Günlük Burç Yorumları 5 Ekim 2019

5 Ekim 2019 Cumartesi 11:25

askmoyra

Günlük Burç Yorumları 5 Ekim 2019

Günlük burç yorumları ile burcunuzda neler oluyor, hayatınız hakkında size ne gibi ipuçları veriyor öğrenebilirsiniz.

Güne ufak sürprizlerle başlayabilir, telaş ve heyecanla işlerimizi bitirip zamanımızı doğru kullanmak isteyebiliriz. Sorumluluklarımızı aksatmadan planlarımız dahilinde bir gün geçirmeye odaklanmışken karşımızdakilerden beklediğimiz tepkiyi alamayabilir, istediğimiz desteği ve duyguyu bulamadığımız için gerginlik yaşayabiliriz. Bugün romantizm adına atılan adımlar istediğimiz gibi ilerlemeyebilir, karşımızda bir duvar varmış gibi hissedebiliriz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde yaptığımız program aksayabilir, karamsar ve geçmişe takılmış bir ruh haline bürünebilir, karşılıklı suçlamalarda bulunabiliriz.

KOÇ; hafta sonu olmasına rağmen, işlerinle ilgili karar verme sürecinde olabilirsin veya gelecek kaygısıyla endişe duyabilirsin. Gün içinde aile ilişkilerin kimi zaman mücadele alanın olabilir. Ortak kaynakların organize edilmesinde aktif rol alabilir, gelir gider dengesini ayarlayabilirsin. Alacakların toparlaman için uygun bir gün olabilir.

BOĞA; bugün gezmek, seyahat etmek veya küçük bir kaçamak yapmak için tatil planı içinde olabilirsin. Aynı zamanda öğrenmek ve kendini geliştirmek isteyebilirsin; astroloji, felsefe, mitoloji gibi farklı konular ilgi alanlarını oluşturabilir. Uluslararası ve yabancı kaynaklı işlerde zorlanmalar yaşasan da eylemlerinde hız kesmemeye kararlı olabilirsin.

İKİZLER; bugün dikkatini maddi konulara odaklamış olabilirsin. Bir anlık hevesle ani harcamalar yapabilir, birden fazla yere borçlanabilir ve ödemelerinde gecikme yaşayabilirsin, dikkat etmelisin. Sağlığınla ilgili tehlike oluşturabilecek alanlarda kendini ön plana atmamalısın. Sürekli ertelediğin bir konuyla bugün yüzleşmek durumunda kalabilirsin.

YENGEÇ; güne romantik bir sürprizle uyansan da günün geri kalanında partnerinle, uzun süredir iş birliği içinde olduğun insanla veya ailendeki fertlerle olası pürüzlere, anlaşmazlıklara açık olabilirsin. Evlilik ve ilişkin için enerji harcayabilir ve durumlara bir netlik kazandırmak istiyor olabilirsin. Risk almamalı ve temkinli olmaya çalışmalısın.

ASLAN; iş hayatın için bir takım uğraşlar verdiğin ve düzenlemen gereken işlerine odaklandığın bir hafta sonu geçiriyor olabilirsin. Yakınlarınla kuracağın diyalog bir anda ego savaşına dönüşebilir, objektif kalmaya çalışmanda yarar var. İşleri bitirmenin telaşına kapılıp yorgunluk ve bitkinlik hissedebilirsin, sağlığına dikkat etmelisin.

BAŞAK; sürpriz bir seyahat haberi veya günübirlik bir gezi seni heyecanlandırarak rutinlerinin dışına çıkmana olanak sağlayabilir. Fakat günün ilerleyen saatlerinde partnerinden beklediğin ilgi ve destek arayışını bulamaman seni endişeli ve bir parça da kıskanç yapabilir.   Gün içinde çocuklarla alakalı mesuliyetler, planlarının dahilinde olabilir.

TERAZİ; aile hayatının ön planda olduğu ve sorunlar karşısında daha olgun davranış sergilemenin gerektirdiği bir gün olabilir. Zihnini boşaltmak istediğin için yalnız kalmak isteyebilir ve evden dışarı çıkmaya yanaşmayabilirsin. Hem fırsatlara hem de mücadelelere açık bu dönemde, karşına çıkabilecek özel anların ve güzelliklerin farkına varmanda fayda var.

AKREP; sosyal içerikli bir hafta sonu planlamış olabilir, telaş ve heyecanla bitirmen gereken işlerini biran önce toparlayabilirsin. Günün sonlarına doğru yakın çevrenle karşılıklı suçlamalar içinde olabilir, arana mesafe koymak isteyebilirsin. Hobi amaçlı yeni bir eğitim programına dahil olmak seni daha keyifli ve huzurlu kılabilir.

