Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi

15 Şubat 2019 Cuma 13:02

Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi YÖK’te “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi Ve İhtiyaç Analizi Forumu’na katıldı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı himayelerinde başlatılan “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi” kapsamında, göç konusunda eğitim ve araştırma konularının etraflıca görüşülmesi amacıyla Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı’nda düzenlenen “Göç ve Eğitim: Saha Deneyimi ve İhtiyaç Analizi” başlıklı foruma katıldı. 
YÖK Başkanvekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu, YÖK Yürütme Kurulu Üyeleri, AFAD Başkanı, Kızılay Genel Müdürü, YTB Başkan Yardımcısı, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) adına yetkililerin yanı sıra Yeryüzü Doktorları (YYD) Yönetim Kurulu Başkanı, Milli Eğitim Bakanlığı PICTES Projesi yöneticisi ve üniversitelerin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin yöneticilerinin katıldığı forumda üniversiteyi Göç Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hasan Özer temsil etti. 
YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. M. İ. Safa Kapıcıoğlu’nun açılış konuşması ile başlayan, YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Proje Koordinatörü olan Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan’ın “Ortadoğu’da Akademik Mirası Koruma Projesi”ne ilişkin sunumlarını gerçekleştirdiği forum, “Göçmenlerle İlgili Çalışmalar: Saha Deneyimi ve Eğitime Yönelik İhtiyaç Analizi” ve “Uluslararası Perspektif” başlıklı paneller ile devam etti. Forumun Uluslararası Perspektif oturumunda üniversitelerin Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezleriyle istişarelerde bulunularak üniversitelerde yapılabilecek çalışmalar ele alındı. 

Yorumlar

Dönerin HAS'ı burada...

18 Şubat 2019 Pazartesi 12:59

Dönerin HAS'ı burada...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde HD İnşaat Firmasının sahipleri Hasan Şahin ve Ercan Yıldırım Ereğli’de yeni bir damak tadı olacak Has Döner hizmete açtı.

Kdz. Ereğli’de Has Döner’in 14 Şubat Perşembe günü itibari ile hizmete girildiğini bildiren Ercan Yıldırım, sosyal medya sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Has Döner, 14 Şubat tarihi itibariyle et döner, tavuk döner, adana dürüm çeşitleriyle birbirinden değerli ustalarımız ve tüm personelimizle hizmete giriyoruz… Biz tüm Kdz. Ereğli’mizin hizmetine talibiz kalite ve lezzet durağı olarak hizmet vermeye devam edeceğiz. Tüm halkımızı süper lezzetleri tatmaya davet ediyoruz. Has Döner’in adresi Garanti bankası yanı, Atatürk anıtı karşısındayız.”

Yorumlar

Şehit aileleri ve gaziler için kahvaltı düzenlendi

15 Şubat 2019 Cuma 12:47

Şehit aileleri ve gaziler için kahvaltı düzenlendi

Devrek’te şehit aileleri ile gazilere yönelik kahvaltı programı düzenlendi.

Zonguldak’ın Devrek ilçesinde Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile Devrek Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen sabah kahvaltısında şehit aileleri, gaziler ve protokol üyeleri bir araya gelerek dayanışma ve kaynaşmanın örneği sergilendi. 
Devrek Engelsiz Yaşam Merkezi Müdürlüğünde organize edilen sabah kahvaltısına; Zonguldak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Çömlekçi, Çaycuma Kaymakamı ve Devrek Kaymakam Vekili Serkan Keçeli, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, İl Müdür Yardımcısı Gülizar Yılmaz, Devrek İlçe Jandarma Bölük Komutanı Jandarma Yüzbaşı Serkan Koparan ile çok sayıda şehit yakını ve gazi katıldı. 
Düzenlenen programda konuşan Çaycuma Kaymakamı ve Devrek Kaymakam Vekili Serkan Keçeli,”Öncelikle organize edilen programa hepiniz hoş geldiniz. Şehitlerimizin ve gazilerimizin önemini anlatmaya kalksak kitaplara ansiklopedilere sığması mümkün olmaz. Devlet olarak, millet olarak gazilerimize ve siz değerli şehit yakınlarına ne yaparsak yapalım hakkınızın zerresini ödemiş saymayız kendimizi. Devlet olarak şu an ayaktaysak, millet olarak şu an huzur içinde yaşıyorsak ve güven içinde evlerimizde yaşabiliyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Biz sizlere devlet olarak ne verdiysek karşılığını vermiş saymıyoruz kendimizi. Sizlerin talepleri bizim için asla yük değil bilakis onurdur. Tekrar programımıza iştirak ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. 

