Gülüç Belediyesi selden sonraki zararı onarıyor

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:24

Gülüç Belediyesi selden sonraki zararı onarıyor

Zonguldak’ın Ereğli ilçesine bağlı Gülüç beldesinde yaşanan sel sonrası zarar gören evler ve yollarda Gülüç Belediyesi ekiplerinin temizlik çalışmaları devam ediyor.

Gülüç beldesinde dün sabah yaşanan selle birlikte çok sayıda ev ve iş yeri sularla doldu. Birçok noktada ise heyelanlar meydana geldi. Yaşanan selin ardından Gülüç Belediyesi ekipleri, iki gündür selin verdiği zararı onarmaya çalıyor. Belediye fen ve temizlik işleri ekipleri yollarda oluşan çamurları temizleyerek yeniden eski haline getirmeye çalışırken, vatandaşlar ve iş yeri sahipleri de temizlik çalışmalarını sürdürüyor. Çengel Mahallesi’nde sel nedeniyle yıkılan menfez asfalt yolda da derin çukur oluşturdu, aynı bölgedeki çocuk parkının duvarları da yıkıldı. Gülüç Belediyesi ekipleri Çengel Mahallesi’nde çöken yolun etrafını güvenlik çemberi içerisine alırken, çocuk parkını ise kullanıma kapattı. Bölgeye gelen AFAD ekipleri selin verdiği zararı tespit etmek için Gülüç Belediyesi ekipleri ile birlikte gün boyu çalışma yaptı. 
Selde annesinin oturduğu evin sularla dolmasından dolayı büyük zarar meydana geldiğini belirten Ayşe İpekçioğlu, en büyük tesellisinin can kaybının yaşanmaması olduğunu söyledi. İpekçioğlu annesinin selden zarar gören evde oturmayı çok istediğini belirterek, evi yeniden eski haline getirmek için çalışacaklarını vurguladı. 
Çengel Mahallesi Muhtarı Ergün Demirtaş ise mahallede derelerin taşması sonucu heyelanlar meydana geldiğini ve bazı ev ve iş yerlerinin sularla dolduğunu dile getirdi. Kendi muhtarlık binasının da sular altında kalarak kullanılamaz hale geldiğini anlatan Demirtaş, böyle bir afet yaşandığında kimsenin zarar görmemesi için mahalledeki derelerin mutlaka ıslah edilmesi gerektiğini savundu. 
Gülüç beldesinde selden zarar gören ve temizlik çalışmalarını tamamlayan birçok esnaf günlük yaşantısına geri döndü. 

Yorumlar

Trafik kurallarına uymayan sürücüye tepki

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:10

Trafik kurallarına uymayan sürücüye tepki

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde trafik kurallarına uymayan sürücüye vatandaşlar tepki gösterdi.

Yaz aylarında yurt dışından memleketlerine dönen bir gurbetçi, Türkiye'de trafik kurallarını uygulamıyor. Yurt dışında sert kurallara uygulamak zorunda oldukları burada göz ardı eden bazı sürücüler, büyük tepki toplamaya devam ediyor. Sosyal medyadan paylaşılan fotoğraf ve yorumla herkesin tepkisini çekti. Sosyal medyada tepkisini dile getiren bir vatandaş ise "Gurbetçi vatandaşlarımız hoşgeldiniz. Türkiye’de bir ay rahatça tatil yapabilirsiniz 
Çünkü burası sizlerin rahatlayacağı bir ülke" yazı ile sitemlerini dile getirdi.

Yorumlar

Selden zarar gören esnaf yeniden işine döndü

20 Temmuz 2019 Cumartesi 10:02

Selden zarar gören esnaf yeniden işine döndü

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi Kışla Sanayi Sitesi’nde yaşanan sel nedeniyle zarar gören esnaf iş yerlerini yeniden çalışır hale getirdi.

Kdz. Ereğli ilçesinde dün sabah yaşanan sel nedeniyle Kışla Sanayi Sitesi’nde bulunan iş yerleri sular altında kaldı. Dükkanları suyla dolan esnafın birçoğu büyük zarara uğradı. Dükkanlarındaki suyu boşaltıp temizlik çalışmalarını tamamlayan esnaf bugün öğleden itibaren yeniden çalışmaya başladı. Kışla Sanayi Sitesi esnafından Şaban Acar, dün sabah dükkanına erken geldiğini ve içerisinin suyla dolmaması için gereli önlemleri aldığını ve bir zararının bulunmadığını söyledi. Diğer esnaf arkadaşlarından büyük zarara uğrayanların olduğunu dile getiren Acar konuşmasında şu sözlere yer verdi: 
“Bizim pek kaybımız olmadı ama diğer arkadaşların kayıpları oldu. Biz erken müdahale ettik, sabah altı buçukta geldik buraya önlemimizi aldık. Aşırı bir kaybımız olmadı diğer arkadaşların kaybı olmuş. Su en az yetmiş beş santim yükseldi. Su yükselmeye sabah saat altıda başlayıp sekiz buçuğa devam etti. Erken fark ettik pek kaybımız olmadı. Motorları yanan arkadaşlar, mağdur arkadaşlar var tabi ki.” 
Dükkanının suyla dolması nedeniyle yaklaşık 100 bin TL zarara uğradığını anlatan esnaftan Mehmet Taşkın ise yeterli alt yapı olmadığı için her sene aynı sıkıntıyı yaşadıklarını ifade etti. Taşkın dünkü selde şu ana kadarki en büyük zararı gördüklerini dile getirdi. 
Her yağmur yağdığında diken üzerinde kaldıklarını ve her sene aynı rezilliği yaşadıklarını belirten esnaftan Burak Dokur, en az 60 bin TL zararlarının oluştuğunu vurguladı. Dokur konuşmasında şu ifadelere yer verdi: 
“Her sene biz bu rezilliği çekiyoruz. Diken üzerinde kalıyoruz, uyku uyuyamıyoruz, iş yerimizi bırakamıyoruz. Öncelikle yetkililerden burayla ilgili çözüm arayışı içerisinde olmalarını istiyoruz. Şu an çalışamıyoruz, bir hafta, on gün de çalışamayacağız gibi görünüyor. Altmış bin lira kadar zararımız var makineler hep su altında kaldı. Biz yetkililerden buranın alt yapısıyla ilgili ne gerekiyorsa yapmalarını istiyoruz.” 
Henüz dükkanlarını açamayan esnaf ise temizlik çalışmalarını sürdürürken, belediye ekipleri de sokaklardaki çamurları temizleyip, çöpleri toplamaya çalışıyor. 