YAY; bugün yine sosyal olup gezmek isteyebileceğin ve ekonomik anlamda kafandaki soru işaretleri için çözüm arayışında olduğun bir gün olabilir. Duygusal harcamalar yapmadan önce finansal durumunu değerlendirmeli ve gelir dağılımını kontrol altında tutmaya bakmalısın. Hatan olarak gördüğün ve kendine kızdığın konuları artık kapatıp, yoluna devam etmende fayda var.

OĞLAK; güne gönül ilişkilerin açısından sürpriz bir gelişmeyle başlayabilirsin ve duygularını ortaya çıkarmak sana iyi gelebilir. Burcunda ilerleyen Ay, pozitif yönde seni desteklerken, egolarına ve güç savaşlarına da oldukça açıksın. Sorumluluklarının bilincinde olmana rağmen, gün içinde ertelediğin ya da ciddiye alamadığın konular problem çıkarabilir.

KOVA; bugün psikolojik olarak kendini yorgun hissedebilirsin. Seni yoracak ve enerjini düşürecek insanlardan uzaklaşıp kendi içine çekilebilir, geri planda kalmayı tercih edebilirsin. Kafandaki düşüncelerle geçmişe takılmamalı ve enerjini düşürmemeye bakmalısın. Büyük resme odaklandığında, dostunu ve düşmanını rahatlıkla ayırabilirsin.

BALIK; sosyal çevren ve ilişkiler açısından şanslı bir gün olabilir ama ekonomik alanda ani tepkiler vermene zemin hazırlayan mevzular ortaya çıkacak. Kendine koyduğun hedeflere ulaşabilmek için sıkı çalışmalı, öz disiplin sağlamalı ve olayları ciddiye almalısın. Planların uzun vadede gerçekleşecek olsa bile bıkmadan çaba göstermende fayda var.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Burc

Yorumlar

UI GreenMetric Ulusal Çalıştayı ZBEÜ'nde başladı

5 Ekim 2019 Cumartesi 10:45

UI GreenMetric Ulusal Çalıştayı ZBEÜ'nde başladı

GreenMetric (Yeşil Ölçüm) Dünya Çevreci Üniversiteler Platformu Çalıştayı, sürdürülebilir doğa ve çevre dostu politikaları ile dünyanın ve Türkiye’nin en yeşil ve çevreci kampüslerinden birine sahip olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi'nin ev sahipliğinde başladı.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde düzenlenen, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan, 2 gün sürecek olan Çalıştaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Rektörü ve UI GreenMetric Türkiye Koordinatörü Prof. Dr. Mustafa Çufalı, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Üniversitemiz Rektör Yardımcıları, Türkiye’deki çevreci üniversitelerin akademisyenleri, idari personel, araştırmacılar, öğrenciler katıldı. UI GreenMetric Uzman Üyeleri Prof. Dr. Gunawan Tjahjono, Prof. Dr. Tommy Ilyas ise çalıştaya telekonferans yoluyla konuşmacı olarak katılacak.
Çalıştayın açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Çufalı çevre bilinci, yeşil kampüsler oluşturma ve çevreci politikaların sürdürülebilir kılınmasını, önde gelen bir misyon olarak üstlenen Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi olarak Dünyanın en prestijli uluslararası çevre ve sürdürülebilirlik platformlarından GreenMetric’in Türkiye Çalıştayı’na ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını belirttiği konuşmasında, katılımcı üniversite temsilcilerine kendilerini Zonguldak’ta ve üniversitede ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını dile getirdi.
Rektör Mustafa Çufalı, tüm dünyadan saygın üniversitelerin katıldığı, uluslararasılaşmayı teşvik eden, dünyadaki bütün yükseköğretim kurumlarının katılımına açık olan bir platform olan GreenMetric’in faaliyetlerinin insanlık adına geleceğe daha temiz ve yaşanılabilir bir yaşam alanı bırakılması yönündeki telkinleri ve motivasyonu, çevre bilinci ve doğanın korunması yönünde oluşturduğu küresel farkındalık ile çok önemli olduğunu vurguladı. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin çevreye duyarlılığı ve çevreye saygı konusunda hem küresel hem de ulusal farkındalık oluşturmaya çalıştığını kaydeden Prof. Dr. Çufalı, “Bu konudaki başarısını sürdürülebilir kılmaya devam etmek ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin dünya sıralamasındaki yerini daha yükseklere taşıyabilmek için sıfır atık öncelikli önemli çevre projeleri üretip bunları hayata geçirerek gerek ilimiz gerek bölge genelinde çevre bilincinin gelişmesine de katkı sağlamaya ve farkındalık oluşturmaya devam edeceğiz. Doğaya saygılı ve çevre dostu bir eğitim kurumu olduğumuzun göstergesi olan bu çalıştayın, gelecek için daha yeşil, temiz ve yaşanılabilir bir dünya bırakmasına kaynak oluşturmasını temenni ediyor, konuklarımızı şehrimizde ve üniversitemizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyor ve tüm konuklarımıza bir kez daha hoş geldiniz diyorum ” diye konuştu.
Çalıştay Koordinatörü, Üniversitemiz Çevre Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Yıldırım ise konuşmasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nin çevreci politikaları, çevreye duyarlı alt yapı çalışmaları, sıfır atık bağlamında yürütülen geri dönüşüm programları, ağaçlandırma faaliyetleri, enerji uygulamaları, su ve enerji kaynaklarının tasarrufu, çevresel eğitim faaliyetleri, Ar-Ge çalışmaları, kampüslere ulaşım, yeşil kampüs uygulamaları, GreenMetric standartlarına uyum sağlamaya yönelik gerçekleştirilen sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve elde edilen sonuçları, son olarak da GreenMetric platformunu tanıtıcı bilgileri katılımcılarla paylaştı. Çalıştay, konuşmaların ardından Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler ve Kalite Koordinatörü Öğr. Gör. Dinçer Biçer ve Prof. Dr. Yıldırım’ın yönettiği, sürdürülebilir çevre politikalarına ilişkin soru-cevap oturumu ile devam etti.
4-5 Ekim tarihleri arasında Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde 2 gün boyunca devam edecek olan IU GreenMetric Çevreci Üniversiteler Ulusal Çalıştayı, Türkiye’deki çok sayıda üniversiteden gelen akademisyenler ve uzman kişilerce üniversiteler düzeyinde çevre koruma politikalarını tartışılacağı oturumlar ile devam edecek.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , GreenMetric , Beü ,

