı 5 ağacından birine pastalı kutlama

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde bulunan ve dünyanın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan 4 bin 112 yaşında ki porsuk ağacının yeni yaşı pasta kesilerek kutlandı.

Alaplı Gümeli Beldesi Bölükleri yaylasında geçtiğimiz yıl tescillenen dünyanın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan porsuk ağacının 4 bin 113 yaşı, pastası kesilerek kutlandı. Bronz Çağından itibaren Anadolu'da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen ağacı ziyaret eden Gümeli Belde Belediye Başkanı Ahmet Saydam, ağacın yeni yaşını kutlamak için pasta getirdi. Gümeli Bölüklü ve Bacaklı yaylaları eteklerinde geçtiğimiz yıl keşfedilen porsuk ağacı, kesilen pasta ile yeni yaşına girdi.
41 asırlık porsuk ağacının yeni yaşı kutlamalarını festivale dönüştürmeyi planladıklarını ifade eden Saydam, "Bronz çağından bugüne kadar Anadolu'da yaşayan yegane canlı olduğu düşünülen 4 Bin 112 yaşındaki ağacımız geçen yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığımız tarafından tescillenmişti. Bu sene de 1 yıl yaşlanarak 4 bin 113 yaşına girmiş oldu. Bu ağacımız Dünyanın en yaşlı 5 ağacı arasında ve dünyanın en yaşlı porsuk ağacı olarak tescillendi. Tescillenip duyurulmasının ardından Türkiye'nin bir çok bölgesinden 1 yılda on binlerce insan ağacı görmeye geldi.
Gümeli yayalarında bir çok porsuk ağacının bulunduğunu anlatan Saydam, "Bölüklü ve Bacaklı yaylalarında bin 987 ve bin 164 yaşlarındaki ağaçlar ile yaşları ortalama 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda porsuk ağacı bulunmaktadır. 4 bin 113 yaşındaki porsuk ağacı ise en yaşlı ağaçtır. Beldemiz Bölüklü yaylasında, bundan sonra da düzenleyeceğimiz yayla şenlikleri ile 4 bin 113 yaşındaki ağacın her yıl yeni yaşını kutlayarak geniş kitlelere yaymak istiyoruz" diye konuştu.

Etiketler:

Dünyanın en yaşlı 5 ağacı ,

Yorumlar

"Bu meslek artık insanlara lazım değil, ölüyor"

25 Temmuz 2017 Salı 20:26

"Bu meslek artık insanlara lazım değil, ölüyor"

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde yaşayan 55 yaşındaki tek bakır işleme ustası Süleyman Sağır; ürünlere ve meslekte çalışma isteğine olan talebin azalması, mesleği yok olma aşamasına getirdiğini ifade etti.

Erzincan’da dünyaya gelen Süleyman Sağır 1968 yılında bir arkadaşı ile birlikte dükkan açtı. Kendi iş yerinde uzun yıllar çıraklık yapan Sağır, yeteneği ile bakır ustası oldu. O yıllarda daha çok el sanatları ve süs ürünleri üreten Sağır, 20 yıl kadar önce Kdz. Ereğli ilçesine gelerek mesleğine burada devam etti. Bakır üzerine portre başta olmak üzere her türlü resmi işleyen Sağır, bakırla ilgili yapamayacağı şekil veremeyeceği hiçbir şey olmadığını söyledi. Bakır ustalığının diğer el sanatlarında olduğu gibi yok olmasına üzüldüğünü belirten Çakır, mesleğinin yaşatılması için yapabileceği hiçbir şeyinin olmadığını vurguladı.
Mesleğinin yaşadığı zorluklardan bahseden Sağır, “Daha önce köy hayatımızda 1968’ de Erzincan Merkeze geldiğimizde bu işleri yapan bir abimiz vardı ona yardımcı birileri lazımdı, bizde onunla beraber bu işleri kurduk. Yani çıraklığımda kendi işim, atölyemde başladı. O zamanlar tablolardan ziyade hediyelik eşya imalatı, bakır duvar panoları, hamam tasları, semaverler yani bir nevi zücaciye işleri gibi. Daha sonra ki yıllarda sanat ile ilgili işler yapamaya başladık. En başından merakım vardı seviyordum hala seviyorum” dedi.
Birçok tarihi binanın kapılarına işlemeler, askeri birlikler için rölyefler ve camiler için çeşitli eserler yaptığını anlatan Bakır Ustası Sağır “Saat yaptık, kısacası bakır ve metal ile ilgili ne varsa bu olmaz diyebileceğim bir şey yok. Bu meslek yok olmak üzere sanat her dalda zaten zayıfladı. Bakır da o şekilde, üzülüyorum. Her insan bakır işini yapmak istemiyor. Her dal da olduğu gibi sabır işi, sanırım insanlara da pek lazım değil. Zaten meslekler onun için ölüyor. Bu mesleğin yaşatılması için sizin çabanız yeterli olmuyor. İnsanların ilgi göstermesi gerekiyor. Biz bir takım çabalar gösteriyoruz ama insanlara lazım değil demek ki.”
Sağır uzun süredir bakıra talep olmayınca saçtan havalandırma sistemleri yaparak geçimini sağlamaya başladığını sözlerine ekledi.

