Gülüç Belediyesi sünnet şöleninin 6.’sını gerçekleştirdi

7 Ağustos 2019 Çarşamba 15:53

Gülüç Belediyesi sünnet şöleninin 6.’sını gerçekleştirdi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç Belediyesi tarafından bu yıl 6.’sı düzenlenen geleneksel sünnet şöleni büyük bir coşku içerisinde gerçekleştirildi.


Gülüç Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen sünnet şöleninin 6.’sı Gülüç Beldesi meydanında gerçekleşti. Davul, zurna ve köçek eşliğinde aileleri ile birlikte eğlenen çocuklar sırayla at gezisi yaptı. Şölene Kdz. Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, eşi Işıl Demirtaş, Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol, AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır, AK Parti Gülüç Belde Başkanı İsmail Yılmaz, mahalle muhtarları, sünnet olan çocuklar ve aileler katıldı.
Sünnet olan çocuklar için ikinci program, Gülüç Belediyesi Düğün Salonu’nda yapıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, sünnet olan çocukların Allah’tan damatlıklarını da göstermesini diledi. Gülüç halkına hizmet etmekten büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Demirtaş “Geleneksel olarak düzenlediğimiz sünnet şölenimize hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Çocuklarımızın bu mutlu gününde sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyuz ve gururluyuz. Sizlerle beraber sünnet şölenimizin 5 senesini bitirdik, 6. Senemize girdik. Gülüç halkımıza değerli muhtarlarımızla ve belediye personelleriyle beraber gece gündüz hizmet vermekten gurur duyuyoruz. Çocuklarımız bizim için çok değerli. Canımızdan fazla sevdiğimiz çocuklarımız için dedik ki; erkekliğe adım attıkları bu günde sizlerle beraber bizde bir katkıda bulunalım. Ülkemize, vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkan ahlaklı bireyler olarak yetişen evlatlarımız olsun diyorum. Bugün buraya gelen tüm annelere, babalara, babaannelere dedelere, tüm eş, dost ve akrabalara Gülüç Belediye Başkanı olarak bir kez daha teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun, Allah damatlıklarını da göstersin” dedi.
Şölende gönüllerince eğlenen çocuklar ve aileler bu mutlu günde kendilerini yalnız bırakmadıkları için Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş’a teşekkür etti. Şölen daha sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

Genel sekreterler deneyim paylaşım toplantısında buluştu

7 Ağustos 2019 Çarşamba 15:01

 Genel sekreterler deneyim paylaşım toplantısında buluştu

Batı Karadeniz bölgesinde Ticaret ve Sanayi Odaları’nın genel sekreterleri bölgesel deneyim paylaşım toplantısını gerçekleştirdi.


Batı Karadeniz bölgesinde faaliyette bulunan Zonguldak, Karabük, Bartın, Safranbolu, Devrek, Çaycuma, Ereğli ve Alaplı TSO genel sekreterleri bölgesel deneyim ve paylaşım toplantısında buluşarak istişarelerde bulundular. Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet İncekara ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya, Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Gündüz Acar ve Akreditasyon Sorumlusu Kubilay Arslangörür katıldı. Toplantıda oda temsilcileri, denetimlerde dikkat etmeleri gereken maddeler üzerinde görüştü.
Toplantı daha sonra toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

Grev kararı alan GMİS, üretim yerinde madencilerle buluştu

7 Ağustos 2019 Çarşamba 13:43

Grev kararı alan GMİS, üretim yerinde madencilerle buluştu

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Başkanlar Kurulu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessese Müdürlüğü’nde çalışan maden işçilerini sabah vardiyasında ziyaretinin ardından aynı gün TTK Amasra Müessesesi’ndeki madencileri bilgilendirdi.


