Girişimci kadınlar kongre yaptı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 13:40

Girişimci kadınlar kongre yaptı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği (ERGİKAD) ilk genel kurulunu gerçekleştirdi. Mevcut Başkan Nilgün Efes güven tazeledi.

Kdz. Ereğli Ticaret ve Sanayi Odası binası toplantı salonunda gerçekleşen ERGİKAD Genel Kurulu saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kongrede divan kurulu oluşturuldu ardından yönetim ve denetim kurulu faaliyet raporları okunarak ibraz edildi. Yapılan yönetim ve denetim kurulu seçimlerinde Nilgün Efes başkanlığa seçilirken yönetim şu isimlerden oluştu; Aysel Manay, Ayşe Tornoğlu, Derya Gökbulut Sağlam, Derya Erhal, Filiz Eroğlu ve Nilay Suvardar. Yönetim Kurulu Yedek; Zeynep Yüksel Ünal, Ümit Karahan, Yeşim Özdoğan, İlknur Turt Kanca, Ayşe Kaloefe, Fatma Kılıçarslan, Elif Sarı. Denetim Kurulu Asil; Gamza Manay, Dilek Çimenoğlu, Pınar Oker Akgün. Denetim Kurulu Yedek; Handan Öner, Nazmiye Özen ve Hülya Şallı.
Kongrede konuşan Karadeniz Ereğli Girişimci ve Yönetici İş Kadınları Derneği Başkanı Nilgün Efes, üyelere teşekkür etti. Efes konuşmasında, “Kadın istihdamını arttırmak ve kadının statüsünü yükseltmek temelinde kurduğumuz derneğimize katılımınız gücümüzü arttırmıştır. Bugün burada bulunan ya da bulunmayan tüm üyelerimize destekleri için çok teşekkür ederiz. Projeler geliştirerek uygulamak, çeşitli yapacağımıza olan güvenimiz tamdır.
Yapacağımız çalışmaların öznesinde ne kadar “Kadın” olacaksa, yükleminde de hiç kuşkusuz “Ereğli” olacak. Yapılacak her projemiz Ereğli’ye değer katmaya, Ereğli’nin ekonomisine, kültürüne ve turizmine Karadeniz Ereğli kadınlarının kendi damgalarını vurmasına vesile olacak. Kadınlarımız kazanırken Ereğli’ye de kazandıracak. Derneğimiz diğer yerel STK’lar ve Yerel Yönetimler ile işbirliğine, güç birliğine açık olarak birlikte yapılabilecek projelerde yer alabilecektir. Kadınsız kalkınma olmayacağının bilinciyle, ülkeyi kalkındırmak ve toplumu değiştirmek istiyorsanız işe kadınları kalkındırmakla başlayacaksınız diyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

ERGİKAD , genel kurul ,

Yorumlar

Grev başladı...

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:22

Grev başladı...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’de çalışan işçiler Türk Metal Sendikası tarafından alınan karar doğrultusunda bu gün sabah itibari ile greve çıktı.

Kdz. Ereğli Organize Sanayi Bölgesi ile Bölücek Mahallesi ve Hamzafakıhlı Mahallesi’nde faaliyet gösteren Tatmetal Çelik A.Ş.’ye bağlı üç fabrikada çalışan Türk Metal Sendikası 275 işçi zam taleplerine yerine getirilmediği gerekçesiyle greve çıktı.