Yorumlar

"Ereğli'nin çocuğunu kimsenin ezmesine müsade etmem"

15 Şubat 2019 Cuma 11:34

Ereğli Haber

"Ereğli'nin çocuğunu kimsenin ezmesine müsade etmem"

AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin Kepez’de büyük bir kalabalık tarafından meşaleler, havai fişekler ve davul-zurna ile karşılandı. Halkın sevgisi karşısında duygusal anlar yaşayan Şahin Kepez’e yapacağı projeleri açıkladı, Ereğli’nin çocuğunu kimsenin ezmesine, korkutmasına asla müsaade etmeyeceğini söyledi

AK Parti Kepez Seçim Bürosu dün akşam yapılan muhteşem ve görkemli bir tören ile hizmete girdi.
Dün akşam Kepez’de yapılan törene yüzlerce Kepezli vatandaş katıldı. Vatandaşın yoğun bir ilgi gösterdiği açılış töreninde AK Parti Kdz. Ereğli Belediye Başkan Adayı Erol Şahin konfeti, meşaleler ve havai fişeklerin yanı sıra davul zurnalar ile karşılandı.
AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ile Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş ve Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’un da katıldığı törende Belediye Başkan Adayı Erol Şahin’e gösterilen yoğun ilgi çok dikkat çekti.
Erol Şahin, slogan ve alkış tempoları arasında yaptığı konuşmasında Kepez halkına kendisine gösterdikleri ilgi ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti ve Kepez’in hak ettiği yere mutlaka geleceğini söyledi.
Belediye Başkanı Adayı Erol Şahin, Ereğli’nin çocuğunu ve insanını kimsenin korkutmasına, ezmesine, insan yerine koymamasına asla izin vermeyeceklerini belirttiği konuşmasında, “Ereğli’nin sorunlarının çözüme ihtiyacı var. Kavgaya, kaosa ihtiyacı yok. Hiç kimse korkmasın, Bu kardeşiniz Ereğli’ye de Ereğli insanına da sahip çıkacak Allah’ın izniyle” dedi.

“Kepez’i temsil edecek pırıl pırıl meclis üyelerimiz var”
AK Parti Belediye Başkan Adayı Erol Şahin yaptığı konuşmasında şöyle dedi: “Kepezliler şunu bilsin ki, inşallah belediye meclisimizde birbirinden değerli arkadaşlar Kepez’i temsil edecekler. Kepez hak ettiği yeri bizim belediye meclisimizde yerini bulacaktır.
Rahmetli kayınpederim Kepezli. Yani bir tarafımız Kepez’e dayanıyor. Bunun hatırası için rahmetli amcamız adına Kepez’e bir okul yaptırmak nasip oldu. Hazan Şahin Ana Okulunu Kepez’e yaptırmak, Kepez’e olan yakınlığımızın bir göstergesidir. İnşallah bu devam edecektir.

“Yönetmeyi iyi bilirim”
Ben 52 yaşındayım, ekonomistim, Yeminli Mali Müşavirim. Parayı ve insan yönetmeyi en iyi bilen kişiyim. Allah nasip ederse sizlerin desteği ile bu kardeşiniz 1 Nisan sabahı Belediye Başkanı olur ise 90 gün içerisinde Ereğli’nin nasıl şahlandığını, bir belediyenin nasıl yönetildiğinin en güzel örneğini tüm Türkiye’ye göstereceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Bu işi bu kardeşiniz yapar. Bundan emin olun. Biz bunu A’dan Z’ye en iyi yapabilecek belediye başkanı adayıyız. O yüzden Cumhurbaşkanımız özellikle Ereğli’yi ince eleyip sık dokudu ve bu kardeşinizi ön plana çıkarttı ve sizlere emanet etti…
Bizim her sözümüzün altında Cumhurbaşkanımızın imzası var. Bizim her projemizin arkasında Cumhurbaşkanımızın desteği ve özel ilgisi var, bunu bilmenizi istiyorum. Ayrıca şahsımıza ait yetenekler, gençliğimiz, enerjimiz, birikimimiz Ereğli’nin sorunlarını çözmeye yeterlidir.

“Bazı insanlar artık siyaset dışı kalmalı”
Önümüzdeki 5 yılı hayal ediyoruz. 5 yıl sonra Ereğli ve Kepez nerede olmalı? Diğer adaylarımızın bu hayal güçleri bile yoktur, bunları düşünmekte zorlanacaklardır. Hepsine sevgilerimizi saygılarımızı sunuyoruz, onlar bizim büyüklerimiz, ağabeylerimiz. Ama bazı insanlar artık siyaset dışı kalmalı, duayen olmalı ve ağabeylik yapmalı bir yerlerde! Artık Ereğli’yi bilenler yönetmeli. Biz onları başımızın tacı yapacağız.