Etiketler:

bakırcı ,

Yorumlar

Çakır, basın mensupları ile bir araya geldi

25 Temmuz 2017 Salı 12:21

Çakır, basın mensupları ile bir araya geldi

AK Parti Kdz. Ereli İlçe Başkanı Fatih Çakır 24 Temmuz Basında sansürün kaldırılışı nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi. Çakır programda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

AK Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Ereğli Öğretmen Evi’nde 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi. Yemeğe, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, partinin yöneticileri ve ilçede faaliyet gösteren basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Konuşmasına basında sansürün kaldırılışının yıl dönümünü kutlayarak başlayan Çakır, gazetecilerin kamuya hizmet ettiklerini söyledi.
Gazetecilerin Ereğli gündemine ilişkin sorularına yanıt veren Çakır, Ereğli kampüs inşaatının Temmuz-Ağustos ayında ayrılacak ödenek doğrultusunda proje ihalesine çıkılacağını anlattı. Turizm Fakültesi’nin bu yıl mutlaka öğrenci alacağını dile getiren Çakır, ilçe turizminin gelişmesi noktasında ileriki günlerde önemli adımlar atacaklarını söyledi. Çakır konuşmasında “Ereğli için olmazsa olmaz dediğimiz projelerden bir tanesi turizmdi. İlçe kongresi çalışmalarımıza girdik. Ekim ayında kongremiz olacak o tarihe kadar turizm konusunda ziyaretlere başlayacağız. Turizm konusunda birden fazla bileşke var. Sanayi odası, belediye, kaymakamlık, turizmciler var. Kongremizin durumu netlik kazansın, süreci başlatıp yarıda bırakmak istemiyoruz. Buna rağmen turizmle ilgili bu haftadan sonra randevu almak suretiyle ziyaretlerimize başlayacağız. Kimsenin seçimine bakılmaksızın. Sanayi odasının seçimi olabilir, o bizi bağlamayacak. O seçim bitsin, bu seçim bitsin diye Ereğli zaman kaybediyor” dedi.
Akçakoca-Alaplı arasına havaalanı
Daha önce Türkiye’nin en büyük beyaz eşya firmalarının ilçeye yatırım yapmaları anlamında girişimleri olacağını duyuran Çakır, ileriki günlerde bu konuda somut adımlar atılacağını ifade etti. Düzce Valisi ile Alaplı çıkışına havaalanı yapılması konusunu görüştüğünü açıklayan Çakır şunlar söyledi; “Geçen haftalarda Düzce valimize ziyaret gerçekleştirdik. Sebebi şuydu: Alaplı çıkışında, Düzce sınırında Ordu Giresun havaalanı gibi bir havaalanı yapılsın dedik. Kendisi de memnun kaldı. Hem Düzce’yi, Ereğli’yi, Alaplı’yı, Bolu’yu, Kaynaşlı’yı, yedi yüz bin, sekiz yüz bin kişilik bir nüfusa hitap eden bir havaalanı. Düzce’ye yapılan her türlü havaalanını, Akçakoca’ya yapılacak bir havaalanını Ereğli’ye yapılmış sayıyoruz. En ortak nokta Akçakoca olur. Çalışmaları var, ya bu hafta, ya gelecek hafta sivil havacılık genel müdürlüğü Düzce’ye gelecek. Sayın valimiz ‘biz iki yer düşünüyorduk, bu üçüncü yeri de onların dikkatine sunacağız’ dedi. Avrupa standartlarında 90 km’ye bir havaalanı düşünüyor. Bizde ikiyiz kilometre bu. Bir tarafta Sabiha Gökçen, diğer tarafta Ankara Esenboğa. Ondan d olayı bu bizim şehrimize büyük katkı sağlar. Arapları getirmek istiyoruz, ekonomileri iyi ama havaalanıyla gitmek istiyorlar. Bizim en yakınımızda olsa hem Akçakoca’ya yeter, hem de bize yeter. Bu birinci adımdı bunu attık. Ereğli’de bu güne kadar turizm alanında bir yere gelemeyeceksek bundan sonra gelemeyeceğiz anlamına gelmez. Herkes üstüne düşeni yapacak. Basından istediğimiz, kamuoyu baskısını bizim üstümüzden eksik etmeyin. Kim olursa olsun, hiç kimse, ben de dahil bu şehirden mühim değil. “
Dolgu alanları ile ilgili çıkan yasanın Erdemir’in bölgeye yatırım yapmasının önündeki mazereti kaldırdığını belirten Çakır, kurum yöneticileri ile kısa süre içerisinde masaya oturacaklarını dile getirdi.
Ereğli-Devrek yolunun Çaylıoğlu-Kelçe arasındaki bağlantısının bir haftaya kadar biteceğini ve teknik incelemeden sonra açılıp açılmayacağına karar verileceğini belirten Çakır, hastane kavşağında bir vatandaşın mahkemeye başvurmasından dolayı geciken yol yapımının da bakanlar kurulunda alınan bir karar ile çözüldüğünü ve yol inşaatının önümüzdeki günlerde yeniden başlayacağını ifade etti.
Çakır’ın konuşmasının ardından söz alan Ereğli Gazeteciler Derneği Başkanı Necati Günay, basın üzerindeki baskıların bir an önce kaldırılarak Ereğli’de yeniden barış ortamının sağlanmasını istedi.

