Gülüç'te dolu dolu festival...

29 Haziran 2017 Perşembe 17:54

Gülüç'te dolu dolu festival...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Beldesi’nde Kültür Sanat ve Turizm Festivali düzenlenecek.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Kültür Sanat ve Turizm Festivali 12 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek. Festival kapsamında geleneksel sünnet şöleni organize edilirken Resul Dindar, Neray, Orkestra Şinanay ve Gamsız band festivalde sahne alacak.
Kültür Sanat ve Turizm Festivalini geleneksel hale getirmek istediklerini dile getiren Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, dolu dolu bir gün geçireceklerini söyledi. Demirtaş konuşmasında, “ Üçüncüsünü düzenlediğimiz Kültür Sanat ve Turizm Festivalinde Gülüç halkının isteklerini karşılamaya çalıştık. Geleneksel hale gelen toplu sünnet törenimiz ile başlayacak olan festival çeşitli sanatçıların sahne almasıyla devam edecek. Gülüç halkının mutluğu bizler için önemli. Belediyemizin yaptığı yol, su, park, sahil çalışmalarının yanı sıra bu tarz sosyal etkinlere de ağırlık vermeye çalışıyoruz. Yerel sanatçılarımızdan Neray, Orkestra Şinanay, ve Gamsız band Gülüç halkını eğlendirecek. Yine Gülüç halkının isteği üzerine Resul Dindar burada kulakların pasını silecek. Ben tüm halkımızı Festivalimize davet ediyorum” dedi.

Etiketler:

gülüç belediyesi , gökhan demirtaş , kandil mesajı , Festival , Resul Dindar ,

Yorumlar

Türkiye'nin ilk maden müzesi tarihi yaşatıyor

15 Haziran 2017 Perşembe 15:45

Türkiye'nin ilk maden müzesi tarihi yaşatıyor

Zonguldak'ta hayata geçen ve Türkiye'de bir ilk olma özelliği taşıyan Maden Müzesi, taş kömürünün tarihine ışık tutuyo

Müzede kömür ve madenciliğin geçmişinin anlatılmasının yanı sıra bal mumundan madenci heykelleri, harita, resim, belgeler ve eşyalar da sergileniyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’de ilk kez hayata geçen Maden Müzesi, Başbakan Binali Yıldırım tarafından 9 Aralık 2016 tarihinde ziyarete açılmıştı. Üç katlı müzenin giriş katından itibaren; yerin metrelerce altındaki kömürün üretilme ve yeryüzüne çıkarılması süreçleri anlatılıyor. Müzede en dikkat çeken ayrıntı ise balmumundan yapılan madenci heykelleri oldu. Madencilik sektörünün önemli aktörleri olan kazmacı, hazırlık ve vagoncu işçilerinin canlandırıldığı balmumu heykellerini görenler ise gerçek sanıyor.
Baştarla Mahallesi'nde TTK'ya ait eğitim ocağının yanında inşa edilen Zonguldak Maden Müzesi'nde dijital simülasyonlar, harita, resim gibi araçlarla madencilik tarihi anlatılıyor. Taşkömürünün tarihine adeta ışık tutan maden müzesi, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