“Temmuz ayında festival yapacağız”
1 Nisan’da Festival komitesini kuracağız. Temmuz ayında birbirinden değerli Türkiye’nin en değerli sanatçıları Ereğli’de sahnelerde olacaklar. O zaman benden önce belediye başkanlığı yapmış ağabeylerimizin ellerinden tutacağım ve sahneye beraber çıkacağız.

“Ereğli’de çözemeyeceğimiz sorun yok”
En önemli konu Ereğli’de istihdam, yatırım konusu. Çocuklarımız gidiyor üniversiteye, geri geldiklerinde iş bulamadıkları için gittikleri şehirlerde kalıyorlar. Kdz. Ereğli’de gençlerimiz için yatırım yapmamız gerekiyor. Kim yapacak? Yapabilecek insan bu kardeşiniz; Yeminli Mali Müşavir, ekonomist. Bölgenin en büyük şirketlerine danışmanlıklar yapıyor, yatırım danışmanlığı yapıyoruz.
Arkamızda AK Parti’nin gücü ile Ereğli’de çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur buna emin olun.
Hanımefendiler için çok güzel projelerimiz var, zamanı gelince açıklayacağız. Sizlerin evlerine, sizlerin sokaklarına mahallelerine dertlerinize ortak olmaya geliyorum. Sizlere ah almak için gelmiyorum.
Hesap sormak için gelmiyorum, kin gütmek için gelmiyorum. Kardeşlik için, sevgi için geliyorum.
Size, Ereğli’nin çocuğuna, Erol Şahin’e sahip çıktık Allah razı olsun ondan dedirttirmek bizim boynumuzun borcu olsun.

Kırtasiye yardımı projemizde esnaf zarar görmeyecek”
Sevgili hanımefendiler. Okullar açılınca hükümetimiz kitaplarını sıraların üzerine koyuyor, ama yanında eksik var. 1 Nisan’da belediye başkanı olursam o kitapların üzerine kırtasiye paketi koymak da benim boynumun borcu olsun. Bu kırtasiye projesini Ereğli’nin esnafına zarar vermeden yapacağız. Dağıtımını ve paketlenmesini Ereğli esnafı ile yapacağız. Her projemizin ucunda Ereğli’nin esnafına, Ereğli’nin çocuğuna tüccarına, insanına fayda varsa yapacağız, yoksa biz orda yokuz.

“Ereğli insanını kimsenin esmesine izin vermeyeceğiz”
Ereğli’nin çocuğunu insanını kimsenin korkutmasına, ezmesine, insan yerine koymamasına asla izin vermeyeceğiz.

“Hanımlar ve gençlerimiz için kültür gezileri düzenleyeceğiz”
Her hafta sonu kültür turlarını başlatacağız inşallah. Hanımlarımızı, kardeşlerimizi, gençlerimizi Anıtkabir’e, Çanakkale’ye, Eyüp Sultana, Mevlana’ya, Uludağ’a, Hacı Bektaş’a, Safranbolu’ya, Abant’a götürmek bu kardeşinizin boynunun borcudur.

“Kepez’in sorunlarını biliyorum”
Bu kardeşiniz Belediye Başkanı olursa Kepez’e Sağlık Ocağını gelir gelmez derhal yapacağımı taahhüt ediyorum. Kepez’in üst geçit problemi olduğunu da biliyoruz. Bunu da belediyeden bir kuruş harcamadan Karayollarına yaptırmakta bizim boynumuzun borcu olsun. Hükümet imkanları ile yapabileceğimiz o kadar çok iş yar ki, bunlara daha girmedik. Cumhurbaşkanımız kendi ifadesiyle Ereğli Milletvekilidir. İstihdam yaratmak için, hiç kimseden korkmadan çekinmeden belediye bütçesinden tekstil atölyeleri inşa edeceğiz. Her bir atölyenin en az 200-250 çalışanı olacak.
Bu atölyelerin birini Kepez’de inşa edeceğiz. Kepez’e sosyal ve kültürel alanları genişleteceğiz.
Büyümüş ve kalkınmış Ereğli hayal ediyoruz.

“Üniversite öğrencisi sayını 10 bine çıkaracağız”
Üniversite öğrenci sayımızı 10 bine çıkartacağız. Hedefimizde Karadeniz Ereğli’de Batı Karadeniz Üniversitesini oluşturmak var. Bu kardeşiniz ekonomist. Belediyenin bütçesinden her şeyi yapmaya gerek yok. Bakanlıkların bütçesi, kalkınma ajansları, Avrupa Birliği fonları… Bunlar bizim için, ekonomiyi bilen biziz. Bu benim işim…