Amasra’da toplu İş Sözleşmeleri ile ilgili taleplerini ve süreci anlatan Genel Başkan Hakan Yeşil, grev kararını aldıklarını ve masada anlaşamazlarsa 25 Ağustos’ta grev pankartlarını işyerlerine asacaklarını açıkladı. 
Toplu iş sözleşmelerinin masa başında bitirilmesini istediklerini vurgulayan Hakan Yeşil, madencilere; “25 Ağustos’a kadar anlaşma sağlayamazsak greve çıkacağız. Sonuna kadar birlikte mücadele edeceğiz. Bu yolda bizlerle var mısınız?” diye sordu. Maden işçileri “Varız” karşılığını verdi. 
Madenciler “İşte madenci işte sendika”, “Madenci feneri sönmeyecek”, “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” sloganlarını attı. 
GMİS Genel Bakan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hüseyin Kolçak, Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Tayfun Demir ile GMİS’e bağlı şube başkan ve yöneticileri 7 Ağustos 2019 tarihinde sabah vardiyasında TTK Kozlu Müessesesi’nde çalışan maden işçilerini ziyaret ederek toplu iş sözleşmeleri süreçleri ile aldıkları grev kararı hakkında bilgilendirdi. 
Genel Başkan Hakan Yeşil’in TÜRK-İŞ’in basın toplantısına katılmak için Ankara’da olduğunu ve selamlarını ilettiğini belirten GMİS Genel Sekreteri Hüseyin Kolçak, “1 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin artık son demlerine geldik. Geldiğimiz noktada hiçbir toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanabilmiş değil. Bizler iş barışı içerisinde çalışarak emeğimizi, alın terimizi akıtarak ülkemizin kalkınmasına katkı sunmak ve evimize, ailelerimize, çoluk-çocuğumuza ekmek götürmek istiyoruz. Ama maalesef bunun farkında olmayan, işçinin-emekçinin alın terine sıra geldiğinde bin bir türlü bahane sunan bir anlayış var. Ekonomik krizlerden bahsediliyor. Bu ekonomik krizlerin hangisinde bizim payımız var. Ekonomik krizin gerçek sorumluları bizler değiliz. Buradan bir kez daha Ankara’ya sesleniyoruz; Maden işçisinin kutsal alın terine bir an önce saygı duysunlar” dedi. 
GMİS Genel Başkan Yardımcısı ve TİS Komisyonu Başkanı İsa Mutlu, toplu iş sözleşmelerinin geldiği nokta, kendi talepleri ve Hükümetin teklifiyle ilgili bilgi verdi, yasal süreç sonunda 25 Ağustos’ta uygulamaya geçecek grev kararı aldıklarını açıkladı. Mutlu, şunları söyledi: 
“Hükümetin teklifini görünce gerçekten de şaşkınlıkla karşıladık. TÜRK-İŞ Genel Başkanımız Sayın Ergün Atalay, tartışılacak bir şey olmadığını, Türkiye şartlarında çalışanlar açısından masada oturulmasının dahi normal olmadığını belirterek masadan kalkmıştı. Nitekim bizler de Genel Maden İşçileri Sendikası olarak değişik zamanlarda ve her platformda Hükümetin teklifinin tartışılır olmadığını ifade ettik. Biliyorsunuz, sözleşmemiz yasal bir prosedür sürecinde işliyor. 25 Ağustos 2019 tarihinde greve çıkmak zorundayız. Dün itibariyle grev uygulama kararını alarak hem TTK, hem MTA işverenlerine, hem de Kamu İşletmeleri İşverenleri Sendikası’na bu kararlarımızı bildirdik. Yasal prosedürleri işletiyoruz. Biz masada uzlaşmayı, işçimizin hakkının verilmesini istiyoruz. Ancak mecbur bırakılırsak, tarih tekerrürden ibarettir diyerek 25 Ağustos’ta meydanlarda olacağımızı ve işyerlerimizde grevlerimizi başlatacağımızı da ilan ediyoruz. 
Hakkımızın verilmediği yerde, bedeli ne olursa olsun, hep birlikte mücadeleye hazır olmak zorundayız. 
Taleplerimizi makul taleplerdir. Ocakta çalışan arkadaşlarımızın en az iki asgari ücretin üzerine zam verilmesi, yerüstünde çalışan arkadaşlarımızın durumu belli, asgari ücret düzeyinde çalışan kardeşlerimiz var. İnşallah, tekrar tekrar söylüyoruz, 25 Ağustos’a kadar masa başında anlaşırız. Ama anlaşamadığımız takdirde hep birlikte grev diyeceğiz.” 

Yorumlar

Denize düşen güvercini kurtarmak için canını hiçe saydı

7 Ağustos 2019 Çarşamba 12:34

Denize düşen güvercini kurtarmak için canını hiçe saydı

Zonguldak Limanı’nda bulunan palamarda gemici olarak çalışan 43 yaşındaki Serkan Akar, denizde gördüğü yaralı güvercini kurtarmak için canını hiçe saydı. Yaralı güvercini denizden kurtarmaya başaran Akar, yaralı güvercinin iyileşmesinin ardından doğaya saldı.