Yorumlar

Çınar ağacından kopan dal otomobilin üzerine devrildi

19 Temmuz 2019 Cuma 14:44

Çınar ağacından kopan dal otomobilin üzerine devrildi

Zonguldak'ta park halindeki otomobilin üzerine çınar ağacından kopan dal düştü.

Uzun Mehmet Caddesi’nde üzerinde park halinde bulunan Süleyman Köroğlu’na ait 67 AK 018 plakalı otomobilin üzerine çürüyen çınar ağacının büyük dalı devrildi. Olayı görenler bir anda neye uğradıklarını şaşırdı. 
Otomobilin sahibi Süleyman Köroğlu, iş yerinin önüne park ettiğini ve bir anda ağaç dalının aracının üzerine düştüğünü görünce şoke oldu. Haber verilmesi üzerine olay yerine belediye ekipleri, otomobilin üzerine devrilen ağacı kaldırmak için çalışma başlattı. 

Yorumlar

Başkan Alan su gelirleri hakkında açıklamada bulundu

19 Temmuz 2019 Cuma 14:33

Başkan Alan su gelirleri hakkında açıklamada bulundu

Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, belediyenin en büyük gelir kaynaklarından biri olan su gelirleri hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Alan, Zonguldak Belediyesine 17 yıl boyunca su faturasını ödemeyen vatandaşın olduğunu ve söyledi. 
Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, belediyenin en büyük gelir kaynaklarından biri olan su gelirleri hakkında açıklamalarda bulunan vatandaşlara çağrıda bulundu. Borcu olan vatandaşların ödeme yapmadıkları takdirde suların kesilmek durumunda kalacağını ifade ederek “Su bizim için önemli mevcut durumda su indirimi konuşuluyor. Bunun sözünü vermiştik arkadaşlarımız bunun için çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah bunu kasım ayında bütçeyi görüştüğümüz zaman gündeme getireceğiz hep birlikte ortak bir karar alıp bunu artık gündeme getireceğiz indirimli su faturalara yansıyacak. Fakat bunun başka bir boyutu var. Halkımızın bunu bilmesi gerekiyor. Yılladır belediye su parası ödemeyen binlerce vatandaş var. Bütün mesaimizi bunlara harcıyoruz. Vatandaşlarımız sürekli su borcu konusunda mesai harcatmak zorunda kalıyorlar bize. Gözümle görmeseydim gerçekten inanmazdım. 2002 yılının Mart ayında en son belediyemize gelip su parası ödemiş ve 24 bin TL su borcu olan bir vatandaşımız geldi. Oturduk başkanım su borcumuz var bize yazı göndermişsiniz. Evet bununla ilgili çalışma başlattık. Borcu olanlara yüzde 30 peşin diğerleri taksitlere bölünecek şekilde protokol imzalıyoruz. Çünkü bizim belediye olarak ne büyük gelirimiz su geliri, biz su gelirlerimizi korumakla mükellefiz aynı zamanda da borcunu ödeyen vatandaşlarımızın hakkını gözetmek zorundayız. 17 yıldır su parası ödemeyen bir vatandaşımız bugün bize gelip bunu ne yapacağız diye sorabiliyor. Bizim artık bunları aşmamız lazım. Vatandaşlarımızın elektriğe, doğalgaza borcu yok çünkü kesiliyor. Burada kimseyi suçlamak için bir şey demiyorum ama vatandaşlarımızın fedakarlık yapması lazım. Belediyemizin ana geliri olan su gelirimizi vatandaşlardan almak zorundayız. Biz kullanılan suyun bedelini belediye olarak tahsil etmek zorundayız” dedi. 
“Yaklaşık 20 milyon alacağımız var” 
Zonguldak’ta yıllardır su parası ödenmediğini ve artık bunun bir sonu olması gerektiğini ifade eden Zonguldak Belediye Başkanı Ömer Selim Alan, “Yaklaşık 20 Milyon TL vatandaşlarımızdan su alacağımız var. Bu gelirlerimizi tahsil etmiş olsak şuan Zonguldak çok farklı yerlerde olur. Bunlar çok büyük rakamlar ne yazık ki vatandaşlarımız böyle bir alışkanlık olmuş borçlarını düzgün ödememişler ve birikmiş şimdi ödemekte zorlanıyorlar. Bizde medeni bir şekilde diyoruz ki gelin protokol yapalım yüzde 30’unu peşin verin 12 ay taksitlendirelim. Mevlalar yüksek olduğu zaman taksitlerini çoğaltabiliyoruz. Bunun bir sonu olması lazım. Bir yerden başlamamız lazım. Herkes fedakarlık yapacak. Bizde halkımızda. Borcu olan vatandaşlarımız gelsin yapılandıralım. Yoksa suları kesmek zorunda kalacağız” şeklinde konuştu. 

Yorumlar