"Zonguldaklı olup da madeni bilmeyen çok az"
Babası ve kardeşlerinin Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait müesseselerde çalışıp emekli olduğunu anlatan 52 yaşındaki Yılmaz Sönmez, arkadaşlarıyla birlikte maden müzesini beğendiklerini ifade etti. Zonguldak halkının büyük bir çoğunluğunun geçmişinde veya günümüzde maden sektörünün içerisinde olduğuna dikkat çeken Sönmez, kömürün var olmasıyla birlikte nüfusun da kömüre bağlı olarak arttığının altını çizdi.
Sönmez, "Zonguldaklı olup da madeni bilmeyen veya bu konuda herhangi bir şey ile haşır neşir olmayan çok az kimse vardır. Kömür bizim için kömür; bir başkası için başka bir sanayi ham maddesidir. Hani derler ya İstanbul'un taşı toprağı altın diye, herkes bir ekmek kavgası içerisinde hayatını devam ettirmek için bir iş sahibi olmalıdır. Gelir sahibi olmakla uğraşıyor. Burada da kömürle başlamış. Kömür ile başlayınca nüfus kömüre bağlı olarak artmış. Türkiye'nin dört bir tarafından çalışmaya insanlar gelmiş. Gelmişler buralarda ev sahibi olmuşlar. Evlenip çoluk çocuk sahibi olmuşlar. Onların çocukları da aynı şehirde başka bir iş sahası olmadığı için kömür ile meşgul olmuşlar. Bu şekilde kent büyümüş. Türkiye'nin yıllardır kömür ihtiyacını karşılamış, lokomotifi olmuş. Türkiye'nin ilk şehri olarak da Zonguldak anılıyor" diye konuştu.
Müze, içerisinde kent merkezindeki liman ve lavuar tesisinin minyatürünün yanı sıra maden sektörünün bir çok parçasının yer aldığı materyallerle ziyaretçilerini bekliyor.

Etiketler:

Zonguldak , maden müzesi ,

Yorumlar

Kdz. Ereğli Belediyesi sünnet ettirecek...

13 Haziran 2017 Salı 09:47

Ereğli Haber

Kdz. Ereğli Belediyesi sünnet ettirecek...

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Geleneksel Sünnet Şöleni hazırlıklarına başladı.

Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, bu yıl 23.sü gerçekleşecek ve etkinlik tarihi önümüzdeki günlerde belli olacak Sünnet Şöleni için kayıt almaya başladı.
Kayıt için, ikametgâh belgesi, muhtarlıktan fakirlik ilmühaberi ve sünnet olacak çocuğun nüfus cüzdan fotokopisi ile Kdz. Ereğli Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne başvuru yapılması gerektiği belirtildi.

Yorumlar

Köylü kadınlar 60 yıl sonra tezgah başına geçti

24 Mayıs 2017 Çarşamba 19:01

Köylü kadınlar 60 yıl sonra tezgah başına geçti

Zonguldak’ın Alaplı ilçesi Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği hazırladığı proje ile köylü kadınları unutulmaya yüz tutan Çekmen Bezi dokumasını öğreterek gelir kapısı oluşturdu. Ürettikleri bezi satma konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadıklarını anlatan Dernek Başkanı Recep Tufan, proje ile hem unutulmaya yüz tutan Çekmen Bezi’ne yeniden hayat verdiklerini hem de köydeki kadınlara gelir sağladıklarını söyledi.

Alaplı ilçesine bağlı Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği, İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’nın destekleri ile “Çekmene can veren has eller” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında 70-80 yıl öncesinde Keten’i ekip biçerek, kendi imkanları ile ip haline getiren köylüler kendi elbiseleri ve süsü eşyalarını yaptıkları bezin dokumasını yeniden öğrenmeye başladı. Hasanlı Köyü’nde ki Küçükkaymaz İlkokulu’nun bir bölümünde kurulan ahşap dokuma tezgahlarında öğretmenleri Öznur Yılmaz Beşevli’den Çekmen Bezi’ni dokumayı öğrenen yaklaşık 15 kadar kadın, ürettikleri bezleri satarak gelir elde etmeyi amaçlıyor.


Unutulan kültür yeniden hayata geçiyor
Hasanlı Köyü Muhtarı ve Hasanlı köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği Başkanı Recep Tufan, Alaplı Çekmen Bezi’nin çok uzun yıllar önce hemen hemen her evde bulunan tezgahlarda dokunduğunu ancak 60-70 yıldır unutulmaya yüz tuttuğunu ifade etti. 60 yaş altında ki kadınların bu bezi dokumayı bilmediğini dile getiren Tufan “Çekmen Bezi’ni tekrar hayata geçirmek için unutulan kültürü yaşatmak adına bu projeyi yaptık. Eskiden iç giyimde, pantolon, ceket, atlet ve don dâhil renkli olarak da dokunurdu. Kadınlar için don, erkekler için pantolon, ceket, sofra altı örtü, bütün giyim eşyası olarak kullanılırdı. Keten sağlık açısından gerçekten çok faydalı, teri çekiyor. İnsanlar ketenden vazgeçince bel ağrısı gibi çeşitli hastalıklar başladı. O yüzden biz bu kültürü tekrar yaşatmak, Alaplı’ya yeniden kazandırmak, her evde bir tezgah dokumak ve her evde keten ektirmek için bu mücadeleyi veriyoruz” dedi.