Zonguldak'ta Liman içerisinde bulunan palamarda gemici olarak çalışan 43 yaşındaki Serkan Akar, liman içerisinde oğluyla gezerken deniz içerisinde yaralı bir güvercin gördü. Akar, çevreden bulduğu ağaç parçasıyla canını riske atarak, güvercine ulaşmaya çalıştı. Dakikalarca yavru güvercine ulaşmak için çaba sarf eden Serkan Akar sonunda güvercine ulaşmaya başardı. Güvercini kıyaya çıkaran Akar, iş yerindeki arkadaşlarıyla birlikte yaralı güvercini kurulayarak kutuya koydu. 1 -2 gün yaralı güvercini besleyen Akar, güvercinin iyileşmesiyle birlikte doğaya saldı. Serkan Akar'ın bu anlamlı davranışı ise iş yerindeki mesai arkadaşları tarafından takdir topladı. 
İş yerinde çalışırken limanda çırpınan güvercin gördüğünü ifade eden 43 yaşındaki gemici Serkan Akar, ''Ben burada limanda çalışıyordum. Denizde bir güvercinin çırpındığını fark ettim. Arka taraftan doğru dolaşım ve elime bir sopa aldım ve hayvanı kurtardım. Sopa yetişmeseydi de atlar çıkartırdım sonuçta bir canı var. İnsanlara akıl sır erdiremiyorum. Her can bizim doğada önemli bir yere sahip onları yapanlara bir şey diyemiyorum. En fazla 10 dakikamı aldı ama bir canlı hayata döndü. Arkadaşlarımız da tekrar doğaya saldı zaten özgürlüğüne kavuştu. Suya düşmüş çok ıslaktı biz onu kuruttuk. Bir gün bizim iş yerimizde kaldı kartonun içine koyduk sakladık. Sabah mesaiye gelen arkadaşlarımız durumuna bakıp doğaya salmışlar’ ‘dedi. 

Yorumlar

Devrek’te Gaziantep ve Urfa meşk geceleri

7 Ağustos 2019 Çarşamba 11:56

Devrek’te Gaziantep ve Urfa meşk geceleri

Devrek’te Güneydoğunun şirin illeri arasında yer alan Gaziantep ve Urfalı sanatçılar tarafından düzenlenen sıra geceleri büyük ilgi görüyor.


Güneydoğunun şirin illeri arasında yer alan Gaziantep ve Urfalı sanatçıların oluşturduğu meşk geceleri vatandaşlar tarafından büyük ilgi görüyor. Cumhuriyet Meydanında kurulan sahnede Devreklilerle bir arada olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Senfoni Gaziantep ve Urfa Sıra Geceleri Grubu Şefi Mahmut Nedim Yürekli,” Biz ülkemizdeki güzelliği, değişik kültürü ve değişik sanat zenginliğin, damak zenginliğini ve yöre zenginliğini tüm yurdumuza yaymaya çalışıyoruz. Bizim ülkemizin birliğinin ve beraberliğin var olduğunu dost ve düşmanlarımıza ispatı için şehir, şehir dolaşarak hem kültürümüzü tanıtıyoruz hem de aramızda hiçbir ayrıcalığın olmadığını el ele tutuşarak mesajlar vermeye çalışıyoruz. 4 gün süreyle bulunacağımız Devrek’te vatandaşlarımıza bölgemizin olmazsa olmazları arasında yer alan çiğ köfte ve mırra ikramlarımız olacaktır. Beraber halaylar çekip türküler okuyacağız. Bizler 1400 Km yol kat ederek Devrekli vatandaşlarımızın ayağına geldik. Bizler yedi veren çiçek gibiyiz Türkiye'miz, ülkemiz bambaşka dünyada eşi benzeri olmayan bir coğrafyayız Buradan dünyaya yedi değişik renk olduğumuzu ve yine tek bayrak, tek vatan, tek millet olduğumuzun mesajını vermeye gayret ediyoruz. Bizlere desteklerini esirgemeyen başta Devrek Kaymakam Vekilimiz Nurettin Yavuz, Devrek Belediye Başkanımız Çetin Bozkurt ve Devrek halkına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
Etkinlikler arefe gününe kadar devam edecek. 

Yorumlar