Etiketler:

Fatih çakır , AK Parti , Basın ,

Yorumlar

Basın Bayramını kutladılar...

24 Temmuz 2017 Pazartesi 22:04

Basın Bayramını kutladılar...

24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş mesaj yayınlayarak Basın Bayramını kutladılar.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu mesajında şu ifadelere yer verdi;
Basında sansürün kaldırışının 109. yıldönümü sebebiyle yazılı bir açıklama yapan AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, Demokrasinin 4. kuvveti olarak kabul edilen basının hiç kuşkusuz, demokrasinin ve birbiriyle ilintili olarak yaşamak durumunda olan insanlığın en vazgeçilmez unsuru olduğunun altını çizdi.
Çaturoğlu yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Basının özgür konumunu gölgeleyen ve basını temel işlevinden uzaklaştıran sansür, halkın çıkarlarının savunulmasının ve özgür düşüncenin gelişmesinin önündeki engellerden biridir. 24 Temmuz tarihi hem basın hem de Türkiye için önemlidir. 1908`de Anayasa`nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde 24 Temmuzda çıkan gazetelerin, gazeteciler tarafından sansür memurlarına gösterilmeden çıkarılmış olduğu bir gündür.
Hiç kuşkusuz ki haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan ve insanlığın en vazgeçilmez unsurlarının başında gelmektedir. Türk basını tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli ve tarafsız gazetecilik anlayışı içerisinde başarılı bir şekilde yerine getirmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle; her zaman desteklerini yanımızda hissettiğimiz değerli basın mensuplarımızın 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı'nı kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

Toplumun gelişmelerden haberdar edilerek bilgilendirilmesinde, kamuoyunun aydınlatılmasında, insanlar ve toplumların birbirleriyle güçlü bir iletişim bağı kurabilmesinde basının önemli bir yeri olduğunu ifade eden Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, gelişen teknolojiyle birlikte günlük yaşantının da çok önemli bir parçası haline geldiğini vurguladı. Tekin mesajında, “ Demokrasinin dördüncü kuvveti olarak kabul edilen basın, insanoğlunun yaşamında yerini aldığı ilk günden bugüne kadar, her geçen gün önemi daha da artan bir sorumluluk ve misyon üstlenmiştir.
24 Temmuz basın açısından bir dönüm noktasıdır. 1908’de, II. Meşrutiyetin ilanının ardından, devlet eliyle gazetelerin baskıya girmeden önce kontrol ve incelemeden geçmesini kapsayan sansür kaldırılmış, bu önemli gün de “Basın Bayramı” olarak kabul edilmiştir.
Basın, bir yönüyle kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından biri olan, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra yazılı, işitsel ve görsel kanallar aracılığı ile yaşadığımız bölge ve tüm dünyadaki gelişmeler hakkında bilgi sahibi olunması, vatandaş ile devlet arasındaki iletişimin sağlanması ve kamuoyu oluşturulması gibi birçok önemli görev ve sorumlulukları vardır. İlçemizde ki basın-yayın çalışanlarının bu sorumluluk bilinciyle yaptıkları ve yapacakları duyarlı çalışmalar, ilçemizin, bölgemizin gelişimine katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam edecektir.
Bu duygu ve düşüncelerle, dürüstlükten, doğruluktan taviz vermeyerek, ilkeli, istikrarlı ve özgür bir şekilde, basın meslek ilkelerinden ayrılmadan, kamuoyunu bilgilendirme ve aydınlatma, toplumsal çıkarları koruma ve kollama uğraşı veren tüm basın mensuplarımızın 24 Temmuz Basın Bayramı’nı kutlar, başarılı çalışmalarının devamını dilerim” ifadelerine yer verdi.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ise yayınladığı mesajda;
“Toplumun değer yargılarına saygılı, kişi hak ve özgürlüklerini referans alan tarafsız ve objektif bir basının, demokrasinin en etkili ve verimli araçlarından biri olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Basın özellikle günümüz Türkiye’sinde önemli bir silah haline gelmiştir. Bu silah iyiye kullanıldığı sürece güzeldir, yani basın ne kadar tarafsız olursa, halk o kadar tarafsız olur, basın ne kadar dürüst olursa halk o kadar dürüst olur, en önemlisi de basın özgürlüğüdür. Basın özgürse halk özgürdür. Ülke menfaatlerini ve kamu düzeninin korunmasını göz ardı etmeden kamuoyunu aydınlatan, bilgilendiren ve toplumun haber almasını sağlayan , her türlü zorluğa karşın demokrasi ve millet iradesine sahip çıkan, çizgisini bozmayan tüm basın mensuplarının Basın Bayramını en içten dileklerimle kutlarken, yanımızda olduğunuz için teşekkürü bir borç bilirim” dedi.

 

 

Etiketler:

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu , Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin ve Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ,

Yorumlar