Köylü kadınlar hazır giyime rakip çıktı
Proje kapsamında asıl amaçlarının köyden şehre göçü önlemek olduğunu vurgulayan Tufan, 1 yıl İŞ-KUR tarafından desteklenecek projelerinin daha sonrasında ürettiklerini satarak sürekli hale geleceğini belirtti. Tufan konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Projenin esas amacı, köyden şehre göçü önlemek. Zaten sloganımızda ‘Haydi köyümüze geri dönelim.’ Onun için ‘Çekmen’e can veren has eller’ diye projemizi yaptık. Önümüzdeki sezon İş-Kur devam edecek ve bu ebedi kalıcı bir eser. Bayanlarımız artık üreten, ev ekonomisine katkı yapan bayanlardır. Şuanda proje amaçlı kurs veriliyor, kurs bittikten sonra Ekim döneminde yine 1 yıl İş-Kur devam edecek ve ondan sonra sürekli dokumaya devam edeceğiz. Temel amacımızda bu hazır giyim başladıktan sonra kültürümüz unutulmaya başlandı, aynı zamanda sağlıksız giyimde diyebiliriz. Biz unutulan kültürümüzü tekrar geri kazandırmak için şuanda hazır giyime rakibiz.”


“Talepleri karşılayamıyoruz”
Ürettiklerini satma konusunda bir sorun yaşamadıklarını belirten Tufan, çok yoğun talep aldıklarını dile getirdi. Tufan konuşmasında “İhracat için müracaatlar var. İzmir’den bir firma bizden direkt ihraç için sürekli bir talebi var. Önümüzdeki haftalarda İzmir’den firma ziyaretimize gelecek. Üç gün burada dikim ile ilgili eğitim verecek. Onların isteği üzerine anlaşarak üretime geçeceğiz. Talepleri şuanda karşılayamıyoruz, çünkü elimizde 11 tezgâhımız var. Kursta başladığı için kayıt yapamıyoruz. Şuanda elimde 100-150 tane tezgâhım olsa dokumak için bayan hazır” dedi.

Çekmen Bezi’ni geçmişte annesi ve anaannesinden duyduğunu belirten kursiyerlerden Duygu Türk, bu bezi dokumayı öğrendiği için çok heyecanlı olduğunu söyledi. 25 bayan arkadşı ile birlikte önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Türk “Şuanda 25 bayan kursiyerimiz ile birlikte, bende kursiyerim. Çekmen bezi dokuyoruz. Bu bezi ben annem ve ananemden duydum. Öncelerden ananem annemlere elbise, fistan dedileri dikmek için elde dokudukları bir bezmiş. 80 yıllık tarihe dayanan bir bez. Bizde bu bezi faaliyete geçirmek için, burada bunu dokumaktayız” dedi.


“Eskiden mağazalardan kıyafet almazdık”
Kızları Kübra Keskin ve Nurşen Karademir ile birlikte atölyeye gelip kurs gören 60 yaşındaki Hava Orhan, Çekmen Bezi’nin çocukluğundan bildiğini, bir iki defa kursa geldikten sonra hemen öğrenip dokumaya başladığını vurguladı. Hava Orhan konuşmasında şunları söyledi; “Eskiden her evde tezgah vardı, dokuyorduk, bende çocukluğumdan biliyorum. Bir iki defa gittim öğrendim, buraya da merak ettim geldim. Çok güzel dokuyorum. Keteni tarlaya ekerdik, biçerdik, döverdik, suya basardık sonra dokurduk. Mağazadan kıyafet almazdık, o zaman mağazalar yoktu. Şimdi artık kendimiz yapacağız. Kendi kızlarıma teslim ediyorum, artık benim yerimi onlar alacaklar.”