Fabrika önünde eylem yapan işçiler çeşitli sloganlar atıp, haklarının verilmesini istedi. Burada gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Metal Sendikası Kdz. Ereğli Şube Başkanı Metin Ercan, işçilerin haklarını alıncaya kadar grev kararını uygulayacaklarını söyledi. Hem sendika olarak kendilerinin hemde işçilerin çalıştıkları fabrikanın zarar görmesini istemediklerini belirten Ercan “Tatmetal yöneticileri ile ücret ve ücrete bağlı maddelerde anlaşamadık. Dün işveren tarafından görüşme teklifi aldık. Fakat sabaha kadar süren görüşmelerde uzlaşma sağlanamadığı için genel merkezimizin 5 Haziran’da almış olduğu karar gereği bu gün sabah itibariyle grevdeyiz. Bu arkadaşlar asgari ücretle ağır şartlarda çalışan çocuklar. Çok fazla bir şey istemiyoruz, hakkımızı istiyoruz. 3 vardiya çalışıyorlar. 3 vardiyanın da karşılığı bu olmaması lazım. Arkadaşlarımız şunu da söylüyorlar; ‘Bu işyeri bizim işyerimiz. Hiçbir zaman işyerimize zarar getirecek bir hareketin içerisinde olmayız.’ Bizimde teşkilatımızın yapısı bu şekildedir. Tüm yaptığımız bu eylemleri kanunlar ve hukuk çerçevesinde yapıyoruz. Emniyet güçleri bizim canımız ciğerimiz. Gerek emniyet birimlerimiz ve gerekse devlet birimlerimizle karşı karşıya asla gelmeyiz. Arkadaşlarımız bir bayram havasında, sükûnet içerisinde bu gün grevde meydanlardayız. Hakkımızı alana kadar bu meydanlardayız. Bu gün ilk günümüz. Ben inanıyorum ki işveren kanadı bu eylemi kendi aralarında değerlendirecektir. Çünkü Tatmetal bölgemizde bir Erdemir gibi iş yeri olma çabası içerisinde güzide bir kuruluşumuz. İnşallah yanılmıyoruzdur” dedi.
Başkan Ercan ayrıca Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak’ın greve çıkan işçilere sendika tarafından yasal olarak verilmesi gereken asgari ücretin üçte birlik fiyatı, bin TL olarak belirlediğini dile getirdi.
Yapılan açıklamalardan sonra grev yapan işçiler fabrika önünde davul zurna eşliğinde oynadı.
Tatmetal Çelik A.Ş. önünde grev yapan işçilere Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Demirtaş, CHP Kdz. Ereğli Teşkilatı yöneticileri ile bazı vatandaşlarda destek verdi.

Yorumlar

Dünyanın en yaşlı ağacını dünyaya tanıttılar ...

20 Haziran 2018 Çarşamba 12:04

 Dünyanın en yaşlı ağacını dünyaya tanıttılar ...

Orman Genel Müdürlüğü, Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde 4 bin 114 yaşındaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacının tanıtım videosunu hazırladı.

 
Alaplı ilçesine bağlı Gümeli beldesinde bulunan Tabiat Anıtı'ndaki dünyanın en yaşlı porsuk ağacının tanıtımı yapıldı. Orman Genel Müdürlüğü tarafından sosyal medya hesabından paylaşılan videoda ağacın tarihi ve yaşı gibi detaylar aktarıldı. Porsuk ağacını tescilleyen Dr. Murat Yıldız ve Dr. Ercan Oktan'ın da yer aldığı tanıtım videosunda ağacın bilgileri de yer aldı. Video, kısa sürede sosyal medyada büyük ilgi gördü.  Etiketler:

orman , ağaç , çevre

Yorumlar

Ayan'a Çatalağzı'ndan tam destek

20 Haziran 2018 Çarşamba 11:39

Ayan'a Çatalağzı'ndan tam destek

27.dönem Zonguldak MHP Milletvekili adayı Hamdi Ayan seçim ziyaretlerine Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı beldesinde seçim ziyaretlerini sürdürdü.