Yorumlar

Şahin'den Posbıyık'a yanıt...

5 Ekim 2019 Cumartesi 10:28

Şahin'den Posbıyık'a yanıt...

Kdz. Ereğli AK Parti Belediye Başkan Adayı ve Yeminli Mali Müşavir Erol Şahin, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın belediye meclis toplantısında kendisine yönelik yaptığı suçlamalar üzerine basın açıklaması yaptı.

Şahin açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “Hep birlikte bir yerel yönetim seçimlerini daha geride bıraktık. Artık iş ve Şirin Ereğli’mizin dertleri için birlik olma mücadele etmek zamanı. Seçim sonrası günlük siyasi çalkantılardan uzak durmak gayreti içerisindeyim.
Ereğli halkı ve temsilcisi olan belediye başkanının haklı her davasında yanında olacağımı destekçisi olacağımı birçok ortamda ve son katıldığım radyo programında açıkça beyan ettim.
Geçtiğimiz gün belediye meclis toplantısında sayın başkan Halil Posbıyık’ın Meclis Kürsüsünden ismimizi zikrederek “Yeşil alanları imara açtırmak ve izaleyi şuyu davaları ile arsa satın almak, haksız kazanç sağlamak gibi ” ifadelerle suçlanınca büyük bir üzüntüyle hayrete düştüm.
• Ancak bugun yine bir gazetede yayınlanan haberde ”Dilim sürçtü” diyerek “"Erol Şahin bizim canımız. Benim kimden bahsettiğim belli. Erol Şahin benim dostum. Belediyenin kapıları o'na sonuna kadar açık. Seçim döneminde AK Parti adayı olarak adı açıklandıktan sonra, beni ilk ziyarete gelen Erol Şahin'di. Ben iyiliği de, kötülüğü de asla unutmam. O yüzden Erol Şahin'in bendeki yeri ayrıdır.", açıklaması talihsiz bir beyanı düzeltmiş ve üzüntümüzü hafifletmiştir.
Kentimiz kamuoyu bilmelidir ki; şahsımın bahsedilen şekilde bir arsa-arazi alımı ya da yeşil alanı imara açtırma gibi işi yasal bile olsa hiçbir zaman olmamıştır. Ve olmayacaktır.
Sayın başkanın dil sürçmesi ile oluştuğunu söylediği talihsiz hatasını düzeltmesini üzüntümüzü azaltan bir açıklama olduğu bilinci ile bir dahaki meclis toplantısında tüm kamuoyu önünde de bu talihsiz dil sürçmesini düzelteceğine inanıyorum.”