“Kadınlarımız bağından, bahçesinden fedakarlık yapıp kursa geliyor”
Dokuma kursunda köylü kadınlara Çekmen Bezi’nin nasıl dokunacağını öğreten kurs öğretmeni Öznur Yılmaz Beşevli ise kadınların kursa ilgi gösterdiğini ve öğrenme konusunda da çok iyi olduklarını söyledi. Beşevli konuşmasında “Sınıfımızda 25 tane öğrencimiz var. 3 aylık bir kurs olmamıza rağmen, öğretmenleri olarak kursiyerlerimizin çok çok iyi olduğunu düşünüyorum. Alaplı’da il defa dokuduğumuz için çok büyük ilgi var. Kurs ilk açıldığında kurs olması ama sonradan kendilerine bir maaş gelir elde edecekleri için bu işe gayet sarılıyorlar. Çünkü onlarında evlerinde bağları, bahçeleri, inekleri var bunlardan fedakârlık ederek geliyorlar. Beklenti olarak tabii ki bu kültürümüzü yaşatmak çok çok önemli ama maddi desteklere de ihtiyaçları olduğu için inşallah madden de kendilerine destek sağlanacağını bildikleri için gayretle gerekeni yapıyorlar” dedi.
İç İşleri Bakanlığı Dernekler Daire Başkanlığı’nın desteklediği “Çekmene can veren has eller” projesi ortakları arasında Hasanlı Köyü Muhtarlığı, Bülent Ecevit Üniversitesi Alaplı Meslek Yüksekokulu ve Alaplı Esnaflar Odası’da bulunuyor.
Alaplı Hasanlı Köyü Merkez Mahallesi Kalkındırma Derneği proje kapsamında 25-26 Mayıs tarihlerinde Alaplı ilçe merkezinde yaptıkları ürünler ile unutulmaya yüz tutmuş, sepet örme, körüklüde demir işleme ve semer yapımı gibi sanatların ürünlerini sergileyecek. Program kapsamında iki akşam yerel sanatçılar konser verecek.

Yorumlar

Gülüçlü kadınlar Çanakkale'de ...

24 Mayıs 2017 Çarşamba 18:46

Gülüçlü kadınlar Çanakkale'de ...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından bayanlara yönelik 2 gün süren Çanakkale gezisi düzenledi.

Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, kültür gezileri kapsamında bu yıl Gülüçlü bayanları Çanakkale gezisine gönderdi. Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’ın eşi Işıl Demirtaş’ta geziler sırasında Gülüçlü kadınlara eşlik ediyor.
Belediyeciliğin sadece yol, su, kanalizasyon gibi hizmetleri yapmaktan ibaret olmadığını dile getiren Gülüç Belediye Başkanı Demirtaş, iki yıldır Gülüçlü bayanları Türkiye’nin değişik yerlerine kültür gezilerine gönderdiklerini ifade etti. İki gün süren ziyaretlerden kadınların manevi yönden çok büyük tad aldığını ifade eden Demirtaş “Bu gezilerimiz özellikle manevi hazzı artırıyor. Gülüçlü kadınlarımız günü birlik Çanakkale’ye 57.Alay Şehitliği, Yahya Çavuş Şehitliği, Sargı Yeri Şehitliği, Kilit Bayır Kalesi, Seyit Onbaşı, Helles Anıtı, Conk Bayırı Alçı tepe müzesi, Şehitler Abidesi, Anzak koyunu ziyaret ettiler.
Talep geldiği sürece de kafile kafile bayanlarımızı bu gezilere götüreceğiz” dedi.
Gezi sonrası Gülüçlü kadınlar Başkan Demirtaş’a teşekkür ederek, onun sayesinde tarihi yeniden yaşadıklarını söyledi.

Etiketler:

gülüç , belediyesi , gökhan demirtaş , gezi , Çanakkale ,

Yorumlar