Ayan beraberinde İl Başkanı Metin Soydaş, İlçe Başkanı Serdar Yaralı, 4.sıra milletvekili adayı Taner Kayı, 5.sıra Milletvekili adayı Sebil Sümeyye Bıyıklı ve partilerinin katılımıyla 24 Haziran tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri dolayısıyla vatandaşlardan destek istedi. Ayan, Kayı ve Bıyıklı ilk olarak Çatalağzı beldesinde esnaf ziyareti gerçekleştirdi ardından belde de kurulan halk pazarında esnaflarla bir araya geldi. 
'Bu şehir 30 yıl kaybetmeye mahkum değil' 
Ayan daha sonra Kilimli 202 evlerde bulunan bir kıraathane de toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda hazırladığı Zonguldak'ın kurtuluş reçetesini anlatan Ayan, şehrin 30 yıl kaybetmeye vakti ve zamanı olmadığını kaydetti. Milletvekili adayı Hamdi Ayan; "Önümüzdeki 5 gün sonra Türkiye'nin ve Zonguldak'ın kaderini belirleyecek seçimler olacak. Bu seçimler Türkiye ve Zonguldak için çok önemlidir. Son kararınızı bu son hafta vereceksiniz. Zonguldak'ın son kaderi bu seçimlerde belli olacak. Zonguldak bir 30 yıl daha kaybetmeye mahkum değildir. Yola çıktık ve yemin ettik. Zonguldak için reçete yazdık. Zonguldak'ın hasta olduğunu ifade ettik. Evet Zonguldak gerçekten hastadır. Biz yazdığımız 10 madde de herşeyi düşünerek yazdık. Gençleri ve kadınları düşündük. TTK'yı düşündük. Sizlerin takdiri ile seçildiğimiz zaman Ankara'da Zonguldak'ı en iyi şekilde temsil edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Zonguldak için seçilip çalışmayan vekilleri çalıştıracağız. Bu 10 madde ye yemin ettik. Diğer seçilen vekilleri Zonguldak'a getireceğim. Benim hayatım siyasetle geçti. Çalışmayanı yemin ederim şikayet edeceğim" şeklinde konuştu. 
 Yorumlar

Yiğit, 24 Haziran'a sıkı hazırlanıyor...

19 Haziran 2018 Salı 17:40

Yiğit, 24 Haziran'a sıkı hazırlanıyor...

Düzce’nin Yığılca ilçesi Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit, Belediye hizmetlerinden arta kalan zamanda gece gündüz demeden, ilçesi Yığılca’yı 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlere hazırlıyor.

Yığılca’nın 4 mahallesini birebir gezerek hem belediye çalışmalarını hem de seçim çalışmalarını bizzat takip eden Başkan Yiğit, ilçe teşkilatı ile birlikte 39 köyü tek tek gezerek Yığılca’yı seçime hazırlıyor. Basmadık yol, çalmadık kapı, sıkılmadık el bırakmayan Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit ve ilçe teşkilatı, gördükleri karşılamadan ve ilgiden memnun olduklarını ilettiler.
Seçim çalışmaları hakkında görüşlerini dile getiren Yığılca Belediye Başkanı Muzaffer Yiğit yaptığı açıklamada; “Her seçim döneminde olduğu gibi bu seçim döneminde de yoğun bir çalışma içerisine girdik. İlçe teşkilatımız ile birlikte Yığılca’mızı tek bir mahalle, tek bir sınır belirledik. Bir uçtan bir uca çalınmadık kapı, sıkılmadık el bırakmamak niyetindeyiz ve bu düşünce ile emin adımlarla çalışıyoruz. Gittiğimiz bütün köylerimizde vatandaşlarımıza Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın selamını iletiyoruz. Ak Parti hükümetlerinin bu yıla kadar gerçekleştirdiği projeleri ve gerçekleştirmeyi düşündüğü projeleri anlatıyoruz. Değerli halkımız zaten Ak Partimizin çalışmalarının bilincinde. Bunu gittiğimiz her köyümüzde aldığımız olumlu tepkilerde bizzat yaşıyor, görüyoruz. Yığılca’mız 24 Haziran için kararını çoktan vermiş. Nasıl ki referandum oylamasında söz verdiğimiz gibi sandıklardan rekorla çıktıysak, bu seçimde de yüce Allah’ın izni ile yine rekorlarla çıkacağız.” ifadelerine yer verdi.

Etiketler:

Yığılca , Muzaffer Yiğit ,

Yorumlar