Yorumlar

Maden ocağındaki tatbikat gerçeği aratmadı

5 Ekim 2019 Cumartesi 10:09

Maden ocağındaki tatbikat gerçeği aratmadı

Zonguldak'ta Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait maden ocağında yangın tatbikatı başarıyla tamamlandı. Yeraltında senaryo gereği yangın ihbarını alan madenciler kısa sürede yer üstüne çıktı.

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu çerçevesinde çok tehlikeli işyerlerinde 6 ayda bir yapılması gereken tatbikat Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na ait Üzülmez Müessesesinde gerçekleştirildi. Senaryo gereği yer altında çıkan yangının ardından kısa sürede kriz masası oluşturuldu. Yer altında çalışan işçilerin yer üstüne çıkartılması sağlandı. Tatbikatın başarıyla geçtiğini anlatan, İş Güvenliği Şube Müdürü Maden Mühendisi Serap Elibol, "Bu tatbikatı İş Sağlığı İş Güvenliği kanunu çerçevesinde yönetmelikler gereği çok tehlikeli iş yerlerinde 6 ayda bir yapılması gereken yer altında uygulanan tatbikatlarımızdan bir tanesidir. Her 6 ayda bir yapıyoruz. Bir senaryo yapıyoruz. Senaryo gereği tatbikatımızı uyguluyoruz. Bu senaryo gereği yer altı işyerlerimizden olan -320 katında bir yangından dolayı kriz masası oluşturuldu. Kriz masası bu yangının ufak çaplı da olsa tüm ocakları etkileyebileceğini düşünerek ocakların boşaltılmasına karar verildi. Gerekli alarmlar ve hazırlıklar yapıldı. Derhal ocaklarımızın boşaltılmasına başlandı. Ocaklarımızın tamamen çıkışı 40 dakika zaman içerisinde oldu. Tüm işyerlerimiz boşaltıldı. Hepsinin yoklaması yapıldı. Arkadaşlarımıza da soğuk kanlı davranışlarından dolayı teşekkür ederek tatbikatımız başarıyla sonlanmıştır" ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Maden , Tatbikat , İş güvenliği , İş sağlığı

Yorumlar

Çaycuma'da din görevlileri haftası için konferans verildi

5 Ekim 2019 Cumartesi 09:44

Çaycuma'da din görevlileri haftası için konferans verildi

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Müftülük tarafından Camiler ve Din Görevlileri Haftası münasebetiyle program gerçekleşti.

Çaycuma Kültür ve Sanat Merkezi Salonu'nda düzenlenen konferans da “Cami ve Hayat” konusu ele alınırken imam-hatip, müezzin kayyım ve Kur’an kursu öğreticileri ile halkın ilgisi oldukça yoğun oldu. Konferansa konuşmacı olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Malzeme Yönetimi ve Satınalma Daire Başkanı Nazif Fethi Yalçınkaya katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, Helvacılar Köyü Şabanoğlu Mahalle Camii İmam-Hatibi Burhan Açıkgöz’ün Kur’an’ı Kerim tilavetinden sonra İlçe Müftüsü Ayhan Ermiş açılış konuşmasını yaptı. Ermiş, “Caminin manevi iklimde dini, toplumsal ve mimari yönü ile hayatın merkezine taşınmasının önemi üzerinde durdu. Hayatın içinde cami, caminin içinde hayat vardır camilerin tarihte yüklendikleri misyonunun tekrar canlandırılması gerekir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığı Malzeme Yönetimi ve Satınalma Daire Başkanı Nazif Fethi Yalçınkaya konuşmasında “İslam medeniyeti cami merkezli bir medeniyettir. Peygamber Efendimiz Medine’ye ulaştığında Mescidi Nebevi’yi inşa ettirerek, cami merkezli bir şehir modeli koymuş, böylece camiyi gündelik hayatın merkezine konumlandırmıştır” diye başladığı konuşmasına Prof. Dr. Mehmet Yaşar Kandemir’in “Gönül Doktoru” kitabında yer alan Selim Hoca’dan örnekler vererek sürdürdü. Camilerin İslam toplumu için gerekli olduğuna işaret ederek “Modern dönemde şehirlerimizde caminin merkezi konumunun her geçen gün zayıfladığı görülmektedir. Kendisinden beklenen fonksiyonlarıyla toplumun farklı kesimlerine hizmet sunacak bir cami ve hizmet modelinin geliştirilebilmesi her geçen gün daha çok önem arz etmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.
Çaycuma Kaymakamı Muharrem Coşgun’un plaket takdimi ve teşekkür konuşması ile program sona erdi.

Etiketler:

Kdz.Ereğlihaber , Ereğli haber , Zonguldak , Çaycuma , Cami ,

Yorumlar