“Birileri iş yapmayacak, şimdiden bahane uyduruyorlar”
Bakmayın siz birilerinin Ereğli Belediyesi şöyle borçlu böyle borçlu demelerine. İş yapmayacaklar şimdiden bahane uyduruyorlar. O zaman gelmeyeceksin, işi bilmiyorsan gelmeyeceksin.
Ereğli’nin çözüm üretin, hesap kitap bilen insana ihtiyacı var. Hükümet ile, siyasiler ile barışık olan insana ihtiyacı var. Ereğli’nin sorunlarının çözüme ihtiyacı var. Kavgaya, kaosa ihtiyacı yok. Hiç kimse korkmasın, Bu kardeşiniz Ereğli’ye de Ereğli insanına da sahip çıkacak Allah’ın izniyle.
Kendine güvenmeyen, sorunları çözmekte sıkıntısı olan, enerjisi tükenmiş olan insanlarımız o zaman bir kenarda duracak. Enerjisi olan, birikimi olan, deneyimi olan, siyasi gücü olan, yönetim konusunda tecrübeli olan insanlar gelecek Ereğli’nin sorunlarını çözecek. Bu işin erbabı benim, ekibim. Ereğli’ye bir 5 yıl daha kaybettirme lüksümüz yok.”

AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen ise Belediye Başkan Adayı Erol Şahin’in her sözünün ve projesinin arkasında iktidar ve milletvekilleri olarak arkasında durduklarını ve altına imza attıklarını söyledi. Ereğli’nin sosyal, ekonomik ve coğrafi anlamda çok büyük bir ilçe olduğunun altını çizen Türkmen, ilçeye mutlaka bir devlet üniversitesi kazandırılması gerektiğini ifade etti. Programa katılıp halka hitap eden Ormanlı Belediye Başkanı Bayram Başol’da Ereğli merkezinde yaşayan tüm Ormanlılı hemşerilerine seslenerek Erol Şahin’e sahip çıkıp, destek vermelerini istedi.
Şahin programın ardından 14 Şubat sevgililer günü nedeniyle önce eşi Feyzan Şahin’e daha sonrada salonda bulunan Kepezli kadınlara karanfiller vererek sevgililer günlerini tebrik etti.

Etiketler:

Kdz. Ereğli , AK Parti , Erol Şahin , Recep Tayyip Erdoğan , Kepez , Polat Türkmen , Gökhan Demirtaş , Bayram Başol

Yorumlar

2019 Fuar hazırlıklarına start verildi

15 Şubat 2019 Cuma 10:21

2019 Fuar hazırlıklarına start verildi

Zonguldak'ın Çaycuma İlçesi'nde 2019 yılı içinde 25-28 Temmuz’da düzenlenecek ve 3. kez açılacak olan DECO BOSS Batı Karadeniz Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarı ile 26-29 Eylül’de 4. kez açılacak olan Farmers Fair Batı Karadeniz Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın için çalışmalara başlandı.

Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu ve Meclis Başkanı Ergün Ece’nin evsahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Serkan Keçeli, Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Hayri Kandemir, Ziraat Odası Başkanı Rıza Çapkın, Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Serhat Dereli ve Fatih Özkütük, Expolink Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan ile Expolife Fuarcılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Erdoğan katıldı. 

Toplantıda öncelikle önceki yıllarda yapılan fuarlar değerlendirildi ve yurtışında da duyurularak ziyaretçi ve katılımcı anlamında fuarların uluslararasılaştırlması için yapılması gereken çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.  

Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu toplantı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Son birkaç yıldır Çaycuma’da çok önemli iki fuarlar gerçekleştirilmiş, yüzbinlerce ziyaretçi ile firmalar tarafından da oldukça ilgi de görmüştür. İlçemiz coğrafi konumu ile bölgenin tam ortasında yer almasının yanı sıra, şehir olarak da her yönüyle gelişmiş ve modern bir kent olarak fuarlar şehri olma yolundadır.  Geçen yıllarda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla bir araya  gelerek hazırlıklarını yaptığımız ve oldukça başarılı gerçekleştirildiğine inandığımız Yapı Dekorasyon ve Mobilya Fuarını bu yıl üçüncü kez; Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nı da dördüncü kez gerçekleştirmeye hazırlanıyoruz. Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinin tam kalbinde yer alan Çaycuma bu tip etkinlikler için bir cazibe merkezi olabilmesi için her türlü altyapı yatırımı ile üstyapı düzenlemelerini yaparak fiziki ortamın oluşturulması için Sayın Kaymakamımız Serkan Keçeli, Sayın Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, ilçemizdeki diğer sivil toplum örgütleri ile işbirliği ve koordinasyon içerisinde hazırlık çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. 2019 yılında yine bu iki fuarın yüz binlerce insanı ziyaretçi olarak biraraya  getireceği kesindir. Kent dışından, özellikle de yapacağımız davetlerle yurt dışından gelecek misafirlerimizi elbirliği ile Çaycuma’da ağırlamaya hazırlanıyoruz. ” 

Yorumlar